Dansk Boldspil-Union har igen svunget øksen over for medarbejderne. Fodbodforbundet har på grund af en presset økonomi valgt at fyre hele ni medarbejdere. Der er tale om tre grafikere, to kommunikationsmedarbejdere, tre fra den kommercielle afdeling og en receptionist, der har været hos DBU i mange år. Fyringerne sker, efter at DBU tidligere på året opsagde mangeårige kommunikationschef Lars Berendt, elitechef John Helt og udviklingschef Poul Gylling.
DBU kom ud af 2013 med et stort underskud og forventer igen i år at have underskud. Derfor er det nødvendigt at justere til, fortæller kommunikationschef Jakob Høyer.
– Vi gør det, fordi DBU er presset økonomisk. Sidste år kom vi ud med et underskud på omkring 10 millioner kroner, og i år forventer vi også at komme ud med et underskud, siger Jakob Høyer til bt.dk og forklarer, at han ikke kan sige meget om, hvordan det kommer til at se ud i år økonomiske situation.
– Det ved vi ikke endnu, for det er ikke endelig opgjort. Det gør vi i forbindelse med det årsregnskab, der stopper 1. november, så det ved vi inden for et par uger, vil jeg gætte på, siger han.
Administrerende direktør Claus Bretton-Meyer tiltrådte i efteråret 2013 hos DBU, og han har siden justeret til i organisationen – blandt andet fordi han ønskede et mere åbent fodboldforbund. I forlængelse af de ni fyringer har DBU valgt at slå to stillinger op, og det skal ses i forlængelse af, at Claus Bretton-Meyer ønsker sit eget hold.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Smadrer transferrekord
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
‘Det er ufatteligt imponerende’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
MEDIE
