– De har været modbydelige overfor Bale

Gareth Bales agent har sendt en sviner til Real Madrids fans, og waliseren er derfor igen kommet i unåde i den spanske presse.



Gareth Bale er i årevis blevet grillet i den spanske presse, og ovenpå Real Madrids 3-0-sejr over FC Sheriff var waliseren igen i vælten, selvom han ikke var på banen i opgøret. 

I Cadena Ser-programmet El Larguero talte man således om Carlo Ancelottis manglende rotationer, samt om den seneste udtalelse fra Gareth Bales agent, Jonathan Barnett. 

– Jeg er ligeglad med, hvad Real Madrids fans tænker. Hvorfor skulle jeg bekymre mig om dem? Jeg synes, at de har været modbydelige overfor Gareth Bale. De har opført sig dårligt, lød det således for nyligt fra Barnett, der ofte har lagt sig ud med den spanske storklub. 

Bliver ikke tilgivet
Og i El Larguero pegede journalisten Julio Pulido på, at Gareth Bales Real Madrid-exit bliver mere og mere bittert.

– Bales afsked med Madrid ville uanset hvad altid blive dårlig, men nu bliver den endnu værre, på grund af disse udtalelser fra Barnett. Det her kommer de ikke til at tilgive ham, lød det således fra Pulido. 

Gareth Bale blev for nyligt kaldt en ‘provokatør’ i El Larguero, efter at waliseren tog afsted for at spille med landsholdet, selvom han ikke har spillet for Real Madrid siden august. Og onsdag var også journalisten Antonio Romero ude med riven efter Bale.

– Siden de droppede kravet om, at spillerne skal møde op på stadion, selvom de ikke er udtaget, har Bale aldrig vist sig på Bernabéu, lød det således fra Romero.

Gareth Bale har spillet 254 kampe for Real Madrid, men waliserens kontrakt med madrilenerne udløber til sommer. 






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Norge er videre!

De køber ham for 740 mio.

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Frankrig – Sverige

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr