Dybt imponeret af Andreas Bjelland

I Lyngby Boldklub er der stor ros til Andreas Bjelland i hans nye rolle.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Andreas Bjelland stoppede i starten af januar sin karriere som aktiv fodboldspiller – men han slipper langt fra sporten. 

Den tidligere landsholdsspiller er gået over i en rolle som assistenttræner til Morten Karlsen i Lyngby Boldklub. En rolle, han kortvarigt havde i efteråret efter Lyngbys salg af assistenttræner Mads Kristensen til Vendsyssel, og som han nu har permanent. 

Og selvom han er helt grøn i jobbet, imponerer han i Lyngby Boldklub.  

– Først og fremmest er det hårdt arbejde! Han har en masse energi, som han ikke får omsat på banen, siger Morten Karlsen med et smil til Tipsbladet og tilføjer: 

– Ej, han er god. Han er ærgerrig og villig og lyttende og kommer med indspark. Jeg tror, at efter at han er kommet over accepten af at stoppe, som jeg ved er svært, for noget af den der identitet forsvinder, så har han kastet sig over det med enorm energi. Spillerne nyder ham også. 

Fodboldchef Nicas Kjeldsen stemmer i. 

– Jeg vil ikke sige, at jeg er positivt overrasket, for sådan mener jeg det ikke. Men da han var vikartræner, havde han jo en meget ydmyg tilgang til det og var stadig spiller. Jeg synes, han er kommet ind med rank ryg og har taget ansvar fra start af. Det har været rigtig godt, fortæller han til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Andreas Bjelland som spiller. Foto: Alamy

‘Livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller’ 
At Andreas Bjelland nu er overgået fra at være fodboldspiller i Lyngby Boldklub til assistenttræner i Lyngby Boldklub, er faktisk ikke nogen stor overraskelse. Det har været en tanke i årevis – ja, helt fra hans comeback på Lundtoftevej i sommeren 2021. 

– På det helt spæde stadie tror jeg nærmest, at det startede, da han kom tilbage. Andreas Bjelland har nogle kvaliteter, der kan hjælpe vores hus på mange måneder, og nu har det i et par år været som fodboldspiller. Bjelland har ikke været klar til at stoppe og har ikke været afklaret med, hvilken vej han skulle – om det skulle være trænervejen eller noget andet.

– Men den konkrete proces starter vel i efteråret engang, siger Nicas Kjeldsen. 

Var det i forbindelse med kampene som vikar? 

– Det er deromkring, det starter. Det starter lidt før det. De kampe, hvor han vikarierer har faktisk ikke noget med det at gøre overhovedet. Der skulle vi bare have nogle hænder ind på bænken, så vi havde spurgt ham, uanset om det var aktuelt eller ej. Det har handlet for Bjelland selv, om han var klar til at stoppe, lyder det fra fodboldchefen. 

I den proces havde Andreas Bjelland blandt andet nogle snakke med Morten Karlsen. 

– Ja, jeg snakkede med ham. Jeg kunne genkende mange af hans tanker fra dengang, hvor jeg selv stoppede. Meget af ens liv har været at være fodboldspiller og at sige farvel til den verden, det er et mærkeligt skridt at tage. 

– Men livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller. Det tror jeg bare lige, at han skulle overbevises om, lyder det fra cheftræneren. 

Andreas Bjelland nåede som spiller at repræsentere Danmarks landshold, Lyngby, FC Nordsjælland, Twente og Brentford. Nu skal han jagte samme succes som træner.

Lyngby Boldklub har også Mikkel Beckmann i trænerteamet. 





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Så er Clement Bischoff færdig’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Hugo Ekitike misser VM

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Heldige danske damer slår Sverige

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Peter Sørensen

Blæst fuldstændig omkuld

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub