Angribere scorer mål i stimer. Det er en fordel at afvikle en straffesparkskonkurrence på hjemmebane. Hold lukker oftere mål ind lige efter, de selv har scoret.
Der findes mange store og evigtgyldige sandheder fra fodboldens verden, men nu ødelægger en ny bog alle vi eksperters forestillinger om det smukke spil. Ifølge bogen, der lyder det mundrette navn ‘Myths and Facts about Football: The Economics and Psychology of the World’s Greatest Sport’, passer ingen af de tre ovenstående udsagn nemlig.
– Der er virkelig et hul i forestillingerne om fodbold, som kunne blive fyldt med mere stramme, videnskabelige analyser af, hvad der sker, siger professor Peter Ayton, der er psykolog på City University i London og en af bidragyderne til bogen, som også har matematikprofessorer og økonomer blandt participanterne.
ifølge Professor Ayton baserer størstedelen af den såkaldte ekspertviden sig snarere på meninger end fakta, hvorfor mange myter får lov at stå uantastede hen og med tiden blot bekræftes ved lejlighed.
– I disse tider med tv ser du masser af diskussioner omkring fodbold, som er mere prominente end spillet selv, men det meste af det er bare meninger. Mit område, psykologi, viser, at dømmekraften, selv fra de såkaldte eksperter, ikke er til stole på alene. Når man rent faktisk kan undersøge data for et område, hvorfor så ikke gøre det?, spørger Peter Ayton retorisk.
Bogen indeholder dog ikke rene mytepunkteringer. Flere anerkendte sandheder omkring fodbold holder rent faktisk vand efter at være blevet underkastet grundigere analyse. For eksempel viser en analyse af 12.364 fodboldkampe fra 1995 til 2006, at det er en fordel at starte på udebane, når der spilles over to kampe. Chancefordelingen for avancement burde være 50-50 mellem de to hold, men undersøgelsen viser, at det hold, der starter på udebane, faktisk går videre i 53,77 procent af tilfældene.
Andre interessante iagttagelser er, at målmænd for ofte smider sig på straffespark (frem for at blive stående) og at de hold, der fejrer scoringer kollektivt opnår bedre resultater. Til gengæld punkterer bogen alle forestillinger om, at der skulle være en større sejrschance end normalt ved et føringsmål, hvis dette falder lige før pausen. Og nej, det er heller ikke en fordel at sparke først i straffesparkskonkurrencer, som samlet set må betegnes som det rene held baseret på bogens undersøgelser.
Spørgsmålet er så, om man kan sige det samme om eksperternes forudsigelser og analyser omkring fodboldkampe.
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Rigtig dårlig melding
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT