Det passer jo ikke!

Ny bog punkterer en masse af fodboldens myter – og bekræfter andre. Mød fodboldens myteknusere.



Angribere scorer mål i stimer. Det er en fordel at afvikle en straffesparkskonkurrence på hjemmebane. Hold lukker oftere mål ind lige efter, de selv har scoret.

Der findes mange store og evigtgyldige sandheder fra fodboldens verden, men nu ødelægger en ny bog alle vi eksperters forestillinger om det smukke spil. Ifølge bogen, der lyder det mundrette navn ‘Myths and Facts about Football: The Economics and Psychology of the World’s Greatest Sport’, passer ingen af de tre ovenstående udsagn nemlig.

Der er virkelig et hul i forestillingerne om fodbold, som kunne blive fyldt med mere stramme, videnskabelige analyser af, hvad der sker, siger professor Peter Ayton, der er psykolog på City University i London og en af bidragyderne til bogen, som også har matematikprofessorer og økonomer blandt participanterne.

ifølge Professor Ayton baserer størstedelen af den såkaldte ekspertviden sig snarere på meninger end fakta, hvorfor mange myter får lov at stå uantastede hen og med tiden blot bekræftes ved lejlighed.

– I disse tider med tv ser du masser af diskussioner omkring fodbold, som er mere prominente end spillet selv, men det meste af det er bare meninger. Mit område, psykologi, viser, at dømmekraften, selv fra de såkaldte eksperter, ikke er til stole på alene. Når man rent faktisk kan undersøge data for et område, hvorfor så ikke gøre det?, spørger Peter Ayton retorisk.

Bogen indeholder dog ikke rene mytepunkteringer. Flere anerkendte sandheder omkring fodbold holder rent faktisk vand efter at være blevet underkastet grundigere analyse. For eksempel viser en analyse af 12.364 fodboldkampe fra 1995 til 2006, at det er en fordel at starte på udebane, når der spilles over to kampe. Chancefordelingen for avancement burde være 50-50 mellem de to hold, men undersøgelsen viser, at det hold, der starter på udebane, faktisk går videre i 53,77 procent af tilfældene.

Andre interessante iagttagelser er, at målmænd for ofte smider sig på straffespark (frem for at blive stående) og at de hold, der fejrer scoringer kollektivt opnår bedre resultater. Til gengæld punkterer bogen alle forestillinger om, at der skulle være en større sejrschance end normalt ved et føringsmål, hvis dette falder lige før pausen. Og nej, det er heller ikke en fordel at sparke først i straffesparkskonkurrencer, som samlet set må betegnes som det rene held baseret på bogens undersøgelser.

Spørgsmålet er så, om man kan sige det samme om eksperternes forudsigelser og analyser omkring fodboldkampe.





AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Brøndbys store karantænemareridt

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Vild med ny Eriksen-løsning

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Rigtig dårlig melding

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Trist Kvistgaarden-melding

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

De vil hente Andreas Maxsø

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

FC København tager vild sejr i Champions League

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK