– Det er helt uhørt, Mads Hermansen!

Mads Hermansen blæser flere Leicester-eksperter omkuld med sit imponerende spil og unge alder.



Mads Hermansen har taget England med storm efter sommerens skifte til Leicester, der i sidste uge endte i den totale eufori.

Her rykkede Leicester op i Premier League, da QPR slog Leeds med 4-0. Dermed kan Leeds ikke længere nå Leicester på førstepladsen, som til trods for ikke selv at spille den dag holdt en kæmpe fest hos cheftræner Enzo Maresca.

Mads Hermansen havde også masser at fejre, for udover oprykningen kan han se tilbage på en sæson, hvor han har været instrumental for klubbens succes.

Det fortæller han om i Leicester-podcasten When You're Smiling.

– Hvis du spurgte mig for to år siden, om jeg i en nær fremtid ville spille i Premier League, så ville jeg nok have svaret nej. Jeg er bare taknemmelig, glad for det hele og være en del af en fantastisk klub. Nu er vi tilbage, hvor vi hører til, siger Mads Hermansen.

Efter sommerferien skal landsholdskeeperen for første gang prøve kræfter med Premier League i en alder af til den tid 24 år. Det lyder helt skørt hos Leicesters tidligere forsvarsspiller Matt Heath. 

– Det er helt uhørt, at en målmand i den alder gør det så godt. Som man får erfaring bliver særligt forsvarsspillere og målmænd bedre. Han kommer fra Danmark til England, hvor der bruges lidt mere fysisk overfor målmændene, og gør det vildt godt. Han er rolig med bolden og er med til at starte angreb nede bagfra. Jeg er sikker på, at han er rigtig glad for den her sæson, siger han i podcasten.

247146

Mads Hermansen har spillet 43 af 44 kampe i denne sæson for Leicester. Foto: Alamy

Også Phil Holloway, der er med til at lave Leicester Fan TV, er fuld af beundring over Mads Hermansen.

– Det føles lidt som Kasper Schmeichel 2.0. Han gør mange af de samme ting, selvom jeg ikke ser ham lade sig rive helt så meget med som Kasper. Det kan man måske argumentere for er en god ting nogle gange. Han ligner en Premier League-målmand, og jeg kan se ham spille i Premier League for Leicester i de næste mange år, indtil en kæmpeklub vil banke på.

Blandt andet Mads Hermansens spi med fødderne har været en af nøglerne til Leicesters succes i denne sæson. Matt Heath tror dog, at Leicester kommer til at skulle gå en smule på kompromis med spillestilen i Premier League.

– Jeg tror, vores måde at spille på vil ændre sig en smule, når vi skal spille Premier League. Jeg tror ikke, at Leicester vil være så meget på bolden som i denne sæson. Jeg er ret sikker på, at mange hold vil presse højt og gøre det svært at spille ud bagfra. Nogle hold i Championship gav os lidt for meget respekt, så jeg tror, det er det, vi kommer til at møde, og det skal fansene også indstille deres forventninger efter.

Selvom Mads Hermansen efter sommerferien kan se frem til Premier League-fodbold, så er der fortsat en sæson i The Championship, som skal gøres færdig. Her er målet om at nå 100 point stadig i spil.

Det kan man opnå ved en sejr over Blackburn senere lørdag, som i øvrigt er den sidste kamp i sæsonen for Leicester. Derefter ligger der for Mads Hermansens vedkommende formentlig en EM-slutrunde og venter.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Atletico Madrid interesseret i dansker

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Iran kommer med krav før VM

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Wolfsburg – Bayern



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’