Hany Mukhtar er topscorer, han er en af kandidaterne til MVP-prisen og hans Nashville-mandskab er ved at spille sig ind i play offs.
Ja, det kører for den tidligere Brøndby-spiller, som stortrives i den amerikanske MLS. Tidligere på året blev tyskeren også belønnet med en ny stor kontrakt, hvor han tjener kassen.
Man kan sagtens forstå, at Nashville SC valgte at forlænge aftalen, da Mukhtar har lavet imponerende 23 ligamål i denne sæson. Selvom tyskeren stotrives i USA, så har han også en lille drøm om at vende retur til der, hvor fodboldkarrieren startede.
– Hertha [Hertha Berlin, red.] er min hjerteklub. Hvis de kalder, så er det et valg med hjertet. Men de har ikke ringet endnu, har 27-årige Hany Mukhtar tidligere fortalt ifølge Berliner Kurier.
Selvsamme medie spekulerer også i tyskerens fremtid og en potentiel retur til Hertha Berlin. Hany Mukhtar fortæller, at han godt kunne se sig selv i Bundesligaen på et tidspunkt.
– Tiltaler det mig at bevise mig for alle i Bundesligaen? Ja. Skal det nødvendigvis være før afslutningen på karrieren? Nej, siger Mukhtar til samme medie.
Ender det med en retur til Bundesligaen og eventuelt Hertha Berlin, så bliver det en dyr fornøjelse for hovedstadsklubben. Mediet skriver således, at Hany Mukhtar lige nu koster i omegnen af 60 millioner kroner.
Hany Mukhtar, 27 år, var en del af Brøndby IF fra 2016 – først på en lejeaftale – til januar 2020, hvor Nashville SC købte ham i Brøndby IF. I dansk fodbold udviklede tyskeren sig også til en stor profil under klubbens daværende træner Alexander Zorniger.
Hany Mukhtar har fortsat mere end tre år tilbage af aftalen med Nashville, og der er også en option for yderligere et år i aftalen med offensivspilleren.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED
