Dansk Boldspil-Union har igen svunget øksen over for medarbejderne. Fodbodforbundet har på grund af en presset økonomi valgt at fyre hele ni medarbejdere. Der er tale om tre grafikere, to kommunikationsmedarbejdere, tre fra den kommercielle afdeling og en receptionist, der har været hos DBU i mange år. Fyringerne sker, efter at DBU tidligere på året opsagde mangeårige kommunikationschef Lars Berendt, elitechef John Helt og udviklingschef Poul Gylling.
DBU kom ud af 2013 med et stort underskud og forventer igen i år at have underskud. Derfor er det nødvendigt at justere til, fortæller kommunikationschef Jakob Høyer.
– Vi gør det, fordi DBU er presset økonomisk. Sidste år kom vi ud med et underskud på omkring 10 millioner kroner, og i år forventer vi også at komme ud med et underskud, siger Jakob Høyer til bt.dk og forklarer, at han ikke kan sige meget om, hvordan det kommer til at se ud i år økonomiske situation.
– Det ved vi ikke endnu, for det er ikke endelig opgjort. Det gør vi i forbindelse med det årsregnskab, der stopper 1. november, så det ved vi inden for et par uger, vil jeg gætte på, siger han.
Administrerende direktør Claus Bretton-Meyer tiltrådte i efteråret 2013 hos DBU, og han har siden justeret til i organisationen – blandt andet fordi han ønskede et mere åbent fodboldforbund. I forlængelse af de ni fyringer har DBU valgt at slå to stillinger op, og det skal ses i forlængelse af, at Claus Bretton-Meyer ønsker sit eget hold.
LIVE
LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
