Det gør ondt på Liverpool-manager Arne Slot, at hans hold tirsdag aften røg ud af Champions League efter et straffesparksnederlag til Paris Saint-Germain i ottendedelsfinalerne, men han erkender også, at det ikke var helt ufortjent.
For mens Liverpool utrolig heldigt vandt den første kamp 1-0 i Paris, var den engelske klub bedst i returkampen, men havde hverken skarphed eller held og tabte med de samme cifre efter en hæsblæsende herrefight.
– Det er den bedste fodboldkamp, jeg nogensinde har været en del af.
– Vi leverede en utrolig indsats, specielt hvis man sammenligner med den første kamp i sidste uge. Vi skabte mange chancer, men kom alligevel bagud 0-1. Og så løb vi tør for held.
– Ser man på returkampen, fortjente vi ikke at ryge ud, men set over begge kampe var det måske fortjent. Vi havde ikke mere held tilbage efter sidste uge, siger Liverpool-bossen.
Stolperne var blandt andet i vejen for Liverpool, der også i flere tilfælde appellerede forgæves for straffespark.
PSG-træner Luis Enrique var imponeret af returkampens galoperende tempo på Anfield. Turneringen ville have godt af, hvis begge de stærke hold havde fået lov til at avancere.
– Begge hold fortjente at gå videre til kvartfinalerne. Vi var bedre hjemme i Paris, mens Liverpool var bedst her, men mit hold viste stor karakter på et meget specielt stadion, siger Enrique.
Hans anfører, Marguinhos, er ikke i tvivl om, at PSG set over 180 minutters ordinær spilletid, 30 minutters forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
– Det var en stor præstation, og vi fortjente virkelig at gå videre efter to kampe. Det er der ingen tvivl om, siger PSG-anføreren til Canal+.
PSG skal møde enten Aston Villa eller Club Brugge i kvartfinalen.
Liverpool får mulighed for at rejse sig allerede på søndag, når holdet spiller om sæsonens første trofæ i engelsk topfodbold.
Der venter en Liga Cup-finale mod Newcastle på Wembley. Derfor skal Champions League-skuffelsen hurtigt parkeres, siger anfører Virgil van Dijk.
– Det er en del af fodbold, at man kan ryge ud, og jeg har sagt til drengene, at de skal have lov til at være skuffede. Men jeg har også sagt, at de hurtigt skal komme videre og være klar til den næste opgave, for der venter en virkelig smuk en af slagsen i weekenden, siger Virgil van Dijk.
I den finale – og muligvis også i flere af de kommende kampe – må Liverpool undvære Trent Alexander-Arnold, der udgik skadet tirsdag aften. Arne Slot tør ikke give en præcis diagnose, men afskriver umiddelbart Liga Cup-finalen.
/ritzau/

Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Afsløring: Forlænger med Esbjerg fB

Boss om Dolberg-transfer: Jeg lover ikke noget

Manchester United i dialog med svinedyr angriber

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Peter Schmeichel scorer ‘trænerjob’

Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’

23-årig stopper karrieren – starter nyt projekt

Gyldent håndtryk – koster ‘PC’ kassen

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Nu starter budkrig på FCK-emne

Gummiben i Nottingham

Morten Frendrup bliver skurk i Genoa-nedtur

Rundens Hold i Superligaen – 29. runde

Endnu et målbrag mellem Inter og Barca

Dybt skuffet over Trent Alexander-Arnold

Alle skriver om Huescas-dom

Brian Riemer ser alle Superliga-stjernes kampe

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Wow – han kan blive jeres redning, AaB!

Vil hente Premier League-stjerne for 525 mio.

Peger på Brøndby-spiller som muligt AGF-emne

Voldelig adfærd? ‘Synes jeg slet ikke’

Blæst bagover af dansk stjerne

Disse seks SL-profiler kan hentes gratis

Ibiza-tur aflyst

Vild Real Madrid-sommer – store stjerner til salg

Gravesen og Tøfting verbalt i totterne på hinanden

Katastrofen lurer: ‘Så skal dansk toptræner fyres’

Megatransfer lurer – kan bane vejen for Ramaj

Undret dig? Derfor spiller Brøndby klokken 14

Afsløring: FC København vil sælge Neo Jönsson

FCK-boss reagerer på Huescas’ dom

Nu reagerer Rodrigo Huescas på fængselsstraf

Rodrigo Huescas skal i fængsel

Afsløring: Sassuolo hiver to danskere til Italien

Forbløffet Thomasberg: ‘Sindssygt at få den tanke’

Guld-flop! GFH står i svinedyrt Brøndby-dilemma

Kæmpe skifte er på plads

Dommerekspert: Bech burde få tre dages karantæne

FCK meldes interesseret – har tilbudt kontrakt

Danskerklub lurer på Morten Frendrup

Historisk Chido Obi dumper: ‘En dreng blandt mænd’

Kæmpetransfer? Klubboss kryptisk om BIF-spiller

Kvistgaarden med opråb: Stor respekt til “KEP”!

Fyret: Køber de Neestrup nu?

FCM-profil bænket: Ikke min beslutning

Thomas Frank vil købe dansk stjerne for 220 mio.

Ørne spiser Tricky Trees til aftensmad

Afviser efter voldsom kamp: Ikke sådan en spiller