Den grimme ælling som spillefugl

Fredag den 30. december 1864 kunne H.C. Andersen ikke falde i søvn. Han lå i sin seng på 2. sal i Nyhavn 67 og havde “fantasier om at vinde i klasselotteriet og hvorledes jeg ville glæde og gavne med pengene, fyldte mig, jeg sov ikke…” Ved udtrækningen et par uger senere vandt han – som…



Lige fra sine unge dage købte han af og til en lotteriseddel – altid en nitte. Men fra han blev 50 år i 1855 og endelig var kommet nogenlunde til penge gennem sine romaner, digte, skuespil og eventyr, slog han sig mere organiseret på statens klasselotteri, som blev trukket et par gange om året over flere dage.

Men i de næste mange år var nedslående sætninger som “vandt ikke i klasselotteriet”, “heller ikke denne lotteriseddel vandt jeg på” og “det store lotteri trukket uden vinding for mig” gennemgående i dagbogen indtil 4. juni 1864, hvor han med tilfredshed kan notere at “i klasselotteriet er begge mine tal 87 – 358 udkomne og jeg har vundet 50 rigsdaler”, hvilket i nutidsværdi svarer til omkring 5.000 kr.



Han fortsatte troligt med at forny sine sedler i klasselotteriet på jagt efter hovedgevinsten på 60.000 rigsdaler (svarende til ca. 6 millioner kr.), som han ofte fablede om. Men mindre kunne nu også gøre det. Til en ven skrev han:

“Ja vandt jeg 1000 rigsdaler i lotteriet, da tog jeg en ven med og rejste nogle uger ned til Tyrol”.

Det var dog ikke en skiferie, han forestillede sig.

Men hans store lykke med at skrive eventyr forplantede sig ikke rigtig til også at gælde lotteri.

I 1868 noterede han vanligt “vandt ikke en snus”, men så fortsætter han sætningen med den højst bemærkelsesværdige oplysning:

“Spillede billard og vandt heller ikke”.

At han ikke vandt er forståeligt, men H.C. Andersen med en billardkø! Det er næsten umuligt at forestille sig. Mon ikke han spillede skoma’r?

Men så endelig et par år før sin død er der held i sprøjten. I november 1873 vinder han 500 rigsdaler (svarende til ca. 50.000 kr.) på sit nummer 41214. Han bliver så taknemmelig, at han snart efter sender “to bind eventyr smukt indbundet” til kassereren i Sparekassen for Kjøbenhavn, “som tak fordi han tager sig af min lotteriseddel, og erindrer at løse den”.

Om denne gevinst har fået ham til yderlig at satse, står ikke helt klart, men et halvt år senere oplyser han, at han nu spiller “årligt for 50 rigsdaler bort”.

Et halvt år før sin død skriver han for sidste gang “ikke vundet i lotteriet”, men sikkert er det, at den spillelystne skomagersøn fra Odense senere på året fik en begravelse fra Københavns Domkirke, som var en statsmand værdig, og siden vandt en verdensberømmelse, som vi nu i 200-året for hans fødsel bruger omkring 250 millioner kroner på at fejre.







LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

FC København bekræfter transfer

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK