Tilbage i 2016 stod Atlético Madrid i klubbens anden Champions League-finale på tre sæsoner, og for anden gang løb klubben ind i et bittert nederlag til naboerne fra Real Madrid, denne gange efter straffesparkskonkurrence.
Nederlaget skulle dog vise sig at være bittert ikke kun for Atlético Madrid, men også for FC København. Dagen efter fejringen af det danske mesterskab i maj 2016 var cheftræner Ståle Solbakken og teknisk direktør Johan Lange således på vej i lufthavnen for at nå et fly til Milano.
Herfra skulle de leje en bil og køre til Bergamo for at mødes til en sidste snak med den 20-årige angriber Giovanni Simeone og dennes agent. Simeone var udlejet til den argentinske klub Banfield fra storklubben River Plate, og FC København havde haft folk i Sydamerika for at tale med angriberen.
– Alt var på plads i forhold til skiftet. Så vi skulle flyve til Milano og derfra videre i lejebil til Bergamo for at møde Giovanni og hans agent til en sidste snak, fortæller Solbakken i et interview med Tipsbladet, og tilføjer:
– Vi var på vej til lufthavnen, da Johan pludselig fik et telefonopkald fra Simones sekretær. Han fortalte, at Simeone var helt i kulkælderen efter Champions League-finalen. Og nu havde han nedlagt veto mod sønnens skifte: ‘Mister Simeone has changed his mind.’
Forsøgte at få fat i Diego Simeone
Processen omkring Giovanni Simeones skifte til FC København var på det tidspunkt så langt fremme, at københavnerne havde droppet interessen i et par andre spillere, fortæller Solbakken i interviewet. Nordmanden forsøgte selv at komme i kontakt med Diego Simeone for at overtale ham om, at et skifte til FC København ville være godt for hans søn, men Atlético Madrid-træneren var ikke til at få fat på.
I stedet for Giovanni Simeone endte FC København med at hente serbiske Andrija Pavlović forud for efteråret 2016, hvor københavnerne stod overfor et vanskeligt Champions League-gruppespil. Giovanni Simeone endte i stedet med at skifte til Genoa, hvor han scorede tolv Serie A-mål i sin første sæson. Året senere blev han hentet til Fiorentina for 112 millioner kroner, og i september scorede Giovanni Simeone i sin debut for det argentinske landshold.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
