Den grimme ælling som spillefugl

Fredag den 30. december 1864 kunne H.C. Andersen ikke falde i søvn. Han lå i sin seng på 2. sal i Nyhavn 67 og havde “fantasier om at vinde i klasselotteriet og hvorledes jeg ville glæde og gavne med pengene, fyldte mig, jeg sov ikke…” Ved udtrækningen et par uger senere vandt han – som…



Lige fra sine unge dage købte han af og til en lotteriseddel – altid en nitte. Men fra han blev 50 år i 1855 og endelig var kommet nogenlunde til penge gennem sine romaner, digte, skuespil og eventyr, slog han sig mere organiseret på statens klasselotteri, som blev trukket et par gange om året over flere dage.

Men i de næste mange år var nedslående sætninger som “vandt ikke i klasselotteriet”, “heller ikke denne lotteriseddel vandt jeg på” og “det store lotteri trukket uden vinding for mig” gennemgående i dagbogen indtil 4. juni 1864, hvor han med tilfredshed kan notere at “i klasselotteriet er begge mine tal 87 – 358 udkomne og jeg har vundet 50 rigsdaler”, hvilket i nutidsværdi svarer til omkring 5.000 kr.



Han fortsatte troligt med at forny sine sedler i klasselotteriet på jagt efter hovedgevinsten på 60.000 rigsdaler (svarende til ca. 6 millioner kr.), som han ofte fablede om. Men mindre kunne nu også gøre det. Til en ven skrev han:

“Ja vandt jeg 1000 rigsdaler i lotteriet, da tog jeg en ven med og rejste nogle uger ned til Tyrol”.

Det var dog ikke en skiferie, han forestillede sig.

Men hans store lykke med at skrive eventyr forplantede sig ikke rigtig til også at gælde lotteri.

I 1868 noterede han vanligt “vandt ikke en snus”, men så fortsætter han sætningen med den højst bemærkelsesværdige oplysning:

“Spillede billard og vandt heller ikke”.

At han ikke vandt er forståeligt, men H.C. Andersen med en billardkø! Det er næsten umuligt at forestille sig. Mon ikke han spillede skoma’r?

Men så endelig et par år før sin død er der held i sprøjten. I november 1873 vinder han 500 rigsdaler (svarende til ca. 50.000 kr.) på sit nummer 41214. Han bliver så taknemmelig, at han snart efter sender “to bind eventyr smukt indbundet” til kassereren i Sparekassen for Kjøbenhavn, “som tak fordi han tager sig af min lotteriseddel, og erindrer at løse den”.

Om denne gevinst har fået ham til yderlig at satse, står ikke helt klart, men et halvt år senere oplyser han, at han nu spiller “årligt for 50 rigsdaler bort”.

Et halvt år før sin død skriver han for sidste gang “ikke vundet i lotteriet”, men sikkert er det, at den spillelystne skomagersøn fra Odense senere på året fik en begravelse fra Københavns Domkirke, som var en statsmand værdig, og siden vandt en verdensberømmelse, som vi nu i 200-året for hans fødsel bruger omkring 250 millioner kroner på at fejre.








Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’


– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Vil købe tidligere Superliga-profil

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Her er Ajax-danskers millionløn

Hård udmelding fra Thomas Frank

Nu kan han spille for FC København

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Medier fælder dom over Dorgu

Målkongen Biereth på vild liste

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

De vil købe FC Midtjylland-profil

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Trist melding om Emil Højlund

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Glasgow kysser The Dons

Nordfransk point i Sydfrankrig

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Stor hæder til Suzuki

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub