Diego Simeone blokerede sønnens skifte til FC København

Ståle Solbakken og Johan Lange var på vej i lufthavnen for at flyve til Italien og lukke købet af Diego Simeones søn, da de fik et opkald fra argentinerens sekretær. En tabt Champions League-finale endte med at sætte en stopper for en ellers ganske lovende transfer.



Tilbage i 2016 stod Atlético Madrid i klubbens anden Champions League-finale på tre sæsoner, og for anden gang løb klubben ind i et bittert nederlag til naboerne fra Real Madrid, denne gange efter straffesparkskonkurrence.

Nederlaget skulle dog vise sig at være bittert ikke kun for Atlético Madrid, men også for FC København. Dagen efter fejringen af det danske mesterskab i maj 2016 var cheftræner Ståle Solbakken og teknisk direktør Johan Lange således på vej i lufthavnen for at nå et fly til Milano. 

Herfra skulle de leje en bil og køre til Bergamo for at mødes til en sidste snak med den 20-årige angriber Giovanni Simeone og dennes agent. Simeone var udlejet til den argentinske klub Banfield fra storklubben River Plate, og FC København havde haft folk i Sydamerika for at tale med angriberen.

– Alt var på plads i forhold til skiftet. Så vi skulle flyve til Milano og derfra videre i lejebil til Bergamo for at møde Giovanni og hans agent til en sidste snak, fortæller Solbakken i et interview med Tipsbladet, og tilføjer:

– Vi var på vej til lufthavnen, da Johan pludselig fik et telefonopkald fra Simones sekretær. Han fortalte, at Simeone var helt i kulkælderen efter Champions League-finalen. Og nu havde han nedlagt veto mod sønnens skifte: ‘Mister Simeone has changed his mind.’

Forsøgte at få fat i Diego Simeone
Processen omkring Giovanni Simeones skifte til FC København var på det tidspunkt så langt fremme, at københavnerne havde droppet interessen i et par andre spillere, fortæller Solbakken i interviewet. Nordmanden forsøgte selv at komme i kontakt med Diego Simeone for at overtale ham om, at et skifte til FC København ville være godt for hans søn, men Atlético Madrid-træneren var ikke til at få fat på. 

I stedet for Giovanni Simeone endte FC København med at hente serbiske Andrija Pavlović forud for efteråret 2016, hvor københavnerne stod overfor et vanskeligt Champions League-gruppespil. Giovanni Simeone endte i stedet med at skifte til Genoa, hvor han scorede tolv Serie A-mål i sin første sæson. Året senere blev han hentet til Fiorentina for 112 millioner kroner, og i september scorede Giovanni Simeone i sin debut for det argentinske landshold.

Historien er leveret af CLBOLD.DK





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

En vild energibombe er kommet til Superligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Vil ikke juble i Parken

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De viser interesse for Lyngby-profil

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

LIVE: FCK smider sejren