Det passer jo ikke!

Ny bog punkterer en masse af fodboldens myter – og bekræfter andre. Mød fodboldens myteknusere.



Angribere scorer mål i stimer. Det er en fordel at afvikle en straffesparkskonkurrence på hjemmebane. Hold lukker oftere mål ind lige efter, de selv har scoret.

Der findes mange store og evigtgyldige sandheder fra fodboldens verden, men nu ødelægger en ny bog alle vi eksperters forestillinger om det smukke spil. Ifølge bogen, der lyder det mundrette navn ‘Myths and Facts about Football: The Economics and Psychology of the World’s Greatest Sport’, passer ingen af de tre ovenstående udsagn nemlig.

Der er virkelig et hul i forestillingerne om fodbold, som kunne blive fyldt med mere stramme, videnskabelige analyser af, hvad der sker, siger professor Peter Ayton, der er psykolog på City University i London og en af bidragyderne til bogen, som også har matematikprofessorer og økonomer blandt participanterne.

ifølge Professor Ayton baserer størstedelen af den såkaldte ekspertviden sig snarere på meninger end fakta, hvorfor mange myter får lov at stå uantastede hen og med tiden blot bekræftes ved lejlighed.

– I disse tider med tv ser du masser af diskussioner omkring fodbold, som er mere prominente end spillet selv, men det meste af det er bare meninger. Mit område, psykologi, viser, at dømmekraften, selv fra de såkaldte eksperter, ikke er til stole på alene. Når man rent faktisk kan undersøge data for et område, hvorfor så ikke gøre det?, spørger Peter Ayton retorisk.

Bogen indeholder dog ikke rene mytepunkteringer. Flere anerkendte sandheder omkring fodbold holder rent faktisk vand efter at være blevet underkastet grundigere analyse. For eksempel viser en analyse af 12.364 fodboldkampe fra 1995 til 2006, at det er en fordel at starte på udebane, når der spilles over to kampe. Chancefordelingen for avancement burde være 50-50 mellem de to hold, men undersøgelsen viser, at det hold, der starter på udebane, faktisk går videre i 53,77 procent af tilfældene.

Andre interessante iagttagelser er, at målmænd for ofte smider sig på straffespark (frem for at blive stående) og at de hold, der fejrer scoringer kollektivt opnår bedre resultater. Til gengæld punkterer bogen alle forestillinger om, at der skulle være en større sejrschance end normalt ved et føringsmål, hvis dette falder lige før pausen. Og nej, det er heller ikke en fordel at sparke først i straffesparkskonkurrencer, som samlet set må betegnes som det rene held baseret på bogens undersøgelser.

Spørgsmålet er så, om man kan sige det samme om eksperternes forudsigelser og analyser omkring fodboldkampe.







LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Slagter stjerner: Noget lort!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sunderland jagter dansk guldfugl

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Norge – Senegal

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Argentina – Østrig

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jens Stage-skifte i fare



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Melder dansk stortalent transferklar

VM-vækkeuret: Slutrundens vildeste redning?