LYNGBY STADION (Tipsbladet): Andreas Bjelland stoppede i starten af januar sin karriere som aktiv fodboldspiller – men han slipper langt fra sporten.
Den tidligere landsholdsspiller er gået over i en rolle som assistenttræner til Morten Karlsen i Lyngby Boldklub. En rolle, han kortvarigt havde i efteråret efter Lyngbys salg af assistenttræner Mads Kristensen til Vendsyssel, og som han nu har permanent.
Og selvom han er helt grøn i jobbet, imponerer han i Lyngby Boldklub.
– Først og fremmest er det hårdt arbejde! Han har en masse energi, som han ikke får omsat på banen, siger Morten Karlsen med et smil til Tipsbladet og tilføjer:
– Ej, han er god. Han er ærgerrig og villig og lyttende og kommer med indspark. Jeg tror, at efter at han er kommet over accepten af at stoppe, som jeg ved er svært, for noget af den der identitet forsvinder, så har han kastet sig over det med enorm energi. Spillerne nyder ham også.
Fodboldchef Nicas Kjeldsen stemmer i.
– Jeg vil ikke sige, at jeg er positivt overrasket, for sådan mener jeg det ikke. Men da han var vikartræner, havde han jo en meget ydmyg tilgang til det og var stadig spiller. Jeg synes, han er kommet ind med rank ryg og har taget ansvar fra start af. Det har været rigtig godt, fortæller han til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller’
At Andreas Bjelland nu er overgået fra at være fodboldspiller i Lyngby Boldklub til assistenttræner i Lyngby Boldklub, er faktisk ikke nogen stor overraskelse. Det har været en tanke i årevis – ja, helt fra hans comeback på Lundtoftevej i sommeren 2021.
– På det helt spæde stadie tror jeg nærmest, at det startede, da han kom tilbage. Andreas Bjelland har nogle kvaliteter, der kan hjælpe vores hus på mange måneder, og nu har det i et par år været som fodboldspiller. Bjelland har ikke været klar til at stoppe og har ikke været afklaret med, hvilken vej han skulle – om det skulle være trænervejen eller noget andet.
– Men den konkrete proces starter vel i efteråret engang, siger Nicas Kjeldsen.
Var det i forbindelse med kampene som vikar?
– Det er deromkring, det starter. Det starter lidt før det. De kampe, hvor han vikarierer har faktisk ikke noget med det at gøre overhovedet. Der skulle vi bare have nogle hænder ind på bænken, så vi havde spurgt ham, uanset om det var aktuelt eller ej. Det har handlet for Bjelland selv, om han var klar til at stoppe, lyder det fra fodboldchefen.
I den proces havde Andreas Bjelland blandt andet nogle snakke med Morten Karlsen.
– Ja, jeg snakkede med ham. Jeg kunne genkende mange af hans tanker fra dengang, hvor jeg selv stoppede. Meget af ens liv har været at være fodboldspiller og at sige farvel til den verden, det er et mærkeligt skridt at tage.
– Men livet stopper ikke, når man stopper som fodboldspiller. Det tror jeg bare lige, at han skulle overbevises om, lyder det fra cheftræneren.
Andreas Bjelland nåede som spiller at repræsentere Danmarks landshold, Lyngby, FC Nordsjælland, Twente og Brentford. Nu skal han jagte samme succes som træner.
Lyngby Boldklub har også Mikkel Beckmann i trænerteamet.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
– En gigantisk nedtur!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
AGF smider sejren i de døende sekunder
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
MEDIE