DBU fyrer ni: Er presset på økonomien

Ni medarbejdere er fyret hos Dansk Boldspil-Union, der har svært ved at få økonomien til at løbe rundt.



Dansk Boldspil-Union har igen svunget øksen over for medarbejderne. Fodbodforbundet har på grund af en presset økonomi valgt at fyre hele ni medarbejdere. Der er tale om tre grafikere, to kommunikationsmedarbejdere, tre fra den kommercielle afdeling og en receptionist, der har været hos DBU i mange år. Fyringerne sker, efter at DBU tidligere på året opsagde mangeårige kommunikationschef Lars Berendt, elitechef John Helt og udviklingschef Poul Gylling.

DBU kom ud af 2013 med et stort underskud og forventer igen i år at have underskud. Derfor er det nødvendigt at justere til, fortæller kommunikationschef Jakob Høyer.

– Vi gør det, fordi DBU er presset økonomisk. Sidste år kom vi ud med et underskud på omkring 10 millioner kroner, og i år forventer vi også at komme ud med et underskud, siger Jakob Høyer til bt.dk og forklarer, at han ikke kan sige meget om, hvordan det kommer til at se ud i år økonomiske situation.

– Det ved vi ikke endnu, for det er ikke endelig opgjort. Det gør vi i forbindelse med det årsregnskab, der stopper 1. november, så det ved vi inden for et par uger, vil jeg gætte på, siger han.

Administrerende direktør Claus Bretton-Meyer tiltrådte i efteråret 2013 hos DBU, og han har siden justeret til i organisationen – blandt andet fordi han ønskede et mere åbent fodboldforbund. I forlængelse af de ni fyringer har DBU valgt at slå to stillinger op, og det skal ses i forlængelse af, at Claus Bretton-Meyer ønsker sit eget hold.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Svensson giver status på Huescas

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Her er VM-turneringens hold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Fin lodtrækning for FCK

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

FC København kan miste endnu en stjerne

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Klar for FC København