– Det er jo ikke en billig baggrund det hele

Peter Schmeichel mener helt klart, at Kasper Schmeichel bliver udfordret nok i skotske Celtic.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Kasper Schmeichel har fået en flyvende start i Celtic, hvor han endnu ikke har indkasseret et mål i fire ligakampe. 

Kender man Celtics dominans i den hjemlige liga ret, så skal den danske landsholdskeeper da heller ikke indstille sig på at hente bolden ud af nettet særlig ofte. 

Jeg er sikker på, at hvis de var i Premier League, ville de være en top-halvdel-klub, og med de penge og det renommé, de har, ville de sikkert også spille højere oppe.

Peter Schmeichel
Fodboldekspert

Celtic er nemlig hamrende dominerende i den skotske liga, som kan få kritik for, at det generelle niveau er for lavt. 

Sådan ser Peter Schmeichel dog ikke på det, da Tipsbladet taler med ham omkring sønnikes skifte til netop Celtic. Kasper Schmeichel er skiftet til en af verdens største klubber, og derfor forstår han ikke spørgsmålet om, hvorvidt niveauet er højt nok for Danmarks nuværende landsholdsmålmand, og om han bliver udfordret nok i Skotland.

– Det er højt niveau. Der er mange ligaer, der ikke når det niveau. Sikkert ikke generelle niveau, men Celtics niveau er meget højt. Og der er Champions League…

– Jeg kan ikke rigtig forstå spørgsmålet, for det lyder som om, det er billig baggrund det hele. Det er det jo ikke. Det er en af verdens største klubber. De har 60.000 hjemme hver gang. Jeg er sikker på, at hvis de var i Premier League, ville de være en top-halvdel-klub, og med de penge og det renommé, de har, ville de sikkert også spille højere oppe, siger Peter Schmeichel, som også fremhæver Celtics traditioner. 

272394

Kasper Schmeichel har fået en fremragende start på karrieren i Celtic. Foto: Alamy

Han følger intenst med Kasper Schmeichels karriere i det skotske, og han ser enorme perspektiver på det her Celtic-hold under Brendan Rodgers.

– Det er fantastisk for Kasper at være deroppe. Han er genforenet med Brendan Rodgers, som han mener, er en af de bedste træneren han nogensinde har haft.

– De spiller sindssygt god fodbold! Jeg ved godt, at de spiller det i den skotske liga, men nu så jeg det i pre season mod Chelsea og Man City, og der spillede de også god fodbold.

– De har tre japanere – av min arm! Hold da op. De har en midtbanespiller, som er sindssygt elegant, og de er lynhurtige alle sammen. De har (Nicolas) Kühn, som virkelig har imponeret mig. Holdet og måden, de spiller på, er interessant, og det store spørgsmål er: de kan spille det i Skotland, men kan de også i Europa? Det tror jeg, at de kan, siger han med optimisme og beundring i stemmen.

Peter Schmeichel ser særligt frem til Celtics præstationer i Champions League-ligaspillet, for det bliver den helt store test for dem. Her glæder han sig dog til at se, hvordan Brendan Rodgers’ mandskab klarer sig her, for deres direkte spillestil kombineret med en lyst til stadig at holde på bolden er enormt spændende at overvære.

Peter Schmeichel kommer man til at se en del mere til på dansk TV i denne sæson. Ham, Jaap Stam og Fredrik Ljungbjerg skal ti gange i denne sæson agere eksperter hos Viaplay til søndagskampe i Premier League, hvor de kommer med analyser til op- og nedtakterne.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Barcelona – Newcastle United

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

– Er der virkelig brug for ham i truppen?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Nu forklarer Noah Nartey

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Her er din landsholdstrup, Riemer!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Enorme Superliga-talenter udtaget

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Manchester City – Real Madrid

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse