‘Det er perfekt for Kasper’

Kasper Schmeichels kontraktforlængelse vækker begejstring.



Kasper Schmeichel har storspillet i Celtic, og derfor var det ikke underligt, da klubben offentliggjorde forlængelsen med ham onsdag.

Nu har parterne papirer på hinanden frem til sommeren 2026.

En nyhed, der vækker stor begejstring hos den tidligere Manchester City- og Celtic-målmand Joe Hart, som er fodboldekspert hos TNT Sport.

-Det er fuldt fortjent. Jeg er meget glad på hans og klubbens vegne, for han har været fantastisk i denne sæson. Det skal ikke handle om mig, men jeg kender godt følelsen, hvor man gør det godt et sted, havner i et vadested for til sidst at blive modtaget med åbne arme i Celtic. Det er helt perfekt for Kasper.

Joe Hart refererer til Kasper Schmeichels år i OGC Nice og Anderlecht, hvor musikken aldrig rigtig kom til at spille. Nu er han under sin tidligere managers vinger i Brendan Rodgers, hvilket var det helt rette for Danmarks landsholdskeeper.

-Han har været topklasse for os både på og udenfor banen. Og så har han et eller andet i sig i de store kampe, hvor han er en af verdens bedste til at redde bolde, siger Brendan Rodgers til TNT Sports om forlængelsen.

Også Kasper Schmeichel, der vil være 39, når hans nye kontrakt udløber, er begejstret for at have underskrevet en forlængelse.

-Det var en nem beslutning. Jeg har nydt alle momenter, siden jeg kom hertil. Fansene er uden sammenligning, så det var en no brainer, siger danskeren.

Kasper Schmeichel fejrede sin kontraktforlængelse med at vinde over Young Boys i Champions League. Danskeren noterede sig for endnu et clean sheet og er nu oppe på imponerende 21 clean sheets i sine første 35 Celtic-kampe.





TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De forbereder et bud på Roony Bardghji

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”