Drømmen der blev knust

“Åh nej…” Mens Mads Timm sad udtryksløs foran dommer Smith i Manchester Crown Court, kunne familien bag ham ikke holde et enkelt udbrud tilbage. Tårer blev fældet, for det var en drøm, der i det sekund blev knust. Den 20-årige fynbo blev nemlig idømt et år i et ungdomsfængsel for sin andel i en bilulykke…



Torsdag var så dommens dag, og den var hård for Timm, der blev idømt et år i ungdomsfængsel med øjeblikkelig virkning, mens Flanagan slap med otte måneder. Begge fik også frakendt kørekortet i tre år.

“Efter at have lyttet til alle beviserne er det klart for mig, at der her var tale om et alvorligt og overlagt tilfælde af uansvarlig kørsel. I valgte at lege med jeres kraftige køretøjer på en befærdet vej. Det er rent held, at ingen blev dræbt. Men resultatet var alligevel alvorligt for Angela Bourne, der var den tilfældige modkørende,” sagde dommer Adrian Smith, der dog også noterede de tiltaltes “eksemplariske personligheder” før han med “beklagelse” gav de efter danske forhold meget hårde straffe.

Men unge mænd i hurtige biler er et meget omtalt emne i England og hammeren falder hårdt uanset status.

Således er West Bromwich-topscoreren Lee Hughes et halvt år inde i en seks års fængselsstraf for som beruset fører at have forvoldt en mands død i et sammenstød, mens Arsenals Jermaine Pennant netop er blevet idømt tre måneders fængsel for sit andet tilfælde af spirituskørsel.

Og så hjalp det altså ikke Mads Timm, at hans forsvarer havde samlet bevis for hans karakterstyrke og også medbragte et brev fra reserveholdstræneren Brian McClair, der beskrev Timm som “en moden og rodfæstet mænd.”



De umiddelbare konsekvenser af dommen i forhold til ansættelsen i Manchester United var ikke kendt ved dette blads slutning. En talsmand for klubben bekræftede, at Timm fortsat var registreret som spiller, men at man endnu ikke var klar til at komme med en officiel udtalelse.

Men da Timm kun har tre måneder tilbage af aftalen, når han kommer ud af ungdomsfængslet, har man svært ved at forestille sig en fremtid i det Manchester United, som Timm har repræsenteret siden en prøvetræning for fem år siden.

Fynboen havde fortsat sin Premier League-debut til gode, men har spillet en enkelt Champions League-kamp for United, mens han i den seneste tid er vendt tilbage til reserverne, efter et formdyk sendte ham længere ned i hierarkiet.

Således havde United fortsat et billede af Timm på forsiden af hjemmesiden et par timer efter dommen for at markere den danske angribers sejrsmål i onsdag aftens reserveholdskamp mod Oldham.

Men de umiddelbare håb om mere succes på de engelske baner blev knust med torsdagens dom, der også lige får den danske U/21-landsholdstræner Flemming Serritslev til at suge luft ind, da TIPS-bladet fortæller om udfaldet af retssagen:

– Mads er i bund og grund en utrolig sød fyr, men der er ingen undskyldning for uansvarlig kørsel, understreger Serritslev, før han fortsætter:

– Mads er en dygtig fodboldspiller, en fantastisk dribler og lynhurtig, men han har ikke spillet på landsholdet i den seneste tid af den simple årsag, at vi har haft nogle andre, der har været bedre, siger ungdomslandstræneren.

Og det vil vare længe, før Timm igen kommer i betragtning til de nationale farver, for det næste år skal han tilbringe i et særligt ungdomsfængsel, hvilket næppe bliver nemt. I hvert fald har andre engelske fodboldspillere med fængselsophold bag sig fortalt om det vanskelige i at have en skarp profil i noget så følelsesladet som fodbold, når dagligdagen tilbringes i et fængsel.

For fanger følger også sporten, og så er det ikke nemt at være indsat Manchester United-talent i selskab med tilhængere af rivaliserende fodboldklubber.

Mads Timm blev straks efter dommen kørt til afsoning.









LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

– Han er bare ren verdensklasse!

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Henter Kamil Wilczek

Transferudmelding fra Vallys

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

FC København-spiller til lægetjek i dag 

AaB-angriber på vej til Serie A

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Gravesen med vild Neestrup-melding

Storklub har taget kontakt

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Choktransfer på vej? 

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Brøndby taber til MLS-hold

– Han leder efter et sted at eksplodere

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne