Drømmestart for Jesper Sørensen

Den tidligere Brøndby-træner har fået en fantastisk start i MLS.



Tre kampe er blevet til ni point.

Jesper Sørensen har i den grad fået en fremragende start på tilværelsen som cheftræner for Vancouver Whitecaps FC, der lige nu topper den vestlige konference med maksimumpoint efter de første tre runder.

I nat blev det til en sejr over de canadiske rivaler fra CF Montréal, der blev sendt hjem til den østlige del af landet med et nederlag på 2-0.

Efter kampen var Jesper Sørensen ganske begejstret.

– Der har været nogle hårde uger her i starten, hvis vi taler om programmet og de skader, vi har slåsset med, men alle har knoklet alligevel. Montréal er et godt hold, der ofte spiller på en måde, som skaber en god rytme for dem, hvilket betyder, at man virkelig skal udnytte sine chancer.

– Vores spillere profiterer lige nu også af, at de får meget spilletid, hvilket skaber en god rytme og gør, at vi kan skifte lidt ud. Vi så Tate Johnson komme ind i dag til sin MLS-debut, og Jean-Claude Ngando blev indskiftet tidligt. Alle er klar til at gøre deres, fortæller han på et pressemøde efter kampen.

Skaderne har raslet ned over den tidligere Brøndby-træner, som blandt andet har den tidligere Superliga-profil Emmanuel Sabbi på skadeslisten.

– I sidste uge fik vi en god start, og så skete der noget med Sam, hvilket virkede til, at vi mistede noget momentum. Her i dag synes jeg, at vi så lidt trætte ud i slutningen af begge halvlege, hvilket bekymrer mig en smule med de kommende kampe i udsigt. Vi er nødt til at bruge alle vores ressourcer i næste uge.

– Jeg synes, at holdet gør det rigtig godt og giver alt, hvad de kan, og det er den positive ting, jeg vil fokusere på i dag – at vi holder et rent bur. Selvom vi ikke leverer den bedste defensive præstation som hold, er det fodboldens paradoks, at vi i dag vandt en kamp, der kunne være endt mere lige, mens vi for tre dage siden burde have vundet en kamp, der slet ikke var lige (Champions Cup-kamp mod C.F. Monterrey, red.).

Vancouver Whitecaps FC spiller igen på torsdag mod mexicanske Monterrey som de i første opgør spillede 1-1 med.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forbereder bud på 970 mio.

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Tyrkiet – USA



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien – Holland

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona