‘Det er perfekt for Kasper’

Kasper Schmeichels kontraktforlængelse vækker begejstring.



Kasper Schmeichel har storspillet i Celtic, og derfor var det ikke underligt, da klubben offentliggjorde forlængelsen med ham onsdag.

Nu har parterne papirer på hinanden frem til sommeren 2026.

En nyhed, der vækker stor begejstring hos den tidligere Manchester City- og Celtic-målmand Joe Hart, som er fodboldekspert hos TNT Sport.

-Det er fuldt fortjent. Jeg er meget glad på hans og klubbens vegne, for han har været fantastisk i denne sæson. Det skal ikke handle om mig, men jeg kender godt følelsen, hvor man gør det godt et sted, havner i et vadested for til sidst at blive modtaget med åbne arme i Celtic. Det er helt perfekt for Kasper.

Joe Hart refererer til Kasper Schmeichels år i OGC Nice og Anderlecht, hvor musikken aldrig rigtig kom til at spille. Nu er han under sin tidligere managers vinger i Brendan Rodgers, hvilket var det helt rette for Danmarks landsholdskeeper.

-Han har været topklasse for os både på og udenfor banen. Og så har han et eller andet i sig i de store kampe, hvor han er en af verdens bedste til at redde bolde, siger Brendan Rodgers til TNT Sports om forlængelsen.

Også Kasper Schmeichel, der vil være 39, når hans nye kontrakt udløber, er begejstret for at have underskrevet en forlængelse.

-Det var en nem beslutning. Jeg har nydt alle momenter, siden jeg kom hertil. Fansene er uden sammenligning, så det var en no brainer, siger danskeren.

Kasper Schmeichel fejrede sin kontraktforlængelse med at vinde over Young Boys i Champions League. Danskeren noterede sig for endnu et clean sheet og er nu oppe på imponerende 21 clean sheets i sine første 35 Celtic-kampe.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig