Hany Mukhtar er topscorer, han er en af kandidaterne til MVP-prisen og hans Nashville-mandskab er ved at spille sig ind i play offs.
Ja, det kører for den tidligere Brøndby-spiller, som stortrives i den amerikanske MLS. Tidligere på året blev tyskeren også belønnet med en ny stor kontrakt, hvor han tjener kassen.
Man kan sagtens forstå, at Nashville SC valgte at forlænge aftalen, da Mukhtar har lavet imponerende 23 ligamål i denne sæson. Selvom tyskeren stotrives i USA, så har han også en lille drøm om at vende retur til der, hvor fodboldkarrieren startede.
– Hertha [Hertha Berlin, red.] er min hjerteklub. Hvis de kalder, så er det et valg med hjertet. Men de har ikke ringet endnu, har 27-årige Hany Mukhtar tidligere fortalt ifølge Berliner Kurier.
Selvsamme medie spekulerer også i tyskerens fremtid og en potentiel retur til Hertha Berlin. Hany Mukhtar fortæller, at han godt kunne se sig selv i Bundesligaen på et tidspunkt.
– Tiltaler det mig at bevise mig for alle i Bundesligaen? Ja. Skal det nødvendigvis være før afslutningen på karrieren? Nej, siger Mukhtar til samme medie.
Ender det med en retur til Bundesligaen og eventuelt Hertha Berlin, så bliver det en dyr fornøjelse for hovedstadsklubben. Mediet skriver således, at Hany Mukhtar lige nu koster i omegnen af 60 millioner kroner.
Hany Mukhtar, 27 år, var en del af Brøndby IF fra 2016 – først på en lejeaftale – til januar 2020, hvor Nashville SC købte ham i Brøndby IF. I dansk fodbold udviklede tyskeren sig også til en stor profil under klubbens daværende træner Alexander Zorniger.
Hany Mukhtar har fortsat mere end tre år tilbage af aftalen med Nashville, og der er også en option for yderligere et år i aftalen med offensivspilleren.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
