Han har tidligere været en stor profil i både Superligaen og i belgisk fodbold, men i vinterens transfervindue tog Anders Dreyer en beslutning om at prøve helt noget nyt.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne valgte at forlade den belgiske traditionsklub Anderlecht for at skrive under med den nystartede MLS-klub San Diego FC, og efter et par måneder i Californien har den 26-årige dansker fået et rigtigt fint indtryk af niveauet i den amerikanske liga.
– Jeg synes, at det er ret højt. Der er nogle rigtigt gode individuelle spillere på hvert enkelt hold, som sagtens kunne spille i nogle større ligaer end MLS. Det er en liga i udvikling, må man sige, siger Anders Dreyer i et interview med Tipsbladet.
Med 14 point i de første syv kampe har San Diego fået en stærk start på MLS-sæsonen, og danskerklubben ligger aktuelt på andenpladsen i Western Conference – kun overgået af Jesper Sørensens Vancouver Whitecaps.
– Det er nogle fede kampe, synes jeg. Selvfølgelig er det også taktisk, men der er en masse chancer, og nu har vi fået indført en spillestil, der betyder, at der er stor respekt for den måde, vi spiller på. Modstanderne har sværere ved at lukke os ned. Det kender man også lidt fra FC Nordsjælland (San Diego og FC Nordsjælland er søsterklubber, red.) og den måde, de kan spille på, når de rammer dagen, siger Anders Dreyer og fortsætter:
– Der er det jo ikke sjovt for nogen at tage til Farum og spille. Og det er lidt den vibe, der er herovre, at det måske kom lidt som et chok for mange eksperter og andre hold, hvor gode vi egentlig er.
Selvom San Diego ikke spiller i den samme conference som Inter Miami, så giver det utvivlsomt MLS lidt ekstra krydderi, at Lionel Messi optræder i ligaen, mener Anders Dreyer.
– Det er helt klart, at det er en kæmpe spiller at have i den liga, vi selv konkurrerer i. Det er jo den spiller med flest Ballon d’Or og så videre, så det kunne da selvfølgelig være sjovt at spille mod dem en dag, men så skal vi komme lidt langt i playoffs, siger San Diego-danskeren om Lionel Messis tilstedeværelse i MLS.
Tidligere er superstjerner som Neymar og Kevin De Bruyne blevet rygtet til San Diego, og i sidste uge skrev Bild så, at Bayern München-legenden Thomas Müller kan være på vej til danskerklubben til sommer.
Disse stjernerygter er dog ikke rigtigt noget, som Anders Dreyer og holdkammeraterne går og snakker om til dagligt.
– Nej, jeg det synes jeg ikke, at vi gør. Vi synes jo sikkert, at det kunne være meget sjovt at få en af de helt store kanoner, som du nævner, til at spille med os, men det må tiden vise.
– Det er op til nogle helt andre at beslutte det. Selvfølgelig kunne det da være lidt sjovt, men vi må se, hvad klubben bringer ind, lyder det fra Anders Dreyer.

Anders Dreyer er noteret for tre mål og to assister i syv kampe for San Diego FC (Foto: Alamy).
Godt råd fra Sviatchenko
Da Anders Dreyer ankom til San Diego FC i slutningen af januar, havde den californiske klub stadig ikke spillet sin første kamp endnu.
Det er dog langt fra ensbetydende med manglende opbakning til Dreyer og co. på Snapdragon Stadium, San Diego FC’s hjemmebane.
– Der var udsolgt i sidste weekend mod LAFC, jeg tror der var 33.000, så der er godt fyldt rundt på lægterne. Det er jo det fede ved San Diego, at de har et baseballhold og så har de et fodboldhold nu, siger Anders Dreyer og fortsætter:
– Så der er rigtigt mange mennesker, der er kommet på stadion til de første kampe, og det er bare fedt. Det er en helt anden stemning, hvor de griller ude foran inden kampene, og det er super fedt.
Så det er en by, der har hungret efter at få et fodboldhold?
– Helt sikkert. Vi er også tæt på den mexicanske grænse, og det gør selvfølgelig, med Hirving Lozano på holdet, at der kommer mange fans fra Mexico og ser os, og det er bare fedt.
Flere spillere har efter deres ankomst til MLS talt om, at de store afstande har krævet tilvænning, men det aspekt har ikke været et problem for Anders Dreyer.
– Jeg synes ikke, det er så slemt. Vi flyver til udekampe, så om jeg skal sidde tre timer i en bus eller i et fly, det er lidt lige meget, synes jeg, selvom der er lidt tidsforskel og sådan.
– Men vi flyver jo heller ikke helt over på østkysten for at spille, så den store forskel er der egentlig ikke. Vi var i Austin, hvor der er to timers forskel, og det var helt fint, lyder det fra San Diego-stjernen.
Flere og flere danskere er begyndt at tage til USA, men en af dem, der har været i MLS i et stykke tid nu, er Erik Sviatchenko, der for to år siden skiftede fra FC Midtjylland til Houston Dynamo. Anders Dreyer har naturligt også talt med sin gamle holdkammerat om den amerikanske liga.
– Ja, selvfølgelig har jeg det, jeg kender jo Erik fra en fed tid, vi havde sammen i Midtjylland. Han har været åben og ærlig omkring det, og jeg spurgte ham selvfølgelig om ligaen. Jeg synes generelt, at det bare er en fed liga. Jeg har også set Evander, der har gjort det rigtigt godt herovre. Der er kommet store navne til ligaen, og den er i udvikling, og når man så oplever niveauet, så bliver man lidt overrasket over, hvor gode de faktisk er, lyder det fra Anders Dreyer.
I forbindelse med Anders Dreyers skifte til San Diego talte Tipsbladet med Erik Sviatchenko, der lavede lidt sjov med sin tidligere holdkammerat, som han opfordrede til at huske solcremen, da han har tendens til at blive rød, når solen bager.
– Haha, der kan jeg hilse og sige, at det får jeg også brugt! Det bliver jeg nødt til, for ellers bliver jeg forbrændt, lyder det afslutningsvist fra Anders Dreyer med et stort grin.
Anders Dreyer og Erik Sviatchenko står over for hinanden den 6. juli, når San Diego får besøg af Houston Dynamo.
I første omgang venter der i nat dansk tid en udekamp mod Colorado Rapids for Anders Dreyer og co.
Du kan læse første del af Tipsbladets interview med Anders Dreyer her.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
OPTAKT
FC København – Randers FC
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
Sønderjyske – OB
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Tilbage efter regelbrud
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Bayern München besejrer Dortmund i drama
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen