– Der er ingen i Real Madrid, der savner Ramos

Han var en af de bærende kræfter for klubben i årevis, men Sergio Ramos er ikke savnet i Real Madrid efter skiftet til Paris Saint-Germain. Sådan lyder det fra journalisten Jesús Gallego.



Real Madrid mistede i sommer klubbens mangeårige kaptajn, Sergio Ramos, men madrilenerne savner på ingen måde den spanske midterforsvarer efter hans skifte til Paris Saint-Germain.

Sådan lød det i weekenden i det spanske radioprogram Carrusel Deportivo fra journalisten Jesús Gallego.

– Det er for hårdt at sige, at Ramos er glemt, men lige nu er der ingen i Real Madrid, der savner Sergio Ramos, lød det således, ifølge AS, fra Gallego i Cadena SER-programmet. 

Sergio Ramos’ skifte til Paris Saint-Germain har da også vist sig som lidt af en katastrofe indtil videre, idet spanieren blot har spillet én kamp for pariserne indtil videre, idet han har været voldsomt plaget af skader.

Vinicius hyldet
I programmet blev det desuden påpeget af journalisten Javier Herráez, at Carlo Ancelotti i øjeblikket presser det maksimale ud af den rutinerede midtbanetrio Luka Modric, Toni Kroos og Casemiro, der spiller de fleste kampe.

Journalisten Julio Pulido argumenterede desuden for, at Vinicius er mere afgørende end Karim Benzema. Brasilianeren scorede lørdag sit 10. mål i 12 La Liga-kampe i denne sæson, da Real Madrid slog Real Sociedad med 2-0.





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Belgien – Senegal

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Afsløring: Kolding køber stor profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul