Det er kun lidt mere end en uge siden, at der sad mere end 35.000 forventningsfulde tilskuere i Telia Parken og så det danske landshold besejre Schweiz.
Men i fremtiden kan Parken stå tom, når det danske landshold spiller kamp.
Den tanke virker næsten som utopi, da landsholdet altid har spillet i Idrætsparken og Telia Parken, men DBU skriver ifølge Politiken i en orientering, at man ønsker at lave et spritnyt stadion, der skal have plads til mindst 50.000 tilskuere.
Historien bekræfter DBU’s formand, Jesper Møller, til Politiken:
– Danmark skal følge med de andre europæiske lande. Det her er ikke noget, som bliver afsluttet i år eller næste år, men vi stiler efter at have det plads frem mod 2025, siger Jesper Møller til Politiken.
I Stockholm er det ikke mange år siden, at man byggede Friends Arena, og det stadion har allerede givet Sverige en Europa League-finalen. Og det er altså noget lignende, Jesper Møller og resten af Dansk Boldspil-Union håber på.
Orienteringen, som er affødt af bestyrrelsesmødet i DBU, er sendt ud til lokalunionerne, Divisionsforeningen og Kvindedivisionsforeningen. I orienteringen står der:
– Vi har behov for at etablere et moderne nationalstadion med plads til minimum 50.000 tilskuere, skriver DBU i orienteringen.
- Det er et krav, hvis vi skal afholde de store turneringer. Kvinde-EM, kvinde-VM, måske en Europa League-finale eller andre store turneringer.
DBU har tidligere flyttet kampe fra Parken, og nu kan det altså se ud til, at Parken Sport & Entertainment i fremtiden ikke skal have landskampene.
LIVE
LIVE: FCM siger farvel til to profiler
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Så er det officielt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OPTAKT
FC København – Randers FC
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Froholdt med vild hæder i Portugal
Fortsætter vild målform
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
