Jesper Sørensen til Canada?
De fleste fodboldfans var nok ved at få aftenkaffen galt i halsen, da Tipsbladet mandag kunne afsløre, at den tidligere Brøndby-træner Jesper Sørensen er millimeter fra at kunne kalde sig for Vancouver Whitecaps-cheftræner. Holdet fra Canada huserer i den bedste amerikanske række MLS.
Vancouver Whitecaps ringer nok ikke en klokke hos mange danskere.
Derfor har Tipsbladet talt med to erfarne journalister Tom Nightingale fra Canadian Soccer Daily og Tom Bogert fra GiveMeSport, der dækker MLS-holdet tæt.
Et nærliggende spørgsmål er jo, hvorfor det canadiske mandskab har kastet sin kærlighed på den tidligere Brøndby-træner?
– Klubben er nok imponeret over hans store erfaring og føler, at hans filosofi passer godt til klubben. Han er en cheftræner med mere end 200 kampe på cv’et, og de kan være svære at få fat på for MLS-klubber. Sørensen kan godt lide at spille med en kontrolleret stil, og det kan appellere til Whitecaps, da den tidligere træner kørte en meget energisk tilgang, fortæller Tom Nightingale til Tipsbladet.
Tom Bogert supplerer:
– Vancouver Whitecaps-truppen er et sted, hvor de mener, at de burde være udfordrere i toppen af ligaen, og det er et stort set fastlagt hold. Den bedste måde, de kunne lave forbedringer på i denne offseason, var et trænerskifte for at prøve at få endnu mere ud af spillerne, snarere end at få en masse nye spillere.
– De kan godt lide Sørensens plan for defensiv stabilitet og angribende kreativitet, siger Bogert til Tipsbladet.
“
Total fiasko som at gå glip af slutspillet og underpræstere i pokaltuneringen kan give anledning til en genovervejelse, men 60 procent af holdene i MLS kommer til slutspillet, og Vancouver burde være gode nok til at være der.
Tom Nightingale, Journalist på Canadian Soccer Daily
Da navnet Jesper Sørensen dukkede op som et emne hos de to journalister som den kommende Vancouver Whitecaps-træner, blev begge noget forbløffet.
– Det er ikke chokerende, men måske overraskende, bare fordi det er et ret uventet valg. Nogle tilskuere havde foreslået, at en erfaren MLS-træner var nødvendig som en fast hånd, men Whitecaps sportsdirektør Axel Schuster gjorde det klart, at han overvejede kandidater med en række forskellige filosofier og erfaringer. I virkeligheden vil Sørensen være en ukendt størrelse for langt de fleste Vancouver-fans, hvilket gør det umiddelbart en hård opgave at vurdere udnævnelsen, forklarer Canadian Soccer Daily-journalisten, mens Tom Bogert både udtrykker overraskelse og glæde.
– Jeg blev overrasket, for de fleste fans/medier kendte ikke Sørensen. Fodboldens verden er stor, og der er så mange interessante trænere og kandidater, at jeg er spændt på at se ham i klubben.
Artiklen fortsætter under billedet.

Total fiasko at misse slutspil
Som Brøndby-træner var der store forventninger til Jesper Sørensen, og det samme gælder for danskeren i Vancouver Whitecaps. Nightingale gør det klart, at han skal opstå nogle bestemte mål for ikke at blive en fiasko.
– Jeg vil ikke sige, at han vil være under for meget pres. Ikke i år i hvert fald. Sidste gang Whitecaps havde en cheftræner i mindre end to år i jobbet var 2011, og Schuster er en pragmatisk mand. Total fiasko som at gå glip af slutspillet og underpræstere i pokalturneringen kan give anledning til en genovervejelse, men 60 procent af holdene i MLS kommer til slutspillet, og Vancouver burde være gode nok til at være der, fortæller Canadian Soccer Daily-journalisten og tilføjer:
– Det forventes af Jesper Sørensen, at han bevarer klubbens dominans i det canadiske mesterskab (Domestic Cup). Hans primære mål bliver at sikre, at Whitecaps er et playoff-hold som det absolutte minimum i 2025. Han har en solid trup og et hold, der vil spille i CONCACAF Champions Cup. Det bliver svært at konkurrere på alle fronter, men et MLS-slutspil vil være prioriteret. Whitecaps har ikke været forbi første runde siden 2017, og både fans og klubledere forventer, at tørken snart er afsluttet.
Tom Bogert mener, at klubben har et større potentiale, end hvad det har vist i det seneste stykke tid. I den seneste sæson blev mandskabet nummer otte i Western Conference.
– Første opgave er at vælge hans foretrukne formation og startellever. Holdet kommer til at kredse om den skotske landsholdsspiller Ryan Gauld. Han er en meget god spiller. Kan han ramme et andet niveau under Sørensen? De har været et godt hold, men ikke et fantastisk hold i et par år. Kan de blive fantastiske?
Ejerskifte under opsejling
Selvom klubben ser ud til at få styr på trænersituationen, er der noget andet, der ulmer i kulissen.
– Whitecaps er en af de mest historiske, stadig eksisterende fodboldklubber i Nordamerika, der går tilbage til 1974 i en eller anden form. I disse dage er der helt klart ambitioner om at være en udfordrer til mesterskabstrofæet, MLS Cup, hvilket klubben aldrig har været, siden de kom til ligaen i 2011. Af interesse lige nu er det også, at klubben netop er sat til salg. Hvem de nye ejere end måtte vise sig at være, kan det ændre situationen i klubben drastisk, siger Tom Nightingale, mens Tom Bogert tilføjer:
– Det er en klub med historie, der kom før MLS, men de har slet ikke haft særlig succes, siden de kom til ligaen. Ejeren har også sat holdet til salg, så der er usikkerhed.
Det er kun et spørgsmål om tid, før Jesper Sørensen bliver præsenteret. Tirsdag morgen har MLS-mandskabet lagt en teaser ud på X med teksten Anyone in the mood for a Danish?
51-årige Jesper Sørensen blev fyret som Brøndby-træner 11. december.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Barcelona vandt 7-2
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Nu dukker første historie op
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Presset træner vil rotere mod FCM
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
NYHEDER