“Den fejeste måde at score et mål på”, sagde Pele – utvivlsomt uden at tænke på straffesparket som en kunstart. Der findes i hvert fald en række måde at sparke på.
Den frække: Kim Christofte vekslede mellem zig-zag løb til bolden og det korte tilløb. Anbefales kun til elegantiere.
Den hårde: Kontante midtbanespillere som Johan Neeskens og Søren Lerby knaldede bare hårdt til bolden. Ofte fløj der kridtstøv fra pletten, og som regel gik bolden ind.
Den almindelige og den kedelige: Mellemlangt tilløb og uden særlige kendetegn var længe prototypen på et straffespark. Senere kom udgaven, hvor spilleren efter endt tilløb bremser op og sparker til bolden. Er tilsyneladende gået af mode. Den var ikke driftssikker.
Den uventede: Johan Cruyff sparker bolden lidt frem, og Jesper Olsen banker den det sidste stykke ind i mål. En godkendt, men ikke risikofri Ajax-fortolkning fra de tidligere firsere og kopieret af en del, dog med fiasko for Henry og Pires hos Arsenal mod Manchester City i efteråret 2005. Husk: man skal øve sig på den.
Og den helt utrolige: Tjekoslovakken Antonin Panenka går over i fodboldhistorien. I EM-finalen 1976 i Beograd sparker han i et miks af et lob og et chip under bolden, der ruller blødt ind over stregen og midt i mål. Målmanden er fintet væk. Siden gentager af bl.a. Robbie Fowler. Med succes. Selv om risikoen for fiasko bør nævnes.
VM-straffe før og nu:
1982-semifinalen mellem Vesttyskland og Frankrig var den første VM-kamp, der blev afgjort efter straffesparkskonkurrence.
I slutrunderne 1954-78 blev alle kampe afgjort efter først 90 minutter, så to gange 15 minutters forlænget spilletid og derpå to gange fem minutter, til der var fundet en vinder.
Den første finale, der blev afgjort på straffesparkskonkurrence, var Brasilien-Italien i 1994.
I 1990 blev begge semifinaler afgjort efter ekstra spark fra 11 meter-pletten – og i 1986 hele tre af de fire kvartfinaler.
Italien er ved alle tre halvfemser-slutrunder blevet elimineret efter straffesparkskonkurrence.
Antonio Cabrini var i 1982 den første, der missede et straffespark i en finale. Det skete ved stillingen 0-0, men det endte alligevel med italiensk sejr på 3-1 over Vesttyskland.
Den eneste finale, der er afgjort fra 11 meter-pletten, er 1990-udgaven med Andreas Brehme som tysk matchvinder i 1-0 sejren over Argentina.
Tyskland har vundet alle sine fire VM-straffesparkskonkurrencer: semifinale 1982 over Frankrig, kvartfinale 1986 over Mexico, semifinale 1990 over England samt nu kvartfinalen over Argentina. (ni)
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
FC København scorer millionbeløb
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER