De kan snuppe Andreas Maxsø

San Diego FC kan, hvis de ønsker, hente Andreas Maxsø i det forestående Expansion Draft i MLS, da danskeren ikke er blevet beskyttet af sin klub Colardo Rapids.



Natten til torsdag dansk tid løber ‘MLS Expansion Draft’ af stablen, hvor ligaens nye hold, San Diego FC, der træder ind i turneringen til februar, får mulighed for at plukke spillere fra konkurrenterne.

Det bliver en vigtig begivenhed for San Diego FC, der får mulighed for at polstre truppen frem mod den første sæson i den bedste amerikanske fodboldrække.

Der er dog ikke frit valg på alle hylder for FC Nordsjællands søsterklub – MLS’ øvrige 29 hold har alle valgt op til 12 spillere fra deres respektive trupper, der er undtaget fra draften – her beskytter man i sagens natur de spillere, man mindst vil undvære.

En af dem, der dog ikke er blevet beskyttet, og derfor er blevet kastet ud på markedet, er danske Andreas Maxsø.

Det fremgår af en liste, MLS har offentliggjort tirsdag aften.

Danskeren er altså ikke blandt de 12 spillere, som Colorado Rapids vil undtage fra udvælgelse, og det kan man undre sig over, når man kigger på Maxsøs sæson.

Den tidligere Brøndby-stjerne spillede nemlig fuld tid i samtlige af klubbens 34 kampe i den forgangne MLS-sæson. Han var også i spil til at vinde prisen for årets bedste forsvarsspiller i ligaen.

Den 30-årige dansker er dog blandt klubbens mest løntunge spillere, hvilket kunne have spillet ind i beslutningen om ikke at undtage ham fra draften. Desuden har Colorado for nylig hentet to forsvarsspillere fra FC Cincinnati, Chidozie Awaziem og Ian Murphy.

Sikkert er i hvert fald, at San Diego FC kan snuppe Andreas Maxsø, hvis de vil. Der er dog en spillerpulje på hele 354 spillere, som klubben kan mæske sig i, så det er svært at spå om, hvem der havner i den kommende MLS-klub.

Af andre interessante spiller på listen kan nævnes den tidligere Brøndby-spiller Teemu Pukki og tidligere FCK-profil Pep Biel.

De fem øvrige danske spillere i MLS i form af Mikael Uhre, Mikkel Desler, Malte Amundsen, Erik Sviatchenko og Tobias Salquist er alle blevet beskyttet fra draften af deres respektive klubber.




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt



Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

FC København henter stortalent i Malmö FF

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vil af med dansk keeper



Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil



EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter