– Det er jo ikke en billig baggrund det hele

Peter Schmeichel mener helt klart, at Kasper Schmeichel bliver udfordret nok i skotske Celtic.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Kasper Schmeichel har fået en flyvende start i Celtic, hvor han endnu ikke har indkasseret et mål i fire ligakampe. 

Kender man Celtics dominans i den hjemlige liga ret, så skal den danske landsholdskeeper da heller ikke indstille sig på at hente bolden ud af nettet særlig ofte. 

Jeg er sikker på, at hvis de var i Premier League, ville de være en top-halvdel-klub, og med de penge og det renommé, de har, ville de sikkert også spille højere oppe.

Peter Schmeichel
Fodboldekspert

Celtic er nemlig hamrende dominerende i den skotske liga, som kan få kritik for, at det generelle niveau er for lavt. 

Sådan ser Peter Schmeichel dog ikke på det, da Tipsbladet taler med ham omkring sønnikes skifte til netop Celtic. Kasper Schmeichel er skiftet til en af verdens største klubber, og derfor forstår han ikke spørgsmålet om, hvorvidt niveauet er højt nok for Danmarks nuværende landsholdsmålmand, og om han bliver udfordret nok i Skotland.

– Det er højt niveau. Der er mange ligaer, der ikke når det niveau. Sikkert ikke generelle niveau, men Celtics niveau er meget højt. Og der er Champions League…

– Jeg kan ikke rigtig forstå spørgsmålet, for det lyder som om, det er billig baggrund det hele. Det er det jo ikke. Det er en af verdens største klubber. De har 60.000 hjemme hver gang. Jeg er sikker på, at hvis de var i Premier League, ville de være en top-halvdel-klub, og med de penge og det renommé, de har, ville de sikkert også spille højere oppe, siger Peter Schmeichel, som også fremhæver Celtics traditioner. 

272394

Kasper Schmeichel har fået en fremragende start på karrieren i Celtic. Foto: Alamy

Han følger intenst med Kasper Schmeichels karriere i det skotske, og han ser enorme perspektiver på det her Celtic-hold under Brendan Rodgers.

– Det er fantastisk for Kasper at være deroppe. Han er genforenet med Brendan Rodgers, som han mener, er en af de bedste træneren han nogensinde har haft.

– De spiller sindssygt god fodbold! Jeg ved godt, at de spiller det i den skotske liga, men nu så jeg det i pre season mod Chelsea og Man City, og der spillede de også god fodbold.

– De har tre japanere – av min arm! Hold da op. De har en midtbanespiller, som er sindssygt elegant, og de er lynhurtige alle sammen. De har (Nicolas) Kühn, som virkelig har imponeret mig. Holdet og måden, de spiller på, er interessant, og det store spørgsmål er: de kan spille det i Skotland, men kan de også i Europa? Det tror jeg, at de kan, siger han med optimisme og beundring i stemmen.

Peter Schmeichel ser særligt frem til Celtics præstationer i Champions League-ligaspillet, for det bliver den helt store test for dem. Her glæder han sig dog til at se, hvordan Brendan Rodgers’ mandskab klarer sig her, for deres direkte spillestil kombineret med en lyst til stadig at holde på bolden er enormt spændende at overvære.

Peter Schmeichel kommer man til at se en del mere til på dansk TV i denne sæson. Ham, Jaap Stam og Fredrik Ljungbjerg skal ti gange i denne sæson agere eksperter hos Viaplay til søndagskampe i Premier League, hvor de kommer med analyser til op- og nedtakterne.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.




Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

“Har set ham fra OB få karantæne”

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Andreas Christensen i chokskifte?

Lars Friis får ikke stort job

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Randers FC – OB

– Det havde været en større katastrofe

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Thomas Frank siger undskyld

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

‘Tæt på ren elendighed’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark