Drømmen der blev knust

“Åh nej…” Mens Mads Timm sad udtryksløs foran dommer Smith i Manchester Crown Court, kunne familien bag ham ikke holde et enkelt udbrud tilbage. Tårer blev fældet, for det var en drøm, der i det sekund blev knust. Den 20-årige fynbo blev nemlig idømt et år i et ungdomsfængsel for sin andel i en bilulykke…



Torsdag var så dommens dag, og den var hård for Timm, der blev idømt et år i ungdomsfængsel med øjeblikkelig virkning, mens Flanagan slap med otte måneder. Begge fik også frakendt kørekortet i tre år.

“Efter at have lyttet til alle beviserne er det klart for mig, at der her var tale om et alvorligt og overlagt tilfælde af uansvarlig kørsel. I valgte at lege med jeres kraftige køretøjer på en befærdet vej. Det er rent held, at ingen blev dræbt. Men resultatet var alligevel alvorligt for Angela Bourne, der var den tilfældige modkørende,” sagde dommer Adrian Smith, der dog også noterede de tiltaltes “eksemplariske personligheder” før han med “beklagelse” gav de efter danske forhold meget hårde straffe.

Men unge mænd i hurtige biler er et meget omtalt emne i England og hammeren falder hårdt uanset status.

Således er West Bromwich-topscoreren Lee Hughes et halvt år inde i en seks års fængselsstraf for som beruset fører at have forvoldt en mands død i et sammenstød, mens Arsenals Jermaine Pennant netop er blevet idømt tre måneders fængsel for sit andet tilfælde af spirituskørsel.

Og så hjalp det altså ikke Mads Timm, at hans forsvarer havde samlet bevis for hans karakterstyrke og også medbragte et brev fra reserveholdstræneren Brian McClair, der beskrev Timm som “en moden og rodfæstet mænd.”



De umiddelbare konsekvenser af dommen i forhold til ansættelsen i Manchester United var ikke kendt ved dette blads slutning. En talsmand for klubben bekræftede, at Timm fortsat var registreret som spiller, men at man endnu ikke var klar til at komme med en officiel udtalelse.

Men da Timm kun har tre måneder tilbage af aftalen, når han kommer ud af ungdomsfængslet, har man svært ved at forestille sig en fremtid i det Manchester United, som Timm har repræsenteret siden en prøvetræning for fem år siden.

Fynboen havde fortsat sin Premier League-debut til gode, men har spillet en enkelt Champions League-kamp for United, mens han i den seneste tid er vendt tilbage til reserverne, efter et formdyk sendte ham længere ned i hierarkiet.

Således havde United fortsat et billede af Timm på forsiden af hjemmesiden et par timer efter dommen for at markere den danske angribers sejrsmål i onsdag aftens reserveholdskamp mod Oldham.

Men de umiddelbare håb om mere succes på de engelske baner blev knust med torsdagens dom, der også lige får den danske U/21-landsholdstræner Flemming Serritslev til at suge luft ind, da TIPS-bladet fortæller om udfaldet af retssagen:

– Mads er i bund og grund en utrolig sød fyr, men der er ingen undskyldning for uansvarlig kørsel, understreger Serritslev, før han fortsætter:

– Mads er en dygtig fodboldspiller, en fantastisk dribler og lynhurtig, men han har ikke spillet på landsholdet i den seneste tid af den simple årsag, at vi har haft nogle andre, der har været bedre, siger ungdomslandstræneren.

Og det vil vare længe, før Timm igen kommer i betragtning til de nationale farver, for det næste år skal han tilbringe i et særligt ungdomsfængsel, hvilket næppe bliver nemt. I hvert fald har andre engelske fodboldspillere med fængselsophold bag sig fortalt om det vanskelige i at have en skarp profil i noget så følelsesladet som fodbold, når dagligdagen tilbringes i et fængsel.

For fanger følger også sporten, og så er det ikke nemt at være indsat Manchester United-talent i selskab med tilhængere af rivaliserende fodboldklubber.

Mads Timm blev straks efter dommen kørt til afsoning.







Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Roony Bardghji med drømmekamp

Storklub vil have Filip Jörgensen

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Real Madrid satte Atlético på plads

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Liverpool-træner er ked af prædikat

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Har talt med Ferguson om United-job

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne