,

Dommerekspert: Bech burde få tre dages karantæne

Den tidligere topdommer Benjamin Leander er meget uforstående overfor, at Tobias Bech ikke fik et direkte rødt kort for forseelsen på Mads Bech Sørensen.



Bølgerne gik højt på MCH Arena søndag aften, hvor både FC Midtjylland og AGF sluttede 3-1-kampen med blot 10 mand på banen.

I det 73. minut var det stortalentet Valdemar Byskov, som dommer Jonas Hansen præsenterede for et direkte rødt kort for en situation, hvor FC Midtjylland-spilleren bankede en arm i ansigtet på Felix Beijmo.

Godt 10 minutter senere var det så AGF’s tur til at få smidt en mand tidligt i bad, da Tobias Bech kom alt for voldsomt ind i en duel med Mads Bech Sørensen, hvor AGF-angriberens skulder ramte den uforvarende FCM-kaptajn i ansigtet med hård kraft.

Dommer Jonas Hansen takserede den forseelse til et gult kort, og da Tobias Bech allerede havde fået en advarsel i første halvleg, var kampen derfor forbi for AGF’eren, der virkede tydeligt uforstående overfor udvisningen.

Ifølge Benjamin Leander, der er tidligere topdommer og nuværende fodboldanalytiker på SpilXperten, skal Tobias Bech dog være glad for, at hans sæson ikke er forbi.

På X skriver Benjamin Leander, at der burde have været tale om et direkte rødt kort til Tobias Bech, hvilket ville have givet AGF’eren tre spilledages karantæne, da han i forvejen var på et gult kort.

– Det er et af de klammeste blindside hits jeg har set. Reel hjernerystelsesfare for Mads Bech, som slet ikke ser Bech før han rammer ham. Decideret ulækkert og voldsom adfærd. Håber, Disciplinærinstansen går ind og tildeler ham det direkte røde kort, nu hvor VAR svigtede, skriver Benjamin Leander på X.

DBU‘s hjemmeside fremgår det, at Tobias Bech har fået to spilledages karantæne, og AGF’eren misser dermed kampene mod Randers og FC Nordsjælland, men han kan komme i aktion i sidste spillerunde mod Brøndby.

Burde Tobias Bech have fået direkte rødt kort?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk sensation: Der er interesse for ham

10. gang i træk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt