DBU ønsker nyt stadion til Landsholdet: Minimum 50.000 tilskuere

Der kan være et helt nyt landsholdsstadion på vej. Det fremgår det af et referat fra et bestyrelsesmøde i DBU.



Det er kun lidt mere end en uge siden, at der sad mere end 35.000 forventningsfulde tilskuere i Telia Parken og så det danske landshold besejre Schweiz. 



Men i fremtiden kan Parken stå tom, når det danske landshold spiller kamp.



Den tanke virker næsten som utopi, da landsholdet altid har spillet i Idrætsparken og Telia Parken, men DBU skriver ifølge Politiken i en orientering, at man ønsker at lave et spritnyt stadion, der skal have plads til mindst 50.000 tilskuere. 



Historien bekræfter DBU’s formand, Jesper Møller, til Politiken:

– Danmark skal følge med de andre europæiske lande. Det her er ikke noget, som bliver afsluttet i år eller næste år, men vi stiler efter at have det plads frem mod 2025, siger Jesper Møller til Politiken.

I Stockholm er det ikke mange år siden, at man byggede Friends Arena, og det stadion har allerede givet Sverige en Europa League-finalen. Og det er altså noget lignende, Jesper Møller og resten af Dansk Boldspil-Union håber på.

Orienteringen, som er affødt af bestyrrelsesmødet i DBU, er sendt ud til lokalunionerne, Divisionsforeningen og Kvindedivisionsforeningen. I orienteringen står der:

– Vi har behov for at etablere et moderne nationalstadion med plads til minimum 50.000 tilskuere, skriver DBU i orienteringen.


- Det er et krav, hvis vi skal afholde de store turneringer. Kvinde-EM, kvinde-VM, måske en Europa League-finale eller andre store turneringer.

DBU har tidligere flyttet kampe fra Parken, og nu kan det altså se ud til, at Parken Sport & Entertainment i fremtiden ikke skal have landskampene.





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Forventer rekord i Superliga-klub

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det er ufatteligt imponerende’

Tuchel forsvarer sin taktik

Donald Trump bekræfter