Det passer jo ikke!

Ny bog punkterer en masse af fodboldens myter – og bekræfter andre. Mød fodboldens myteknusere.



Angribere scorer mål i stimer. Det er en fordel at afvikle en straffesparkskonkurrence på hjemmebane. Hold lukker oftere mål ind lige efter, de selv har scoret.

Der findes mange store og evigtgyldige sandheder fra fodboldens verden, men nu ødelægger en ny bog alle vi eksperters forestillinger om det smukke spil. Ifølge bogen, der lyder det mundrette navn ‘Myths and Facts about Football: The Economics and Psychology of the World’s Greatest Sport’, passer ingen af de tre ovenstående udsagn nemlig.

Der er virkelig et hul i forestillingerne om fodbold, som kunne blive fyldt med mere stramme, videnskabelige analyser af, hvad der sker, siger professor Peter Ayton, der er psykolog på City University i London og en af bidragyderne til bogen, som også har matematikprofessorer og økonomer blandt participanterne.

ifølge Professor Ayton baserer størstedelen af den såkaldte ekspertviden sig snarere på meninger end fakta, hvorfor mange myter får lov at stå uantastede hen og med tiden blot bekræftes ved lejlighed.

– I disse tider med tv ser du masser af diskussioner omkring fodbold, som er mere prominente end spillet selv, men det meste af det er bare meninger. Mit område, psykologi, viser, at dømmekraften, selv fra de såkaldte eksperter, ikke er til stole på alene. Når man rent faktisk kan undersøge data for et område, hvorfor så ikke gøre det?, spørger Peter Ayton retorisk.

Bogen indeholder dog ikke rene mytepunkteringer. Flere anerkendte sandheder omkring fodbold holder rent faktisk vand efter at være blevet underkastet grundigere analyse. For eksempel viser en analyse af 12.364 fodboldkampe fra 1995 til 2006, at det er en fordel at starte på udebane, når der spilles over to kampe. Chancefordelingen for avancement burde være 50-50 mellem de to hold, men undersøgelsen viser, at det hold, der starter på udebane, faktisk går videre i 53,77 procent af tilfældene.

Andre interessante iagttagelser er, at målmænd for ofte smider sig på straffespark (frem for at blive stående) og at de hold, der fejrer scoringer kollektivt opnår bedre resultater. Til gengæld punkterer bogen alle forestillinger om, at der skulle være en større sejrschance end normalt ved et føringsmål, hvis dette falder lige før pausen. Og nej, det er heller ikke en fordel at sparke først i straffesparkskonkurrencer, som samlet set må betegnes som det rene held baseret på bogens undersøgelser.

Spørgsmålet er så, om man kan sige det samme om eksperternes forudsigelser og analyser omkring fodboldkampe.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Smider Salah-bombe

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Amir Richardson scorer kassen i FC København