Jesper Sørensen til Canada?
De fleste fodboldfans var nok ved at få aftenkaffen galt i halsen, da Tipsbladet mandag kunne afsløre, at den tidligere Brøndby-træner Jesper Sørensen er millimeter fra at kunne kalde sig for Vancouver Whitecaps-cheftræner. Holdet fra Canada huserer i den bedste amerikanske række MLS.
Vancouver Whitecaps ringer nok ikke en klokke hos mange danskere.
Derfor har Tipsbladet talt med to erfarne journalister Tom Nightingale fra Canadian Soccer Daily og Tom Bogert fra GiveMeSport, der dækker MLS-holdet tæt.
Et nærliggende spørgsmål er jo, hvorfor det canadiske mandskab har kastet sin kærlighed på den tidligere Brøndby-træner?
– Klubben er nok imponeret over hans store erfaring og føler, at hans filosofi passer godt til klubben. Han er en cheftræner med mere end 200 kampe på cv’et, og de kan være svære at få fat på for MLS-klubber. Sørensen kan godt lide at spille med en kontrolleret stil, og det kan appellere til Whitecaps, da den tidligere træner kørte en meget energisk tilgang, fortæller Tom Nightingale til Tipsbladet.
Tom Bogert supplerer:
– Vancouver Whitecaps-truppen er et sted, hvor de mener, at de burde være udfordrere i toppen af ligaen, og det er et stort set fastlagt hold. Den bedste måde, de kunne lave forbedringer på i denne offseason, var et trænerskifte for at prøve at få endnu mere ud af spillerne, snarere end at få en masse nye spillere.
– De kan godt lide Sørensens plan for defensiv stabilitet og angribende kreativitet, siger Bogert til Tipsbladet.
“
Total fiasko som at gå glip af slutspillet og underpræstere i pokaltuneringen kan give anledning til en genovervejelse, men 60 procent af holdene i MLS kommer til slutspillet, og Vancouver burde være gode nok til at være der.
Tom Nightingale, Journalist på Canadian Soccer Daily
Da navnet Jesper Sørensen dukkede op som et emne hos de to journalister som den kommende Vancouver Whitecaps-træner, blev begge noget forbløffet.
– Det er ikke chokerende, men måske overraskende, bare fordi det er et ret uventet valg. Nogle tilskuere havde foreslået, at en erfaren MLS-træner var nødvendig som en fast hånd, men Whitecaps sportsdirektør Axel Schuster gjorde det klart, at han overvejede kandidater med en række forskellige filosofier og erfaringer. I virkeligheden vil Sørensen være en ukendt størrelse for langt de fleste Vancouver-fans, hvilket gør det umiddelbart en hård opgave at vurdere udnævnelsen, forklarer Canadian Soccer Daily-journalisten, mens Tom Bogert både udtrykker overraskelse og glæde.
– Jeg blev overrasket, for de fleste fans/medier kendte ikke Sørensen. Fodboldens verden er stor, og der er så mange interessante trænere og kandidater, at jeg er spændt på at se ham i klubben.
Artiklen fortsætter under billedet.

Total fiasko at misse slutspil
Som Brøndby-træner var der store forventninger til Jesper Sørensen, og det samme gælder for danskeren i Vancouver Whitecaps. Nightingale gør det klart, at han skal opstå nogle bestemte mål for ikke at blive en fiasko.
– Jeg vil ikke sige, at han vil være under for meget pres. Ikke i år i hvert fald. Sidste gang Whitecaps havde en cheftræner i mindre end to år i jobbet var 2011, og Schuster er en pragmatisk mand. Total fiasko som at gå glip af slutspillet og underpræstere i pokalturneringen kan give anledning til en genovervejelse, men 60 procent af holdene i MLS kommer til slutspillet, og Vancouver burde være gode nok til at være der, fortæller Canadian Soccer Daily-journalisten og tilføjer:
– Det forventes af Jesper Sørensen, at han bevarer klubbens dominans i det canadiske mesterskab (Domestic Cup). Hans primære mål bliver at sikre, at Whitecaps er et playoff-hold som det absolutte minimum i 2025. Han har en solid trup og et hold, der vil spille i CONCACAF Champions Cup. Det bliver svært at konkurrere på alle fronter, men et MLS-slutspil vil være prioriteret. Whitecaps har ikke været forbi første runde siden 2017, og både fans og klubledere forventer, at tørken snart er afsluttet.
Tom Bogert mener, at klubben har et større potentiale, end hvad det har vist i det seneste stykke tid. I den seneste sæson blev mandskabet nummer otte i Western Conference.
– Første opgave er at vælge hans foretrukne formation og startellever. Holdet kommer til at kredse om den skotske landsholdsspiller Ryan Gauld. Han er en meget god spiller. Kan han ramme et andet niveau under Sørensen? De har været et godt hold, men ikke et fantastisk hold i et par år. Kan de blive fantastiske?
Ejerskifte under opsejling
Selvom klubben ser ud til at få styr på trænersituationen, er der noget andet, der ulmer i kulissen.
– Whitecaps er en af de mest historiske, stadig eksisterende fodboldklubber i Nordamerika, der går tilbage til 1974 i en eller anden form. I disse dage er der helt klart ambitioner om at være en udfordrer til mesterskabstrofæet, MLS Cup, hvilket klubben aldrig har været, siden de kom til ligaen i 2011. Af interesse lige nu er det også, at klubben netop er sat til salg. Hvem de nye ejere end måtte vise sig at være, kan det ændre situationen i klubben drastisk, siger Tom Nightingale, mens Tom Bogert tilføjer:
– Det er en klub med historie, der kom før MLS, men de har slet ikke haft særlig succes, siden de kom til ligaen. Ejeren har også sat holdet til salg, så der er usikkerhed.
Det er kun et spørgsmål om tid, før Jesper Sørensen bliver præsenteret. Tirsdag morgen har MLS-mandskabet lagt en teaser ud på X med teksten Anyone in the mood for a Danish?
51-årige Jesper Sørensen blev fyret som Brøndby-træner 11. december.
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Arsenal tager førstepladsen tilbage
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT