Lucas Andersen har sagt farvel til AaB, hvilket formentlig har været hårdt, da klubben står hans hjerte meget nært.
Den bedste medicin på et hårdt brud er trods alt at komme hurtigt ovenpå igen. Og det må man sige, at Lucas Andersen er kommet.
Lørdag fik han debut for sin nye klub QPR, da han blev indskiftet til de sidste 25 minutter mod Norwich i The Championship. Få minutter efter havde han haft næstsidste fod på en scoring af et andet nyindkøb Michael Frey.
Schweizerens fuldtræffer via Lucas Andersens knivskarpe indlæg sikrede QPR et enkelt point, og bagefter flød det over med roser til flere af de nye spillere inklusiv den danske kreatør.
– Jeg er meget glad for alle de nye spillere, slår klubbens cheftræner Marti Cifuentes fast, inden han begynder at dele individuel ros ud.
– Lucas… Fantastisk assist. Det var en god situation, men assisten til Frey var fantastisk. Frey havde en god afslutning på den, og lige før det havde han også et pænt hovedstødsforsøg, siger han ifølge londonnewsonline.co.uk.
Michael Frey er ankommet til QPR's angreb fra Royal Antwerp, og han satte bagefter kampen ord på sin egen præstation og samarbejdet med Lucas Andersen.
– Det er altid en god følelse (at score mål, red.). Jeg håber, vi kan fortsætte sådan her. Det var en rigtig god bold fra Lucas, så det var en fed følelse, siger Michael Frey i et interview til QPR's youtube-kanal og tilføjer:
– Det er altid godt, når vi med det samme kan bringe noget positivt til holdet. Vi skal bare fortsætte, for der er fortsat meget arbejde foran os.
Det har Michael Frey ret i, da QPR på trods af det ene point mod Norwich er placeret under nedrykningsstregen. Lige nu har man to point op til Huddersfield på den rigtige side af stregen.
I videoen herunder kan du se Lucas Andersens assist til Michael Frey.
Assist from Lucas Andersen 11 minutes into his #QPR debut. 👏https://t.co/6GQhcyMc3X
— Danish Scout (@DanishScout_) February 10, 2024
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
SPONSORERET INDHOLD
Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT