Torsdag var så dommens dag, og den var hård for Timm, der blev idømt et år i ungdomsfængsel med øjeblikkelig virkning, mens Flanagan slap med otte måneder. Begge fik også frakendt kørekortet i tre år.
“Efter at have lyttet til alle beviserne er det klart for mig, at der her var tale om et alvorligt og overlagt tilfælde af uansvarlig kørsel. I valgte at lege med jeres kraftige køretøjer på en befærdet vej. Det er rent held, at ingen blev dræbt. Men resultatet var alligevel alvorligt for Angela Bourne, der var den tilfældige modkørende,” sagde dommer Adrian Smith, der dog også noterede de tiltaltes “eksemplariske personligheder” før han med “beklagelse” gav de efter danske forhold meget hårde straffe.
Men unge mænd i hurtige biler er et meget omtalt emne i England og hammeren falder hårdt uanset status.
Således er West Bromwich-topscoreren Lee Hughes et halvt år inde i en seks års fængselsstraf for som beruset fører at have forvoldt en mands død i et sammenstød, mens Arsenals Jermaine Pennant netop er blevet idømt tre måneders fængsel for sit andet tilfælde af spirituskørsel.
Og så hjalp det altså ikke Mads Timm, at hans forsvarer havde samlet bevis for hans karakterstyrke og også medbragte et brev fra reserveholdstræneren Brian McClair, der beskrev Timm som “en moden og rodfæstet mænd.”
De umiddelbare konsekvenser af dommen i forhold til ansættelsen i Manchester United var ikke kendt ved dette blads slutning. En talsmand for klubben bekræftede, at Timm fortsat var registreret som spiller, men at man endnu ikke var klar til at komme med en officiel udtalelse.
Men da Timm kun har tre måneder tilbage af aftalen, når han kommer ud af ungdomsfængslet, har man svært ved at forestille sig en fremtid i det Manchester United, som Timm har repræsenteret siden en prøvetræning for fem år siden.
Fynboen havde fortsat sin Premier League-debut til gode, men har spillet en enkelt Champions League-kamp for United, mens han i den seneste tid er vendt tilbage til reserverne, efter et formdyk sendte ham længere ned i hierarkiet.
Således havde United fortsat et billede af Timm på forsiden af hjemmesiden et par timer efter dommen for at markere den danske angribers sejrsmål i onsdag aftens reserveholdskamp mod Oldham.
Men de umiddelbare håb om mere succes på de engelske baner blev knust med torsdagens dom, der også lige får den danske U/21-landsholdstræner Flemming Serritslev til at suge luft ind, da TIPS-bladet fortæller om udfaldet af retssagen:
– Mads er i bund og grund en utrolig sød fyr, men der er ingen undskyldning for uansvarlig kørsel, understreger Serritslev, før han fortsætter:
– Mads er en dygtig fodboldspiller, en fantastisk dribler og lynhurtig, men han har ikke spillet på landsholdet i den seneste tid af den simple årsag, at vi har haft nogle andre, der har været bedre, siger ungdomslandstræneren.
Og det vil vare længe, før Timm igen kommer i betragtning til de nationale farver, for det næste år skal han tilbringe i et særligt ungdomsfængsel, hvilket næppe bliver nemt. I hvert fald har andre engelske fodboldspillere med fængselsophold bag sig fortalt om det vanskelige i at have en skarp profil i noget så følelsesladet som fodbold, når dagligdagen tilbringes i et fængsel.
For fanger følger også sporten, og så er det ikke nemt at være indsat Manchester United-talent i selskab med tilhængere af rivaliserende fodboldklubber.
Mads Timm blev straks efter dommen kørt til afsoning.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT