‘Den bedste fodboldkamp, jeg har været en del af’

Liverpool var heldige i sidste uge, men manglede held og marginaler i returkampen mod PSG, siger Arne Slot.



Det gør ondt på Liverpool-manager Arne Slot, at hans hold tirsdag aften røg ud af Champions League efter et straffesparksnederlag til Paris Saint-Germain i ottendedelsfinalerne, men han erkender også, at det ikke var helt ufortjent.

For mens Liverpool utrolig heldigt vandt den første kamp 1-0 i Paris, var den engelske klub bedst i returkampen, men havde hverken skarphed eller held og tabte med de samme cifre efter en hæsblæsende herrefight.

– Det er den bedste fodboldkamp, jeg nogensinde har været en del af.

– Vi leverede en utrolig indsats, specielt hvis man sammenligner med den første kamp i sidste uge. Vi skabte mange chancer, men kom alligevel bagud 0-1. Og så løb vi tør for held.

– Ser man på returkampen, fortjente vi ikke at ryge ud, men set over begge kampe var det måske fortjent. Vi havde ikke mere held tilbage efter sidste uge, siger Liverpool-bossen.

Stolperne var blandt andet i vejen for Liverpool, der også i flere tilfælde appellerede forgæves for straffespark. 

PSG-træner Luis Enrique var imponeret af returkampens galoperende tempo på Anfield. Turneringen ville have godt af, hvis begge de stærke hold havde fået lov til at avancere.

– Begge hold fortjente at gå videre til kvartfinalerne. Vi var bedre hjemme i Paris, mens Liverpool var bedst her, men mit hold viste stor karakter på et meget specielt stadion, siger Enrique.

Hans anfører, Marguinhos, er ikke i tvivl om, at PSG set over 180 minutters ordinær spilletid, 30 minutters forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.

– Det var en stor præstation, og vi fortjente virkelig at gå videre efter to kampe. Det er der ingen tvivl om, siger PSG-anføreren til Canal+.

PSG skal møde enten Aston Villa eller Club Brugge i kvartfinalen.

Liverpool får mulighed for at rejse sig allerede på søndag, når holdet spiller om sæsonens første trofæ i engelsk topfodbold.

Der venter en Liga Cup-finale mod Newcastle på Wembley. Derfor skal Champions League-skuffelsen hurtigt parkeres, siger anfører Virgil van Dijk.

– Det er en del af fodbold, at man kan ryge ud, og jeg har sagt til drengene, at de skal have lov til at være skuffede. Men jeg har også sagt, at de hurtigt skal komme videre og være klar til den næste opgave, for der venter en virkelig smuk en af slagsen i weekenden, siger Virgil van Dijk.

I den finale – og muligvis også i flere af de kommende kampe – må Liverpool undvære Trent Alexander-Arnold, der udgik skadet tirsdag aften. Arne Slot tør ikke give en præcis diagnose, men afskriver umiddelbart Liga Cup-finalen.

/ritzau/





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende