Torsdag var så dommens dag, og den var hård for Timm, der blev idømt et år i ungdomsfængsel med øjeblikkelig virkning, mens Flanagan slap med otte måneder. Begge fik også frakendt kørekortet i tre år.
“Efter at have lyttet til alle beviserne er det klart for mig, at der her var tale om et alvorligt og overlagt tilfælde af uansvarlig kørsel. I valgte at lege med jeres kraftige køretøjer på en befærdet vej. Det er rent held, at ingen blev dræbt. Men resultatet var alligevel alvorligt for Angela Bourne, der var den tilfældige modkørende,” sagde dommer Adrian Smith, der dog også noterede de tiltaltes “eksemplariske personligheder” før han med “beklagelse” gav de efter danske forhold meget hårde straffe.
Men unge mænd i hurtige biler er et meget omtalt emne i England og hammeren falder hårdt uanset status.
Således er West Bromwich-topscoreren Lee Hughes et halvt år inde i en seks års fængselsstraf for som beruset fører at have forvoldt en mands død i et sammenstød, mens Arsenals Jermaine Pennant netop er blevet idømt tre måneders fængsel for sit andet tilfælde af spirituskørsel.
Og så hjalp det altså ikke Mads Timm, at hans forsvarer havde samlet bevis for hans karakterstyrke og også medbragte et brev fra reserveholdstræneren Brian McClair, der beskrev Timm som “en moden og rodfæstet mænd.”
De umiddelbare konsekvenser af dommen i forhold til ansættelsen i Manchester United var ikke kendt ved dette blads slutning. En talsmand for klubben bekræftede, at Timm fortsat var registreret som spiller, men at man endnu ikke var klar til at komme med en officiel udtalelse.
Men da Timm kun har tre måneder tilbage af aftalen, når han kommer ud af ungdomsfængslet, har man svært ved at forestille sig en fremtid i det Manchester United, som Timm har repræsenteret siden en prøvetræning for fem år siden.
Fynboen havde fortsat sin Premier League-debut til gode, men har spillet en enkelt Champions League-kamp for United, mens han i den seneste tid er vendt tilbage til reserverne, efter et formdyk sendte ham længere ned i hierarkiet.
Således havde United fortsat et billede af Timm på forsiden af hjemmesiden et par timer efter dommen for at markere den danske angribers sejrsmål i onsdag aftens reserveholdskamp mod Oldham.
Men de umiddelbare håb om mere succes på de engelske baner blev knust med torsdagens dom, der også lige får den danske U/21-landsholdstræner Flemming Serritslev til at suge luft ind, da TIPS-bladet fortæller om udfaldet af retssagen:
– Mads er i bund og grund en utrolig sød fyr, men der er ingen undskyldning for uansvarlig kørsel, understreger Serritslev, før han fortsætter:
– Mads er en dygtig fodboldspiller, en fantastisk dribler og lynhurtig, men han har ikke spillet på landsholdet i den seneste tid af den simple årsag, at vi har haft nogle andre, der har været bedre, siger ungdomslandstræneren.
Og det vil vare længe, før Timm igen kommer i betragtning til de nationale farver, for det næste år skal han tilbringe i et særligt ungdomsfængsel, hvilket næppe bliver nemt. I hvert fald har andre engelske fodboldspillere med fængselsophold bag sig fortalt om det vanskelige i at have en skarp profil i noget så følelsesladet som fodbold, når dagligdagen tilbringes i et fængsel.
For fanger følger også sporten, og så er det ikke nemt at være indsat Manchester United-talent i selskab med tilhængere af rivaliserende fodboldklubber.
Mads Timm blev straks efter dommen kørt til afsoning.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER