Dansk Boldspil-Union har igen svunget øksen over for medarbejderne. Fodbodforbundet har på grund af en presset økonomi valgt at fyre hele ni medarbejdere. Der er tale om tre grafikere, to kommunikationsmedarbejdere, tre fra den kommercielle afdeling og en receptionist, der har været hos DBU i mange år. Fyringerne sker, efter at DBU tidligere på året opsagde mangeårige kommunikationschef Lars Berendt, elitechef John Helt og udviklingschef Poul Gylling.
DBU kom ud af 2013 med et stort underskud og forventer igen i år at have underskud. Derfor er det nødvendigt at justere til, fortæller kommunikationschef Jakob Høyer.
– Vi gør det, fordi DBU er presset økonomisk. Sidste år kom vi ud med et underskud på omkring 10 millioner kroner, og i år forventer vi også at komme ud med et underskud, siger Jakob Høyer til bt.dk og forklarer, at han ikke kan sige meget om, hvordan det kommer til at se ud i år økonomiske situation.
– Det ved vi ikke endnu, for det er ikke endelig opgjort. Det gør vi i forbindelse med det årsregnskab, der stopper 1. november, så det ved vi inden for et par uger, vil jeg gætte på, siger han.
Administrerende direktør Claus Bretton-Meyer tiltrådte i efteråret 2013 hos DBU, og han har siden justeret til i organisationen – blandt andet fordi han ønskede et mere åbent fodboldforbund. I forlængelse af de ni fyringer har DBU valgt at slå to stillinger op, og det skal ses i forlængelse af, at Claus Bretton-Meyer ønsker sit eget hold.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
