Det passer jo ikke!

Ny bog punkterer en masse af fodboldens myter – og bekræfter andre. Mød fodboldens myteknusere.



Angribere scorer mål i stimer. Det er en fordel at afvikle en straffesparkskonkurrence på hjemmebane. Hold lukker oftere mål ind lige efter, de selv har scoret.

Der findes mange store og evigtgyldige sandheder fra fodboldens verden, men nu ødelægger en ny bog alle vi eksperters forestillinger om det smukke spil. Ifølge bogen, der lyder det mundrette navn ‘Myths and Facts about Football: The Economics and Psychology of the World’s Greatest Sport’, passer ingen af de tre ovenstående udsagn nemlig.

Der er virkelig et hul i forestillingerne om fodbold, som kunne blive fyldt med mere stramme, videnskabelige analyser af, hvad der sker, siger professor Peter Ayton, der er psykolog på City University i London og en af bidragyderne til bogen, som også har matematikprofessorer og økonomer blandt participanterne.

ifølge Professor Ayton baserer størstedelen af den såkaldte ekspertviden sig snarere på meninger end fakta, hvorfor mange myter får lov at stå uantastede hen og med tiden blot bekræftes ved lejlighed.

– I disse tider med tv ser du masser af diskussioner omkring fodbold, som er mere prominente end spillet selv, men det meste af det er bare meninger. Mit område, psykologi, viser, at dømmekraften, selv fra de såkaldte eksperter, ikke er til stole på alene. Når man rent faktisk kan undersøge data for et område, hvorfor så ikke gøre det?, spørger Peter Ayton retorisk.

Bogen indeholder dog ikke rene mytepunkteringer. Flere anerkendte sandheder omkring fodbold holder rent faktisk vand efter at være blevet underkastet grundigere analyse. For eksempel viser en analyse af 12.364 fodboldkampe fra 1995 til 2006, at det er en fordel at starte på udebane, når der spilles over to kampe. Chancefordelingen for avancement burde være 50-50 mellem de to hold, men undersøgelsen viser, at det hold, der starter på udebane, faktisk går videre i 53,77 procent af tilfældene.

Andre interessante iagttagelser er, at målmænd for ofte smider sig på straffespark (frem for at blive stående) og at de hold, der fejrer scoringer kollektivt opnår bedre resultater. Til gengæld punkterer bogen alle forestillinger om, at der skulle være en større sejrschance end normalt ved et føringsmål, hvis dette falder lige før pausen. Og nej, det er heller ikke en fordel at sparke først i straffesparkskonkurrencer, som samlet set må betegnes som det rene held baseret på bogens undersøgelser.

Spørgsmålet er så, om man kan sige det samme om eksperternes forudsigelser og analyser omkring fodboldkampe.







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Dansker scorer mod Barcelona

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Brøndby IF – Viborg FF

Christian Nørgaard tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Midtjylland – AC Horsens

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Silkeborg IF – FC København