For knapt et halvt år siden blev Arsenal-talentet Mika Biereth indlemmet i den danske U19-landsholdstrup. Nu har DBU snøren ude efter den næste englænder.
I den tredjebedste engelske række løber Matt O’Riley rundt som en af ligaens helt store profiler. Han spiller for MK Dons, hvor han i denne sæson har været involveret i 11 mål.
Den 21-årige offensivspiller har en norsk-dansk mor og er derfor spilleberettiget for landsholdene i Danmark. DBU’s talentudviklingschef, Flemming Berg, forklarer også over for Tipsbladet, at de har ham på radaren:
– Han er selvfølgelig en spiller, vi holder øje med, i og med han har mulighed for et dansk pas. Dermed indgår han i puljen ligesom alle andre og bliver vurderet ligesom alle andre. Vi har løbende holdt øje med ham, og hvis han er dygtig nok på et tidspunkt, så bliver han indkaldt til de danske ungdomslandshold.
Indtil videre har han optrådt fire gange for det engelske U16-landshold og en gang for U18-landsholdet, men er ikke fremmed på dansk jord:
– Vi har jævnligt været i kontakt med både ham, familien og hans agent. Og vi har jo haft ham tidligere i Danmark til træningssamlinger med ungdomslandsholdene.
Hvad siger han selv til muligheden for at stille op for et dansk ungdomslandshold?
– Vi har kontakt med ham og har også fået henvendelser fra både ham, hans familie og agent om, at han har interesse i at spille for Danmark. Så det ved vi, at han har. Hvis vi vidste, at han ikke havde nogen interesse, så ville han ikke indgå i vores talentpulje, siger Flemming Berg.
Engelske The Sun skriver ligeledes, at han har et ønske om at repræsentere Danmark, og så taler han tilmed flydende dansk.
Succesen i denne sæson hos MK Dons er heller ikke gået større klubbers næse forbi. Matt O’Riley tiltrækker sig således interesse fra blandt andre Swansea, Blackburn, Bournemouth og Middlesbrough, skriver The Sun.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
