DBU ønsker nyt stadion til Landsholdet: Minimum 50.000 tilskuere

Der kan være et helt nyt landsholdsstadion på vej. Det fremgår det af et referat fra et bestyrelsesmøde i DBU.



Det er kun lidt mere end en uge siden, at der sad mere end 35.000 forventningsfulde tilskuere i Telia Parken og så det danske landshold besejre Schweiz. 



Men i fremtiden kan Parken stå tom, når det danske landshold spiller kamp.



Den tanke virker næsten som utopi, da landsholdet altid har spillet i Idrætsparken og Telia Parken, men DBU skriver ifølge Politiken i en orientering, at man ønsker at lave et spritnyt stadion, der skal have plads til mindst 50.000 tilskuere. 



Historien bekræfter DBU’s formand, Jesper Møller, til Politiken:

– Danmark skal følge med de andre europæiske lande. Det her er ikke noget, som bliver afsluttet i år eller næste år, men vi stiler efter at have det plads frem mod 2025, siger Jesper Møller til Politiken.

I Stockholm er det ikke mange år siden, at man byggede Friends Arena, og det stadion har allerede givet Sverige en Europa League-finalen. Og det er altså noget lignende, Jesper Møller og resten af Dansk Boldspil-Union håber på.

Orienteringen, som er affødt af bestyrrelsesmødet i DBU, er sendt ud til lokalunionerne, Divisionsforeningen og Kvindedivisionsforeningen. I orienteringen står der:

– Vi har behov for at etablere et moderne nationalstadion med plads til minimum 50.000 tilskuere, skriver DBU i orienteringen.


- Det er et krav, hvis vi skal afholde de store turneringer. Kvinde-EM, kvinde-VM, måske en Europa League-finale eller andre store turneringer.

DBU har tidligere flyttet kampe fra Parken, og nu kan det altså se ud til, at Parken Sport & Entertainment i fremtiden ikke skal have landskampene.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Interessant melding om VM-profil