Tilskuerscenen kan være ret markant hos nogle lande på de mere sydlige breddegrader end i Danmark, og det er noget, som danske Sebastian Grønning i den grad kan skrive under på.
Den danske angriber har spillet i græske OFI Kreta siden januar, hvor han forlod AGF.
Her oplever han fra første blanket, hvordan de græske fans er, og det går vildt for sig. Det afslører han i Discovery-programmet “Klubben”.
– Græske fans er generelt sindssyge. De er vilde. Det er meget kompakte stadions. Det er gamle stadions, og der ikke langt ud til banen. Når først en af linjedommerne har dømt en offside, så er der flere af de der gamle mænd på 70, som følger dem langs linjen og sviner dem til, fortæller han.
Han kommer herefter ind på sin første kamp for klubben, og det er en oplevelse, som han ikke glemmer lige foreløbig.
– Det er politieskorte til kampe, allerede når vi lander i lufthavnen. Det er maskerede mænd, der står og venter udenfor. Jeg kan huske min første kamp dernede. Det var mod Olympiakos ude. Der var vi nødt til at holde ind på motorvejen, fordi deres fans stod og ventede på vores bus.
– Det var fuld udrustning, og det er håndgranater og så videre. Det er det helt store. Det er håndgranater, røggranater og hele lortet, siger han forbløffet.
På selve stadion hænder det også, at der fyres et kanonslag eller lidt flere af, og det kan gøre ondt i øret, hvis man løber og varmer op.
– De kan godt kaste de her helt høje kanonslag, så når du løber og varmer op, og dine egne hjemmefans kaster et kanonslag, så går der et par minutter, før du har hørelsen tilbage.
Sebastian Grønning får ikke meget spilletid i den græske klub. Han scorede dog sit første mål tidligere på måneden, da han nettede mod Panetolikos.
Se Grønning snakke om de græske fans i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
MEDIE
