Drømmestart for Jesper Sørensen

Den tidligere Brøndby-træner har fået en fantastisk start i MLS.



Tre kampe er blevet til ni point.

Jesper Sørensen har i den grad fået en fremragende start på tilværelsen som cheftræner for Vancouver Whitecaps FC, der lige nu topper den vestlige konference med maksimumpoint efter de første tre runder.

I nat blev det til en sejr over de canadiske rivaler fra CF Montréal, der blev sendt hjem til den østlige del af landet med et nederlag på 2-0.

Efter kampen var Jesper Sørensen ganske begejstret.

– Der har været nogle hårde uger her i starten, hvis vi taler om programmet og de skader, vi har slåsset med, men alle har knoklet alligevel. Montréal er et godt hold, der ofte spiller på en måde, som skaber en god rytme for dem, hvilket betyder, at man virkelig skal udnytte sine chancer.

– Vores spillere profiterer lige nu også af, at de får meget spilletid, hvilket skaber en god rytme og gør, at vi kan skifte lidt ud. Vi så Tate Johnson komme ind i dag til sin MLS-debut, og Jean-Claude Ngando blev indskiftet tidligt. Alle er klar til at gøre deres, fortæller han på et pressemøde efter kampen.

Skaderne har raslet ned over den tidligere Brøndby-træner, som blandt andet har den tidligere Superliga-profil Emmanuel Sabbi på skadeslisten.

– I sidste uge fik vi en god start, og så skete der noget med Sam, hvilket virkede til, at vi mistede noget momentum. Her i dag synes jeg, at vi så lidt trætte ud i slutningen af begge halvlege, hvilket bekymrer mig en smule med de kommende kampe i udsigt. Vi er nødt til at bruge alle vores ressourcer i næste uge.

– Jeg synes, at holdet gør det rigtig godt og giver alt, hvad de kan, og det er den positive ting, jeg vil fokusere på i dag – at vi holder et rent bur. Selvom vi ikke leverer den bedste defensive præstation som hold, er det fodboldens paradoks, at vi i dag vandt en kamp, der kunne være endt mere lige, mens vi for tre dage siden burde have vundet en kamp, der slet ikke var lige (Champions Cup-kamp mod C.F. Monterrey, red.).

Vancouver Whitecaps FC spiller igen på torsdag mod mexicanske Monterrey som de i første opgør spillede 1-1 med.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Stor ændring i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Dansker scorer mod Barcelona

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring