DBU ønsker nyt stadion til Landsholdet: Minimum 50.000 tilskuere

Der kan være et helt nyt landsholdsstadion på vej. Det fremgår det af et referat fra et bestyrelsesmøde i DBU.



Det er kun lidt mere end en uge siden, at der sad mere end 35.000 forventningsfulde tilskuere i Telia Parken og så det danske landshold besejre Schweiz. 



Men i fremtiden kan Parken stå tom, når det danske landshold spiller kamp.



Den tanke virker næsten som utopi, da landsholdet altid har spillet i Idrætsparken og Telia Parken, men DBU skriver ifølge Politiken i en orientering, at man ønsker at lave et spritnyt stadion, der skal have plads til mindst 50.000 tilskuere. 



Historien bekræfter DBU’s formand, Jesper Møller, til Politiken:

– Danmark skal følge med de andre europæiske lande. Det her er ikke noget, som bliver afsluttet i år eller næste år, men vi stiler efter at have det plads frem mod 2025, siger Jesper Møller til Politiken.

I Stockholm er det ikke mange år siden, at man byggede Friends Arena, og det stadion har allerede givet Sverige en Europa League-finalen. Og det er altså noget lignende, Jesper Møller og resten af Dansk Boldspil-Union håber på.

Orienteringen, som er affødt af bestyrrelsesmødet i DBU, er sendt ud til lokalunionerne, Divisionsforeningen og Kvindedivisionsforeningen. I orienteringen står der:

– Vi har behov for at etablere et moderne nationalstadion med plads til minimum 50.000 tilskuere, skriver DBU i orienteringen.


- Det er et krav, hvis vi skal afholde de store turneringer. Kvinde-EM, kvinde-VM, måske en Europa League-finale eller andre store turneringer.

DBU har tidligere flyttet kampe fra Parken, og nu kan det altså se ud til, at Parken Sport & Entertainment i fremtiden ikke skal have landskampene.







LIVE

LIVE: Nu stopper han karrieren

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Bo Svensson med hård kritik

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

10. gang i træk

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid