På overfladen er der ikke mange ting, der binder SønderjyskE sammen med Odense-klubben B1913, men gennem årene har sidstnævnte faktisk været med til at udvikle flere spillere, som SønderjyskE har haft stor glæde af. To af dem kommer til at være til stede, når holdene mødes i pokalturneringen onsdag eftermiddag.
Den ene er den nuværende SønderjyskE-spiller Julius Eskesen, der begyndte til fodbold i B1913 som seks-syv-årig, og som fortsatte der, til han skiftede til OB. Den anden er SønderjyskE-legenden Johan Absalonsen, der spillede sine første seniorkampe i B1913. Han skal modsat Eskesen ikke spille, men kommer med kampbolden.
Absalonsen er en af de største i SønderjyskE-historien, men han indtager også en historisk rolle i B1913.
– Han var den første spiller, vi skrev kontrakt med i sin tid. Det gjorde vi også i håbet om, når han røg videre fra klubben, kunne der falde en skilling af. Vi lavede et selskab og skrev kontrakter med nogle de talentfulde U18-spillere, vi havde, fortæller John Nielsen til tipsbladet.dk.
Han er tidligere divisionsmålmand og nuværende målmandstræner og bestyrelsesmedlem i B1913. Han fortæller, at Ajax var inde i billedet til at hente Johan Absalonsen, der i stedet – og til B1913’s store ærgrelse – skiftede til Brøndby.
– Desværre for os valgte han Brøndby. Jeg kan ikke huske, om han havde kontraktudløb, men der var ikke nogen transfer på, og reglerne for uddannelsespenge var anderledes dengang. Vi fik faktisk 25.000 fra Brøndby. Det var fint, men det var ikke de to millioner, vi havde regnet med at få fra Ajax.
Johan Absalonsen var i det hele taget del af en talentfuld årgang 1985 i B1913. Den talte også Jonas Borring og Martin Vingaard, der ligesom Abslonsen nåede A-landsholdet.
Men mens Absalonsen ikke kastede det store salg af sig, som 13’erne havde håbet, har en anden tidligere ungdomsspiller i klubben indbragt væsentligt mere. Alexander Bah skiftede i sommeren 2020 fra SønderjyskE til Slavia Prag, og nutidens regler om solidaritetsbetaling og uddannelsespenge betyder, at der faldt lidt mønt af til John Nielsen og co.
– Ham har vi faktisk fået mere ud af økonomisk end Absalonsen, som Nielsen siger om spilleren, der ellers kun fik et par år i B1913 som teenager.
De store er blevet de små
B1913 spiller til daglig i Danmarksserien, mens SønderjyskE er fast bestanddel af Superligaen og har spillet i de to seneste pokalfinaler. Vi skal dog ikke mange år tilbage for at finde en tid, hvor rollerne var byttet om.
I begyndelsen af 00’erne mødte klubberne hinanden i 1. division, hvor HFK Sønderjylland, som SønderjyskE hed dengang, var opkomlingene, og B1913 var den gamle, stolte traditionsklub.
– Da jeg snakkede med SønderjyskE-folkene op til kampen, sagde de, at de synes altid, det er hyggeligt at komme ud og møde de små klubber. Så svarede jeg: “Det syntes vi også, når vi skulle til Haderslev i gamle dage”, siger John Nielsen med et grin.
Mens SønderjyskE var på vej op dengang i 00’erne, var B1913 snart på vej ned. Først i 2. division i 2004, siden som en del af FC Fyn og efter sidstnævntes konkurs: tvangsnedrykning og en lang række år i Danmarksserien og Fynsserien.
Året efter rykkede SønderjyskE i Superligaen første gang.
Denne onsdag er de, i hvert fald i 90 minutter, ligemænd igen.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Real Madrid taber
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
