Det ødelægger pokalens ‘nerve’

Dobbeltopgørene i pokalturneringens kvartfinaler rammer Brabrand IF hårdt. Klubbens muligheder for at spille sig videre bliver mere end halveret.



Miraklernes tid er muligvis forbi for Brabrand IF.

Aarhus-klubben har indtil videre været årets helt store oplevelse i pokalturneringen, hvor 3. divisionsholdet har slået både Randers FC og FC Nordsjælland ud af turneringen.

Derfor deltager Brabrand på imponerende vis i kvartfinalerne, der indledes i denne weekend, hvor klubben fra det vestlige Aarhus tager imod Viborg FF. Her skulle man så tænke, at de igen får en ideel mulighed for at ekspedere en Superliga-klub ud af turneringen, men fra denne runde afvikles der dobbeltopgør i turneringen, hvilket gør det sværere, hvis ikke nærmest umuligt, for den lille klub at spille sig videre.

Tipsbladet har i samarbejde med Benjamin Leander fra SpilXperten undersøgt, hvilke chancer bookmakerne lævner Brabrand IF for at gå videre i dobbeltopgøret.

Baseret på de odds, der var på opgøret fredag, står klubben fra Aarhus-forstaden med 6,4 procents chance for at spille sig videre over de to opgør, hvorimod de ville have hele 14,6 procents chance for at spille sig videre, hvis kvartfinalen, som de tidligere runder, skulle afgøres over et enkelt opgør, som var tilfældet for år tilbage. Dermed betyder strukturen med dobbeltopgør, at Brabrands mulighed for at spille sig i semifinalen ifølge bookmakerne er mere end halveret, og det ærgrer de sig selvfølgelig over.

– Jeg er meget enig i den vurdering, at vores chancer falder markant for at spille os videre. Under alle omstændigheder ville vores muligheder være små, men de falder meget markant, når det er over to opgør. Så jeg tror, at den beregning er rigtig, siger sportschef i Brabrand IF, Andreas Rasch-Christensen, i et interview til Tipsbladet, inden han uddyber.

– Det, at du har én kamp, gør ikke, at overraskelsen indfries hver gang, men det skaber muligheden for det. Når det skal afgøres på dagen, skaber det bare et andet drama. Der kan komme forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence. Det får karakter af, at det er en finale, og det klæder pokalturneringen. Turneringens slogan er ‘Drømmen lever’, men hvis den skal eksistere for de små, så kan det næsten kun lade sig gøre, hvis det afvikles over 90 eller 120 minutter.

– Det er lidt pokalens nerve, at de mindre klubber får muligheden for at slå de store ved, at det hele skal afgøres over én kamp. Jeg tror, at det havde været usandsynligt, at vi havde stået her nu, hvis vi i de foregående runder skulle have været ude i to kampe. Så vi er tilhængere af, at det skal afgøres over ét opgør, hvilket selvfølgelig også hænger sammen med, at jeg har Brabrand-brillerne på. Men generelt muliggør ét opgør også, at der kan skabes overraskelser. Finalen bliver heller ikke spillet over to kampe.

Søndag afvikles det første opgør mellem Brabrand IF og Viborg FF på aarhusianernes hjemmebane, hvilket er noget, man har set meget frem til.

Hjemmeholdet har gjort alt, hvad der står i deres magt for at få kampen afviklet på deres normale kampbane. Dette har resulteret i, at de over de seneste dage blandt andet har støvsuget banen for vand og etableret et TV-tårn, så kampen kan transmitteres. Men i klassisk jysk stil tør man ikke tale sine muligheder alt for meget op, inden det går løs.

– Vi glæder os til at få muligheden for at spille på et flot stadion i Viborg, som vi ikke har besøgt, siden vi spillede i 1. division sammen for nogle år tilbage, hvor vi faktisk spillede 3-3 deroppe. Vi er glade for, at vi er nået så langt, og uanset hvad ville vores muligheder være små. Helt uagtet vores størrelse og position synes jeg, at det er mest charmerende, at det afvikles over ét opgør.

– Personligt håber jeg, at vi søndag kan skabe et uafgjort resultat, der gør, at vi kan fastholde en spænding til returopgøret.

Om Brabrand ender med at skabe et vaskeægte julemirakel, vil tiden vise. Kampene mod Viborg FF afvikles søndag d. 8. december med returopgør den efterfølgende fredag.

Bør pokalkampe spilles over to kampe?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Stor profil glad for Brøndby

Det skal blive bedre, Isaksen!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Ser I med, Brøndby?

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

– Hele holdet er trygge ved ham

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sendt hjem fra FC København-træning

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Det er en gave for Danmark’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

‘Vil du være multimillionær?’

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Landstræner håber på Messi

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

– Det er et møghold!

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’