37 år er ingen alder.
I hvert fald ikke, hvis man spørger den tidligere keeper i Anderlecht Silvio Proto.
For selvom 37-årige Kasper Schmeichels kontrakt udløber til sommer i Anderlecht, har danskerkolonien i Belgien mulighed for at forlænge aftalen med et år yderligere. Ifølge Silvio Proto burde det være en nem beslutning, om man skal forlænge med den danske veteran.
– Han præsterer, og han er ikke særlig dyr. Så det er et ret nemt regnestykke, er det ikke? Det virker som en god idé at holde på ham.
– Det eneste spørgsmålstegn er, om han selv vil, fordi da han kom til Anderlecht var det for at gøre sig klar til EM. Men udsigten til Champions League virker som en god motivation, hvis du spørger mig, lyder det fra den pensionerede keeper til det belgiske medie LDH.
Der er da også god grund til at forlænge aftalen med Schmeichel.
For efter en svær start i det belgiske, har den danske keeper taget skeen i den anden hånd. Ifølge La Derniére Heure er Kasper Schmeichel nemlig den bedste keeper i ligaen, når det kommer til at forhindre mål, hvilket vel må siges at være en keepers fornemmeste opgave.
Alene i denne sæson har Schmeichel lukket 8,2 færre mål ind, end hvad han burde, hvis man kigger på xG (expected goals, red). Det er klart bedst af alle keepere i ligaen, og til sammenligning har keeper i Royale Union indkasseret 2,5 mål flere end, hvad han burde ifølge xG.
Det er især væsentligt, fordi netop Royale Union er Anderlechts nærmeste forfølgere i kampen om det belgiske mesterskab. I øjeblikket fører Schmeichel og co. Jupiler League med tre point ned til Royale Union på andenpladsen.
Kasper Schmeichel har netop rundet sin kamp nummer 100 for det danske landshold, men for Anderlecht er det indtil videre kun blevet til 27 kampe.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT