– De har været modbydelige overfor Bale

Gareth Bales agent har sendt en sviner til Real Madrids fans, og waliseren er derfor igen kommet i unåde i den spanske presse.



Gareth Bale er i årevis blevet grillet i den spanske presse, og ovenpå Real Madrids 3-0-sejr over FC Sheriff var waliseren igen i vælten, selvom han ikke var på banen i opgøret. 

I Cadena Ser-programmet El Larguero talte man således om Carlo Ancelottis manglende rotationer, samt om den seneste udtalelse fra Gareth Bales agent, Jonathan Barnett. 

– Jeg er ligeglad med, hvad Real Madrids fans tænker. Hvorfor skulle jeg bekymre mig om dem? Jeg synes, at de har været modbydelige overfor Gareth Bale. De har opført sig dårligt, lød det således for nyligt fra Barnett, der ofte har lagt sig ud med den spanske storklub. 

Bliver ikke tilgivet
Og i El Larguero pegede journalisten Julio Pulido på, at Gareth Bales Real Madrid-exit bliver mere og mere bittert.

– Bales afsked med Madrid ville uanset hvad altid blive dårlig, men nu bliver den endnu værre, på grund af disse udtalelser fra Barnett. Det her kommer de ikke til at tilgive ham, lød det således fra Pulido. 

Gareth Bale blev for nyligt kaldt en ‘provokatør’ i El Larguero, efter at waliseren tog afsted for at spille med landsholdet, selvom han ikke har spillet for Real Madrid siden august. Og onsdag var også journalisten Antonio Romero ude med riven efter Bale.

– Siden de droppede kravet om, at spillerne skal møde op på stadion, selvom de ikke er udtaget, har Bale aldrig vist sig på Bernabéu, lød det således fra Romero.

Gareth Bale har spillet 254 kampe for Real Madrid, men waliserens kontrakt med madrilenerne udløber til sommer. 





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland