– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

Thomas Delaney var ærgerlig over de to tabte point mod Bayer Leverkusen, men understregede samtidig, at uafgjort heller ikke er så skidt endda.



PARKEN (Tipsbladet): FC København var få minutter fra at få den perfekte start på ligaspillet i Champions League, men et sent selvmål af Pantelis Hatzidiakos betød, at Jacob Neestrups tropper måtte nøjes med 2-2 mod Kasper Hjulmands Bayer Leverkusen.

Efter kampen talte Thomas Delaney med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse, hvor FC København-stjernen erkendte, at han var selvsagt var lidt skuffet, da dommeren fløjtede for sidste gang.

– Vi havde jo lugtet fejringen, da vi er foran 2-1, så ja, det er da ærgerligt. Men ét point er også et point og de sidste fire minutter er der også uro, så det er vigtigt, at vi trods alt får det point med.

– Set over en bred kam er det jo en lige kamp, men jeg synes, at vi har stor andel i at gøre den underholdende og interessant. Vi er skarpe på omstillingerne, vi følger vores plan og vi ser skarpe ud i de fleste facetter af spillet, lød det fra Thomas Delaney.

Stærk start på anden halvleg

Midtbanespilleren ville ikke lægge skjul på, at gæsternes sene udligning selvfølgelig gjorde, at det føltes som en misset mulighed for FCK.

– Ja, første tanke er jo, at det er to point tabt, det er der ingen tvivl om. Men det kan jo bruge fire sekunder på at tude over og så kan det ikke laves om, vel? Så det vigtige er jo, at vi får et point og at vi er i gang.

– Der er masser af muligheder for at hente flere point, men jo, jeg havde da godt duftet tre point, sagde Thomas Delaney, der var godt tilfreds med hjemmeholdets præstation generelt:

– I de første 20-25 minutter af anden halvleg ser vi jo rigtig, rigtig stærke ud, og vi formår at holde kontrollen. Men fodbold er jo bare ikke så simpelt, at du kan gøre det i 45 minutter mod et tysk tophold. Der vil være faser i spillet, hvor billedet ændrer sig.

FC København spiller igen søndag, hvor der venter en Superliga-kamp mod Silkeborg IF i Parken.



‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

– Brøndby har min støtte

David Nielsen, den er til dig!

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Deler godt FC København-nyt

Thomas Frank har fået en undskyldning

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

– FCK er ikke det bedste sted

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Scorer hvert 49. minut

FC Midtjylland – AGF

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

De tager over for Ivan Prelec

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Kæmpebøde for dokumentsvindel

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Vejle fyrer Prelec

– 255 millioner for dansker? Glem det!

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Hattrickhelt var meget frustreret

Kaster hård dom over Eriksen

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis