Den grimme ælling som spillefugl

Fredag den 30. december 1864 kunne H.C. Andersen ikke falde i søvn. Han lå i sin seng på 2. sal i Nyhavn 67 og havde “fantasier om at vinde i klasselotteriet og hvorledes jeg ville glæde og gavne med pengene, fyldte mig, jeg sov ikke…” Ved udtrækningen et par uger senere vandt han – som…



Lige fra sine unge dage købte han af og til en lotteriseddel – altid en nitte. Men fra han blev 50 år i 1855 og endelig var kommet nogenlunde til penge gennem sine romaner, digte, skuespil og eventyr, slog han sig mere organiseret på statens klasselotteri, som blev trukket et par gange om året over flere dage.

Men i de næste mange år var nedslående sætninger som “vandt ikke i klasselotteriet”, “heller ikke denne lotteriseddel vandt jeg på” og “det store lotteri trukket uden vinding for mig” gennemgående i dagbogen indtil 4. juni 1864, hvor han med tilfredshed kan notere at “i klasselotteriet er begge mine tal 87 – 358 udkomne og jeg har vundet 50 rigsdaler”, hvilket i nutidsværdi svarer til omkring 5.000 kr.



Han fortsatte troligt med at forny sine sedler i klasselotteriet på jagt efter hovedgevinsten på 60.000 rigsdaler (svarende til ca. 6 millioner kr.), som han ofte fablede om. Men mindre kunne nu også gøre det. Til en ven skrev han:

“Ja vandt jeg 1000 rigsdaler i lotteriet, da tog jeg en ven med og rejste nogle uger ned til Tyrol”.

Det var dog ikke en skiferie, han forestillede sig.

Men hans store lykke med at skrive eventyr forplantede sig ikke rigtig til også at gælde lotteri.

I 1868 noterede han vanligt “vandt ikke en snus”, men så fortsætter han sætningen med den højst bemærkelsesværdige oplysning:

“Spillede billard og vandt heller ikke”.

At han ikke vandt er forståeligt, men H.C. Andersen med en billardkø! Det er næsten umuligt at forestille sig. Mon ikke han spillede skoma’r?

Men så endelig et par år før sin død er der held i sprøjten. I november 1873 vinder han 500 rigsdaler (svarende til ca. 50.000 kr.) på sit nummer 41214. Han bliver så taknemmelig, at han snart efter sender “to bind eventyr smukt indbundet” til kassereren i Sparekassen for Kjøbenhavn, “som tak fordi han tager sig af min lotteriseddel, og erindrer at løse den”.

Om denne gevinst har fået ham til yderlig at satse, står ikke helt klart, men et halvt år senere oplyser han, at han nu spiller “årligt for 50 rigsdaler bort”.

Et halvt år før sin død skriver han for sidste gang “ikke vundet i lotteriet”, men sikkert er det, at den spillelystne skomagersøn fra Odense senere på året fik en begravelse fra Københavns Domkirke, som var en statsmand værdig, og siden vandt en verdensberømmelse, som vi nu i 200-året for hans fødsel bruger omkring 250 millioner kroner på at fejre.









LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Stor mystik om Patrick Pentz

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Tæt på en falliterklæring, FCK



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Per Frimann hylder Brøndby

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

– Mildest talt undervældende

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er på vej væk fra AGF

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afviser kæmpebud

Forlader AGF – lægetjek booket

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH