Tre kampe er blevet til ni point.
Jesper Sørensen har i den grad fået en fremragende start på tilværelsen som cheftræner for Vancouver Whitecaps FC, der lige nu topper den vestlige konference med maksimumpoint efter de første tre runder.
I nat blev det til en sejr over de canadiske rivaler fra CF Montréal, der blev sendt hjem til den østlige del af landet med et nederlag på 2-0.
Efter kampen var Jesper Sørensen ganske begejstret.
– Der har været nogle hårde uger her i starten, hvis vi taler om programmet og de skader, vi har slåsset med, men alle har knoklet alligevel. Montréal er et godt hold, der ofte spiller på en måde, som skaber en god rytme for dem, hvilket betyder, at man virkelig skal udnytte sine chancer.
– Vores spillere profiterer lige nu også af, at de får meget spilletid, hvilket skaber en god rytme og gør, at vi kan skifte lidt ud. Vi så Tate Johnson komme ind i dag til sin MLS-debut, og Jean-Claude Ngando blev indskiftet tidligt. Alle er klar til at gøre deres, fortæller han på et pressemøde efter kampen.
Skaderne har raslet ned over den tidligere Brøndby-træner, som blandt andet har den tidligere Superliga-profil Emmanuel Sabbi på skadeslisten.
– I sidste uge fik vi en god start, og så skete der noget med Sam, hvilket virkede til, at vi mistede noget momentum. Her i dag synes jeg, at vi så lidt trætte ud i slutningen af begge halvlege, hvilket bekymrer mig en smule med de kommende kampe i udsigt. Vi er nødt til at bruge alle vores ressourcer i næste uge.
– Jeg synes, at holdet gør det rigtig godt og giver alt, hvad de kan, og det er den positive ting, jeg vil fokusere på i dag – at vi holder et rent bur. Selvom vi ikke leverer den bedste defensive præstation som hold, er det fodboldens paradoks, at vi i dag vandt en kamp, der kunne være endt mere lige, mens vi for tre dage siden burde have vundet en kamp, der slet ikke var lige (Champions Cup-kamp mod C.F. Monterrey, red.).
Vancouver Whitecaps FC spiller igen på torsdag mod mexicanske Monterrey som de i første opgør spillede 1-1 med.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED