Det passer jo ikke!

Ny bog punkterer en masse af fodboldens myter – og bekræfter andre. Mød fodboldens myteknusere.



Angribere scorer mål i stimer. Det er en fordel at afvikle en straffesparkskonkurrence på hjemmebane. Hold lukker oftere mål ind lige efter, de selv har scoret.

Der findes mange store og evigtgyldige sandheder fra fodboldens verden, men nu ødelægger en ny bog alle vi eksperters forestillinger om det smukke spil. Ifølge bogen, der lyder det mundrette navn ‘Myths and Facts about Football: The Economics and Psychology of the World’s Greatest Sport’, passer ingen af de tre ovenstående udsagn nemlig.

Der er virkelig et hul i forestillingerne om fodbold, som kunne blive fyldt med mere stramme, videnskabelige analyser af, hvad der sker, siger professor Peter Ayton, der er psykolog på City University i London og en af bidragyderne til bogen, som også har matematikprofessorer og økonomer blandt participanterne.

ifølge Professor Ayton baserer størstedelen af den såkaldte ekspertviden sig snarere på meninger end fakta, hvorfor mange myter får lov at stå uantastede hen og med tiden blot bekræftes ved lejlighed.

– I disse tider med tv ser du masser af diskussioner omkring fodbold, som er mere prominente end spillet selv, men det meste af det er bare meninger. Mit område, psykologi, viser, at dømmekraften, selv fra de såkaldte eksperter, ikke er til stole på alene. Når man rent faktisk kan undersøge data for et område, hvorfor så ikke gøre det?, spørger Peter Ayton retorisk.

Bogen indeholder dog ikke rene mytepunkteringer. Flere anerkendte sandheder omkring fodbold holder rent faktisk vand efter at være blevet underkastet grundigere analyse. For eksempel viser en analyse af 12.364 fodboldkampe fra 1995 til 2006, at det er en fordel at starte på udebane, når der spilles over to kampe. Chancefordelingen for avancement burde være 50-50 mellem de to hold, men undersøgelsen viser, at det hold, der starter på udebane, faktisk går videre i 53,77 procent af tilfældene.

Andre interessante iagttagelser er, at målmænd for ofte smider sig på straffespark (frem for at blive stående) og at de hold, der fejrer scoringer kollektivt opnår bedre resultater. Til gengæld punkterer bogen alle forestillinger om, at der skulle være en større sejrschance end normalt ved et føringsmål, hvis dette falder lige før pausen. Og nej, det er heller ikke en fordel at sparke først i straffesparkskonkurrencer, som samlet set må betegnes som det rene held baseret på bogens undersøgelser.

Spørgsmålet er så, om man kan sige det samme om eksperternes forudsigelser og analyser omkring fodboldkampe.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Højlund med helterolle for Napoli

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Brian Riemer giver råd til storklub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Er han den nye Rurik Gislason?

Til tider virkede han modløs og opgivende

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen