Miraklernes tid er muligvis forbi for Brabrand IF.
Aarhus-klubben har indtil videre været årets helt store oplevelse i pokalturneringen, hvor 3. divisionsholdet har slået både Randers FC og FC Nordsjælland ud af turneringen.
Derfor deltager Brabrand på imponerende vis i kvartfinalerne, der indledes i denne weekend, hvor klubben fra det vestlige Aarhus tager imod Viborg FF. Her skulle man så tænke, at de igen får en ideel mulighed for at ekspedere en Superliga-klub ud af turneringen, men fra denne runde afvikles der dobbeltopgør i turneringen, hvilket gør det sværere, hvis ikke nærmest umuligt, for den lille klub at spille sig videre.
Tipsbladet har i samarbejde med Benjamin Leander fra SpilXperten undersøgt, hvilke chancer bookmakerne lævner Brabrand IF for at gå videre i dobbeltopgøret.
Baseret på de odds, der var på opgøret fredag, står klubben fra Aarhus-forstaden med 6,4 procents chance for at spille sig videre over de to opgør, hvorimod de ville have hele 14,6 procents chance for at spille sig videre, hvis kvartfinalen, som de tidligere runder, skulle afgøres over et enkelt opgør, som var tilfældet for år tilbage. Dermed betyder strukturen med dobbeltopgør, at Brabrands mulighed for at spille sig i semifinalen ifølge bookmakerne er mere end halveret, og det ærgrer de sig selvfølgelig over.
– Jeg er meget enig i den vurdering, at vores chancer falder markant for at spille os videre. Under alle omstændigheder ville vores muligheder være små, men de falder meget markant, når det er over to opgør. Så jeg tror, at den beregning er rigtig, siger sportschef i Brabrand IF, Andreas Rasch-Christensen, i et interview til Tipsbladet, inden han uddyber.
– Det, at du har én kamp, gør ikke, at overraskelsen indfries hver gang, men det skaber muligheden for det. Når det skal afgøres på dagen, skaber det bare et andet drama. Der kan komme forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence. Det får karakter af, at det er en finale, og det klæder pokalturneringen. Turneringens slogan er ‘Drømmen lever’, men hvis den skal eksistere for de små, så kan det næsten kun lade sig gøre, hvis det afvikles over 90 eller 120 minutter.
– Det er lidt pokalens nerve, at de mindre klubber får muligheden for at slå de store ved, at det hele skal afgøres over én kamp. Jeg tror, at det havde været usandsynligt, at vi havde stået her nu, hvis vi i de foregående runder skulle have været ude i to kampe. Så vi er tilhængere af, at det skal afgøres over ét opgør, hvilket selvfølgelig også hænger sammen med, at jeg har Brabrand-brillerne på. Men generelt muliggør ét opgør også, at der kan skabes overraskelser. Finalen bliver heller ikke spillet over to kampe.
Søndag afvikles det første opgør mellem Brabrand IF og Viborg FF på aarhusianernes hjemmebane, hvilket er noget, man har set meget frem til.
Hjemmeholdet har gjort alt, hvad der står i deres magt for at få kampen afviklet på deres normale kampbane. Dette har resulteret i, at de over de seneste dage blandt andet har støvsuget banen for vand og etableret et TV-tårn, så kampen kan transmitteres. Men i klassisk jysk stil tør man ikke tale sine muligheder alt for meget op, inden det går løs.
– Vi glæder os til at få muligheden for at spille på et flot stadion i Viborg, som vi ikke har besøgt, siden vi spillede i 1. division sammen for nogle år tilbage, hvor vi faktisk spillede 3-3 deroppe. Vi er glade for, at vi er nået så langt, og uanset hvad ville vores muligheder være små. Helt uagtet vores størrelse og position synes jeg, at det er mest charmerende, at det afvikles over ét opgør.
– Personligt håber jeg, at vi søndag kan skabe et uafgjort resultat, der gør, at vi kan fastholde en spænding til returopgøret.
Om Brabrand ender med at skabe et vaskeægte julemirakel, vil tiden vise. Kampene mod Viborg FF afvikles søndag d. 8. december med returopgør den efterfølgende fredag.
Bør pokalkampe spilles over to kampe?
0 Votes
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
FC København skriver kontrakt med juvel
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Froholdt på tavlen i storkamp
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
Alpha retter hård kritik
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER