For knapt et halvt år siden blev Arsenal-talentet Mika Biereth indlemmet i den danske U19-landsholdstrup. Nu har DBU snøren ude efter den næste englænder.
I den tredjebedste engelske række løber Matt O’Riley rundt som en af ligaens helt store profiler. Han spiller for MK Dons, hvor han i denne sæson har været involveret i 11 mål.
Den 21-årige offensivspiller har en norsk-dansk mor og er derfor spilleberettiget for landsholdene i Danmark. DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, forklarer også over for Tipsbladet, at de har ham på radaren:
– Han er selvfølgelig en spiller, vi holder øje med, i og med han har mulighed for et dansk pas. Dermed indgår han i puljen ligesom alle andre og bliver vurderet ligesom alle andre. Vi har løbende holdt øje med ham, og hvis han er dygtig nok på et tidspunkt, så bliver han indkaldt til de danske ungdomslandshold.
Indtil videre har han optrådt fire gange for det engelske U16-landshold og en gang for U18-landsholdet, men er ikke fremmed på dansk jord:
– Vi har jævnligt været i kontakt med både ham, familien og hans agent. Og vi har jo haft ham tidligere i Danmark til træningssamlinger med ungdomslandsholdene.
Hvad siger han selv til muligheden for at stille op for et dansk ungdomslandshold?
– Vi har kontakt med ham og har også fået henvendelser fra både ham, hans familie og agent om, at han har interesse i at spille for Danmark. Så det ved vi, at han har. Hvis vi vidste, at han ikke havde nogen interesse, så ville han ikke indgå i vores talentpulje, siger Flemming Berg.
Engelske The Sun skriver ligeledes, at han har et ønske om at repræsentere Danmark, og så taler han tilmed flydende dansk.
Succesen i denne sæson hos MK Dons er heller ikke gået større klubbers næse forbi. Matt O’Riley tiltrækker sig således interesse fra blandt andre Swansea, Blackburn, Bournemouth og Middlesbrough, skriver The Sun.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
