– Det er håndgranater, røggranater og hele lortet

Sebastian Grønning er kommet til et land, hvor fansene er noget mere anderledes, end hvad han er vant til.



Tilskuerscenen kan være ret markant hos nogle lande på de mere sydlige breddegrader end i Danmark, og det er noget, som danske Sebastian Grønning i den grad kan skrive under på.

Den danske angriber har spillet i græske OFI Kreta siden januar, hvor han forlod AGF. 

Her oplever han fra første blanket, hvordan de græske fans er, og det går vildt for sig. Det afslører han i Discovery-programmet “Klubben”.

– Græske fans er generelt sindssyge. De er vilde. Det er meget kompakte stadions. Det er gamle stadions, og der ikke langt ud til banen. Når først en af linjedommerne har dømt en offside, så er der flere af de der gamle mænd på 70, som følger dem langs linjen og sviner dem til, fortæller han. 

Han kommer herefter ind på sin første kamp for klubben, og det er en oplevelse, som han ikke glemmer lige foreløbig.

– Det er politieskorte til kampe, allerede når vi lander i lufthavnen. Det er maskerede mænd, der står og venter udenfor. Jeg kan huske min første kamp dernede. Det var mod Olympiakos ude. Der var vi nødt til at holde ind på motorvejen, fordi deres fans stod og ventede på vores bus.

– Det var fuld udrustning, og det er håndgranater og så videre. Det er det helt store. Det er håndgranater, røggranater og hele lortet, siger han forbløffet. 

På selve stadion hænder det også, at der fyres et kanonslag eller lidt flere af, og det kan gøre ondt i øret, hvis man løber og varmer op.

– De kan godt kaste de her helt høje kanonslag, så når du løber og varmer op, og dine egne hjemmefans kaster et kanonslag, så går der et par minutter, før du har hørelsen tilbage.

Sebastian Grønning får ikke meget spilletid i den græske klub. Han scorede dog sit første mål tidligere på måneden, da han nettede mod Panetolikos.

Se Grønning snakke om de græske fans i afspilleren over artiklen.





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Brasilien – Marokko

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Australien – Tyrkiet

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel