Drabelig topkamp: Har et ultimatum for at blive

Der står meget på spil, når Roskilde og Aarhus Fremad fredag aften tørner ind i hinanden.



Fredag aften bliver nervepirrende i Roskilde, når byens lokale mandskab tager imod Aarhus Fremad.

En eventuel vinder af opgøret vil have taget et stort skridt på vejen i oprykningskampen til 1. division, og særligt gælder det for udeholdet fra Aarhus Fremad, da en sejr til dem vil skabe et hul på fem point til netop Roskilde med seks runder tilbage.

I Aarhus Fremad, der møder op med fem sejre i træk, ser topscorer Frederik Høgh med spænding frem til topkampen.

– De seneste fem kampe viser en målscorer på 14-0 til os, så vi har momentum, og jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skal gå ind til kampen mod Roskilde uden oprejst pande, det er det, vi har kæmpet for hele sæsonen, siger Frederik Høgh, som selv har nettet 15 gange i 2. division.

Det giver ham selvtillid til også at ville gøre ondt på Roskilde.

– Jeg skal kunne sætte kniven ind i Roskilde. Det ansvar skal jeg kunne lægge på mig selv. Tidligere i min karriere kunne jeg godt være nervøs for kampe som denne her, men jo ældre man bliver, jo bedre bliver man til at kapere de opgør, forklarer angriberen på de 28 år.

Som har gjort det så succesfuldt, at han selv har givet et ultimatum til Aarhus Fremad.

Kontrakten med den nuværende 2. divisionsklub udløber nemlig efter sæsonen, og med de mange mål i bagagen og en øget interesse om ham har han gjort den konklusion, at han selv skal spille i 1. division efter sommerferien. Som minimum.

– Den besked har jeg givet til Aarhus Fremad. Nu er jeg i snak med dem om en mulig forlængelse, men jeg ved, at der også er interesse fra andre klubber. Mål er mål, og det er ligegyldigt, hvor gammel jeg er, siger han og fortsætter:

– Min ambition er helt klart minimum 1. division fra sommer, og jeg vil ikke sætte nogen begrænsninger for mig selv. Jeg er fuldt dedikeret til min fodboldkarriere, og jeg vil rigtig gerne spille 1. division med Aarhus Fremad, men jeg har også ambitioner om mere. Jeg søger det maksimale, og jeg er åben for det hele, lyder det fra Frederik Høgh, som altså oplever den bedste sæson i karrieren.

– Det har været en fed sæson på mange måder. Både personligt, men også med holdet, vi gik ind til sæsonen med ambitionen om at rykke op, og det har vi gjort indtil videre.

– Jeg havde også sat næsen op efter at være en stor profil, så det synes jeg, at jeg har levet op til. Jeg har altid haft en tro på mig selv, og jeg har lagt det arbejde i det, der skal til. Der er mange på min alder, som har givet op, men jeg har altid haft sulten, og det har denne sæson vist. Jeg har aldrig været bedre.

Fredag aften kan han gøre det hele endnu bedre, hvis det ender med en sejr over Roskilde.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Trist melding om Emil Højlund

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Her er Superligaens bedste stadion

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

FCK starter op uden tre spillere

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Vil have stjernetræner til Tottenham

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

‘Usandsynlig genopstandelse’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år