Drømmestart: Lucas Andersen roses til skyerne

Lucas Andersen fik en noget nær perfekt start på sit ophold i Queens Park Rangers.



Lucas Andersen har sagt farvel til AaB, hvilket formentlig har været hårdt, da klubben står hans hjerte meget nært.

Den bedste medicin på et hårdt brud er trods alt at komme hurtigt ovenpå igen. Og det må man sige, at Lucas Andersen er kommet.

Lørdag fik han debut for sin nye klub QPR, da han blev indskiftet til de sidste 25 minutter mod Norwich i The Championship. Få minutter efter havde han haft næstsidste fod på en scoring af et andet nyindkøb Michael Frey.

Schweizerens fuldtræffer via Lucas Andersens knivskarpe indlæg sikrede QPR et enkelt point, og bagefter flød det over med roser til flere af de nye spillere inklusiv den danske kreatør.

– Jeg er meget glad for alle de nye spillere, slår klubbens cheftræner Marti Cifuentes fast, inden han begynder at dele individuel ros ud.

– Lucas… Fantastisk assist. Det var en god situation, men assisten til Frey var fantastisk. Frey havde en god afslutning på den, og lige før det havde han også et pænt hovedstødsforsøg, siger han ifølge londonnewsonline.co.uk.

Michael Frey er ankommet til QPR's angreb fra Royal Antwerp, og han satte bagefter kampen ord på sin egen præstation og samarbejdet med Lucas Andersen.

– Det er altid en god følelse (at score mål, red.). Jeg håber, vi kan fortsætte sådan her. Det var en rigtig god bold fra Lucas, så det var en fed følelse, siger Michael Frey i et interview til QPR's youtube-kanal og tilføjer:

– Det er altid godt, når vi med det samme kan bringe noget positivt til holdet. Vi skal bare fortsætte, for der er fortsat meget arbejde foran os.

Det har Michael Frey ret i, da QPR på trods af det ene point mod Norwich er placeret under nedrykningsstregen. Lige nu har man to point op til Huddersfield på den rigtige side af stregen.

I videoen herunder kan du se Lucas Andersens assist til Michael Frey.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina – Østrig

Norge – Senegal

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for