31 mål i Italien: ‘Har niveauet til Superligaen’

David Stückler har vist storform for Cremoneses Primavera 2-hold i Italien, og den unge dansker fortæller til Tipsbladet, at et skifte til Superligaen er både realistisk og interessant i fremtiden.



David Stückler er en mand med ild i støvlerne. 

Godt nok er der varmt i Italien, men på fodboldbanen er den unge dansker også brandvarm. 

Den 19-årige dansker leverede nemlig hele 31 mål i 30 kampe for Cremoneses Primevera 2-hold i den seneste sæson.

'Nu skal Stückler prøve kræfter med seniorfodbold i Serie C-klubben Giana Erminio på et lejeophold for resten af sæsonen. 

Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.

David Stückler
Målfarlig dansk angriber

– I Cremonese så det ud til, at der var lidt langt til spilletid på førsteholdet. Så kom muligheden i Serie C, som folk snakkede virkelig godt om.

– Folk troede, at jeg ville passe godt ind. Jeg tænkte, 'hvorfor ikke'. Det er måske lettere med spilletid her for at få en masse erfaring. Hvis det går godt, kan jeg komme tilbage og være klar til Cremoneses førstehold, siger David Stückler i et interview med Tipsbladet. 

Den målfarlige dansker fortæller, at en del klubber viste interesse for ham i sommerens transfervindue.

– Skiftet skete rimelig hurtigt. Jeg regnede med at blive i Cremonese, men henimod slutningen af transfervinduet så det ud til, at der ville være langt til spilletid. Vi tog beslutningen forholdsvist sent, siger han og tilføjer.

– Det er stort step fra U19 til seniorfodbold. Jeg føler, at jeg er ved at vænne mig til det, og jeg er kommet godt ind i det. Det er selvfølgelig et højere niveau. Jeg håber, at jeg kan fortsætte på samme måde, som jeg er startet.

Nu håber Stückler på det store gennembrud, så han kan brage igennem hos Serie B-klubben Cremonese efter en forhåbentlig god sæson med masser af spilletid i Serie C. 

Han har dog et vågent øje til Superligaen.

– Man har selvfølgelig altid Superligaen i tankerne. Selvom jeg har det godt i Italien, så er det altid en interessant mulighed. Danmark er der, hvor jeg er født og opvokset, og jeg elsker Danmark. At komme tilbage til Danmark vil slet ikke være et problem for mig. Lige nu har jeg det godt, og så må vi se, hvad der sker i fremtiden.

Mener du, at du vil kunne gøre dig gældende og har niveuaet til Superligaen?

– Det tror jeg sagtens. Den her erfaring, som jeg har fået her i Italien i to år, har hjulpet mig rigtig meget. Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.

Men er det realistisk?

– Ja, sagtens, hvis jeg bliver ved. Nu har jeg fået en god start hernede. Jeg har spillet to kampe, lavet et mål og stået for en assist. Hvis jeg fortsætter sådan her, så tror jeg, at der åbner rigtig mange døre. 

Hans færdigheder vil kunne bære ham langt, mener angriberen.

– Jeg er en født målscorer, og jeg er en angriber, der har målnæse, når jeg kommer ind i feltet. Jeg har nogle gode dybe løb, og jeg er stærk med ryggen til målet og god i kombinationsspillet.

Artiklen fortsætter under billedet.

223950

Foto: Giovanni Fede

Ikke hørt fra DBU
Selvom målene er haglet ind for Stückler, må han dog spejde langt efter U20- eller U21-landsholdet.

– Jeg har aldrig hørt noget fra DBU med hensyn til det danske landshold.

Er det noget, som du drømmer om?

– Det er enhver drengs drøm, men lige nu prøver jeg bare at fokusere på at gøre det godt hernede, og så er jeg sikker på, at det nok skal komme. 

Ærgrer det dig?

– Jeg ville have ønsket, at det var sket, men jeg tager det, som det kommer, siger David Stückler til Tipsbladet. 

Stückler tog til Italien i september 2022 efter en succesfuld tid hos AB, hvor han bankede 18 mål ind i 24 kampe i U19 Divisionen. 

Danskeren har stadig sin førsteholdsdebut til gode for Cremonese.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Maxsø træner med i Brøndby

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

FC København i intense transferforhandlinger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Spændende transfermelding om Maxsø

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Begejstret for Jacob Neestrup

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

‘Det var verdens undergang’

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

FC København-transfer bremses af denne årsag

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne