Håbede på Ajax-millioner: Fik 25.000 af Brøndby

B1913 møder SønderjyskE i pokalturneringen. Den fynske klub har udviklet flere spillere, der er endt i SønderjyskE, og engang troede den, at den skulle have kassen for en af dem, men blev skuffet.



På overfladen er der ikke mange ting, der binder SønderjyskE sammen med Odense-klubben B1913, men gennem årene har sidstnævnte faktisk været med til at udvikle flere spillere, som SønderjyskE har haft stor glæde af. To af dem kommer til at være til stede, når holdene mødes i pokalturneringen onsdag eftermiddag.

Den ene er den nuværende SønderjyskE-spiller Julius Eskesen, der begyndte til fodbold i B1913 som seks-syv-årig, og som fortsatte der, til han skiftede til OB. Den anden er SønderjyskE-legenden Johan Absalonsen, der spillede sine første seniorkampe i B1913. Han skal modsat Eskesen ikke spille, men kommer med kampbolden.

Absalonsen er en af de største i SønderjyskE-historien, men han indtager også en historisk rolle i B1913.

– Han var den første spiller, vi skrev kontrakt med i sin tid. Det gjorde vi også i håbet om, når han røg videre fra klubben, kunne der falde en skilling af. Vi lavede et selskab og skrev kontrakter med nogle de talentfulde U18-spillere, vi havde, fortæller John Nielsen til tipsbladet.dk.

Han er tidligere divisionsmålmand og nuværende målmandstræner og bestyrelsesmedlem i B1913. Han fortæller, at Ajax var inde i billedet til at hente Johan Absalonsen, der i stedet – og til B1913’s store ærgrelse – skiftede til Brøndby.

– Desværre for os valgte han Brøndby. Jeg kan ikke huske, om han havde kontraktudløb, men der var ikke nogen transfer på, og reglerne for uddannelsespenge var anderledes dengang. Vi fik faktisk 25.000 fra Brøndby. Det var fint, men det var ikke de to millioner, vi havde regnet med at få fra Ajax.

Johan Absalonsen var i det hele taget del af en talentfuld årgang 1985 i B1913. Den talte også Jonas Borring og Martin Vingaard, der ligesom Abslonsen nåede A-landsholdet.

Men mens Absalonsen ikke kastede det store salg af sig, som 13’erne havde håbet, har en anden tidligere ungdomsspiller i klubben indbragt væsentligt mere. Alexander Bah skiftede i sommeren 2020 fra SønderjyskE til Slavia Prag, og nutidens regler om solidaritetsbetaling og uddannelsespenge betyder, at der faldt lidt mønt af til John Nielsen og co.

– Ham har vi faktisk fået mere ud af økonomisk end Absalonsen, som Nielsen siger om spilleren, der ellers kun fik et par år i B1913 som teenager.

De store er blevet de små
B1913 spiller til daglig i Danmarksserien, mens SønderjyskE er fast bestanddel af Superligaen og har spillet i de to seneste pokalfinaler. Vi skal dog ikke mange år tilbage for at finde en tid, hvor rollerne var byttet om.

I begyndelsen af 00’erne mødte klubberne hinanden i 1. division, hvor HFK Sønderjylland, som SønderjyskE hed dengang, var opkomlingene, og B1913 var den gamle, stolte traditionsklub.

– Da jeg snakkede med SønderjyskE-folkene op til kampen, sagde de, at de synes altid, det er hyggeligt at komme ud og møde de små klubber. Så svarede jeg: “Det syntes vi også, når vi skulle til Haderslev i gamle dage”, siger John Nielsen med et grin.

Mens SønderjyskE var på vej op dengang i 00’erne, var B1913 snart på vej ned. Først i 2. division i 2004, siden som en del af FC Fyn og efter sidstnævntes konkurs: tvangsnedrykning og en lang række år i Danmarksserien og Fynsserien.

Året efter rykkede SønderjyskE i Superligaen første gang.

Denne onsdag er de, i hvert fald i 90 minutter, ligemænd igen.





Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK




LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

– Vi er pressede

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Bliver det Chido Obis store chance?

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Dansker lyner i Italien

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Topscorer færdig

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Medie med dyster Dorgu-melding

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

‘Sur over Brøndby-transfer’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Legende med chokmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open