DBU fyrer ni: Er presset på økonomien

Ni medarbejdere er fyret hos Dansk Boldspil-Union, der har svært ved at få økonomien til at løbe rundt.



Dansk Boldspil-Union har igen svunget øksen over for medarbejderne. Fodbodforbundet har på grund af en presset økonomi valgt at fyre hele ni medarbejdere. Der er tale om tre grafikere, to kommunikationsmedarbejdere, tre fra den kommercielle afdeling og en receptionist, der har været hos DBU i mange år. Fyringerne sker, efter at DBU tidligere på året opsagde mangeårige kommunikationschef Lars Berendt, elitechef John Helt og udviklingschef Poul Gylling.

DBU kom ud af 2013 med et stort underskud og forventer igen i år at have underskud. Derfor er det nødvendigt at justere til, fortæller kommunikationschef Jakob Høyer.

– Vi gør det, fordi DBU er presset økonomisk. Sidste år kom vi ud med et underskud på omkring 10 millioner kroner, og i år forventer vi også at komme ud med et underskud, siger Jakob Høyer til bt.dk og forklarer, at han ikke kan sige meget om, hvordan det kommer til at se ud i år økonomiske situation.

– Det ved vi ikke endnu, for det er ikke endelig opgjort. Det gør vi i forbindelse med det årsregnskab, der stopper 1. november, så det ved vi inden for et par uger, vil jeg gætte på, siger han.

Administrerende direktør Claus Bretton-Meyer tiltrådte i efteråret 2013 hos DBU, og han har siden justeret til i organisationen – blandt andet fordi han ønskede et mere åbent fodboldforbund. I forlængelse af de ni fyringer har DBU valgt at slå to stillinger op, og det skal ses i forlængelse af, at Claus Bretton-Meyer ønsker sit eget hold.





Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører: Dolberg sat til salg

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’