Natten til torsdag dansk tid løber ‘MLS Expansion Draft’ af stablen, hvor ligaens nye hold, San Diego FC, der træder ind i turneringen til februar, får mulighed for at plukke spillere fra konkurrenterne.
Det bliver en vigtig begivenhed for San Diego FC, der får mulighed for at polstre truppen frem mod den første sæson i den bedste amerikanske fodboldrække.
Der er dog ikke frit valg på alle hylder for FC Nordsjællands søsterklub – MLS’ øvrige 29 hold har alle valgt op til 12 spillere fra deres respektive trupper, der er undtaget fra draften – her beskytter man i sagens natur de spillere, man mindst vil undvære.
En af dem, der dog ikke er blevet beskyttet, og derfor er blevet kastet ud på markedet, er danske Andreas Maxsø.
Det fremgår af en liste, MLS har offentliggjort tirsdag aften.
Danskeren er altså ikke blandt de 12 spillere, som Colorado Rapids vil undtage fra udvælgelse, og det kan man undre sig over, når man kigger på Maxsøs sæson.
Den tidligere Brøndby-stjerne spillede nemlig fuld tid i samtlige af klubbens 34 kampe i den forgangne MLS-sæson. Han var også i spil til at vinde prisen for årets bedste forsvarsspiller i ligaen.
Den 30-årige dansker er dog blandt klubbens mest løntunge spillere, hvilket kunne have spillet ind i beslutningen om ikke at undtage ham fra draften. Desuden har Colorado for nylig hentet to forsvarsspillere fra FC Cincinnati, Chidozie Awaziem og Ian Murphy.
Sikkert er i hvert fald, at San Diego FC kan snuppe Andreas Maxsø, hvis de vil. Der er dog en spillerpulje på hele 354 spillere, som klubben kan mæske sig i, så det er svært at spå om, hvem der havner i den kommende MLS-klub.
Af andre interessante spiller på listen kan nævnes den tidligere Brøndby-spiller Teemu Pukki og tidligere FCK-profil Pep Biel.
De fem øvrige danske spillere i MLS i form af Mikael Uhre, Mikkel Desler, Malte Amundsen, Erik Sviatchenko og Tobias Salquist er alle blevet beskyttet fra draften af deres respektive klubber.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
