Drama da Italien og USA delte

Tre udvisninger blev det til, da Italien og USA efter en dramatisk kamp i VM-gruppe E spillede uafgjort 1-1 i Kaiserslautern.



Det resultat kan de på forhånd undertippede amerikanere være mest tilfreds med, for efter at begge hold var blevet ramt af en udvisning i første halvleg, så spillede USA næsten hele anden halvleg med en mand i undertal.

Amerikanerne begyndte ellers bedst, men det var italienerne, som scorede først, da Alberto Gilardino efter 22 minutter headede et frispark fra Andrea Pirlo i nettet.

Fem minutter senere fik USA dog udlignet, da Italiens Cristian Zaccardo foran eget mål ville sparke et frispark fra USA’s Bobby Convey væk, men ramte ved siden af, så bolden ramte hans støtteben og hoppede i mål bag Bufon.

Minuttet efter tabte Italiens Daniele de Rossi hovedet i en hovedstødsduel med Brian McBride. De Rossi smaskede albuen lige i synet på Mcbride, og den uruguayanske dommer Jorge Larrionda reagerede prompte ved at udvise De Rossi.

En mand i undertal skiftede italienerne Francesco Totti ud til fordel for Gennaro Gattuso, men snart stod det også 1-1 i udvisninger, for Pablo Mastroeni blev et minut før pausen udvist for en alt for voldsom tackling af Andrea Pirlo.

Anden halvleg var kun 90 sekunder gammel, da USA fik sin anden udvisning. Eddie Pope, som havde et gult kort i forvejen, fik endnu et, og kort efter skiftede italienerne taktik fra forsvar til angreb, da forsvareren Cristian Zaccardo blev udskiftet med Alessandro del Piero.

Men, det var USA, der fik bolden først i mål i det 66. minut, men Brian McBride stod i skudlinien for DeMarcus Beasleys skud foran Italiens målmand Gianluigi Buffon og var samtidig offside.

Resten af kampen formede sig som et langt pres mod USA’s mål, men skarpheden manglede hos italienerne, som også måtte sande, at de stod overfor et bravt kæmpende amerikansk hold.

Med resultatet fører Italien gruppe E med fire point foran Tjekkiet og Ghana med hver tre, mens USA har et. Det betyder, at Italien med uafgjort mod Tjekkiet på torsdag i næste uge er sikre på at gå videre.

USA skal vinde sit sidste opgør mod Ghana samtidig med, at Tjekkiet skal tabe til Italien, for at kunne avancere. Ender Italiens kamp uafgjort, skal USA slå Ghana med fire mål. Vinder Tjekkiet, skal USA slå Ghana med et vist antal mål, der mindskes, alt efter hvor meget Italien taber med, for at skubbe italienerne ned på tredjepladsen.





Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Her er Superligaens bedste stadion

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Vil have stjernetræner til Tottenham

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

FCK starter op uden tre spillere

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Teaser han for Brøndby-transfer? 

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Liverpool-spiller i chokskifte?

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Barcelona sejrer i lokalopgør

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Stopper alle forhandlinger

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

‘Usandsynlig genopstandelse’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Baskere basker afmægtige asturianere

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien