Diego Simeone blokerede sønnens skifte til FC København

Ståle Solbakken og Johan Lange var på vej i lufthavnen for at flyve til Italien og lukke købet af Diego Simeones søn, da de fik et opkald fra argentinerens sekretær. En tabt Champions League-finale endte med at sætte en stopper for en ellers ganske lovende transfer.



Tilbage i 2016 stod Atlético Madrid i klubbens anden Champions League-finale på tre sæsoner, og for anden gang løb klubben ind i et bittert nederlag til naboerne fra Real Madrid, denne gange efter straffesparkskonkurrence.

Nederlaget skulle dog vise sig at være bittert ikke kun for Atlético Madrid, men også for FC København. Dagen efter fejringen af det danske mesterskab i maj 2016 var cheftræner Ståle Solbakken og teknisk direktør Johan Lange således på vej i lufthavnen for at nå et fly til Milano. 

Herfra skulle de leje en bil og køre til Bergamo for at mødes til en sidste snak med den 20-årige angriber Giovanni Simeone og dennes agent. Simeone var udlejet til den argentinske klub Banfield fra storklubben River Plate, og FC København havde haft folk i Sydamerika for at tale med angriberen.

– Alt var på plads i forhold til skiftet. Så vi skulle flyve til Milano og derfra videre i lejebil til Bergamo for at møde Giovanni og hans agent til en sidste snak, fortæller Solbakken i et interview med Tipsbladet, og tilføjer:

– Vi var på vej til lufthavnen, da Johan pludselig fik et telefonopkald fra Simones sekretær. Han fortalte, at Simeone var helt i kulkælderen efter Champions League-finalen. Og nu havde han nedlagt veto mod sønnens skifte: ‘Mister Simeone has changed his mind.’

Forsøgte at få fat i Diego Simeone
Processen omkring Giovanni Simeones skifte til FC København var på det tidspunkt så langt fremme, at københavnerne havde droppet interessen i et par andre spillere, fortæller Solbakken i interviewet. Nordmanden forsøgte selv at komme i kontakt med Diego Simeone for at overtale ham om, at et skifte til FC København ville være godt for hans søn, men Atlético Madrid-træneren var ikke til at få fat på. 

I stedet for Giovanni Simeone endte FC København med at hente serbiske Andrija Pavlović forud for efteråret 2016, hvor københavnerne stod overfor et vanskeligt Champions League-gruppespil. Giovanni Simeone endte i stedet med at skifte til Genoa, hvor han scorede tolv Serie A-mål i sin første sæson. Året senere blev han hentet til Fiorentina for 112 millioner kroner, og i september scorede Giovanni Simeone i sin debut for det argentinske landshold.

Historien er leveret af CLBOLD.DK





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Tjekkiet – Danmark

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC København vil bruge mere data i transfers



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Han er også færdig i FC København

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Thomsen jubler over direktør-job

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

FC København afviser konspirationsteori

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Varme rygter: Han har været i FC København

Dybt bekymret over VM i USA

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

Afslører hemmelige samtaler med FC København

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Joakim Mæhle åbner op

Klar på chokskifte

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef