Dybt imponeret af Andreas Bjelland

I Lyngby Boldklub er der stor ros til Andreas Bjelland i hans nye rolle.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Andreas Bjelland stoppede i starten af januar sin karriere som aktiv fodboldspiller – men han slipper langt fra sporten. 

Den tidligere landsholdsspiller er gået over i en rolle som assistenttræner til Morten Karlsen i Lyngby Boldklub. En rolle, han kortvarigt havde i efteråret efter Lyngbys salg af assistenttræner Mads Kristensen til Vendsyssel, og som han nu har permanent. 

Og selvom han er helt grøn i jobbet, imponerer han i Lyngby Boldklub.  

– Først og fremmest er det hårdt arbejde! Han har en masse energi, som han ikke får omsat på banen, siger Morten Karlsen med et smil til Tipsbladet og tilføjer: 

– Ej, han er god. Han er ærgerrig og villig og lyttende og kommer med indspark. Jeg tror, at efter at han er kommet over accepten af at stoppe, som jeg ved er svært, for noget af den der identitet forsvinder, så har han kastet sig over det med enorm energi. Spillerne nyder ham også. 

Fodboldchef Nicas Kjeldsen stemmer i. 

– Jeg vil ikke sige, at jeg er positivt overrasket, for sådan mener jeg det ikke. Men da han var vikartræner, havde han jo en meget ydmyg tilgang til det og var stadig spiller. Jeg synes, han er kommet ind med rank ryg og har taget ansvar fra start af. Det har været rigtig godt, fortæller han til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Andreas Bjelland som spiller. Foto: Alamy

‘Livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller’ 
At Andreas Bjelland nu er overgået fra at være fodboldspiller i Lyngby Boldklub til assistenttræner i Lyngby Boldklub, er faktisk ikke nogen stor overraskelse. Det har været en tanke i årevis – ja, helt fra hans comeback på Lundtoftevej i sommeren 2021. 

– På det helt spæde stadie tror jeg nærmest, at det startede, da han kom tilbage. Andreas Bjelland har nogle kvaliteter, der kan hjælpe vores hus på mange måneder, og nu har det i et par år været som fodboldspiller. Bjelland har ikke været klar til at stoppe og har ikke været afklaret med, hvilken vej han skulle – om det skulle være trænervejen eller noget andet.

– Men den konkrete proces starter vel i efteråret engang, siger Nicas Kjeldsen. 

Var det i forbindelse med kampene som vikar? 

– Det er deromkring, det starter. Det starter lidt før det. De kampe, hvor han vikarierer har faktisk ikke noget med det at gøre overhovedet. Der skulle vi bare have nogle hænder ind på bænken, så vi havde spurgt ham, uanset om det var aktuelt eller ej. Det har handlet for Bjelland selv, om han var klar til at stoppe, lyder det fra fodboldchefen. 

I den proces havde Andreas Bjelland blandt andet nogle snakke med Morten Karlsen. 

– Ja, jeg snakkede med ham. Jeg kunne genkende mange af hans tanker fra dengang, hvor jeg selv stoppede. Meget af ens liv har været at være fodboldspiller og at sige farvel til den verden, det er et mærkeligt skridt at tage. 

– Men livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller. Det tror jeg bare lige, at han skulle overbevises om, lyder det fra cheftræneren. 

Andreas Bjelland nåede som spiller at repræsentere Danmarks landshold, Lyngby, FC Nordsjælland, Twente og Brentford. Nu skal han jagte samme succes som træner.

Lyngby Boldklub har også Mikkel Beckmann i trænerteamet. 



Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Lerager taler ud om FCK-brud

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Voldsomt transferønske til FCK

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram