31 mål i Italien: ‘Har niveauet til Superligaen’

David Stückler har vist storform for Cremoneses Primavera 2-hold i Italien, og den unge dansker fortæller til Tipsbladet, at et skifte til Superligaen er både realistisk og interessant i fremtiden.



David Stückler er en mand med ild i støvlerne. 

Godt nok er der varmt i Italien, men på fodboldbanen er den unge dansker også brandvarm. 

Den 19-årige dansker leverede nemlig hele 31 mål i 30 kampe for Cremoneses Primevera 2-hold i den seneste sæson.

'Nu skal Stückler prøve kræfter med seniorfodbold i Serie C-klubben Giana Erminio på et lejeophold for resten af sæsonen. 

Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.

David Stückler
Målfarlig dansk angriber

– I Cremonese så det ud til, at der var lidt langt til spilletid på førsteholdet. Så kom muligheden i Serie C, som folk snakkede virkelig godt om.

– Folk troede, at jeg ville passe godt ind. Jeg tænkte, 'hvorfor ikke'. Det er måske lettere med spilletid her for at få en masse erfaring. Hvis det går godt, kan jeg komme tilbage og være klar til Cremoneses førstehold, siger David Stückler i et interview med Tipsbladet. 

Den målfarlige dansker fortæller, at en del klubber viste interesse for ham i sommerens transfervindue.

– Skiftet skete rimelig hurtigt. Jeg regnede med at blive i Cremonese, men henimod slutningen af transfervinduet så det ud til, at der ville være langt til spilletid. Vi tog beslutningen forholdsvist sent, siger han og tilføjer.

– Det er stort step fra U19 til seniorfodbold. Jeg føler, at jeg er ved at vænne mig til det, og jeg er kommet godt ind i det. Det er selvfølgelig et højere niveau. Jeg håber, at jeg kan fortsætte på samme måde, som jeg er startet.

Nu håber Stückler på det store gennembrud, så han kan brage igennem hos Serie B-klubben Cremonese efter en forhåbentlig god sæson med masser af spilletid i Serie C. 

Han har dog et vågent øje til Superligaen.

– Man har selvfølgelig altid Superligaen i tankerne. Selvom jeg har det godt i Italien, så er det altid en interessant mulighed. Danmark er der, hvor jeg er født og opvokset, og jeg elsker Danmark. At komme tilbage til Danmark vil slet ikke være et problem for mig. Lige nu har jeg det godt, og så må vi se, hvad der sker i fremtiden.

Mener du, at du vil kunne gøre dig gældende og har niveuaet til Superligaen?

– Det tror jeg sagtens. Den her erfaring, som jeg har fået her i Italien i to år, har hjulpet mig rigtig meget. Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.

Men er det realistisk?

– Ja, sagtens, hvis jeg bliver ved. Nu har jeg fået en god start hernede. Jeg har spillet to kampe, lavet et mål og stået for en assist. Hvis jeg fortsætter sådan her, så tror jeg, at der åbner rigtig mange døre. 

Hans færdigheder vil kunne bære ham langt, mener angriberen.

– Jeg er en født målscorer, og jeg er en angriber, der har målnæse, når jeg kommer ind i feltet. Jeg har nogle gode dybe løb, og jeg er stærk med ryggen til målet og god i kombinationsspillet.

Artiklen fortsætter under billedet.

223950

Foto: Giovanni Fede

Ikke hørt fra DBU
Selvom målene er haglet ind for Stückler, må han dog spejde langt efter U20- eller U21-landsholdet.

– Jeg har aldrig hørt noget fra DBU med hensyn til det danske landshold.

Er det noget, som du drømmer om?

– Det er enhver drengs drøm, men lige nu prøver jeg bare at fokusere på at gøre det godt hernede, og så er jeg sikker på, at det nok skal komme. 

Ærgrer det dig?

– Jeg ville have ønsket, at det var sket, men jeg tager det, som det kommer, siger David Stückler til Tipsbladet. 

Stückler tog til Italien i september 2022 efter en succesfuld tid hos AB, hvor han bankede 18 mål ind i 24 kampe i U19 Divisionen. 

Danskeren har stadig sin førsteholdsdebut til gode for Cremonese.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Neestrup erkender FCM-misundelse

Storhylder Christian Nørgaard

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM-helt fremhæver Duncan

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Et utroligt smukt mareridt!

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Lothar Matthaüs storroser dansker

Indkalder Salah til afgørende samtale

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Køber sig ind i dansk klub

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte