– Det er jo ikke en billig baggrund det hele

Peter Schmeichel mener helt klart, at Kasper Schmeichel bliver udfordret nok i skotske Celtic.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Kasper Schmeichel har fået en flyvende start i Celtic, hvor han endnu ikke har indkasseret et mål i fire ligakampe. 

Kender man Celtics dominans i den hjemlige liga ret, så skal den danske landsholdskeeper da heller ikke indstille sig på at hente bolden ud af nettet særlig ofte. 

Jeg er sikker på, at hvis de var i Premier League, ville de være en top-halvdel-klub, og med de penge og det renommé, de har, ville de sikkert også spille højere oppe.

Peter Schmeichel
Fodboldekspert

Celtic er nemlig hamrende dominerende i den skotske liga, som kan få kritik for, at det generelle niveau er for lavt. 

Sådan ser Peter Schmeichel dog ikke på det, da Tipsbladet taler med ham omkring sønnikes skifte til netop Celtic. Kasper Schmeichel er skiftet til en af verdens største klubber, og derfor forstår han ikke spørgsmålet om, hvorvidt niveauet er højt nok for Danmarks nuværende landsholdsmålmand, og om han bliver udfordret nok i Skotland.

– Det er højt niveau. Der er mange ligaer, der ikke når det niveau. Sikkert ikke generelle niveau, men Celtics niveau er meget højt. Og der er Champions League…

– Jeg kan ikke rigtig forstå spørgsmålet, for det lyder som om, det er billig baggrund det hele. Det er det jo ikke. Det er en af verdens største klubber. De har 60.000 hjemme hver gang. Jeg er sikker på, at hvis de var i Premier League, ville de være en top-halvdel-klub, og med de penge og det renommé, de har, ville de sikkert også spille højere oppe, siger Peter Schmeichel, som også fremhæver Celtics traditioner. 

272394

Kasper Schmeichel har fået en fremragende start på karrieren i Celtic. Foto: Alamy

Han følger intenst med Kasper Schmeichels karriere i det skotske, og han ser enorme perspektiver på det her Celtic-hold under Brendan Rodgers.

– Det er fantastisk for Kasper at være deroppe. Han er genforenet med Brendan Rodgers, som han mener, er en af de bedste træneren han nogensinde har haft.

– De spiller sindssygt god fodbold! Jeg ved godt, at de spiller det i den skotske liga, men nu så jeg det i pre season mod Chelsea og Man City, og der spillede de også god fodbold.

– De har tre japanere – av min arm! Hold da op. De har en midtbanespiller, som er sindssygt elegant, og de er lynhurtige alle sammen. De har (Nicolas) Kühn, som virkelig har imponeret mig. Holdet og måden, de spiller på, er interessant, og det store spørgsmål er: de kan spille det i Skotland, men kan de også i Europa? Det tror jeg, at de kan, siger han med optimisme og beundring i stemmen.

Peter Schmeichel ser særligt frem til Celtics præstationer i Champions League-ligaspillet, for det bliver den helt store test for dem. Her glæder han sig dog til at se, hvordan Brendan Rodgers’ mandskab klarer sig her, for deres direkte spillestil kombineret med en lyst til stadig at holde på bolden er enormt spændende at overvære.

Peter Schmeichel kommer man til at se en del mere til på dansk TV i denne sæson. Ham, Jaap Stam og Fredrik Ljungbjerg skal ti gange i denne sæson agere eksperter hos Viaplay til søndagskampe i Premier League, hvor de kommer med analyser til op- og nedtakterne.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Viaplay deler stor nyhed

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Klubber holder øje med AaB-profil

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

To danske klubber jagter formstærk angriber

Rekordtransfer?

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Thomas Frank og co. skuffer på ny



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Åbner for ny rolle i FC København

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: Randers køber ny angriber

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Storklub jagter FCK-emne

Hemmelig samtale med storklub

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Pas på, FCK – de blæser til angreb!