Det passer jo ikke!

Ny bog punkterer en masse af fodboldens myter – og bekræfter andre. Mød fodboldens myteknusere.



Angribere scorer mål i stimer. Det er en fordel at afvikle en straffesparkskonkurrence på hjemmebane. Hold lukker oftere mål ind lige efter, de selv har scoret.

Der findes mange store og evigtgyldige sandheder fra fodboldens verden, men nu ødelægger en ny bog alle vi eksperters forestillinger om det smukke spil. Ifølge bogen, der lyder det mundrette navn ‘Myths and Facts about Football: The Economics and Psychology of the World’s Greatest Sport’, passer ingen af de tre ovenstående udsagn nemlig.

Der er virkelig et hul i forestillingerne om fodbold, som kunne blive fyldt med mere stramme, videnskabelige analyser af, hvad der sker, siger professor Peter Ayton, der er psykolog på City University i London og en af bidragyderne til bogen, som også har matematikprofessorer og økonomer blandt participanterne.

ifølge Professor Ayton baserer størstedelen af den såkaldte ekspertviden sig snarere på meninger end fakta, hvorfor mange myter får lov at stå uantastede hen og med tiden blot bekræftes ved lejlighed.

– I disse tider med tv ser du masser af diskussioner omkring fodbold, som er mere prominente end spillet selv, men det meste af det er bare meninger. Mit område, psykologi, viser, at dømmekraften, selv fra de såkaldte eksperter, ikke er til stole på alene. Når man rent faktisk kan undersøge data for et område, hvorfor så ikke gøre det?, spørger Peter Ayton retorisk.

Bogen indeholder dog ikke rene mytepunkteringer. Flere anerkendte sandheder omkring fodbold holder rent faktisk vand efter at være blevet underkastet grundigere analyse. For eksempel viser en analyse af 12.364 fodboldkampe fra 1995 til 2006, at det er en fordel at starte på udebane, når der spilles over to kampe. Chancefordelingen for avancement burde være 50-50 mellem de to hold, men undersøgelsen viser, at det hold, der starter på udebane, faktisk går videre i 53,77 procent af tilfældene.

Andre interessante iagttagelser er, at målmænd for ofte smider sig på straffespark (frem for at blive stående) og at de hold, der fejrer scoringer kollektivt opnår bedre resultater. Til gengæld punkterer bogen alle forestillinger om, at der skulle være en større sejrschance end normalt ved et føringsmål, hvis dette falder lige før pausen. Og nej, det er heller ikke en fordel at sparke først i straffesparkskonkurrencer, som samlet set må betegnes som det rene held baseret på bogens undersøgelser.

Spørgsmålet er så, om man kan sige det samme om eksperternes forudsigelser og analyser omkring fodboldkampe.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Den første i næsten 40 år

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Færdig i FC Midtjylland?

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Bo Svensson i spil til stort job

UEFA med ny stor FC København-straf

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

FC København-stjerne straffes af UEFA

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Manchester United jagter Liverpool-profil

Arsenal skuffer mod bundprop



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Medie peger på FC København

Samler informationer om FCK’er

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr