Drabelig topkamp: Har et ultimatum for at blive

Der står meget på spil, når Roskilde og Aarhus Fremad fredag aften tørner ind i hinanden.



Fredag aften bliver nervepirrende i Roskilde, når byens lokale mandskab tager imod Aarhus Fremad.

En eventuel vinder af opgøret vil have taget et stort skridt på vejen i oprykningskampen til 1. division, og særligt gælder det for udeholdet fra Aarhus Fremad, da en sejr til dem vil skabe et hul på fem point til netop Roskilde med seks runder tilbage.

I Aarhus Fremad, der møder op med fem sejre i træk, ser topscorer Frederik Høgh med spænding frem til topkampen.

– De seneste fem kampe viser en målscorer på 14-0 til os, så vi har momentum, og jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skal gå ind til kampen mod Roskilde uden oprejst pande, det er det, vi har kæmpet for hele sæsonen, siger Frederik Høgh, som selv har nettet 15 gange i 2. division.

Det giver ham selvtillid til også at ville gøre ondt på Roskilde.

– Jeg skal kunne sætte kniven ind i Roskilde. Det ansvar skal jeg kunne lægge på mig selv. Tidligere i min karriere kunne jeg godt være nervøs for kampe som denne her, men jo ældre man bliver, jo bedre bliver man til at kapere de opgør, forklarer angriberen på de 28 år.

Som har gjort det så succesfuldt, at han selv har givet et ultimatum til Aarhus Fremad.

Kontrakten med den nuværende 2. divisionsklub udløber nemlig efter sæsonen, og med de mange mål i bagagen og en øget interesse om ham har han gjort den konklusion, at han selv skal spille i 1. division efter sommerferien. Som minimum.

– Den besked har jeg givet til Aarhus Fremad. Nu er jeg i snak med dem om en mulig forlængelse, men jeg ved, at der også er interesse fra andre klubber. Mål er mål, og det er ligegyldigt, hvor gammel jeg er, siger han og fortsætter:

– Min ambition er helt klart minimum 1. division fra sommer, og jeg vil ikke sætte nogen begrænsninger for mig selv. Jeg er fuldt dedikeret til min fodboldkarriere, og jeg vil rigtig gerne spille 1. division med Aarhus Fremad, men jeg har også ambitioner om mere. Jeg søger det maksimale, og jeg er åben for det hele, lyder det fra Frederik Høgh, som altså oplever den bedste sæson i karrieren.

– Det har været en fed sæson på mange måder. Både personligt, men også med holdet, vi gik ind til sæsonen med ambitionen om at rykke op, og det har vi gjort indtil videre.

– Jeg havde også sat næsen op efter at være en stor profil, så det synes jeg, at jeg har levet op til. Jeg har altid haft en tro på mig selv, og jeg har lagt det arbejde i det, der skal til. Der er mange på min alder, som har givet op, men jeg har altid haft sulten, og det har denne sæson vist. Jeg har aldrig været bedre.

Fredag aften kan han gøre det hele endnu bedre, hvis det ender med en sejr over Roskilde.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Positive forhandlinger med Nartey

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

FC Midtjylland-spiller stukket ned