Det gør ondt på Liverpool-manager Arne Slot, at hans hold tirsdag aften røg ud af Champions League efter et straffesparksnederlag til Paris Saint-Germain i ottendedelsfinalerne, men han erkender også, at det ikke var helt ufortjent.
For mens Liverpool utrolig heldigt vandt den første kamp 1-0 i Paris, var den engelske klub bedst i returkampen, men havde hverken skarphed eller held og tabte med de samme cifre efter en hæsblæsende herrefight.
– Det er den bedste fodboldkamp, jeg nogensinde har været en del af.
– Vi leverede en utrolig indsats, specielt hvis man sammenligner med den første kamp i sidste uge. Vi skabte mange chancer, men kom alligevel bagud 0-1. Og så løb vi tør for held.
– Ser man på returkampen, fortjente vi ikke at ryge ud, men set over begge kampe var det måske fortjent. Vi havde ikke mere held tilbage efter sidste uge, siger Liverpool-bossen.
Stolperne var blandt andet i vejen for Liverpool, der også i flere tilfælde appellerede forgæves for straffespark.
PSG-træner Luis Enrique var imponeret af returkampens galoperende tempo på Anfield. Turneringen ville have godt af, hvis begge de stærke hold havde fået lov til at avancere.
– Begge hold fortjente at gå videre til kvartfinalerne. Vi var bedre hjemme i Paris, mens Liverpool var bedst her, men mit hold viste stor karakter på et meget specielt stadion, siger Enrique.
Hans anfører, Marguinhos, er ikke i tvivl om, at PSG set over 180 minutters ordinær spilletid, 30 minutters forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
– Det var en stor præstation, og vi fortjente virkelig at gå videre efter to kampe. Det er der ingen tvivl om, siger PSG-anføreren til Canal+.
PSG skal møde enten Aston Villa eller Club Brugge i kvartfinalen.
Liverpool får mulighed for at rejse sig allerede på søndag, når holdet spiller om sæsonens første trofæ i engelsk topfodbold.
Der venter en Liga Cup-finale mod Newcastle på Wembley. Derfor skal Champions League-skuffelsen hurtigt parkeres, siger anfører Virgil van Dijk.
– Det er en del af fodbold, at man kan ryge ud, og jeg har sagt til drengene, at de skal have lov til at være skuffede. Men jeg har også sagt, at de hurtigt skal komme videre og være klar til den næste opgave, for der venter en virkelig smuk en af slagsen i weekenden, siger Virgil van Dijk.
I den finale – og muligvis også i flere af de kommende kampe – må Liverpool undvære Trent Alexander-Arnold, der udgik skadet tirsdag aften. Arne Slot tør ikke give en præcis diagnose, men afskriver umiddelbart Liga Cup-finalen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Færdig i Manchester City
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
