Bølgerne gik højt på MCH Arena søndag aften, hvor både FC Midtjylland og AGF sluttede 3-1-kampen med blot 10 mand på banen.
I det 73. minut var det stortalentet Valdemar Byskov, som dommer Jonas Hansen præsenterede for et direkte rødt kort for en situation, hvor FC Midtjylland-spilleren bankede en arm i ansigtet på Felix Beijmo.
Godt 10 minutter senere var det så AGF’s tur til at få smidt en mand tidligt i bad, da Tobias Bech kom alt for voldsomt ind i en duel med Mads Bech Sørensen, hvor AGF-angriberens skulder ramte den uforvarende FCM-kaptajn i ansigtet med hård kraft.
Dommer Jonas Hansen takserede den forseelse til et gult kort, og da Tobias Bech allerede havde fået en advarsel i første halvleg, var kampen derfor forbi for AGF’eren, der virkede tydeligt uforstående overfor udvisningen.
Det er et af de klammeste blindside hits jeg har set. Reel hjernerystelsesfare for Mads Bech, som slet ikke ser Bech før han rammer ham. Decideret ulækkert og voldsom adfærd. Håber, Disciplinærinstansen går ind og tildeler ham det direkte røde kort, nu hvor VAR svigtede #FCMAGF
— Benjamin Leander (@LeandinhoDK) May 4, 2025
Ifølge Benjamin Leander, der er tidligere topdommer og nuværende fodboldanalytiker på SpilXperten, skal Tobias Bech dog være glad for, at hans sæson ikke er forbi.
På X skriver Benjamin Leander, at der burde have været tale om et direkte rødt kort til Tobias Bech, hvilket ville have givet AGF’eren tre spilledages karantæne, da han i forvejen var på et gult kort.
– Det er et af de klammeste blindside hits jeg har set. Reel hjernerystelsesfare for Mads Bech, som slet ikke ser Bech før han rammer ham. Decideret ulækkert og voldsom adfærd. Håber, Disciplinærinstansen går ind og tildeler ham det direkte røde kort, nu hvor VAR svigtede, skriver Benjamin Leander på X.
På DBU‘s hjemmeside fremgår det, at Tobias Bech har fået to spilledages karantæne, og AGF’eren misser dermed kampene mod Randers og FC Nordsjælland, men han kan komme i aktion i sidste spillerunde mod Brøndby.
Burde Tobias Bech have fået direkte rødt kort?
0 Votes
Light udgave af Jeppe Andersens kujon-albue som Tobias Bech laver her. Det skal alle ugens dage være direkte rødt til AGF'eren, som med gult+ direkte rødt havde fået TRE dages karantæne og havde været færdig for sæsonen. Nu slipper han, måske, med to. #FCMAGF @SpilXperten https://t.co/Lf5Irx8iSC
— Benjamin Leander (@LeandinhoDK) May 4, 2025
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Chok – henter første VM-point nogensinde
Ny kontrakt før VM-åbner
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT