De kan snuppe Andreas Maxsø

San Diego FC kan, hvis de ønsker, hente Andreas Maxsø i det forestående Expansion Draft i MLS, da danskeren ikke er blevet beskyttet af sin klub Colardo Rapids.



Natten til torsdag dansk tid løber ‘MLS Expansion Draft’ af stablen, hvor ligaens nye hold, San Diego FC, der træder ind i turneringen til februar, får mulighed for at plukke spillere fra konkurrenterne.

Det bliver en vigtig begivenhed for San Diego FC, der får mulighed for at polstre truppen frem mod den første sæson i den bedste amerikanske fodboldrække.

Der er dog ikke frit valg på alle hylder for FC Nordsjællands søsterklub – MLS’ øvrige 29 hold har alle valgt op til 12 spillere fra deres respektive trupper, der er undtaget fra draften – her beskytter man i sagens natur de spillere, man mindst vil undvære.

En af dem, der dog ikke er blevet beskyttet, og derfor er blevet kastet ud på markedet, er danske Andreas Maxsø.

Det fremgår af en liste, MLS har offentliggjort tirsdag aften.

Danskeren er altså ikke blandt de 12 spillere, som Colorado Rapids vil undtage fra udvælgelse, og det kan man undre sig over, når man kigger på Maxsøs sæson.

Den tidligere Brøndby-stjerne spillede nemlig fuld tid i samtlige af klubbens 34 kampe i den forgangne MLS-sæson. Han var også i spil til at vinde prisen for årets bedste forsvarsspiller i ligaen.

Den 30-årige dansker er dog blandt klubbens mest løntunge spillere, hvilket kunne have spillet ind i beslutningen om ikke at undtage ham fra draften. Desuden har Colorado for nylig hentet to forsvarsspillere fra FC Cincinnati, Chidozie Awaziem og Ian Murphy.

Sikkert er i hvert fald, at San Diego FC kan snuppe Andreas Maxsø, hvis de vil. Der er dog en spillerpulje på hele 354 spillere, som klubben kan mæske sig i, så det er svært at spå om, hvem der havner i den kommende MLS-klub.

Af andre interessante spiller på listen kan nævnes den tidligere Brøndby-spiller Teemu Pukki og tidligere FCK-profil Pep Biel.

De fem øvrige danske spillere i MLS i form af Mikael Uhre, Mikkel Desler, Malte Amundsen, Erik Sviatchenko og Tobias Salquist er alle blevet beskyttet fra draften af deres respektive klubber.



Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Jagtet af FCK – nu skifter han

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Storklub lurer på Mohamed Salah

På vej til storklub

Lurer på dyr dansk stjerne

Stopper alle forhandlinger

Frederik Birk bryder tavsheden

Spøger i kæmpeklub

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Philadelphia Union forhandler om dansker

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford