‘Den bedste fodboldkamp, jeg har været en del af’

Liverpool var heldige i sidste uge, men manglede held og marginaler i returkampen mod PSG, siger Arne Slot.



Det gør ondt på Liverpool-manager Arne Slot, at hans hold tirsdag aften røg ud af Champions League efter et straffesparksnederlag til Paris Saint-Germain i ottendedelsfinalerne, men han erkender også, at det ikke var helt ufortjent.

For mens Liverpool utrolig heldigt vandt den første kamp 1-0 i Paris, var den engelske klub bedst i returkampen, men havde hverken skarphed eller held og tabte med de samme cifre efter en hæsblæsende herrefight.

– Det er den bedste fodboldkamp, jeg nogensinde har været en del af.

– Vi leverede en utrolig indsats, specielt hvis man sammenligner med den første kamp i sidste uge. Vi skabte mange chancer, men kom alligevel bagud 0-1. Og så løb vi tør for held.

– Ser man på returkampen, fortjente vi ikke at ryge ud, men set over begge kampe var det måske fortjent. Vi havde ikke mere held tilbage efter sidste uge, siger Liverpool-bossen.

Stolperne var blandt andet i vejen for Liverpool, der også i flere tilfælde appellerede forgæves for straffespark. 

PSG-træner Luis Enrique var imponeret af returkampens galoperende tempo på Anfield. Turneringen ville have godt af, hvis begge de stærke hold havde fået lov til at avancere.

– Begge hold fortjente at gå videre til kvartfinalerne. Vi var bedre hjemme i Paris, mens Liverpool var bedst her, men mit hold viste stor karakter på et meget specielt stadion, siger Enrique.

Hans anfører, Marguinhos, er ikke i tvivl om, at PSG set over 180 minutters ordinær spilletid, 30 minutters forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.

– Det var en stor præstation, og vi fortjente virkelig at gå videre efter to kampe. Det er der ingen tvivl om, siger PSG-anføreren til Canal+.

PSG skal møde enten Aston Villa eller Club Brugge i kvartfinalen.

Liverpool får mulighed for at rejse sig allerede på søndag, når holdet spiller om sæsonens første trofæ i engelsk topfodbold.

Der venter en Liga Cup-finale mod Newcastle på Wembley. Derfor skal Champions League-skuffelsen hurtigt parkeres, siger anfører Virgil van Dijk.

– Det er en del af fodbold, at man kan ryge ud, og jeg har sagt til drengene, at de skal have lov til at være skuffede. Men jeg har også sagt, at de hurtigt skal komme videre og være klar til den næste opgave, for der venter en virkelig smuk en af slagsen i weekenden, siger Virgil van Dijk.

I den finale – og muligvis også i flere af de kommende kampe – må Liverpool undvære Trent Alexander-Arnold, der udgik skadet tirsdag aften. Arne Slot tør ikke give en præcis diagnose, men afskriver umiddelbart Liga Cup-finalen.

/ritzau/





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokpris på Victor Froholdt

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

FC Midtjylland – Brøndby IF

Vejle Boldklub – AGF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Henter kæmpe Superliga-flop

Lamine Yamal med karrierens første



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sønderjyske – OB

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Traditionsklub henter Stephen Odey

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

FC Fredericia – Silkeborg IF

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

‘Det må ikke ske’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Henter 16-årig i FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland