VIBORG (Tipsbladet): Det var en overraskelse af de større, da Oscar Hedvall i sommer pludselig blev førstemålmand i Viborg FF.
VFF havde lukket mange mål ind i de første kampe, men der var ingen, der havde forudset et målmandsskifte.
Men da angriberen Anosike Ementa og målmanden Lucas Lund blev set på en beværtning i Aalborg før en kamp, valgte cheftræner Jakob Poulsen at sadle om og sætte de to på bænken.
Ind kom Osar Hedvall i buret, og det har han ikke forladt siden.
– Jeg får besked om det dagen før kampen. Og ja, så begynder sommerfuglene i maven jo at melde sig. Og det er bare en fed følelse, siger Oscar Hedvall til Tipsbladet.
– Det er jo specielt for os som målmænd. Nu har jeg været i skyggen i mange år, og så var det endelig min tur til at gøre comeback i Superligaen, hvilket jeg havde ventet på så længe. Jeg gik ind for at gribe min chance, hvilket jeg heldigvis gjorde, siger Viborg-målmanden.
Silkeborgs svære periode
Oscar Hedvall er fra Silkeborg, spillede i ungdomsafdelingen i klubben og er omtrent i samme aldersgruppe som senere profiler som Magnus Mattsson, Rasmus Carstensen og Mark Brink.
Og det var planen, det store gennembrud skulle komme i SIF. Men det Silkeborg-hold, der siden blev treer i Superligaen og kom i Europa-gruppespil, var kun ved at blive født, da Hedvall bankede på til spilletid.
I stedet var den unge målmand med til at rykke ned og blev undervejs sat af, og da Silkeborg så hentede Nicolai Larsen ved oprykningen i 2021, mens Hedvall var langtidsskadet, var det reelt slut.
– Min første periode i Superligaen var dengang, Kent [Nielsen] var ny træner. Han havde en ny måde at spille fodbold, og samtidig havde vi ikke helt fundet frem til den identitet, Silkeborg siden har fået så tydeligt under Kent. Det var en lidt anderledes tilgang til at spille fodbold, end vi kender Silkeborg for nu, og vi var også et langt yngre hold med mere usikkerhed. Det gælder også de mange spillere, som i dag render rundt på større fodboldadresser, siger Oscar Hedvall.
– Vi havde nok heller ikke helt niveauet og manglede et par spillere, der var stærke nok og kunne trække de andre op. Og så kan det være nemt at se på målmanden, som man også endte med at gøre dengang. Jeg lavede også fejl. Men som jeg husker det, lukkede vi lige så mange mål ind i perioden efter, at jeg var blevet udskiftet, så det var måske ikke kun på grund af mig, siger Oscar Hedvall.
– Dengang følte jeg, det var hårdt. Det var hårdt for mig. Men man lærer ofte mest i modgang, og det må man sige, at jeg har gjort. Så jeg er langt mere hårdfør i dag. Jeg kom tidligt igennem en hård periode, som gjorde mig langt mere robust, så i dag er jeg glad for, at jeg fik den modgang, jeg fik, siger Viborg-målmanden.
– Det er og virker som meget længe siden, og jeg har lært så sindssygt meget siden dengang. Jeg er på flere måder en helt anden person end dengang, når jeg spiller fodbold, siger Oscar Hedvall.
Ikke det, FCM havde lovet
Oscar Hedvall sætter stor pris på sine holdkammerater og trænere fra Silkeborg-tiden, og det gør han også på de mennesker, han lærte at kende i 2023/24-sæsonen på kontrakt i FC Midtjylland.
Hedvall fik aldrig debut i en gældende kamp og skiftede ikke til Ikast for at se fodbold.
Men gode holdkammerater og den skuffelse, opholdet samtidig var, er ikke noget, Oscar Hedvall i dag ærgrer sig over eller føler er spildt.
– Det gav mig noget modning. Det var ikke det, jeg havde håbet på, at det ville blive. Ret hurtigt stod det klart, at det, jeg havde fået at vide, ikke var det, det endte med, siger Oscar Hedvall, der skiftede til FCM midt på sommeren for siden at se FCM hente Martin Fraisl som backup-målmand i slutningen af august.
– Der er sikkert rigtig mange begrundelser for de valg, men det var i hvert fald ikke den plan, jeg blev præsenteret for. Men jeg valgte at prøve at få det bedste ud af det. Jeg fik nye øjne på mig, der var forskellige teknikker og en mulighed for at udvikle sig, og jeg så det som en ekstra uddannelse. Og så havde jeg naturligvis gode holdkammerater at lære af, siger Oscar Hedvall.
– Vi havde et rigtig godt sammenhold. Vi konkurrerede, men vi kom godt ud af det med hinanden alle tre og bakkede hinanden op. Jonas Lössl og Martin Fraisl er på mange måder hinandens modsætninger som målmænd, og det var godt at kunne tage noget med fra dem begge. De er dygtige. Jeg kunne have valgt at være sortseer, hvilket måske havde været berettiget. Men jeg valgte at gå positivt til det, hvilket også passer med den person, jeg er. Og det mener jeg er en stor del af forklaringen på, hvor jeg nu er nået til, siger Oscar Hedvall.
Viborg-målmanden er glad for at have vundet DM-guld,for bekendtskaberne og for at se Kristoffer Olsson have det godt efter et voldsomt 2024.
Og så er han glad for, skiftet til Viborg gik igennem uden de store sværdslag.
– Jeg tror, jeg havde noget goodwill i FCM. Jeg havde opført mig ordentligt, og så havde jeg heller ikke været inde at spille en officiel kamp. Jeg kunne da forestille mig, de gerne ville have undgået, at jeg skiftede til Viborg. Men jeg skulle se på, hvad der var rigtigt for mig, det var det helt rigtige at tage hertil. Det gjorde jeg klart, og så var den ikke så meget længere, siger Oscar Hedvall.
Ikke oplevet lignende før
Oscar Hedvall og kollegerne i Viborg har revanche til gode mod FC Midtjylland efter et 1-3-nederlag i Herning i september, og de skal tilbage til 2015 for at finde seneste ligasejr over den store rival mod syd.
FC Midtjylland kommer til gengæld fra nogle særdeles dårlige uger med tre nederlag til Brøndby, en 2-3-kamp mod Sønderjyske og så et skidt nederlag torsdag aften i Bukarest til FCSB, der ikke var specielt imponerende men gladelig tog mod gaver i form af FCM-koks.
Viborg skal nok ikke forvente gaver af samme størrelse, så Hedvall og medspillerne er klar over, at der skal knokles og leveres koncentreret i samtlige 90 minutter, noget Viborg forsømte i det seneste møde i Herning.
– Vi glæder os. Det bliver fedt, og selvfølgelig er det specielt, når jeg kender mange af spillerne godt. Mit fokus er udelukkende at spille en god kamp og få den sejr, vores fans fortjener. Og det vil også være vildt godt at få med den stilling i Superligaen. Vi er helt klar over, hvor speciel, den kamp, og hvor meget det vil betyde at kunne levere den sejr, siger Oscar Hedvall.
– Der er totalt meget energi på i byen. Alle glæder sig, og det gør vi også. Den elektriske atmosfære er virkelig motiverende. Jeg er virkelig blevet imponeret over vores fanbase. Altså, det er virkelig flot. Det er i hvert fald ikke noget, jeg har prøvet lignende. Det er så fedt at mærke dem, siger Oscar Hedvall.
I tabellen kunne Viborg i den grad også bruge tre point, da man er fem point efter Brøndby IF, Silkeborg IF og FC Nordsjælland omkring sjettepladsen med otte runder tilbage i grundspillet.
Oscar Hedvall har spillet i alt 19 Superliga-kampe for Silkeborg og Viborg samt 43 kampe i 1. Division for Silkeborg IF og på leje i FC Fredericia i 2022.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund