Torsdag var så dommens dag, og den var hård for Timm, der blev idømt et år i ungdomsfængsel med øjeblikkelig virkning, mens Flanagan slap med otte måneder. Begge fik også frakendt kørekortet i tre år.
“Efter at have lyttet til alle beviserne er det klart for mig, at der her var tale om et alvorligt og overlagt tilfælde af uansvarlig kørsel. I valgte at lege med jeres kraftige køretøjer på en befærdet vej. Det er rent held, at ingen blev dræbt. Men resultatet var alligevel alvorligt for Angela Bourne, der var den tilfældige modkørende,” sagde dommer Adrian Smith, der dog også noterede de tiltaltes “eksemplariske personligheder” før han med “beklagelse” gav de efter danske forhold meget hårde straffe.
Men unge mænd i hurtige biler er et meget omtalt emne i England og hammeren falder hårdt uanset status.
Således er West Bromwich-topscoreren Lee Hughes et halvt år inde i en seks års fængselsstraf for som beruset fører at have forvoldt en mands død i et sammenstød, mens Arsenals Jermaine Pennant netop er blevet idømt tre måneders fængsel for sit andet tilfælde af spirituskørsel.
Og så hjalp det altså ikke Mads Timm, at hans forsvarer havde samlet bevis for hans karakterstyrke og også medbragte et brev fra reserveholdstræneren Brian McClair, der beskrev Timm som “en moden og rodfæstet mænd.”
De umiddelbare konsekvenser af dommen i forhold til ansættelsen i Manchester United var ikke kendt ved dette blads slutning. En talsmand for klubben bekræftede, at Timm fortsat var registreret som spiller, men at man endnu ikke var klar til at komme med en officiel udtalelse.
Men da Timm kun har tre måneder tilbage af aftalen, når han kommer ud af ungdomsfængslet, har man svært ved at forestille sig en fremtid i det Manchester United, som Timm har repræsenteret siden en prøvetræning for fem år siden.
Fynboen havde fortsat sin Premier League-debut til gode, men har spillet en enkelt Champions League-kamp for United, mens han i den seneste tid er vendt tilbage til reserverne, efter et formdyk sendte ham længere ned i hierarkiet.
Således havde United fortsat et billede af Timm på forsiden af hjemmesiden et par timer efter dommen for at markere den danske angribers sejrsmål i onsdag aftens reserveholdskamp mod Oldham.
Men de umiddelbare håb om mere succes på de engelske baner blev knust med torsdagens dom, der også lige får den danske U/21-landsholdstræner Flemming Serritslev til at suge luft ind, da TIPS-bladet fortæller om udfaldet af retssagen:
– Mads er i bund og grund en utrolig sød fyr, men der er ingen undskyldning for uansvarlig kørsel, understreger Serritslev, før han fortsætter:
– Mads er en dygtig fodboldspiller, en fantastisk dribler og lynhurtig, men han har ikke spillet på landsholdet i den seneste tid af den simple årsag, at vi har haft nogle andre, der har været bedre, siger ungdomslandstræneren.
Og det vil vare længe, før Timm igen kommer i betragtning til de nationale farver, for det næste år skal han tilbringe i et særligt ungdomsfængsel, hvilket næppe bliver nemt. I hvert fald har andre engelske fodboldspillere med fængselsophold bag sig fortalt om det vanskelige i at have en skarp profil i noget så følelsesladet som fodbold, når dagligdagen tilbringes i et fængsel.
For fanger følger også sporten, og så er det ikke nemt at være indsat Manchester United-talent i selskab med tilhængere af rivaliserende fodboldklubber.
Mads Timm blev straks efter dommen kørt til afsoning.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
INTERVIEW