De kan snuppe Andreas Maxsø

San Diego FC kan, hvis de ønsker, hente Andreas Maxsø i det forestående Expansion Draft i MLS, da danskeren ikke er blevet beskyttet af sin klub Colardo Rapids.



Natten til torsdag dansk tid løber ‘MLS Expansion Draft’ af stablen, hvor ligaens nye hold, San Diego FC, der træder ind i turneringen til februar, får mulighed for at plukke spillere fra konkurrenterne.

Det bliver en vigtig begivenhed for San Diego FC, der får mulighed for at polstre truppen frem mod den første sæson i den bedste amerikanske fodboldrække.

Der er dog ikke frit valg på alle hylder for FC Nordsjællands søsterklub – MLS’ øvrige 29 hold har alle valgt op til 12 spillere fra deres respektive trupper, der er undtaget fra draften – her beskytter man i sagens natur de spillere, man mindst vil undvære.

En af dem, der dog ikke er blevet beskyttet, og derfor er blevet kastet ud på markedet, er danske Andreas Maxsø.

Det fremgår af en liste, MLS har offentliggjort tirsdag aften.

Danskeren er altså ikke blandt de 12 spillere, som Colorado Rapids vil undtage fra udvælgelse, og det kan man undre sig over, når man kigger på Maxsøs sæson.

Den tidligere Brøndby-stjerne spillede nemlig fuld tid i samtlige af klubbens 34 kampe i den forgangne MLS-sæson. Han var også i spil til at vinde prisen for årets bedste forsvarsspiller i ligaen.

Den 30-årige dansker er dog blandt klubbens mest løntunge spillere, hvilket kunne have spillet ind i beslutningen om ikke at undtage ham fra draften. Desuden har Colorado for nylig hentet to forsvarsspillere fra FC Cincinnati, Chidozie Awaziem og Ian Murphy.

Sikkert er i hvert fald, at San Diego FC kan snuppe Andreas Maxsø, hvis de vil. Der er dog en spillerpulje på hele 354 spillere, som klubben kan mæske sig i, så det er svært at spå om, hvem der havner i den kommende MLS-klub.

Af andre interessante spiller på listen kan nævnes den tidligere Brøndby-spiller Teemu Pukki og tidligere FCK-profil Pep Biel.

De fem øvrige danske spillere i MLS i form af Mikael Uhre, Mikkel Desler, Malte Amundsen, Erik Sviatchenko og Tobias Salquist er alle blevet beskyttet fra draften af deres respektive klubber.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Topboss sviner Barça til

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Serie A-klubber jagter Randers-profil