Den bedste i ligaen: De burde holde på Schmeichel!

Ifølge belgisk medie burde Anderlecht ikke tøve med at holde fast på Kasper Schmeichel.



37 år er ingen alder. 

I hvert fald ikke, hvis man spørger den tidligere keeper i Anderlecht Silvio Proto. 

For selvom 37-årige Kasper Schmeichels kontrakt udløber til sommer i Anderlecht, har danskerkolonien i Belgien mulighed for at forlænge aftalen med et år yderligere. Ifølge Silvio Proto burde det være en nem beslutning, om man skal forlænge med den danske veteran.

– Han præsterer, og han er ikke særlig dyr. Så det er et ret nemt regnestykke, er det ikke? Det virker som en god idé at holde på ham.

– Det eneste spørgsmålstegn er, om han selv vil, fordi da han kom til Anderlecht var det for at gøre sig klar til EM. Men udsigten til Champions League virker som en god motivation, hvis du spørger mig, lyder det fra den pensionerede keeper til det belgiske medie LDH. 

Der er da også god grund til at forlænge aftalen med Schmeichel.

For efter en svær start i det belgiske, har den danske keeper taget skeen i den anden hånd. Ifølge La Derniére Heure er Kasper Schmeichel nemlig den bedste keeper i ligaen, når det kommer til at forhindre mål, hvilket vel må siges at være en keepers fornemmeste opgave.

Alene i denne sæson har Schmeichel lukket 8,2 færre mål ind, end hvad han burde, hvis man kigger på xG (expected goals, red). Det er klart bedst af alle keepere i ligaen, og til sammenligning har keeper i Royale Union indkasseret 2,5 mål flere end, hvad han burde ifølge xG. 

Det er især væsentligt, fordi netop Royale Union er Anderlechts nærmeste forfølgere i kampen om det belgiske mesterskab. I øjeblikket fører Schmeichel og co. Jupiler League med tre point ned til Royale Union på andenpladsen. 

Kasper Schmeichel har netop rundet sin kamp nummer 100 for det danske landshold, men for Anderlecht er det indtil videre kun blevet til 27 kampe. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fatter intet af Brøndby-bombe

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Vender tilbage til skærmen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne