Han har tidligere været en stor profil i både Superligaen og i belgisk fodbold, men i vinterens transfervindue tog Anders Dreyer en beslutning om at prøve helt noget nyt.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne valgte at forlade den belgiske traditionsklub Anderlecht for at skrive under med den nystartede MLS-klub San Diego FC, og efter et par måneder i Californien har den 26-årige dansker fået et rigtigt fint indtryk af niveauet i den amerikanske liga.
– Jeg synes, at det er ret højt. Der er nogle rigtigt gode individuelle spillere på hvert enkelt hold, som sagtens kunne spille i nogle større ligaer end MLS. Det er en liga i udvikling, må man sige, siger Anders Dreyer i et interview med Tipsbladet.
Med 14 point i de første syv kampe har San Diego fået en stærk start på MLS-sæsonen, og danskerklubben ligger aktuelt på andenpladsen i Western Conference – kun overgået af Jesper Sørensens Vancouver Whitecaps.
– Det er nogle fede kampe, synes jeg. Selvfølgelig er det også taktisk, men der er en masse chancer, og nu har vi fået indført en spillestil, der betyder, at der er stor respekt for den måde, vi spiller på. Modstanderne har sværere ved at lukke os ned. Det kender man også lidt fra FC Nordsjælland (San Diego og FC Nordsjælland er søsterklubber, red.) og den måde, de kan spille på, når de rammer dagen, siger Anders Dreyer og fortsætter:
– Der er det jo ikke sjovt for nogen at tage til Farum og spille. Og det er lidt den vibe, der er herovre, at det måske kom lidt som et chok for mange eksperter og andre hold, hvor gode vi egentlig er.
Selvom San Diego ikke spiller i den samme conference som Inter Miami, så giver det utvivlsomt MLS lidt ekstra krydderi, at Lionel Messi optræder i ligaen, mener Anders Dreyer.
– Det er helt klart, at det er en kæmpe spiller at have i den liga, vi selv konkurrerer i. Det er jo den spiller med flest Ballon d’Or og så videre, så det kunne da selvfølgelig være sjovt at spille mod dem en dag, men så skal vi komme lidt langt i playoffs, siger San Diego-danskeren om Lionel Messis tilstedeværelse i MLS.
Tidligere er superstjerner som Neymar og Kevin De Bruyne blevet rygtet til San Diego, og i sidste uge skrev Bild så, at Bayern München-legenden Thomas Müller kan være på vej til danskerklubben til sommer.
Disse stjernerygter er dog ikke rigtigt noget, som Anders Dreyer og holdkammeraterne går og snakker om til dagligt.
– Nej, jeg det synes jeg ikke, at vi gør. Vi synes jo sikkert, at det kunne være meget sjovt at få en af de helt store kanoner, som du nævner, til at spille med os, men det må tiden vise.
– Det er op til nogle helt andre at beslutte det. Selvfølgelig kunne det da være lidt sjovt, men vi må se, hvad klubben bringer ind, lyder det fra Anders Dreyer.

Anders Dreyer er noteret for tre mål og to assister i syv kampe for San Diego FC (Foto: Alamy).
Godt råd fra Sviatchenko
Da Anders Dreyer ankom til San Diego FC i slutningen af januar, havde den californiske klub stadig ikke spillet sin første kamp endnu.
Det er dog langt fra ensbetydende med manglende opbakning til Dreyer og co. på Snapdragon Stadium, San Diego FC’s hjemmebane.
– Der var udsolgt i sidste weekend mod LAFC, jeg tror der var 33.000, så der er godt fyldt rundt på lægterne. Det er jo det fede ved San Diego, at de har et baseballhold og så har de et fodboldhold nu, siger Anders Dreyer og fortsætter:
– Så der er rigtigt mange mennesker, der er kommet på stadion til de første kampe, og det er bare fedt. Det er en helt anden stemning, hvor de griller ude foran inden kampene, og det er super fedt.
Så det er en by, der har hungret efter at få et fodboldhold?
– Helt sikkert. Vi er også tæt på den mexicanske grænse, og det gør selvfølgelig, med Hirving Lozano på holdet, at der kommer mange fans fra Mexico og ser os, og det er bare fedt.
Flere spillere har efter deres ankomst til MLS talt om, at de store afstande har krævet tilvænning, men det aspekt har ikke været et problem for Anders Dreyer.
– Jeg synes ikke, det er så slemt. Vi flyver til udekampe, så om jeg skal sidde tre timer i en bus eller i et fly, det er lidt lige meget, synes jeg, selvom der er lidt tidsforskel og sådan.
– Men vi flyver jo heller ikke helt over på østkysten for at spille, så den store forskel er der egentlig ikke. Vi var i Austin, hvor der er to timers forskel, og det var helt fint, lyder det fra San Diego-stjernen.
Flere og flere danskere er begyndt at tage til USA, men en af dem, der har været i MLS i et stykke tid nu, er Erik Sviatchenko, der for to år siden skiftede fra FC Midtjylland til Houston Dynamo. Anders Dreyer har naturligt også talt med sin gamle holdkammerat om den amerikanske liga.
– Ja, selvfølgelig har jeg det, jeg kender jo Erik fra en fed tid, vi havde sammen i Midtjylland. Han har været åben og ærlig omkring det, og jeg spurgte ham selvfølgelig om ligaen. Jeg synes generelt, at det bare er en fed liga. Jeg har også set Evander, der har gjort det rigtigt godt herovre. Der er kommet store navne til ligaen, og den er i udvikling, og når man så oplever niveauet, så bliver man lidt overrasket over, hvor gode de faktisk er, lyder det fra Anders Dreyer.
I forbindelse med Anders Dreyers skifte til San Diego talte Tipsbladet med Erik Sviatchenko, der lavede lidt sjov med sin tidligere holdkammerat, som han opfordrede til at huske solcremen, da han har tendens til at blive rød, når solen bager.
– Haha, der kan jeg hilse og sige, at det får jeg også brugt! Det bliver jeg nødt til, for ellers bliver jeg forbrændt, lyder det afslutningsvist fra Anders Dreyer med et stort grin.
Anders Dreyer og Erik Sviatchenko står over for hinanden den 6. juli, når San Diego får besøg af Houston Dynamo.
I første omgang venter der i nat dansk tid en udekamp mod Colorado Rapids for Anders Dreyer og co.
Du kan læse første del af Tipsbladets interview med Anders Dreyer her.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’