,

Dommerekspert: Bech burde få tre dages karantæne

Den tidligere topdommer Benjamin Leander er meget uforstående overfor, at Tobias Bech ikke fik et direkte rødt kort for forseelsen på Mads Bech Sørensen.



Bølgerne gik højt på MCH Arena søndag aften, hvor både FC Midtjylland og AGF sluttede 3-1-kampen med blot 10 mand på banen.

I det 73. minut var det stortalentet Valdemar Byskov, som dommer Jonas Hansen præsenterede for et direkte rødt kort for en situation, hvor FC Midtjylland-spilleren bankede en arm i ansigtet på Felix Beijmo.

Godt 10 minutter senere var det så AGF’s tur til at få smidt en mand tidligt i bad, da Tobias Bech kom alt for voldsomt ind i en duel med Mads Bech Sørensen, hvor AGF-angriberens skulder ramte den uforvarende FCM-kaptajn i ansigtet med hård kraft.

Dommer Jonas Hansen takserede den forseelse til et gult kort, og da Tobias Bech allerede havde fået en advarsel i første halvleg, var kampen derfor forbi for AGF’eren, der virkede tydeligt uforstående overfor udvisningen.

Ifølge Benjamin Leander, der er tidligere topdommer og nuværende fodboldanalytiker på SpilXperten, skal Tobias Bech dog være glad for, at hans sæson ikke er forbi.

På X skriver Benjamin Leander, at der burde have været tale om et direkte rødt kort til Tobias Bech, hvilket ville have givet AGF’eren tre spilledages karantæne, da han i forvejen var på et gult kort.

– Det er et af de klammeste blindside hits jeg har set. Reel hjernerystelsesfare for Mads Bech, som slet ikke ser Bech før han rammer ham. Decideret ulækkert og voldsom adfærd. Håber, Disciplinærinstansen går ind og tildeler ham det direkte røde kort, nu hvor VAR svigtede, skriver Benjamin Leander på X.

DBU‘s hjemmeside fremgår det, at Tobias Bech har fået to spilledages karantæne, og AGF’eren misser dermed kampene mod Randers og FC Nordsjælland, men han kan komme i aktion i sidste spillerunde mod Brøndby.

Burde Tobias Bech have fået direkte rødt kort?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Her kan du se Norge mod Senegal

Til lægetjek i Superliga-klub

Frederiksen renser ud

FCK går på rov i Viborg

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Frankrig – Irak

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Her kan du se Argentina mod Østrig

Portugal – Usbekistan

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM

FC Københavns talenter gør rent bord

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lyngby Boldklub sælger profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panama – Kroatien

Slagter stjerner: Noget lort!