– Det er helt uhørt, Mads Hermansen!

Mads Hermansen blæser flere Leicester-eksperter omkuld med sit imponerende spil og unge alder.



Mads Hermansen har taget England med storm efter sommerens skifte til Leicester, der i sidste uge endte i den totale eufori.

Her rykkede Leicester op i Premier League, da QPR slog Leeds med 4-0. Dermed kan Leeds ikke længere nå Leicester på førstepladsen, som til trods for ikke selv at spille den dag holdt en kæmpe fest hos cheftræner Enzo Maresca.

Mads Hermansen havde også masser at fejre, for udover oprykningen kan han se tilbage på en sæson, hvor han har været instrumental for klubbens succes.

Det fortæller han om i Leicester-podcasten When You're Smiling.

– Hvis du spurgte mig for to år siden, om jeg i en nær fremtid ville spille i Premier League, så ville jeg nok have svaret nej. Jeg er bare taknemmelig, glad for det hele og være en del af en fantastisk klub. Nu er vi tilbage, hvor vi hører til, siger Mads Hermansen.

Efter sommerferien skal landsholdskeeperen for første gang prøve kræfter med Premier League i en alder af til den tid 24 år. Det lyder helt skørt hos Leicesters tidligere forsvarsspiller Matt Heath. 

– Det er helt uhørt, at en målmand i den alder gør det så godt. Som man får erfaring bliver særligt forsvarsspillere og målmænd bedre. Han kommer fra Danmark til England, hvor der bruges lidt mere fysisk overfor målmændene, og gør det vildt godt. Han er rolig med bolden og er med til at starte angreb nede bagfra. Jeg er sikker på, at han er rigtig glad for den her sæson, siger han i podcasten.

247146

Mads Hermansen har spillet 43 af 44 kampe i denne sæson for Leicester. Foto: Alamy

Også Phil Holloway, der er med til at lave Leicester Fan TV, er fuld af beundring over Mads Hermansen.

– Det føles lidt som Kasper Schmeichel 2.0. Han gør mange af de samme ting, selvom jeg ikke ser ham lade sig rive helt så meget med som Kasper. Det kan man måske argumentere for er en god ting nogle gange. Han ligner en Premier League-målmand, og jeg kan se ham spille i Premier League for Leicester i de næste mange år, indtil en kæmpeklub vil banke på.

Blandt andet Mads Hermansens spi med fødderne har været en af nøglerne til Leicesters succes i denne sæson. Matt Heath tror dog, at Leicester kommer til at skulle gå en smule på kompromis med spillestilen i Premier League.

– Jeg tror, vores måde at spille på vil ændre sig en smule, når vi skal spille Premier League. Jeg tror ikke, at Leicester vil være så meget på bolden som i denne sæson. Jeg er ret sikker på, at mange hold vil presse højt og gøre det svært at spille ud bagfra. Nogle hold i Championship gav os lidt for meget respekt, så jeg tror, det er det, vi kommer til at møde, og det skal fansene også indstille deres forventninger efter.

Selvom Mads Hermansen efter sommerferien kan se frem til Premier League-fodbold, så er der fortsat en sæson i The Championship, som skal gøres færdig. Her er målet om at nå 100 point stadig i spil.

Det kan man opnå ved en sejr over Blackburn senere lørdag, som i øvrigt er den sidste kamp i sæsonen for Leicester. Derefter ligger der for Mads Hermansens vedkommende formentlig en EM-slutrunde og venter.





Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

I chok over Nicolai Poulsen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Brøndby takker nej til to spillere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Her er AGF’s transferplaner

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Stort Yussuf Poulsen-chok

– Lidt af en bombe

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Højlund i hovedrolle

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Kæmpe brag venter fredag

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Åge Hareide er død

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid