Drømmemål i SønderjyskE-sejr over Hvidovre

Hvidovre ramte stolpen to gange, da holdet tabte 0-1 hos Sønderjyske i pokalturneringens kvartfinaler.



Den indskiftede midtbaneprofil Mads Albæk skaffede søndag Sønderjyske en sejr i pokalturneringen.

Albæk bragede efter 86 minutters spil bolden op i hjørnet, da holdet slog Hvidovre med 1-0 i den første af to pokalkvartfinaler.

Hvidovre havde inden drømmehugget fra Albæk ramt stolpen to gange og havde i den grad budt de seneste to sæsoners pokalfinalister op til dans i en jævn kamp.

Returkampen afvikles fredag, og der spilles uden reglen om udebanemål.

Sønderjyske roterede en del spillere og hvilede flere normale profiler på bænken i opgøret, og det var formentligt medvirkende til holdets meget rodede indsats i første halvleg.

Hvidovre præsterede klart det mest flydende spil og skabte også de bedste chancer. Men hverken midtbanespilleren Frederik Carlsen eller topscorer Tobias Thomsen havde skarpheden med sig.

Hvidovre åbnede også anden halvleg bedst, men Sønderjyske kom lidt bedre med, og efter en times spil var den islandske angriber Kristófer Kristinsson tæt på at heade hjemmeholdet foran.

Kort efter driblede indskiftede Christoffer Boateng uden om Sønderjyske-keeper Nicolai Flø i den anden ende, men presset af en forsvarspiller sendte han bolden på stolpen.

Efter en opblomstring gik opgøret lidt i stå igen, indtil slutfasen hvor der pludselig skete lidt.

Hvidovres 21-årige indskiftede Marcus Lindberg sparkede en stor chance på samme stolpe, som Boateng havde ramt.

Og kort efter kom dukkerten for Hvidovre. Albæk rundede rutinerede Kim Aabech og trykkede bolden op i målhjørnet fra distancen.

Sønderjyske leverede retfærdigvis langt bedre spil i anden halvleg uden at sprudle. Holdet havde også en fornuftig chance til Kristinsson, der kunne have øget sejrens størrelse.

/ritzau/







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Kultklub jagtede Brøndby-flop