Dybt imponeret af Andreas Bjelland

I Lyngby Boldklub er der stor ros til Andreas Bjelland i hans nye rolle.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Andreas Bjelland stoppede i starten af januar sin karriere som aktiv fodboldspiller – men han slipper langt fra sporten. 

Den tidligere landsholdsspiller er gået over i en rolle som assistenttræner til Morten Karlsen i Lyngby Boldklub. En rolle, han kortvarigt havde i efteråret efter Lyngbys salg af assistenttræner Mads Kristensen til Vendsyssel, og som han nu har permanent. 

Og selvom han er helt grøn i jobbet, imponerer han i Lyngby Boldklub.  

– Først og fremmest er det hårdt arbejde! Han har en masse energi, som han ikke får omsat på banen, siger Morten Karlsen med et smil til Tipsbladet og tilføjer: 

– Ej, han er god. Han er ærgerrig og villig og lyttende og kommer med indspark. Jeg tror, at efter at han er kommet over accepten af at stoppe, som jeg ved er svært, for noget af den der identitet forsvinder, så har han kastet sig over det med enorm energi. Spillerne nyder ham også. 

Fodboldchef Nicas Kjeldsen stemmer i. 

– Jeg vil ikke sige, at jeg er positivt overrasket, for sådan mener jeg det ikke. Men da han var vikartræner, havde han jo en meget ydmyg tilgang til det og var stadig spiller. Jeg synes, han er kommet ind med rank ryg og har taget ansvar fra start af. Det har været rigtig godt, fortæller han til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Andreas Bjelland som spiller. Foto: Alamy

‘Livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller’ 
At Andreas Bjelland nu er overgået fra at være fodboldspiller i Lyngby Boldklub til assistenttræner i Lyngby Boldklub, er faktisk ikke nogen stor overraskelse. Det har været en tanke i årevis – ja, helt fra hans comeback på Lundtoftevej i sommeren 2021. 

– På det helt spæde stadie tror jeg nærmest, at det startede, da han kom tilbage. Andreas Bjelland har nogle kvaliteter, der kan hjælpe vores hus på mange måneder, og nu har det i et par år været som fodboldspiller. Bjelland har ikke været klar til at stoppe og har ikke været afklaret med, hvilken vej han skulle – om det skulle være trænervejen eller noget andet.

– Men den konkrete proces starter vel i efteråret engang, siger Nicas Kjeldsen. 

Var det i forbindelse med kampene som vikar? 

– Det er deromkring, det starter. Det starter lidt før det. De kampe, hvor han vikarierer har faktisk ikke noget med det at gøre overhovedet. Der skulle vi bare have nogle hænder ind på bænken, så vi havde spurgt ham, uanset om det var aktuelt eller ej. Det har handlet for Bjelland selv, om han var klar til at stoppe, lyder det fra fodboldchefen. 

I den proces havde Andreas Bjelland blandt andet nogle snakke med Morten Karlsen. 

– Ja, jeg snakkede med ham. Jeg kunne genkende mange af hans tanker fra dengang, hvor jeg selv stoppede. Meget af ens liv har været at være fodboldspiller og at sige farvel til den verden, det er et mærkeligt skridt at tage. 

– Men livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller. Det tror jeg bare lige, at han skulle overbevises om, lyder det fra cheftræneren. 

Andreas Bjelland nåede som spiller at repræsentere Danmarks landshold, Lyngby, FC Nordsjælland, Twente og Brentford. Nu skal han jagte samme succes som træner.

Lyngby Boldklub har også Mikkel Beckmann i trænerteamet. 





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Topscorer færdig

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Vil undgå Bendtner-stunt

– Vi er pressede

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På blokken i danskerklub

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Bliver det Chido Obis store chance?

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer