DBU fyrer ni: Er presset på økonomien

Ni medarbejdere er fyret hos Dansk Boldspil-Union, der har svært ved at få økonomien til at løbe rundt.



Dansk Boldspil-Union har igen svunget øksen over for medarbejderne. Fodbodforbundet har på grund af en presset økonomi valgt at fyre hele ni medarbejdere. Der er tale om tre grafikere, to kommunikationsmedarbejdere, tre fra den kommercielle afdeling og en receptionist, der har været hos DBU i mange år. Fyringerne sker, efter at DBU tidligere på året opsagde mangeårige kommunikationschef Lars Berendt, elitechef John Helt og udviklingschef Poul Gylling.

DBU kom ud af 2013 med et stort underskud og forventer igen i år at have underskud. Derfor er det nødvendigt at justere til, fortæller kommunikationschef Jakob Høyer.

– Vi gør det, fordi DBU er presset økonomisk. Sidste år kom vi ud med et underskud på omkring 10 millioner kroner, og i år forventer vi også at komme ud med et underskud, siger Jakob Høyer til bt.dk og forklarer, at han ikke kan sige meget om, hvordan det kommer til at se ud i år økonomiske situation.

– Det ved vi ikke endnu, for det er ikke endelig opgjort. Det gør vi i forbindelse med det årsregnskab, der stopper 1. november, så det ved vi inden for et par uger, vil jeg gætte på, siger han.

Administrerende direktør Claus Bretton-Meyer tiltrådte i efteråret 2013 hos DBU, og han har siden justeret til i organisationen – blandt andet fordi han ønskede et mere åbent fodboldforbund. I forlængelse af de ni fyringer har DBU valgt at slå to stillinger op, og det skal ses i forlængelse af, at Claus Bretton-Meyer ønsker sit eget hold.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Meldes tæt på storklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’