Tre kampe er blevet til ni point.
Jesper Sørensen har i den grad fået en fremragende start på tilværelsen som cheftræner for Vancouver Whitecaps FC, der lige nu topper den vestlige konference med maksimumpoint efter de første tre runder.
I nat blev det til en sejr over de canadiske rivaler fra CF Montréal, der blev sendt hjem til den østlige del af landet med et nederlag på 2-0.
Efter kampen var Jesper Sørensen ganske begejstret.
– Der har været nogle hårde uger her i starten, hvis vi taler om programmet og de skader, vi har slåsset med, men alle har knoklet alligevel. Montréal er et godt hold, der ofte spiller på en måde, som skaber en god rytme for dem, hvilket betyder, at man virkelig skal udnytte sine chancer.
– Vores spillere profiterer lige nu også af, at de får meget spilletid, hvilket skaber en god rytme og gør, at vi kan skifte lidt ud. Vi så Tate Johnson komme ind i dag til sin MLS-debut, og Jean-Claude Ngando blev indskiftet tidligt. Alle er klar til at gøre deres, fortæller han på et pressemøde efter kampen.
Skaderne har raslet ned over den tidligere Brøndby-træner, som blandt andet har den tidligere Superliga-profil Emmanuel Sabbi på skadeslisten.
– I sidste uge fik vi en god start, og så skete der noget med Sam, hvilket virkede til, at vi mistede noget momentum. Her i dag synes jeg, at vi så lidt trætte ud i slutningen af begge halvlege, hvilket bekymrer mig en smule med de kommende kampe i udsigt. Vi er nødt til at bruge alle vores ressourcer i næste uge.
– Jeg synes, at holdet gør det rigtig godt og giver alt, hvad de kan, og det er den positive ting, jeg vil fokusere på i dag – at vi holder et rent bur. Selvom vi ikke leverer den bedste defensive præstation som hold, er det fodboldens paradoks, at vi i dag vandt en kamp, der kunne være endt mere lige, mens vi for tre dage siden burde have vundet en kamp, der slet ikke var lige (Champions Cup-kamp mod C.F. Monterrey, red.).
Vancouver Whitecaps FC spiller igen på torsdag mod mexicanske Monterrey som de i første opgør spillede 1-1 med.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
VM-LIVE: England klarer frisag
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Belgien – Senegal
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER