31 mål i Italien: ‘Har niveauet til Superligaen’

David Stückler har vist storform for Cremoneses Primavera 2-hold i Italien, og den unge dansker fortæller til Tipsbladet, at et skifte til Superligaen er både realistisk og interessant i fremtiden.



David Stückler er en mand med ild i støvlerne. 

Godt nok er der varmt i Italien, men på fodboldbanen er den unge dansker også brandvarm. 

Den 19-årige dansker leverede nemlig hele 31 mål i 30 kampe for Cremoneses Primevera 2-hold i den seneste sæson.

'Nu skal Stückler prøve kræfter med seniorfodbold i Serie C-klubben Giana Erminio på et lejeophold for resten af sæsonen. 

Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.

David Stückler
Målfarlig dansk angriber

– I Cremonese så det ud til, at der var lidt langt til spilletid på førsteholdet. Så kom muligheden i Serie C, som folk snakkede virkelig godt om.

– Folk troede, at jeg ville passe godt ind. Jeg tænkte, 'hvorfor ikke'. Det er måske lettere med spilletid her for at få en masse erfaring. Hvis det går godt, kan jeg komme tilbage og være klar til Cremoneses førstehold, siger David Stückler i et interview med Tipsbladet. 

Den målfarlige dansker fortæller, at en del klubber viste interesse for ham i sommerens transfervindue.

– Skiftet skete rimelig hurtigt. Jeg regnede med at blive i Cremonese, men henimod slutningen af transfervinduet så det ud til, at der ville være langt til spilletid. Vi tog beslutningen forholdsvist sent, siger han og tilføjer.

– Det er stort step fra U19 til seniorfodbold. Jeg føler, at jeg er ved at vænne mig til det, og jeg er kommet godt ind i det. Det er selvfølgelig et højere niveau. Jeg håber, at jeg kan fortsætte på samme måde, som jeg er startet.

Nu håber Stückler på det store gennembrud, så han kan brage igennem hos Serie B-klubben Cremonese efter en forhåbentlig god sæson med masser af spilletid i Serie C. 

Han har dog et vågent øje til Superligaen.

– Man har selvfølgelig altid Superligaen i tankerne. Selvom jeg har det godt i Italien, så er det altid en interessant mulighed. Danmark er der, hvor jeg er født og opvokset, og jeg elsker Danmark. At komme tilbage til Danmark vil slet ikke være et problem for mig. Lige nu har jeg det godt, og så må vi se, hvad der sker i fremtiden.

Mener du, at du vil kunne gøre dig gældende og har niveuaet til Superligaen?

– Det tror jeg sagtens. Den her erfaring, som jeg har fået her i Italien i to år, har hjulpet mig rigtig meget. Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.

Men er det realistisk?

– Ja, sagtens, hvis jeg bliver ved. Nu har jeg fået en god start hernede. Jeg har spillet to kampe, lavet et mål og stået for en assist. Hvis jeg fortsætter sådan her, så tror jeg, at der åbner rigtig mange døre. 

Hans færdigheder vil kunne bære ham langt, mener angriberen.

– Jeg er en født målscorer, og jeg er en angriber, der har målnæse, når jeg kommer ind i feltet. Jeg har nogle gode dybe løb, og jeg er stærk med ryggen til målet og god i kombinationsspillet.

Artiklen fortsætter under billedet.

223950

Foto: Giovanni Fede

Ikke hørt fra DBU
Selvom målene er haglet ind for Stückler, må han dog spejde langt efter U20- eller U21-landsholdet.

– Jeg har aldrig hørt noget fra DBU med hensyn til det danske landshold.

Er det noget, som du drømmer om?

– Det er enhver drengs drøm, men lige nu prøver jeg bare at fokusere på at gøre det godt hernede, og så er jeg sikker på, at det nok skal komme. 

Ærgrer det dig?

– Jeg ville have ønsket, at det var sket, men jeg tager det, som det kommer, siger David Stückler til Tipsbladet. 

Stückler tog til Italien i september 2022 efter en succesfuld tid hos AB, hvor han bankede 18 mål ind i 24 kampe i U19 Divisionen. 

Danskeren har stadig sin førsteholdsdebut til gode for Cremonese.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Tottenham præsenterer ny træner

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Kæmpe stjerne besøger København

Rasmus Højlund har ikke set det før

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Stor profil glad for Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Spår flere træner-ændringer i FC København

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Tjekkiet – Danmark

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Dansk klub i salg – lægetjek booket

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Scoringer på Stamford Bridge

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup