‘Den bedste fodboldkamp, jeg har været en del af’

Liverpool var heldige i sidste uge, men manglede held og marginaler i returkampen mod PSG, siger Arne Slot.



Det gør ondt på Liverpool-manager Arne Slot, at hans hold tirsdag aften røg ud af Champions League efter et straffesparksnederlag til Paris Saint-Germain i ottendedelsfinalerne, men han erkender også, at det ikke var helt ufortjent.

For mens Liverpool utrolig heldigt vandt den første kamp 1-0 i Paris, var den engelske klub bedst i returkampen, men havde hverken skarphed eller held og tabte med de samme cifre efter en hæsblæsende herrefight.

– Det er den bedste fodboldkamp, jeg nogensinde har været en del af.

– Vi leverede en utrolig indsats, specielt hvis man sammenligner med den første kamp i sidste uge. Vi skabte mange chancer, men kom alligevel bagud 0-1. Og så løb vi tør for held.

– Ser man på returkampen, fortjente vi ikke at ryge ud, men set over begge kampe var det måske fortjent. Vi havde ikke mere held tilbage efter sidste uge, siger Liverpool-bossen.

Stolperne var blandt andet i vejen for Liverpool, der også i flere tilfælde appellerede forgæves for straffespark. 

PSG-træner Luis Enrique var imponeret af returkampens galoperende tempo på Anfield. Turneringen ville have godt af, hvis begge de stærke hold havde fået lov til at avancere.

– Begge hold fortjente at gå videre til kvartfinalerne. Vi var bedre hjemme i Paris, mens Liverpool var bedst her, men mit hold viste stor karakter på et meget specielt stadion, siger Enrique.

Hans anfører, Marguinhos, er ikke i tvivl om, at PSG set over 180 minutters ordinær spilletid, 30 minutters forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.

– Det var en stor præstation, og vi fortjente virkelig at gå videre efter to kampe. Det er der ingen tvivl om, siger PSG-anføreren til Canal+.

PSG skal møde enten Aston Villa eller Club Brugge i kvartfinalen.

Liverpool får mulighed for at rejse sig allerede på søndag, når holdet spiller om sæsonens første trofæ i engelsk topfodbold.

Der venter en Liga Cup-finale mod Newcastle på Wembley. Derfor skal Champions League-skuffelsen hurtigt parkeres, siger anfører Virgil van Dijk.

– Det er en del af fodbold, at man kan ryge ud, og jeg har sagt til drengene, at de skal have lov til at være skuffede. Men jeg har også sagt, at de hurtigt skal komme videre og være klar til den næste opgave, for der venter en virkelig smuk en af slagsen i weekenden, siger Virgil van Dijk.

I den finale – og muligvis også i flere af de kommende kampe – må Liverpool undvære Trent Alexander-Arnold, der udgik skadet tirsdag aften. Arne Slot tør ikke give en præcis diagnose, men afskriver umiddelbart Liga Cup-finalen.

/ritzau/





I svime over Højlund




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Trods krise: Freder Superliga-træner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

Brøndby henter stort målmandstalent



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Færdig i Brøndbys bestyrelse

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

– Det er absolut bekymrende!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Celtic – Stuttgart

José Mourinho klarmelder dansker

Benfica – Real Madrid

Forlænger med stortalent

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

FC København-boss reagerer på tilråb

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?