Drabelig topkamp: Har et ultimatum for at blive

Der står meget på spil, når Roskilde og Aarhus Fremad fredag aften tørner ind i hinanden.



Fredag aften bliver nervepirrende i Roskilde, når byens lokale mandskab tager imod Aarhus Fremad.

En eventuel vinder af opgøret vil have taget et stort skridt på vejen i oprykningskampen til 1. division, og særligt gælder det for udeholdet fra Aarhus Fremad, da en sejr til dem vil skabe et hul på fem point til netop Roskilde med seks runder tilbage.

I Aarhus Fremad, der møder op med fem sejre i træk, ser topscorer Frederik Høgh med spænding frem til topkampen.

– De seneste fem kampe viser en målscorer på 14-0 til os, så vi har momentum, og jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skal gå ind til kampen mod Roskilde uden oprejst pande, det er det, vi har kæmpet for hele sæsonen, siger Frederik Høgh, som selv har nettet 15 gange i 2. division.

Det giver ham selvtillid til også at ville gøre ondt på Roskilde.

– Jeg skal kunne sætte kniven ind i Roskilde. Det ansvar skal jeg kunne lægge på mig selv. Tidligere i min karriere kunne jeg godt være nervøs for kampe som denne her, men jo ældre man bliver, jo bedre bliver man til at kapere de opgør, forklarer angriberen på de 28 år.

Som har gjort det så succesfuldt, at han selv har givet et ultimatum til Aarhus Fremad.

Kontrakten med den nuværende 2. divisionsklub udløber nemlig efter sæsonen, og med de mange mål i bagagen og en øget interesse om ham har han gjort den konklusion, at han selv skal spille i 1. division efter sommerferien. Som minimum.

– Den besked har jeg givet til Aarhus Fremad. Nu er jeg i snak med dem om en mulig forlængelse, men jeg ved, at der også er interesse fra andre klubber. Mål er mål, og det er ligegyldigt, hvor gammel jeg er, siger han og fortsætter:

– Min ambition er helt klart minimum 1. division fra sommer, og jeg vil ikke sætte nogen begrænsninger for mig selv. Jeg er fuldt dedikeret til min fodboldkarriere, og jeg vil rigtig gerne spille 1. division med Aarhus Fremad, men jeg har også ambitioner om mere. Jeg søger det maksimale, og jeg er åben for det hele, lyder det fra Frederik Høgh, som altså oplever den bedste sæson i karrieren.

– Det har været en fed sæson på mange måder. Både personligt, men også med holdet, vi gik ind til sæsonen med ambitionen om at rykke op, og det har vi gjort indtil videre.

– Jeg havde også sat næsen op efter at være en stor profil, så det synes jeg, at jeg har levet op til. Jeg har altid haft en tro på mig selv, og jeg har lagt det arbejde i det, der skal til. Der er mange på min alder, som har givet op, men jeg har altid haft sulten, og det har denne sæson vist. Jeg har aldrig været bedre.

Fredag aften kan han gøre det hele endnu bedre, hvis det ender med en sejr over Roskilde.







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Arne Slot dybt frustreret

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Nu er Dreyer historisk

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Køber engelsk klub

631 millioner kroner

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Han tisser isterninger’

Medier revser Real Madrid-træner

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

– Det vil jeg aldrig gøre!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

– Burde have lukket langt tidligere!

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Mål i begge ender i Brighton

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt