David Stückler er en mand med ild i støvlerne.
Godt nok er der varmt i Italien, men på fodboldbanen er den unge dansker også brandvarm.
Den 19-årige dansker leverede nemlig hele 31 mål i 30 kampe for Cremoneses Primevera 2-hold i den seneste sæson.
'Nu skal Stückler prøve kræfter med seniorfodbold i Serie C-klubben Giana Erminio på et lejeophold for resten af sæsonen.
Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.
David StücklerMålfarlig dansk angriber
– I Cremonese så det ud til, at der var lidt langt til spilletid på førsteholdet. Så kom muligheden i Serie C, som folk snakkede virkelig godt om.
– Folk troede, at jeg ville passe godt ind. Jeg tænkte, 'hvorfor ikke'. Det er måske lettere med spilletid her for at få en masse erfaring. Hvis det går godt, kan jeg komme tilbage og være klar til Cremoneses førstehold, siger David Stückler i et interview med Tipsbladet.
Den målfarlige dansker fortæller, at en del klubber viste interesse for ham i sommerens transfervindue.
– Skiftet skete rimelig hurtigt. Jeg regnede med at blive i Cremonese, men henimod slutningen af transfervinduet så det ud til, at der ville være langt til spilletid. Vi tog beslutningen forholdsvist sent, siger han og tilføjer.
– Det er stort step fra U19 til seniorfodbold. Jeg føler, at jeg er ved at vænne mig til det, og jeg er kommet godt ind i det. Det er selvfølgelig et højere niveau. Jeg håber, at jeg kan fortsætte på samme måde, som jeg er startet.
Nu håber Stückler på det store gennembrud, så han kan brage igennem hos Serie B-klubben Cremonese efter en forhåbentlig god sæson med masser af spilletid i Serie C.
Han har dog et vågent øje til Superligaen.
– Man har selvfølgelig altid Superligaen i tankerne. Selvom jeg har det godt i Italien, så er det altid en interessant mulighed. Danmark er der, hvor jeg er født og opvokset, og jeg elsker Danmark. At komme tilbage til Danmark vil slet ikke være et problem for mig. Lige nu har jeg det godt, og så må vi se, hvad der sker i fremtiden.
Mener du, at du vil kunne gøre dig gældende og har niveuaet til Superligaen?
– Det tror jeg sagtens. Den her erfaring, som jeg har fået her i Italien i to år, har hjulpet mig rigtig meget. Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.
Men er det realistisk?
– Ja, sagtens, hvis jeg bliver ved. Nu har jeg fået en god start hernede. Jeg har spillet to kampe, lavet et mål og stået for en assist. Hvis jeg fortsætter sådan her, så tror jeg, at der åbner rigtig mange døre.
Hans færdigheder vil kunne bære ham langt, mener angriberen.
– Jeg er en født målscorer, og jeg er en angriber, der har målnæse, når jeg kommer ind i feltet. Jeg har nogle gode dybe løb, og jeg er stærk med ryggen til målet og god i kombinationsspillet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ikke hørt fra DBU
Selvom målene er haglet ind for Stückler, må han dog spejde langt efter U20- eller U21-landsholdet.
– Jeg har aldrig hørt noget fra DBU med hensyn til det danske landshold.
Er det noget, som du drømmer om?
– Det er enhver drengs drøm, men lige nu prøver jeg bare at fokusere på at gøre det godt hernede, og så er jeg sikker på, at det nok skal komme.
Ærgrer det dig?
– Jeg ville have ønsket, at det var sket, men jeg tager det, som det kommer, siger David Stückler til Tipsbladet.
Stückler tog til Italien i september 2022 efter en succesfuld tid hos AB, hvor han bankede 18 mål ind i 24 kampe i U19 Divisionen.
Danskeren har stadig sin førsteholdsdebut til gode for Cremonese.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Sådan starter FCK mod Esbjerg
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE