Dybt imponeret af Andreas Bjelland

I Lyngby Boldklub er der stor ros til Andreas Bjelland i hans nye rolle.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Andreas Bjelland stoppede i starten af januar sin karriere som aktiv fodboldspiller – men han slipper langt fra sporten. 

Den tidligere landsholdsspiller er gået over i en rolle som assistenttræner til Morten Karlsen i Lyngby Boldklub. En rolle, han kortvarigt havde i efteråret efter Lyngbys salg af assistenttræner Mads Kristensen til Vendsyssel, og som han nu har permanent. 

Og selvom han er helt grøn i jobbet, imponerer han i Lyngby Boldklub.  

– Først og fremmest er det hårdt arbejde! Han har en masse energi, som han ikke får omsat på banen, siger Morten Karlsen med et smil til Tipsbladet og tilføjer: 

– Ej, han er god. Han er ærgerrig og villig og lyttende og kommer med indspark. Jeg tror, at efter at han er kommet over accepten af at stoppe, som jeg ved er svært, for noget af den der identitet forsvinder, så har han kastet sig over det med enorm energi. Spillerne nyder ham også. 

Fodboldchef Nicas Kjeldsen stemmer i. 

– Jeg vil ikke sige, at jeg er positivt overrasket, for sådan mener jeg det ikke. Men da han var vikartræner, havde han jo en meget ydmyg tilgang til det og var stadig spiller. Jeg synes, han er kommet ind med rank ryg og har taget ansvar fra start af. Det har været rigtig godt, fortæller han til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Andreas Bjelland som spiller. Foto: Alamy

‘Livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller’ 
At Andreas Bjelland nu er overgået fra at være fodboldspiller i Lyngby Boldklub til assistenttræner i Lyngby Boldklub, er faktisk ikke nogen stor overraskelse. Det har været en tanke i årevis – ja, helt fra hans comeback på Lundtoftevej i sommeren 2021. 

– På det helt spæde stadie tror jeg nærmest, at det startede, da han kom tilbage. Andreas Bjelland har nogle kvaliteter, der kan hjælpe vores hus på mange måneder, og nu har det i et par år været som fodboldspiller. Bjelland har ikke været klar til at stoppe og har ikke været afklaret med, hvilken vej han skulle – om det skulle være trænervejen eller noget andet.

– Men den konkrete proces starter vel i efteråret engang, siger Nicas Kjeldsen. 

Var det i forbindelse med kampene som vikar? 

– Det er deromkring, det starter. Det starter lidt før det. De kampe, hvor han vikarierer har faktisk ikke noget med det at gøre overhovedet. Der skulle vi bare have nogle hænder ind på bænken, så vi havde spurgt ham, uanset om det var aktuelt eller ej. Det har handlet for Bjelland selv, om han var klar til at stoppe, lyder det fra fodboldchefen. 

I den proces havde Andreas Bjelland blandt andet nogle snakke med Morten Karlsen. 

– Ja, jeg snakkede med ham. Jeg kunne genkende mange af hans tanker fra dengang, hvor jeg selv stoppede. Meget af ens liv har været at være fodboldspiller og at sige farvel til den verden, det er et mærkeligt skridt at tage. 

– Men livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller. Det tror jeg bare lige, at han skulle overbevises om, lyder det fra cheftræneren. 

Andreas Bjelland nåede som spiller at repræsentere Danmarks landshold, Lyngby, FC Nordsjælland, Twente og Brentford. Nu skal han jagte samme succes som træner.

Lyngby Boldklub har også Mikkel Beckmann i trænerteamet. 





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Der får David at vide, at han er fyret

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Dansk milliardær smider 75.000



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Hjulmand vinder i Hamborg

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

I svime over Filip Jørgensen

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Medie afslører møde med Deco

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Langer ud efter trænerlegende

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jonas Schwartz lander nyt job

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Få mål i München uden Kane

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler