Det ødelægger pokalens ‘nerve’

Dobbeltopgørene i pokalturneringens kvartfinaler rammer Brabrand IF hårdt. Klubbens muligheder for at spille sig videre bliver mere end halveret.



Miraklernes tid er muligvis forbi for Brabrand IF.

Aarhus-klubben har indtil videre været årets helt store oplevelse i pokalturneringen, hvor 3. divisionsholdet har slået både Randers FC og FC Nordsjælland ud af turneringen.

Derfor deltager Brabrand på imponerende vis i kvartfinalerne, der indledes i denne weekend, hvor klubben fra det vestlige Aarhus tager imod Viborg FF. Her skulle man så tænke, at de igen får en ideel mulighed for at ekspedere en Superliga-klub ud af turneringen, men fra denne runde afvikles der dobbeltopgør i turneringen, hvilket gør det sværere, hvis ikke nærmest umuligt, for den lille klub at spille sig videre.

Tipsbladet har i samarbejde med Benjamin Leander fra SpilXperten undersøgt, hvilke chancer bookmakerne lævner Brabrand IF for at gå videre i dobbeltopgøret.

Baseret på de odds, der var på opgøret fredag, står klubben fra Aarhus-forstaden med 6,4 procents chance for at spille sig videre over de to opgør, hvorimod de ville have hele 14,6 procents chance for at spille sig videre, hvis kvartfinalen, som de tidligere runder, skulle afgøres over et enkelt opgør, som var tilfældet for år tilbage. Dermed betyder strukturen med dobbeltopgør, at Brabrands mulighed for at spille sig i semifinalen ifølge bookmakerne er mere end halveret, og det ærgrer de sig selvfølgelig over.

– Jeg er meget enig i den vurdering, at vores chancer falder markant for at spille os videre. Under alle omstændigheder ville vores muligheder være små, men de falder meget markant, når det er over to opgør. Så jeg tror, at den beregning er rigtig, siger sportschef i Brabrand IF, Andreas Rasch-Christensen, i et interview til Tipsbladet, inden han uddyber.

– Det, at du har én kamp, gør ikke, at overraskelsen indfries hver gang, men det skaber muligheden for det. Når det skal afgøres på dagen, skaber det bare et andet drama. Der kan komme forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence. Det får karakter af, at det er en finale, og det klæder pokalturneringen. Turneringens slogan er ‘Drømmen lever’, men hvis den skal eksistere for de små, så kan det næsten kun lade sig gøre, hvis det afvikles over 90 eller 120 minutter.

– Det er lidt pokalens nerve, at de mindre klubber får muligheden for at slå de store ved, at det hele skal afgøres over én kamp. Jeg tror, at det havde været usandsynligt, at vi havde stået her nu, hvis vi i de foregående runder skulle have været ude i to kampe. Så vi er tilhængere af, at det skal afgøres over ét opgør, hvilket selvfølgelig også hænger sammen med, at jeg har Brabrand-brillerne på. Men generelt muliggør ét opgør også, at der kan skabes overraskelser. Finalen bliver heller ikke spillet over to kampe.

Søndag afvikles det første opgør mellem Brabrand IF og Viborg FF på aarhusianernes hjemmebane, hvilket er noget, man har set meget frem til.

Hjemmeholdet har gjort alt, hvad der står i deres magt for at få kampen afviklet på deres normale kampbane. Dette har resulteret i, at de over de seneste dage blandt andet har støvsuget banen for vand og etableret et TV-tårn, så kampen kan transmitteres. Men i klassisk jysk stil tør man ikke tale sine muligheder alt for meget op, inden det går løs.

– Vi glæder os til at få muligheden for at spille på et flot stadion i Viborg, som vi ikke har besøgt, siden vi spillede i 1. division sammen for nogle år tilbage, hvor vi faktisk spillede 3-3 deroppe. Vi er glade for, at vi er nået så langt, og uanset hvad ville vores muligheder være små. Helt uagtet vores størrelse og position synes jeg, at det er mest charmerende, at det afvikles over ét opgør.

– Personligt håber jeg, at vi søndag kan skabe et uafgjort resultat, der gør, at vi kan fastholde en spænding til returopgøret.

Om Brabrand ender med at skabe et vaskeægte julemirakel, vil tiden vise. Kampene mod Viborg FF afvikles søndag d. 8. december med returopgør den efterfølgende fredag.

Bør pokalkampe spilles over to kampe?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

FC Midtjylland – Sønderjyske

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Transferpres på Albert Grønbæk

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Henter FC København-spiller

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

‘Hvem fanden ringer man til?’

Det er han ekstremt god til

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

FCK bød på landsholdsmålmand

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid