Fredag aften bliver nervepirrende i Roskilde, når byens lokale mandskab tager imod Aarhus Fremad.
En eventuel vinder af opgøret vil have taget et stort skridt på vejen i oprykningskampen til 1. division, og særligt gælder det for udeholdet fra Aarhus Fremad, da en sejr til dem vil skabe et hul på fem point til netop Roskilde med seks runder tilbage.
I Aarhus Fremad, der møder op med fem sejre i træk, ser topscorer Frederik Høgh med spænding frem til topkampen.
– De seneste fem kampe viser en målscorer på 14-0 til os, så vi har momentum, og jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skal gå ind til kampen mod Roskilde uden oprejst pande, det er det, vi har kæmpet for hele sæsonen, siger Frederik Høgh, som selv har nettet 15 gange i 2. division.
Det giver ham selvtillid til også at ville gøre ondt på Roskilde.
– Jeg skal kunne sætte kniven ind i Roskilde. Det ansvar skal jeg kunne lægge på mig selv. Tidligere i min karriere kunne jeg godt være nervøs for kampe som denne her, men jo ældre man bliver, jo bedre bliver man til at kapere de opgør, forklarer angriberen på de 28 år.
Som har gjort det så succesfuldt, at han selv har givet et ultimatum til Aarhus Fremad.
Kontrakten med den nuværende 2. divisionsklub udløber nemlig efter sæsonen, og med de mange mål i bagagen og en øget interesse om ham har han gjort den konklusion, at han selv skal spille i 1. division efter sommerferien. Som minimum.
– Den besked har jeg givet til Aarhus Fremad. Nu er jeg i snak med dem om en mulig forlængelse, men jeg ved, at der også er interesse fra andre klubber. Mål er mål, og det er ligegyldigt, hvor gammel jeg er, siger han og fortsætter:
– Min ambition er helt klart minimum 1. division fra sommer, og jeg vil ikke sætte nogen begrænsninger for mig selv. Jeg er fuldt dedikeret til min fodboldkarriere, og jeg vil rigtig gerne spille 1. division med Aarhus Fremad, men jeg har også ambitioner om mere. Jeg søger det maksimale, og jeg er åben for det hele, lyder det fra Frederik Høgh, som altså oplever den bedste sæson i karrieren.
– Det har været en fed sæson på mange måder. Både personligt, men også med holdet, vi gik ind til sæsonen med ambitionen om at rykke op, og det har vi gjort indtil videre.
– Jeg havde også sat næsen op efter at være en stor profil, så det synes jeg, at jeg har levet op til. Jeg har altid haft en tro på mig selv, og jeg har lagt det arbejde i det, der skal til. Der er mange på min alder, som har givet op, men jeg har altid haft sulten, og det har denne sæson vist. Jeg har aldrig været bedre.
Fredag aften kan han gøre det hele endnu bedre, hvis det ender med en sejr over Roskilde.
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER