Drømmer om retur: Så meget koster Hany Mukhtar nu

Hany Mukhtar er flyvende for amerikanske Nashville FC, hvor han er topscorer og kandidat til MVP-prisen. Han drømmer dog om at vende hjem, selvom det kan blive en dyr fornøjelse for bejlerne.



Hany Mukhtar er topscorer, han er en af kandidaterne til MVP-prisen og hans Nashville-mandskab er ved at spille sig ind i play offs.

Ja, det kører for den tidligere Brøndby-spiller, som stortrives i den amerikanske MLS. Tidligere på året blev tyskeren også belønnet med en ny stor kontrakt, hvor han tjener kassen.

Man kan sagtens forstå, at Nashville SC valgte at forlænge aftalen, da Mukhtar har lavet imponerende 23 ligamål i denne sæson. Selvom tyskeren stotrives i USA, så har han også en lille drøm om at vende retur til der, hvor fodboldkarrieren startede.

– Hertha [Hertha Berlin, red.] er min hjerteklub. Hvis de kalder, så er det et valg med hjertet. Men de har ikke ringet endnu, har 27-årige Hany Mukhtar tidligere fortalt ifølge Berliner Kurier.

Selvsamme medie spekulerer også i tyskerens fremtid og en potentiel retur til Hertha Berlin. Hany Mukhtar fortæller, at han godt kunne se sig selv i Bundesligaen på et tidspunkt.

– Tiltaler det mig at bevise mig for alle i Bundesligaen? Ja. Skal det nødvendigvis være før afslutningen på karrieren? Nej, siger Mukhtar til samme medie.

Ender det med en retur til Bundesligaen og eventuelt Hertha Berlin, så bliver det en dyr fornøjelse for hovedstadsklubben. Mediet skriver således, at Hany Mukhtar lige nu koster i omegnen af 60 millioner kroner.

Hany Mukhtar, 27 år, var en del af Brøndby IF fra 2016 – først på en lejeaftale – til januar 2020, hvor Nashville SC købte ham i Brøndby IF. I dansk fodbold udviklede tyskeren sig også til en stor profil under klubbens daværende træner Alexander Zorniger.

Hany Mukhtar har fortsat mere end tre år tilbage af aftalen med Nashville, og der er også en option for yderligere et år i aftalen med offensivspilleren.



Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

En kæmpe sejr

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

I dialog med Brøndby

‘Har lukket munden på kritikerne’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Opløftende melding for ‘AC’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

– Det vil være fuldstændigt magisk

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…