Tilbage i 2016 stod Atlético Madrid i klubbens anden Champions League-finale på tre sæsoner, og for anden gang løb klubben ind i et bittert nederlag til naboerne fra Real Madrid, denne gange efter straffesparkskonkurrence.
Nederlaget skulle dog vise sig at være bittert ikke kun for Atlético Madrid, men også for FC København. Dagen efter fejringen af det danske mesterskab i maj 2016 var cheftræner Ståle Solbakken og teknisk direktør Johan Lange således på vej i lufthavnen for at nå et fly til Milano.
Herfra skulle de leje en bil og køre til Bergamo for at mødes til en sidste snak med den 20-årige angriber Giovanni Simeone og dennes agent. Simeone var udlejet til den argentinske klub Banfield fra storklubben River Plate, og FC København havde haft folk i Sydamerika for at tale med angriberen.
– Alt var på plads i forhold til skiftet. Så vi skulle flyve til Milano og derfra videre i lejebil til Bergamo for at møde Giovanni og hans agent til en sidste snak, fortæller Solbakken i et interview med Tipsbladet, og tilføjer:
– Vi var på vej til lufthavnen, da Johan pludselig fik et telefonopkald fra Simones sekretær. Han fortalte, at Simeone var helt i kulkælderen efter Champions League-finalen. Og nu havde han nedlagt veto mod sønnens skifte: ‘Mister Simeone has changed his mind.’
Forsøgte at få fat i Diego Simeone
Processen omkring Giovanni Simeones skifte til FC København var på det tidspunkt så langt fremme, at københavnerne havde droppet interessen i et par andre spillere, fortæller Solbakken i interviewet. Nordmanden forsøgte selv at komme i kontakt med Diego Simeone for at overtale ham om, at et skifte til FC København ville være godt for hans søn, men Atlético Madrid-træneren var ikke til at få fat på.
I stedet for Giovanni Simeone endte FC København med at hente serbiske Andrija Pavlović forud for efteråret 2016, hvor københavnerne stod overfor et vanskeligt Champions League-gruppespil. Giovanni Simeone endte i stedet med at skifte til Genoa, hvor han scorede tolv Serie A-mål i sin første sæson. Året senere blev han hentet til Fiorentina for 112 millioner kroner, og i september scorede Giovanni Simeone i sin debut for det argentinske landshold.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
– Han fik et lortetilbud fra OB
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
