Miraklernes tid er muligvis forbi for Brabrand IF.
Aarhus-klubben har indtil videre været årets helt store oplevelse i pokalturneringen, hvor 3. divisionsholdet har slået både Randers FC og FC Nordsjælland ud af turneringen.
Derfor deltager Brabrand på imponerende vis i kvartfinalerne, der indledes i denne weekend, hvor klubben fra det vestlige Aarhus tager imod Viborg FF. Her skulle man så tænke, at de igen får en ideel mulighed for at ekspedere en Superliga-klub ud af turneringen, men fra denne runde afvikles der dobbeltopgør i turneringen, hvilket gør det sværere, hvis ikke nærmest umuligt, for den lille klub at spille sig videre.
Tipsbladet har i samarbejde med Benjamin Leander fra SpilXperten undersøgt, hvilke chancer bookmakerne lævner Brabrand IF for at gå videre i dobbeltopgøret.
Baseret på de odds, der var på opgøret fredag, står klubben fra Aarhus-forstaden med 6,4 procents chance for at spille sig videre over de to opgør, hvorimod de ville have hele 14,6 procents chance for at spille sig videre, hvis kvartfinalen, som de tidligere runder, skulle afgøres over et enkelt opgør, som var tilfældet for år tilbage. Dermed betyder strukturen med dobbeltopgør, at Brabrands mulighed for at spille sig i semifinalen ifølge bookmakerne er mere end halveret, og det ærgrer de sig selvfølgelig over.
– Jeg er meget enig i den vurdering, at vores chancer falder markant for at spille os videre. Under alle omstændigheder ville vores muligheder være små, men de falder meget markant, når det er over to opgør. Så jeg tror, at den beregning er rigtig, siger sportschef i Brabrand IF, Andreas Rasch-Christensen, i et interview til Tipsbladet, inden han uddyber.
– Det, at du har én kamp, gør ikke, at overraskelsen indfries hver gang, men det skaber muligheden for det. Når det skal afgøres på dagen, skaber det bare et andet drama. Der kan komme forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence. Det får karakter af, at det er en finale, og det klæder pokalturneringen. Turneringens slogan er ‘Drømmen lever’, men hvis den skal eksistere for de små, så kan det næsten kun lade sig gøre, hvis det afvikles over 90 eller 120 minutter.
– Det er lidt pokalens nerve, at de mindre klubber får muligheden for at slå de store ved, at det hele skal afgøres over én kamp. Jeg tror, at det havde været usandsynligt, at vi havde stået her nu, hvis vi i de foregående runder skulle have været ude i to kampe. Så vi er tilhængere af, at det skal afgøres over ét opgør, hvilket selvfølgelig også hænger sammen med, at jeg har Brabrand-brillerne på. Men generelt muliggør ét opgør også, at der kan skabes overraskelser. Finalen bliver heller ikke spillet over to kampe.
Søndag afvikles det første opgør mellem Brabrand IF og Viborg FF på aarhusianernes hjemmebane, hvilket er noget, man har set meget frem til.
Hjemmeholdet har gjort alt, hvad der står i deres magt for at få kampen afviklet på deres normale kampbane. Dette har resulteret i, at de over de seneste dage blandt andet har støvsuget banen for vand og etableret et TV-tårn, så kampen kan transmitteres. Men i klassisk jysk stil tør man ikke tale sine muligheder alt for meget op, inden det går løs.
– Vi glæder os til at få muligheden for at spille på et flot stadion i Viborg, som vi ikke har besøgt, siden vi spillede i 1. division sammen for nogle år tilbage, hvor vi faktisk spillede 3-3 deroppe. Vi er glade for, at vi er nået så langt, og uanset hvad ville vores muligheder være små. Helt uagtet vores størrelse og position synes jeg, at det er mest charmerende, at det afvikles over ét opgør.
– Personligt håber jeg, at vi søndag kan skabe et uafgjort resultat, der gør, at vi kan fastholde en spænding til returopgøret.
Om Brabrand ender med at skabe et vaskeægte julemirakel, vil tiden vise. Kampene mod Viborg FF afvikles søndag d. 8. december med returopgør den efterfølgende fredag.
Bør pokalkampe spilles over to kampe?
0 Votes
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL