LYNGBY STADION (Tipsbladet): Andreas Bjelland stoppede i starten af januar sin karriere som aktiv fodboldspiller – men han slipper langt fra sporten.
Den tidligere landsholdsspiller er gået over i en rolle som assistenttræner til Morten Karlsen i Lyngby Boldklub. En rolle, han kortvarigt havde i efteråret efter Lyngbys salg af assistenttræner Mads Kristensen til Vendsyssel, og som han nu har permanent.
Og selvom han er helt grøn i jobbet, imponerer han i Lyngby Boldklub.
– Først og fremmest er det hårdt arbejde! Han har en masse energi, som han ikke får omsat på banen, siger Morten Karlsen med et smil til Tipsbladet og tilføjer:
– Ej, han er god. Han er ærgerrig og villig og lyttende og kommer med indspark. Jeg tror, at efter at han er kommet over accepten af at stoppe, som jeg ved er svært, for noget af den der identitet forsvinder, så har han kastet sig over det med enorm energi. Spillerne nyder ham også.
Fodboldchef Nicas Kjeldsen stemmer i.
– Jeg vil ikke sige, at jeg er positivt overrasket, for sådan mener jeg det ikke. Men da han var vikartræner, havde han jo en meget ydmyg tilgang til det og var stadig spiller. Jeg synes, han er kommet ind med rank ryg og har taget ansvar fra start af. Det har været rigtig godt, fortæller han til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller’
At Andreas Bjelland nu er overgået fra at være fodboldspiller i Lyngby Boldklub til assistenttræner i Lyngby Boldklub, er faktisk ikke nogen stor overraskelse. Det har været en tanke i årevis – ja, helt fra hans comeback på Lundtoftevej i sommeren 2021.
– På det helt spæde stadie tror jeg nærmest, at det startede, da han kom tilbage. Andreas Bjelland har nogle kvaliteter, der kan hjælpe vores hus på mange måneder, og nu har det i et par år været som fodboldspiller. Bjelland har ikke været klar til at stoppe og har ikke været afklaret med, hvilken vej han skulle – om det skulle være trænervejen eller noget andet.
– Men den konkrete proces starter vel i efteråret engang, siger Nicas Kjeldsen.
Var det i forbindelse med kampene som vikar?
– Det er deromkring, det starter. Det starter lidt før det. De kampe, hvor han vikarierer har faktisk ikke noget med det at gøre overhovedet. Der skulle vi bare have nogle hænder ind på bænken, så vi havde spurgt ham, uanset om det var aktuelt eller ej. Det har handlet for Bjelland selv, om han var klar til at stoppe, lyder det fra fodboldchefen.
I den proces havde Andreas Bjelland blandt andet nogle snakke med Morten Karlsen.
– Ja, jeg snakkede med ham. Jeg kunne genkende mange af hans tanker fra dengang, hvor jeg selv stoppede. Meget af ens liv har været at være fodboldspiller og at sige farvel til den verden, det er et mærkeligt skridt at tage.
– Men livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller. Det tror jeg bare lige, at han skulle overbevises om, lyder det fra cheftræneren.
Andreas Bjelland nåede som spiller at repræsentere Danmarks landshold, Lyngby, FC Nordsjælland, Twente og Brentford. Nu skal han jagte samme succes som træner.
Lyngby Boldklub har også Mikkel Beckmann i trænerteamet.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER