– Det kom som et chok for mange

San Diego FC's kvalitet er kommet bag på mange i MLS, fortæller Anders Dreyer i et interview med Tipsbladet.



Han har tidligere været en stor profil i både Superligaen og i belgisk fodbold, men i vinterens transfervindue tog Anders Dreyer en beslutning om at prøve helt noget nyt.

Den tidligere FC Midtjylland-stjerne valgte at forlade den belgiske traditionsklub Anderlecht for at skrive under med den nystartede MLS-klub San Diego FC, og efter et par måneder i Californien har den 26-årige dansker fået et rigtigt fint indtryk af niveauet i den amerikanske liga.

– Jeg synes, at det er ret højt. Der er nogle rigtigt gode individuelle spillere på hvert enkelt hold, som sagtens kunne spille i nogle større ligaer end MLS. Det er en liga i udvikling, må man sige, siger Anders Dreyer i et interview med Tipsbladet.

Med 14 point i de første syv kampe har San Diego fået en stærk start på MLS-sæsonen, og danskerklubben ligger aktuelt på andenpladsen i Western Conference – kun overgået af Jesper Sørensens Vancouver Whitecaps.

– Det er nogle fede kampe, synes jeg. Selvfølgelig er det også taktisk, men der er en masse chancer, og nu har vi fået indført en spillestil, der betyder, at der er stor respekt for den måde, vi spiller på. Modstanderne har sværere ved at lukke os ned. Det kender man også lidt fra FC Nordsjælland (San Diego og FC Nordsjælland er søsterklubber, red.) og den måde, de kan spille på, når de rammer dagen, siger Anders Dreyer og fortsætter:

– Der er det jo ikke sjovt for nogen at tage til Farum og spille. Og det er lidt den vibe, der er herovre, at det måske kom lidt som et chok for mange eksperter og andre hold, hvor gode vi egentlig er.

Selvom San Diego ikke spiller i den samme conference som Inter Miami, så giver det utvivlsomt MLS lidt ekstra krydderi, at Lionel Messi optræder i ligaen, mener Anders Dreyer.

– Det er helt klart, at det er en kæmpe spiller at have i den liga, vi selv konkurrerer i. Det er jo den spiller med flest Ballon d’Or og så videre, så det kunne da selvfølgelig være sjovt at spille mod dem en dag, men så skal vi komme lidt langt i playoffs, siger San Diego-danskeren om Lionel Messis tilstedeværelse i MLS.

Tidligere er superstjerner som Neymar og Kevin De Bruyne blevet rygtet til San Diego, og i sidste uge skrev Bild så, at Bayern München-legenden Thomas Müller kan være på vej til danskerklubben til sommer.

Disse stjernerygter er dog ikke rigtigt noget, som Anders Dreyer og holdkammeraterne går og snakker om til dagligt.

– Nej, jeg det synes jeg ikke, at vi gør. Vi synes jo sikkert, at det kunne være meget sjovt at få en af de helt store kanoner, som du nævner, til at spille med os, men det må tiden vise.

– Det er op til nogle helt andre at beslutte det. Selvfølgelig kunne det da være lidt sjovt, men vi må se, hvad klubben bringer ind, lyder det fra Anders Dreyer.

Anders Dreyer er noteret for tre mål og to assister i syv kampe for San Diego FC (Foto: Alamy).

Godt råd fra Sviatchenko

Da Anders Dreyer ankom til San Diego FC i slutningen af januar, havde den californiske klub stadig ikke spillet sin første kamp endnu.

Det er dog langt fra ensbetydende med manglende opbakning til Dreyer og co. på Snapdragon Stadium, San Diego FC’s hjemmebane.

– Der var udsolgt i sidste weekend mod LAFC, jeg tror der var 33.000, så der er godt fyldt rundt på lægterne. Det er jo det fede ved San Diego, at de har et baseballhold og så har de et fodboldhold nu, siger Anders Dreyer og fortsætter:

– Så der er rigtigt mange mennesker, der er kommet på stadion til de første kampe, og det er bare fedt. Det er en helt anden stemning, hvor de griller ude foran inden kampene, og det er super fedt. 

Så det er en by, der har hungret efter at få et fodboldhold?

– Helt sikkert. Vi er også tæt på den mexicanske grænse, og det gør selvfølgelig, med Hirving Lozano på holdet, at der kommer mange fans fra Mexico og ser os, og det er bare fedt. 

Flere spillere har efter deres ankomst til MLS talt om, at de store afstande har krævet tilvænning, men det aspekt har ikke været et problem for Anders Dreyer.

– Jeg synes ikke, det er så slemt. Vi flyver til udekampe, så om jeg skal sidde tre timer i en bus eller i et fly, det er lidt lige meget, synes jeg, selvom der er lidt tidsforskel og sådan.

– Men vi flyver jo heller ikke helt over på østkysten for at spille, så den store forskel er der egentlig ikke. Vi var i Austin, hvor der er to timers forskel, og det var helt fint, lyder det fra San Diego-stjernen.

Flere og flere danskere er begyndt at tage til USA, men en af dem, der har været i MLS i et stykke tid nu, er Erik Sviatchenko, der for to år siden skiftede fra FC Midtjylland til Houston Dynamo. Anders Dreyer har naturligt også talt med sin gamle holdkammerat om den amerikanske liga.

– Ja, selvfølgelig har jeg det, jeg kender jo Erik fra en fed tid, vi havde sammen i Midtjylland. Han har været åben og ærlig omkring det, og jeg spurgte ham selvfølgelig om ligaen. Jeg synes generelt, at det bare er en fed liga. Jeg har også set Evander, der har gjort det rigtigt godt herovre. Der er kommet store navne til ligaen, og den er i udvikling, og når man så oplever niveauet, så bliver man lidt overrasket over, hvor gode de faktisk er, lyder det fra Anders Dreyer.

I forbindelse med Anders Dreyers skifte til San Diego talte Tipsbladet med Erik Sviatchenko, der lavede lidt sjov med sin tidligere holdkammerat, som han opfordrede til at huske solcremen, da han har tendens til at blive rød, når solen bager.

– Haha, der kan jeg hilse og sige, at det får jeg også brugt! Det bliver jeg nødt til, for ellers bliver jeg forbrændt, lyder det afslutningsvist fra Anders Dreyer med et stort grin.

Anders Dreyer og Erik Sviatchenko står over for hinanden den 6. juli, når San Diego får besøg af Houston Dynamo.

I første omgang venter der i nat dansk tid en udekamp mod Colorado Rapids for Anders Dreyer og co.

Du kan læse første del af Tipsbladets interview med Anders Dreyer her.








TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Derfor var Moukoko vraget

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afviser Anderlecht

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Nægtet Brøndby-skifte

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Det er mesterskabsklasse, AGF!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Liverpool tager smal sejr

Zorniger i chok: Er det en joke?

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse