‘Den bedste fodboldkamp, jeg har været en del af’

Liverpool var heldige i sidste uge, men manglede held og marginaler i returkampen mod PSG, siger Arne Slot.



Det gør ondt på Liverpool-manager Arne Slot, at hans hold tirsdag aften røg ud af Champions League efter et straffesparksnederlag til Paris Saint-Germain i ottendedelsfinalerne, men han erkender også, at det ikke var helt ufortjent.

For mens Liverpool utrolig heldigt vandt den første kamp 1-0 i Paris, var den engelske klub bedst i returkampen, men havde hverken skarphed eller held og tabte med de samme cifre efter en hæsblæsende herrefight.

– Det er den bedste fodboldkamp, jeg nogensinde har været en del af.

– Vi leverede en utrolig indsats, specielt hvis man sammenligner med den første kamp i sidste uge. Vi skabte mange chancer, men kom alligevel bagud 0-1. Og så løb vi tør for held.

– Ser man på returkampen, fortjente vi ikke at ryge ud, men set over begge kampe var det måske fortjent. Vi havde ikke mere held tilbage efter sidste uge, siger Liverpool-bossen.

Stolperne var blandt andet i vejen for Liverpool, der også i flere tilfælde appellerede forgæves for straffespark. 

PSG-træner Luis Enrique var imponeret af returkampens galoperende tempo på Anfield. Turneringen ville have godt af, hvis begge de stærke hold havde fået lov til at avancere.

– Begge hold fortjente at gå videre til kvartfinalerne. Vi var bedre hjemme i Paris, mens Liverpool var bedst her, men mit hold viste stor karakter på et meget specielt stadion, siger Enrique.

Hans anfører, Marguinhos, er ikke i tvivl om, at PSG set over 180 minutters ordinær spilletid, 30 minutters forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.

– Det var en stor præstation, og vi fortjente virkelig at gå videre efter to kampe. Det er der ingen tvivl om, siger PSG-anføreren til Canal+.

PSG skal møde enten Aston Villa eller Club Brugge i kvartfinalen.

Liverpool får mulighed for at rejse sig allerede på søndag, når holdet spiller om sæsonens første trofæ i engelsk topfodbold.

Der venter en Liga Cup-finale mod Newcastle på Wembley. Derfor skal Champions League-skuffelsen hurtigt parkeres, siger anfører Virgil van Dijk.

– Det er en del af fodbold, at man kan ryge ud, og jeg har sagt til drengene, at de skal have lov til at være skuffede. Men jeg har også sagt, at de hurtigt skal komme videre og være klar til den næste opgave, for der venter en virkelig smuk en af slagsen i weekenden, siger Virgil van Dijk.

I den finale – og muligvis også i flere af de kommende kampe – må Liverpool undvære Trent Alexander-Arnold, der udgik skadet tirsdag aften. Arne Slot tør ikke give en præcis diagnose, men afskriver umiddelbart Liga Cup-finalen.

/ritzau/





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Wolfsburg – Bayern

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FC København sælger Nathan Trott

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen