Gareth Bale er i årevis blevet grillet i den spanske presse, og ovenpå Real Madrids 3-0-sejr over FC Sheriff var waliseren igen i vælten, selvom han ikke var på banen i opgøret.
I Cadena Ser-programmet El Larguero talte man således om Carlo Ancelottis manglende rotationer, samt om den seneste udtalelse fra Gareth Bales agent, Jonathan Barnett.
– Jeg er ligeglad med, hvad Real Madrids fans tænker. Hvorfor skulle jeg bekymre mig om dem? Jeg synes, at de har været modbydelige overfor Gareth Bale. De har opført sig dårligt, lød det således for nyligt fra Barnett, der ofte har lagt sig ud med den spanske storklub.
Bliver ikke tilgivet
Og i El Larguero pegede journalisten Julio Pulido på, at Gareth Bales Real Madrid-exit bliver mere og mere bittert.
– Bales afsked med Madrid ville uanset hvad altid blive dårlig, men nu bliver den endnu værre, på grund af disse udtalelser fra Barnett. Det her kommer de ikke til at tilgive ham, lød det således fra Pulido.
Gareth Bale blev for nyligt kaldt en ‘provokatør’ i El Larguero, efter at waliseren tog afsted for at spille med landsholdet, selvom han ikke har spillet for Real Madrid siden august. Og onsdag var også journalisten Antonio Romero ude med riven efter Bale.
– Siden de droppede kravet om, at spillerne skal møde op på stadion, selvom de ikke er udtaget, har Bale aldrig vist sig på Bernabéu, lød det således fra Romero.
Gareth Bale har spillet 254 kampe for Real Madrid, men waliserens kontrakt med madrilenerne udløber til sommer.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
