– De har været modbydelige overfor Bale

Gareth Bales agent har sendt en sviner til Real Madrids fans, og waliseren er derfor igen kommet i unåde i den spanske presse.



Gareth Bale er i årevis blevet grillet i den spanske presse, og ovenpå Real Madrids 3-0-sejr over FC Sheriff var waliseren igen i vælten, selvom han ikke var på banen i opgøret. 

I Cadena Ser-programmet El Larguero talte man således om Carlo Ancelottis manglende rotationer, samt om den seneste udtalelse fra Gareth Bales agent, Jonathan Barnett. 

– Jeg er ligeglad med, hvad Real Madrids fans tænker. Hvorfor skulle jeg bekymre mig om dem? Jeg synes, at de har været modbydelige overfor Gareth Bale. De har opført sig dårligt, lød det således for nyligt fra Barnett, der ofte har lagt sig ud med den spanske storklub. 

Bliver ikke tilgivet
Og i El Larguero pegede journalisten Julio Pulido på, at Gareth Bales Real Madrid-exit bliver mere og mere bittert.

– Bales afsked med Madrid ville uanset hvad altid blive dårlig, men nu bliver den endnu værre, på grund af disse udtalelser fra Barnett. Det her kommer de ikke til at tilgive ham, lød det således fra Pulido. 

Gareth Bale blev for nyligt kaldt en ‘provokatør’ i El Larguero, efter at waliseren tog afsted for at spille med landsholdet, selvom han ikke har spillet for Real Madrid siden august. Og onsdag var også journalisten Antonio Romero ude med riven efter Bale.

– Siden de droppede kravet om, at spillerne skal møde op på stadion, selvom de ikke er udtaget, har Bale aldrig vist sig på Bernabéu, lød det således fra Romero.

Gareth Bale har spillet 254 kampe for Real Madrid, men waliserens kontrakt med madrilenerne udløber til sommer. 







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Crystal Palace vinder Conference League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Forhandler om Albert Grønbæk

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

De kan være færdige i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Messi-statue fjernes

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Han er årets træner i Premier League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos