Det kan blive Andreas Schjelderups nye klub

Flere klubber er klar til at befri Andreas Schjelderup fra den manglende spilletid i Benfica.



Andreas Schjelderup har mistet tålmodigheden og vil væk fra Benfica.

Otte måneder efter sit skifte fra FC Nordsjælland til storklubben fra Portugal er nordmanden blot noteret for en håndfuld minutters spilletid på førsteholdet, og dermed risikerer Schjelderup at gå i stå i sin udvikling.

Det skal forhindres med et skifte inden transferdeadline på fredag, og A Bola skriver, at hollandske AZ Alkmaar gerne vil leje Andreas Schjelderup. Flere unavngivne klubber skal også være inde i billedet.

Nordmandens interesser varetages af agenten Rafaela Pimenta, som overtog luksusporteføljen efter den afdøde superagent Mino Raiola.

I Benfica-lejren holder man kortene tæt til kroppen, når snakken falder på 19-årige Andreas Schjelderup.

– Det er ikke noget, der er på plads, og jeg kan ikke sige så meget lige nu, sagde cheftræner Roger Schmidt, da han blev spurgt ind til den tidligere Superliga-profil på et pressemøde fredag.

Tager man de danske briller på, er det naturligvis et comeback i FC Nordsjælland, der først og fremmest dukker op i tankerne. Det ligger dog ikke i kortene, fastslog sportschef Jan Laursen i torsdags.

Byder muligheden sig, er Andreas Schjelderup naturligvis velkommen tilbage i Farum.

– Jeg er ikke økonomiuddannet, men som jeg lige kan regne det ud, så er han en rimelig dyr herre at skulle hente retur. Men nu er der selvfølgelig kommet lidt penge i kassen, og Schjelderup er altid velkommen, hvis muligheden skulle byde sig. Han er en fantastisk knægt, og han satte pris på at være her, og vi satte pris på ham, sagde cheftræner Johannes Hoff Thorup til Tipsbladet og den øvrige presse efter opgøret mod FK Partizan.

Andreas Schjelderup blev i sin sidste halvsæson i FC Nordsjælland kåret til Efterårets Profil i Superligaen. Det gjorde han efter at have scoret 10 mål i 17 kampe. 







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det var en af de værste dage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag