Hany Mukhtar er topscorer, han er en af kandidaterne til MVP-prisen og hans Nashville-mandskab er ved at spille sig ind i play offs.
Ja, det kører for den tidligere Brøndby-spiller, som stortrives i den amerikanske MLS. Tidligere på året blev tyskeren også belønnet med en ny stor kontrakt, hvor han tjener kassen.
Man kan sagtens forstå, at Nashville SC valgte at forlænge aftalen, da Mukhtar har lavet imponerende 23 ligamål i denne sæson. Selvom tyskeren stotrives i USA, så har han også en lille drøm om at vende retur til der, hvor fodboldkarrieren startede.
– Hertha [Hertha Berlin, red.] er min hjerteklub. Hvis de kalder, så er det et valg med hjertet. Men de har ikke ringet endnu, har 27-årige Hany Mukhtar tidligere fortalt ifølge Berliner Kurier.
Selvsamme medie spekulerer også i tyskerens fremtid og en potentiel retur til Hertha Berlin. Hany Mukhtar fortæller, at han godt kunne se sig selv i Bundesligaen på et tidspunkt.
– Tiltaler det mig at bevise mig for alle i Bundesligaen? Ja. Skal det nødvendigvis være før afslutningen på karrieren? Nej, siger Mukhtar til samme medie.
Ender det med en retur til Bundesligaen og eventuelt Hertha Berlin, så bliver det en dyr fornøjelse for hovedstadsklubben. Mediet skriver således, at Hany Mukhtar lige nu koster i omegnen af 60 millioner kroner.
Hany Mukhtar, 27 år, var en del af Brøndby IF fra 2016 – først på en lejeaftale – til januar 2020, hvor Nashville SC købte ham i Brøndby IF. I dansk fodbold udviklede tyskeren sig også til en stor profil under klubbens daværende træner Alexander Zorniger.
Hany Mukhtar har fortsat mere end tre år tilbage af aftalen med Nashville, og der er også en option for yderligere et år i aftalen med offensivspilleren.
LIVE
TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
TOPNYHED
