Drømmestart for Jesper Sørensen

Den tidligere Brøndby-træner har fået en fantastisk start i MLS.



Tre kampe er blevet til ni point.

Jesper Sørensen har i den grad fået en fremragende start på tilværelsen som cheftræner for Vancouver Whitecaps FC, der lige nu topper den vestlige konference med maksimumpoint efter de første tre runder.

I nat blev det til en sejr over de canadiske rivaler fra CF Montréal, der blev sendt hjem til den østlige del af landet med et nederlag på 2-0.

Efter kampen var Jesper Sørensen ganske begejstret.

– Der har været nogle hårde uger her i starten, hvis vi taler om programmet og de skader, vi har slåsset med, men alle har knoklet alligevel. Montréal er et godt hold, der ofte spiller på en måde, som skaber en god rytme for dem, hvilket betyder, at man virkelig skal udnytte sine chancer.

– Vores spillere profiterer lige nu også af, at de får meget spilletid, hvilket skaber en god rytme og gør, at vi kan skifte lidt ud. Vi så Tate Johnson komme ind i dag til sin MLS-debut, og Jean-Claude Ngando blev indskiftet tidligt. Alle er klar til at gøre deres, fortæller han på et pressemøde efter kampen.

Skaderne har raslet ned over den tidligere Brøndby-træner, som blandt andet har den tidligere Superliga-profil Emmanuel Sabbi på skadeslisten.

– I sidste uge fik vi en god start, og så skete der noget med Sam, hvilket virkede til, at vi mistede noget momentum. Her i dag synes jeg, at vi så lidt trætte ud i slutningen af begge halvlege, hvilket bekymrer mig en smule med de kommende kampe i udsigt. Vi er nødt til at bruge alle vores ressourcer i næste uge.

– Jeg synes, at holdet gør det rigtig godt og giver alt, hvad de kan, og det er den positive ting, jeg vil fokusere på i dag – at vi holder et rent bur. Selvom vi ikke leverer den bedste defensive præstation som hold, er det fodboldens paradoks, at vi i dag vandt en kamp, der kunne være endt mere lige, mens vi for tre dage siden burde have vundet en kamp, der slet ikke var lige (Champions Cup-kamp mod C.F. Monterrey, red.).

Vancouver Whitecaps FC spiller igen på torsdag mod mexicanske Monterrey som de i første opgør spillede 1-1 med.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Frankrig – Marokko

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

Spanien – Belgien

Norges kronprins rejser til USA

Stor profil ude af Frankrig-brag

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM