‘Det er for nemt at fyre Brian Priske nu’

Feyenoord-legenden Willem van Hanegem advarer mod en fyring af Brian Priske, selvom resultaterne ikke er imponerende i øjeblikket.



Det har været op og ned for Brian Priske efter ankomsten til Feyenoord i sommer, og i skrivende stund peger pilen nedad for den danske cheftræner.

Feyenoord har indledt 2025 med to skuffende resultater i ligaen, hvor det sammenlagt blot er blevet til ét point i de to kampe mod Utrecht og Willem II.

Efter lørdagens skuffende 1-1-kamp mod Willem II peger Feyenoord-legenden Willem van Hanegem dog på, at det er nødvendigt at vise Brian Priske tillid, selvom Feyenoord nu har 10 point op til topholdet PSV Eindhoven.

– Jeg kan også godt se, at Feyenoord præsterer dårligt. Men det er så nemt at råbe op om, at Brian Priske skal fyres. Jeg så en hårdt ramt mand i Tilburg (i lørdags, red.), og jeg havde ondt af ham.

– Hvor er spillerne i en topklub som Feyenoord, der stiller sig op og siger: ‘Vi er foran med 1-0, og den sejr kommer vi ikke til at give væk’? Ja, folk vil også sige, at det også er Priskes opgave at sikre skarphed fra spillerne. Men jeg tror, at du som træner nogle gange er magtesløs, lyder det fra Willem van Hanegem i en klumme i Algemeen Dagblad.

Næste kamp for Brian Priske er onsdag, hvor Feyenoord får besøg af Bayern München i Champions League.

– Bayern München hjemme på onsdag er en meget svær kamp. Lad os få De Kuip bag holdet of træneren, også selvom den hurtigt står 1-0 til gæsterne. Feyenoord kan overleve den første fase af Champions League, og det er noget særligt, selvom man kæmper med det i Eresdivisie.

– Hjælp Priske, hjælp hans spillere og undlad at blive en af ulvene, der jagter dem i skoven med det samme. Det er simpelthen for nemt at smide Priske på porten nu, lyder det fra Willem van Hanegem.

I den hjemlige liga ligger Feyenoord aktuelt på fjerdepladsen, ni point efter Ajax, der ligger på andenpladsen, som giver en plads i Champions League-kvalifikationen.





Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

‘Det ville være en katastrofe af rang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen