EN HANDICAPPET SØN, en søster der pludseligt døde og seks mål på to år for mellemklubberne Blackburn og Birmingham.
Dwight Yorke har altid været berømt for sit smil, der er lige så stort som Ronaldinhos, men for et års tid siden var det svært for angriberen at finde den store glæde ved livet. Hans søster døde, hans søn med glamour-modellen Jordan var handicappet og på banen kørte det slet ikke, så Yorke tog til Australien, hvor man hurtigt hørte om hans sidebeskæftigelse som træner i et slankeprogram på en lokal Sydney-station.
Det virkede til, at en stor karriere var gået i glemmebogen, men så fik Sydney FC-træneren Pierre Littbarski en god ide. Han rykkede den gamle superangriber fra først Aston Villa og siden Manchester United (i alt 121 ligamål og blandt andet et Champions League-trofæ med United i Treble-sæsonen anno 1999) tilbage på midtbanen, og det bar Yorke med sig tilbage på landsholdet, der efter nogle triste år pludselig var ved at finde melodien igen.
Det ville Yorke gerne være med til, for han havde stadig en af karrierens største skuffelser at gumle på tilbage fra 1989, hvor USA slog Trinidad & Tobago i den absolut afgørende kamp om en billet til VM i Italien.
“Jeg troede nok, at jeg kunne have fået den ambition opfyldt, da jeg spillede for Manchester United og vi vandt trofæer på stribe, for som knægt var det min store drøm at repræsentere mit land til et VM, men da det ikke lykkedes, troede jeg, at min mulighed var forpasset,” sagde den 34-årige Yorke for nylig.
Matchfit i Manchester
For det var den ikke. Trinidad & Tobago kom til slutrunden i Tyskland på det sidste mandat og med Yorke som rutineret boldstyrer på midtbanen under kyndig ledelse af hollandske Leo Beenhakker. Den rolle har den tidligere angriber bevaret og han var “Man of the Match” i den sensationelle 0-0 mod Sverige, hvor han skabte ro midt i det enorme pres og holdt hele vejen hjem. For formen var i top efter nogle uger med de gamle venner i Manchester United, hvor Sir Alex Ferguson inviterede ham med.
“Det var mærkeligt at være tilbage, men det gik godt, og jeg var med til det hele. Manageren kunne godt have sendt mig ned til reserverne, men jeg trænede med førsteholdet og følte mig nærmest som en United-spiller igen. Jeg havde en masse snak med specielt Gary Neville, da for hver tackling sagde “sådan bliver det også til VM,” så det var rigtig sjovt,” sagde Yorke.
Den hårde optakt og den gode stemning i truppen var den perfekte opskrift for den tidligere målkonge, der ikke var bleg for at løfte sit ansvar som anfører og midtbanestyrmand i kampen mod Sverige:
“Jeg er lederen og den alle ser op til. Jeg har spillet på allerhøjeste niveau og vundet mange ting. Det respekterer folk, og hvis der er nogen på holdet, der har brug for hjælp og erfaring, så behøver de ikke kigge længere end mig,” sagde Yorke før kampen mod Sverige, hvor holdkammeraternes respekt blev udvidet til at gælde det meste af fodboldverdenen.
“Hvad vi præsterede mod Sverige er intet mindre end fantastisk. Jeg er stolt af mine medspillere, trænerne og tilhængerne, der støttede os hele vejen. Når jeg kigger tilbage på min karriere, så ved jeg godt, at jeg har været heldig, og jeg er meget stolt over at være anfører på dette Trinidad-hold ved VM,” sagde ø-nationens lykkelige playmaker.
Næste opgave bliver England, hvor Trinidad & Tobago vil være endnu mere undertippede, men de leverede et mirakel mod Sverige og i Dwight Yorke har de en mand, der kender modstanderen og har et mål med matchen:
“Efter alle mine år i England, alle glæderne, underholdningen, sejrene, så fik jeg ikke sluttet på den rigtige måde. Det blev noget rod i Birmingham, så på mange måder kunne jeg godt tænke mig at vende tilbage og afslutte min karriere i England,” sagde den 34-årige Yorke.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Sverige med drømmestart på VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Belgien – Egypten
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER