Natten til torsdag dansk tid løber ‘MLS Expansion Draft’ af stablen, hvor ligaens nye hold, San Diego FC, der træder ind i turneringen til februar, får mulighed for at plukke spillere fra konkurrenterne.
Det bliver en vigtig begivenhed for San Diego FC, der får mulighed for at polstre truppen frem mod den første sæson i den bedste amerikanske fodboldrække.
Der er dog ikke frit valg på alle hylder for FC Nordsjællands søsterklub – MLS’ øvrige 29 hold har alle valgt op til 12 spillere fra deres respektive trupper, der er undtaget fra draften – her beskytter man i sagens natur de spillere, man mindst vil undvære.
En af dem, der dog ikke er blevet beskyttet, og derfor er blevet kastet ud på markedet, er danske Andreas Maxsø.
Det fremgår af en liste, MLS har offentliggjort tirsdag aften.
Danskeren er altså ikke blandt de 12 spillere, som Colorado Rapids vil undtage fra udvælgelse, og det kan man undre sig over, når man kigger på Maxsøs sæson.
Den tidligere Brøndby-stjerne spillede nemlig fuld tid i samtlige af klubbens 34 kampe i den forgangne MLS-sæson. Han var også i spil til at vinde prisen for årets bedste forsvarsspiller i ligaen.
Den 30-årige dansker er dog blandt klubbens mest løntunge spillere, hvilket kunne have spillet ind i beslutningen om ikke at undtage ham fra draften. Desuden har Colorado for nylig hentet to forsvarsspillere fra FC Cincinnati, Chidozie Awaziem og Ian Murphy.
Sikkert er i hvert fald, at San Diego FC kan snuppe Andreas Maxsø, hvis de vil. Der er dog en spillerpulje på hele 354 spillere, som klubben kan mæske sig i, så det er svært at spå om, hvem der havner i den kommende MLS-klub.
Af andre interessante spiller på listen kan nævnes den tidligere Brøndby-spiller Teemu Pukki og tidligere FCK-profil Pep Biel.
De fem øvrige danske spillere i MLS i form af Mikael Uhre, Mikkel Desler, Malte Amundsen, Erik Sviatchenko og Tobias Salquist er alle blevet beskyttet fra draften af deres respektive klubber.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
MEDIE
Storklubber står i kø for et VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Iran – New Zealand
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
