“Den fejeste måde at score et mål på”, sagde Pele – utvivlsomt uden at tænke på straffesparket som en kunstart. Der findes i hvert fald en række måde at sparke på.
Den frække: Kim Christofte vekslede mellem zig-zag løb til bolden og det korte tilløb. Anbefales kun til elegantiere.
Den hårde: Kontante midtbanespillere som Johan Neeskens og Søren Lerby knaldede bare hårdt til bolden. Ofte fløj der kridtstøv fra pletten, og som regel gik bolden ind.
Den almindelige og den kedelige: Mellemlangt tilløb og uden særlige kendetegn var længe prototypen på et straffespark. Senere kom udgaven, hvor spilleren efter endt tilløb bremser op og sparker til bolden. Er tilsyneladende gået af mode. Den var ikke driftssikker.
Den uventede: Johan Cruyff sparker bolden lidt frem, og Jesper Olsen banker den det sidste stykke ind i mål. En godkendt, men ikke risikofri Ajax-fortolkning fra de tidligere firsere og kopieret af en del, dog med fiasko for Henry og Pires hos Arsenal mod Manchester City i efteråret 2005. Husk: man skal øve sig på den.
Og den helt utrolige: Tjekoslovakken Antonin Panenka går over i fodboldhistorien. I EM-finalen 1976 i Beograd sparker han i et miks af et lob og et chip under bolden, der ruller blødt ind over stregen og midt i mål. Målmanden er fintet væk. Siden gentager af bl.a. Robbie Fowler. Med succes. Selv om risikoen for fiasko bør nævnes.
VM-straffe før og nu:
1982-semifinalen mellem Vesttyskland og Frankrig var den første VM-kamp, der blev afgjort efter straffesparkskonkurrence.
I slutrunderne 1954-78 blev alle kampe afgjort efter først 90 minutter, så to gange 15 minutters forlænget spilletid og derpå to gange fem minutter, til der var fundet en vinder.
Den første finale, der blev afgjort på straffesparkskonkurrence, var Brasilien-Italien i 1994.
I 1990 blev begge semifinaler afgjort efter ekstra spark fra 11 meter-pletten – og i 1986 hele tre af de fire kvartfinaler.
Italien er ved alle tre halvfemser-slutrunder blevet elimineret efter straffesparkskonkurrence.
Antonio Cabrini var i 1982 den første, der missede et straffespark i en finale. Det skete ved stillingen 0-0, men det endte alligevel med italiensk sejr på 3-1 over Vesttyskland.
Den eneste finale, der er afgjort fra 11 meter-pletten, er 1990-udgaven med Andreas Brehme som tysk matchvinder i 1-0 sejren over Argentina.
Tyskland har vundet alle sine fire VM-straffesparkskonkurrencer: semifinale 1982 over Frankrig, kvartfinale 1986 over Mexico, semifinale 1990 over England samt nu kvartfinalen over Argentina. (ni)
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
LIVE
LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Undskylder efter italiensk fiasko
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Tottenham præsenterer ny træner
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Pinligt! Danmark brænder på stribe
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT