Angribere scorer mål i stimer. Det er en fordel at afvikle en straffesparkskonkurrence på hjemmebane. Hold lukker oftere mål ind lige efter, de selv har scoret.
Der findes mange store og evigtgyldige sandheder fra fodboldens verden, men nu ødelægger en ny bog alle vi eksperters forestillinger om det smukke spil. Ifølge bogen, der lyder det mundrette navn ‘Myths and Facts about Football: The Economics and Psychology of the World’s Greatest Sport’, passer ingen af de tre ovenstående udsagn nemlig.
– Der er virkelig et hul i forestillingerne om fodbold, som kunne blive fyldt med mere stramme, videnskabelige analyser af, hvad der sker, siger professor Peter Ayton, der er psykolog på City University i London og en af bidragyderne til bogen, som også har matematikprofessorer og økonomer blandt participanterne.
ifølge Professor Ayton baserer størstedelen af den såkaldte ekspertviden sig snarere på meninger end fakta, hvorfor mange myter får lov at stå uantastede hen og med tiden blot bekræftes ved lejlighed.
– I disse tider med tv ser du masser af diskussioner omkring fodbold, som er mere prominente end spillet selv, men det meste af det er bare meninger. Mit område, psykologi, viser, at dømmekraften, selv fra de såkaldte eksperter, ikke er til stole på alene. Når man rent faktisk kan undersøge data for et område, hvorfor så ikke gøre det?, spørger Peter Ayton retorisk.
Bogen indeholder dog ikke rene mytepunkteringer. Flere anerkendte sandheder omkring fodbold holder rent faktisk vand efter at være blevet underkastet grundigere analyse. For eksempel viser en analyse af 12.364 fodboldkampe fra 1995 til 2006, at det er en fordel at starte på udebane, når der spilles over to kampe. Chancefordelingen for avancement burde være 50-50 mellem de to hold, men undersøgelsen viser, at det hold, der starter på udebane, faktisk går videre i 53,77 procent af tilfældene.
Andre interessante iagttagelser er, at målmænd for ofte smider sig på straffespark (frem for at blive stående) og at de hold, der fejrer scoringer kollektivt opnår bedre resultater. Til gengæld punkterer bogen alle forestillinger om, at der skulle være en større sejrschance end normalt ved et føringsmål, hvis dette falder lige før pausen. Og nej, det er heller ikke en fordel at sparke først i straffesparkskonkurrencer, som samlet set må betegnes som det rene held baseret på bogens undersøgelser.
Spørgsmålet er så, om man kan sige det samme om eksperternes forudsigelser og analyser omkring fodboldkampe.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
OPTAKT
Argentina – Algeriet
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT