Den frække, den kedelige og den helt utrolige

Om Christofte, Panenka og andre 11 meter-koryfæer.



“Den fejeste måde at score et mål på”, sagde Pele – utvivlsomt uden at tænke på straffesparket som en kunstart. Der findes i hvert fald en række måde at sparke på.

Den frække: Kim Christofte vekslede mellem zig-zag løb til bolden og det korte tilløb. Anbefales kun til elegantiere.

Den hårde: Kontante midtbanespillere som Johan Neeskens og Søren Lerby knaldede bare hårdt til bolden. Ofte fløj der kridtstøv fra pletten, og som regel gik bolden ind.

Den almindelige og den kedelige: Mellemlangt tilløb og uden særlige kendetegn var længe prototypen på et straffespark. Senere kom udgaven, hvor spilleren efter endt tilløb bremser op og sparker til bolden. Er tilsyneladende gået af mode. Den var ikke driftssikker.

Den uventede: Johan Cruyff sparker bolden lidt frem, og Jesper Olsen banker den det sidste stykke ind i mål. En godkendt, men ikke risikofri Ajax-fortolkning fra de tidligere firsere og kopieret af en del, dog med fiasko for Henry og Pires hos Arsenal mod Manchester City i efteråret 2005. Husk: man skal øve sig på den.

Og den helt utrolige: Tjekoslovakken Antonin Panenka går over i fodboldhistorien. I EM-finalen 1976 i Beograd sparker han i et miks af et lob og et chip under bolden, der ruller blødt ind over stregen og midt i mål. Målmanden er fintet væk. Siden gentager af bl.a. Robbie Fowler. Med succes. Selv om risikoen for fiasko bør nævnes.

VM-straffe før og nu:

1982-semifinalen mellem Vesttyskland og Frankrig var den første VM-kamp, der blev afgjort efter straffesparkskonkurrence.

I slutrunderne 1954-78 blev alle kampe afgjort efter først 90 minutter, så to gange 15 minutters forlænget spilletid og derpå to gange fem minutter, til der var fundet en vinder.

Den første finale, der blev afgjort på straffesparkskonkurrence, var Brasilien-Italien i 1994.

I 1990 blev begge semifinaler afgjort efter ekstra spark fra 11 meter-pletten – og i 1986 hele tre af de fire kvartfinaler.

Italien er ved alle tre halvfemser-slutrunder blevet elimineret efter straffesparkskonkurrence.

Antonio Cabrini var i 1982 den første, der missede et straffespark i en finale. Det skete ved stillingen 0-0, men det endte alligevel med italiensk sejr på 3-1 over Vesttyskland.

Den eneste finale, der er afgjort fra 11 meter-pletten, er 1990-udgaven med Andreas Brehme som tysk matchvinder i 1-0 sejren over Argentina.

Tyskland har vundet alle sine fire VM-straffesparkskonkurrencer: semifinale 1982 over Frankrig, kvartfinale 1986 over Mexico, semifinale 1990 over England samt nu kvartfinalen over Argentina. (ni)





Vild stime – men afviser guldsnak

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Johannes Hoff Thorup er på listen

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FC Barcelona med skrækmelding om AC

I svime over Oscar Schwartau

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Amorim: Vi var det bedste hold

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Her vil Asien kopiere Europa

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Marokko er blevet fodboldens mekka

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub