Bølgerne gik højt på MCH Arena søndag aften, hvor både FC Midtjylland og AGF sluttede 3-1-kampen med blot 10 mand på banen.
I det 73. minut var det stortalentet Valdemar Byskov, som dommer Jonas Hansen præsenterede for et direkte rødt kort for en situation, hvor FC Midtjylland-spilleren bankede en arm i ansigtet på Felix Beijmo.
Godt 10 minutter senere var det så AGF’s tur til at få smidt en mand tidligt i bad, da Tobias Bech kom alt for voldsomt ind i en duel med Mads Bech Sørensen, hvor AGF-angriberens skulder ramte den uforvarende FCM-kaptajn i ansigtet med hård kraft.
Dommer Jonas Hansen takserede den forseelse til et gult kort, og da Tobias Bech allerede havde fået en advarsel i første halvleg, var kampen derfor forbi for AGF’eren, der virkede tydeligt uforstående overfor udvisningen.
Det er et af de klammeste blindside hits jeg har set. Reel hjernerystelsesfare for Mads Bech, som slet ikke ser Bech før han rammer ham. Decideret ulækkert og voldsom adfærd. Håber, Disciplinærinstansen går ind og tildeler ham det direkte røde kort, nu hvor VAR svigtede #FCMAGF
— Benjamin Leander (@LeandinhoDK) May 4, 2025
Ifølge Benjamin Leander, der er tidligere topdommer og nuværende fodboldanalytiker på SpilXperten, skal Tobias Bech dog være glad for, at hans sæson ikke er forbi.
På X skriver Benjamin Leander, at der burde have været tale om et direkte rødt kort til Tobias Bech, hvilket ville have givet AGF’eren tre spilledages karantæne, da han i forvejen var på et gult kort.
– Det er et af de klammeste blindside hits jeg har set. Reel hjernerystelsesfare for Mads Bech, som slet ikke ser Bech før han rammer ham. Decideret ulækkert og voldsom adfærd. Håber, Disciplinærinstansen går ind og tildeler ham det direkte røde kort, nu hvor VAR svigtede, skriver Benjamin Leander på X.
På DBU‘s hjemmeside fremgår det, at Tobias Bech har fået to spilledages karantæne, og AGF’eren misser dermed kampene mod Randers og FC Nordsjælland, men han kan komme i aktion i sidste spillerunde mod Brøndby.
Burde Tobias Bech have fået direkte rødt kort?
0 Votes
Light udgave af Jeppe Andersens kujon-albue som Tobias Bech laver her. Det skal alle ugens dage være direkte rødt til AGF'eren, som med gult+ direkte rødt havde fået TRE dages karantæne og havde været færdig for sæsonen. Nu slipper han, måske, med to. #FCMAGF @SpilXperten https://t.co/Lf5Irx8iSC
— Benjamin Leander (@LeandinhoDK) May 4, 2025
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
MEDIE
22 millioner kroner!
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT