Det ødelægger pokalens ‘nerve’

Dobbeltopgørene i pokalturneringens kvartfinaler rammer Brabrand IF hårdt. Klubbens muligheder for at spille sig videre bliver mere end halveret.



Miraklernes tid er muligvis forbi for Brabrand IF.

Aarhus-klubben har indtil videre været årets helt store oplevelse i pokalturneringen, hvor 3. divisionsholdet har slået både Randers FC og FC Nordsjælland ud af turneringen.

Derfor deltager Brabrand på imponerende vis i kvartfinalerne, der indledes i denne weekend, hvor klubben fra det vestlige Aarhus tager imod Viborg FF. Her skulle man så tænke, at de igen får en ideel mulighed for at ekspedere en Superliga-klub ud af turneringen, men fra denne runde afvikles der dobbeltopgør i turneringen, hvilket gør det sværere, hvis ikke nærmest umuligt, for den lille klub at spille sig videre.

Tipsbladet har i samarbejde med Benjamin Leander fra SpilXperten undersøgt, hvilke chancer bookmakerne lævner Brabrand IF for at gå videre i dobbeltopgøret.

Baseret på de odds, der var på opgøret fredag, står klubben fra Aarhus-forstaden med 6,4 procents chance for at spille sig videre over de to opgør, hvorimod de ville have hele 14,6 procents chance for at spille sig videre, hvis kvartfinalen, som de tidligere runder, skulle afgøres over et enkelt opgør, som var tilfældet for år tilbage. Dermed betyder strukturen med dobbeltopgør, at Brabrands mulighed for at spille sig i semifinalen ifølge bookmakerne er mere end halveret, og det ærgrer de sig selvfølgelig over.

– Jeg er meget enig i den vurdering, at vores chancer falder markant for at spille os videre. Under alle omstændigheder ville vores muligheder være små, men de falder meget markant, når det er over to opgør. Så jeg tror, at den beregning er rigtig, siger sportschef i Brabrand IF, Andreas Rasch-Christensen, i et interview til Tipsbladet, inden han uddyber.

– Det, at du har én kamp, gør ikke, at overraskelsen indfries hver gang, men det skaber muligheden for det. Når det skal afgøres på dagen, skaber det bare et andet drama. Der kan komme forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence. Det får karakter af, at det er en finale, og det klæder pokalturneringen. Turneringens slogan er ‘Drømmen lever’, men hvis den skal eksistere for de små, så kan det næsten kun lade sig gøre, hvis det afvikles over 90 eller 120 minutter.

– Det er lidt pokalens nerve, at de mindre klubber får muligheden for at slå de store ved, at det hele skal afgøres over én kamp. Jeg tror, at det havde været usandsynligt, at vi havde stået her nu, hvis vi i de foregående runder skulle have været ude i to kampe. Så vi er tilhængere af, at det skal afgøres over ét opgør, hvilket selvfølgelig også hænger sammen med, at jeg har Brabrand-brillerne på. Men generelt muliggør ét opgør også, at der kan skabes overraskelser. Finalen bliver heller ikke spillet over to kampe.

Søndag afvikles det første opgør mellem Brabrand IF og Viborg FF på aarhusianernes hjemmebane, hvilket er noget, man har set meget frem til.

Hjemmeholdet har gjort alt, hvad der står i deres magt for at få kampen afviklet på deres normale kampbane. Dette har resulteret i, at de over de seneste dage blandt andet har støvsuget banen for vand og etableret et TV-tårn, så kampen kan transmitteres. Men i klassisk jysk stil tør man ikke tale sine muligheder alt for meget op, inden det går løs.

– Vi glæder os til at få muligheden for at spille på et flot stadion i Viborg, som vi ikke har besøgt, siden vi spillede i 1. division sammen for nogle år tilbage, hvor vi faktisk spillede 3-3 deroppe. Vi er glade for, at vi er nået så langt, og uanset hvad ville vores muligheder være små. Helt uagtet vores størrelse og position synes jeg, at det er mest charmerende, at det afvikles over ét opgør.

– Personligt håber jeg, at vi søndag kan skabe et uafgjort resultat, der gør, at vi kan fastholde en spænding til returopgøret.

Om Brabrand ender med at skabe et vaskeægte julemirakel, vil tiden vise. Kampene mod Viborg FF afvikles søndag d. 8. december med returopgør den efterfølgende fredag.

Bør pokalkampe spilles over to kampe?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby?

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Klart svar om Tonni Adamsen

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Zorniger med klar besked til Brøndby

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Det kan ske mandag i FC København

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

FCK-direktør bekræfter henvendelse

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful