Hany Mukhtar er topscorer, han er en af kandidaterne til MVP-prisen og hans Nashville-mandskab er ved at spille sig ind i play offs.
Ja, det kører for den tidligere Brøndby-spiller, som stortrives i den amerikanske MLS. Tidligere på året blev tyskeren også belønnet med en ny stor kontrakt, hvor han tjener kassen.
Man kan sagtens forstå, at Nashville SC valgte at forlænge aftalen, da Mukhtar har lavet imponerende 23 ligamål i denne sæson. Selvom tyskeren stotrives i USA, så har han også en lille drøm om at vende retur til der, hvor fodboldkarrieren startede.
– Hertha [Hertha Berlin, red.] er min hjerteklub. Hvis de kalder, så er det et valg med hjertet. Men de har ikke ringet endnu, har 27-årige Hany Mukhtar tidligere fortalt ifølge Berliner Kurier.
Selvsamme medie spekulerer også i tyskerens fremtid og en potentiel retur til Hertha Berlin. Hany Mukhtar fortæller, at han godt kunne se sig selv i Bundesligaen på et tidspunkt.
– Tiltaler det mig at bevise mig for alle i Bundesligaen? Ja. Skal det nødvendigvis være før afslutningen på karrieren? Nej, siger Mukhtar til samme medie.
Ender det med en retur til Bundesligaen og eventuelt Hertha Berlin, så bliver det en dyr fornøjelse for hovedstadsklubben. Mediet skriver således, at Hany Mukhtar lige nu koster i omegnen af 60 millioner kroner.
Hany Mukhtar, 27 år, var en del af Brøndby IF fra 2016 – først på en lejeaftale – til januar 2020, hvor Nashville SC købte ham i Brøndby IF. I dansk fodbold udviklede tyskeren sig også til en stor profil under klubbens daværende træner Alexander Zorniger.
Hany Mukhtar har fortsat mere end tre år tilbage af aftalen med Nashville, og der er også en option for yderligere et år i aftalen med offensivspilleren.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Knuser transferrekord
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Stor profil ude af Frankrig-brag
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
