Drama da Italien og USA delte

Tre udvisninger blev det til, da Italien og USA efter en dramatisk kamp i VM-gruppe E spillede uafgjort 1-1 i Kaiserslautern.



Det resultat kan de på forhånd undertippede amerikanere være mest tilfreds med, for efter at begge hold var blevet ramt af en udvisning i første halvleg, så spillede USA næsten hele anden halvleg med en mand i undertal.

Amerikanerne begyndte ellers bedst, men det var italienerne, som scorede først, da Alberto Gilardino efter 22 minutter headede et frispark fra Andrea Pirlo i nettet.

Fem minutter senere fik USA dog udlignet, da Italiens Cristian Zaccardo foran eget mål ville sparke et frispark fra USA’s Bobby Convey væk, men ramte ved siden af, så bolden ramte hans støtteben og hoppede i mål bag Bufon.

Minuttet efter tabte Italiens Daniele de Rossi hovedet i en hovedstødsduel med Brian McBride. De Rossi smaskede albuen lige i synet på Mcbride, og den uruguayanske dommer Jorge Larrionda reagerede prompte ved at udvise De Rossi.

En mand i undertal skiftede italienerne Francesco Totti ud til fordel for Gennaro Gattuso, men snart stod det også 1-1 i udvisninger, for Pablo Mastroeni blev et minut før pausen udvist for en alt for voldsom tackling af Andrea Pirlo.

Anden halvleg var kun 90 sekunder gammel, da USA fik sin anden udvisning. Eddie Pope, som havde et gult kort i forvejen, fik endnu et, og kort efter skiftede italienerne taktik fra forsvar til angreb, da forsvareren Cristian Zaccardo blev udskiftet med Alessandro del Piero.

Men, det var USA, der fik bolden først i mål i det 66. minut, men Brian McBride stod i skudlinien for DeMarcus Beasleys skud foran Italiens målmand Gianluigi Buffon og var samtidig offside.

Resten af kampen formede sig som et langt pres mod USA’s mål, men skarpheden manglede hos italienerne, som også måtte sande, at de stod overfor et bravt kæmpende amerikansk hold.

Med resultatet fører Italien gruppe E med fire point foran Tjekkiet og Ghana med hver tre, mens USA har et. Det betyder, at Italien med uafgjort mod Tjekkiet på torsdag i næste uge er sikre på at gå videre.

USA skal vinde sit sidste opgør mod Ghana samtidig med, at Tjekkiet skal tabe til Italien, for at kunne avancere. Ender Italiens kamp uafgjort, skal USA slå Ghana med fire mål. Vinder Tjekkiet, skal USA slå Ghana med et vist antal mål, der mindskes, alt efter hvor meget Italien taber med, for at skubbe italienerne ned på tredjepladsen.







– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Optur før FC København-brag

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dorgu lyner! Manchester United slår City

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Dansk landsholdsspiller imponerer

Verdensstjernes søn landet i København

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

‘Det kommer aldrig til at ske’

Sportschef griner af penge-spørgsmål

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Nærmer sig aftale

Michael Carrick storhylder

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format