David Stückler er en mand med ild i støvlerne.
Godt nok er der varmt i Italien, men på fodboldbanen er den unge dansker også brandvarm.
Den 19-årige dansker leverede nemlig hele 31 mål i 30 kampe for Cremoneses Primevera 2-hold i den seneste sæson.
'Nu skal Stückler prøve kræfter med seniorfodbold i Serie C-klubben Giana Erminio på et lejeophold for resten af sæsonen.
Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.
David StücklerMålfarlig dansk angriber
– I Cremonese så det ud til, at der var lidt langt til spilletid på førsteholdet. Så kom muligheden i Serie C, som folk snakkede virkelig godt om.
– Folk troede, at jeg ville passe godt ind. Jeg tænkte, 'hvorfor ikke'. Det er måske lettere med spilletid her for at få en masse erfaring. Hvis det går godt, kan jeg komme tilbage og være klar til Cremoneses førstehold, siger David Stückler i et interview med Tipsbladet.
Den målfarlige dansker fortæller, at en del klubber viste interesse for ham i sommerens transfervindue.
– Skiftet skete rimelig hurtigt. Jeg regnede med at blive i Cremonese, men henimod slutningen af transfervinduet så det ud til, at der ville være langt til spilletid. Vi tog beslutningen forholdsvist sent, siger han og tilføjer.
– Det er stort step fra U19 til seniorfodbold. Jeg føler, at jeg er ved at vænne mig til det, og jeg er kommet godt ind i det. Det er selvfølgelig et højere niveau. Jeg håber, at jeg kan fortsætte på samme måde, som jeg er startet.
Nu håber Stückler på det store gennembrud, så han kan brage igennem hos Serie B-klubben Cremonese efter en forhåbentlig god sæson med masser af spilletid i Serie C.
Han har dog et vågent øje til Superligaen.
– Man har selvfølgelig altid Superligaen i tankerne. Selvom jeg har det godt i Italien, så er det altid en interessant mulighed. Danmark er der, hvor jeg er født og opvokset, og jeg elsker Danmark. At komme tilbage til Danmark vil slet ikke være et problem for mig. Lige nu har jeg det godt, og så må vi se, hvad der sker i fremtiden.
Mener du, at du vil kunne gøre dig gældende og har niveuaet til Superligaen?
– Det tror jeg sagtens. Den her erfaring, som jeg har fået her i Italien i to år, har hjulpet mig rigtig meget. Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.
Men er det realistisk?
– Ja, sagtens, hvis jeg bliver ved. Nu har jeg fået en god start hernede. Jeg har spillet to kampe, lavet et mål og stået for en assist. Hvis jeg fortsætter sådan her, så tror jeg, at der åbner rigtig mange døre.
Hans færdigheder vil kunne bære ham langt, mener angriberen.
– Jeg er en født målscorer, og jeg er en angriber, der har målnæse, når jeg kommer ind i feltet. Jeg har nogle gode dybe løb, og jeg er stærk med ryggen til målet og god i kombinationsspillet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ikke hørt fra DBU
Selvom målene er haglet ind for Stückler, må han dog spejde langt efter U20- eller U21-landsholdet.
– Jeg har aldrig hørt noget fra DBU med hensyn til det danske landshold.
Er det noget, som du drømmer om?
– Det er enhver drengs drøm, men lige nu prøver jeg bare at fokusere på at gøre det godt hernede, og så er jeg sikker på, at det nok skal komme.
Ærgrer det dig?
– Jeg ville have ønsket, at det var sket, men jeg tager det, som det kommer, siger David Stückler til Tipsbladet.
Stückler tog til Italien i september 2022 efter en succesfuld tid hos AB, hvor han bankede 18 mål ind i 24 kampe i U19 Divisionen.
Danskeren har stadig sin førsteholdsdebut til gode for Cremonese.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Biereth og Dolberg bryder måltørke
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
Slut: FC København vinder intenst derby
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
OPTAKT
Randers FC – OB
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW