For knapt et halvt år siden blev Arsenal-talentet Mika Biereth indlemmet i den danske U19-landsholdstrup. Nu har DBU snøren ude efter den næste englænder.
I den tredjebedste engelske række løber Matt O’Riley rundt som en af ligaens helt store profiler. Han spiller for MK Dons, hvor han i denne sæson har været involveret i 11 mål.
Den 21-årige offensivspiller har en norsk-dansk mor og er derfor spilleberettiget for landsholdene i Danmark. DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, forklarer også over for Tipsbladet, at de har ham på radaren:
– Han er selvfølgelig en spiller, vi holder øje med, i og med han har mulighed for et dansk pas. Dermed indgår han i puljen ligesom alle andre og bliver vurderet ligesom alle andre. Vi har løbende holdt øje med ham, og hvis han er dygtig nok på et tidspunkt, så bliver han indkaldt til de danske ungdomslandshold.
Indtil videre har han optrådt fire gange for det engelske U16-landshold og en gang for U18-landsholdet, men er ikke fremmed på dansk jord:
– Vi har jævnligt været i kontakt med både ham, familien og hans agent. Og vi har jo haft ham tidligere i Danmark til træningssamlinger med ungdomslandsholdene.
Hvad siger han selv til muligheden for at stille op for et dansk ungdomslandshold?
– Vi har kontakt med ham og har også fået henvendelser fra både ham, hans familie og agent om, at han har interesse i at spille for Danmark. Så det ved vi, at han har. Hvis vi vidste, at han ikke havde nogen interesse, så ville han ikke indgå i vores talentpulje, siger Flemming Berg.
Engelske The Sun skriver ligeledes, at han har et ønske om at repræsentere Danmark, og så taler han tilmed flydende dansk.
Succesen i denne sæson hos MK Dons er heller ikke gået større klubbers næse forbi. Matt O’Riley tiltrækker sig således interesse fra blandt andre Swansea, Blackburn, Bournemouth og Middlesbrough, skriver The Sun.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
