Mads Hermansen har taget England med storm efter sommerens skifte til Leicester, der i sidste uge endte i den totale eufori.
Her rykkede Leicester op i Premier League, da QPR slog Leeds med 4-0. Dermed kan Leeds ikke længere nå Leicester på førstepladsen, som til trods for ikke selv at spille den dag holdt en kæmpe fest hos cheftræner Enzo Maresca.
Mads Hermansen havde også masser at fejre, for udover oprykningen kan han se tilbage på en sæson, hvor han har været instrumental for klubbens succes.
Det fortæller han om i Leicester-podcasten When You're Smiling.
– Hvis du spurgte mig for to år siden, om jeg i en nær fremtid ville spille i Premier League, så ville jeg nok have svaret nej. Jeg er bare taknemmelig, glad for det hele og være en del af en fantastisk klub. Nu er vi tilbage, hvor vi hører til, siger Mads Hermansen.
Efter sommerferien skal landsholdskeeperen for første gang prøve kræfter med Premier League i en alder af til den tid 24 år. Det lyder helt skørt hos Leicesters tidligere forsvarsspiller Matt Heath.
– Det er helt uhørt, at en målmand i den alder gør det så godt. Som man får erfaring bliver særligt forsvarsspillere og målmænd bedre. Han kommer fra Danmark til England, hvor der bruges lidt mere fysisk overfor målmændene, og gør det vildt godt. Han er rolig med bolden og er med til at starte angreb nede bagfra. Jeg er sikker på, at han er rigtig glad for den her sæson, siger han i podcasten.

Også Phil Holloway, der er med til at lave Leicester Fan TV, er fuld af beundring over Mads Hermansen.
– Det føles lidt som Kasper Schmeichel 2.0. Han gør mange af de samme ting, selvom jeg ikke ser ham lade sig rive helt så meget med som Kasper. Det kan man måske argumentere for er en god ting nogle gange. Han ligner en Premier League-målmand, og jeg kan se ham spille i Premier League for Leicester i de næste mange år, indtil en kæmpeklub vil banke på.
Blandt andet Mads Hermansens spi med fødderne har været en af nøglerne til Leicesters succes i denne sæson. Matt Heath tror dog, at Leicester kommer til at skulle gå en smule på kompromis med spillestilen i Premier League.
– Jeg tror, vores måde at spille på vil ændre sig en smule, når vi skal spille Premier League. Jeg tror ikke, at Leicester vil være så meget på bolden som i denne sæson. Jeg er ret sikker på, at mange hold vil presse højt og gøre det svært at spille ud bagfra. Nogle hold i Championship gav os lidt for meget respekt, så jeg tror, det er det, vi kommer til at møde, og det skal fansene også indstille deres forventninger efter.
Selvom Mads Hermansen efter sommerferien kan se frem til Premier League-fodbold, så er der fortsat en sæson i The Championship, som skal gøres færdig. Her er målet om at nå 100 point stadig i spil.
Det kan man opnå ved en sejr over Blackburn senere lørdag, som i øvrigt er den sidste kamp i sæsonen for Leicester. Derefter ligger der for Mads Hermansens vedkommende formentlig en EM-slutrunde og venter.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Sænker prisen mod Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
David Nielsen har sagt op
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
I forhandlinger med Nartey
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Vil have ham væk fra FC København
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt