31 mål i Italien: ‘Har niveauet til Superligaen’

David Stückler har vist storform for Cremoneses Primavera 2-hold i Italien, og den unge dansker fortæller til Tipsbladet, at et skifte til Superligaen er både realistisk og interessant i fremtiden.



David Stückler er en mand med ild i støvlerne. 

Godt nok er der varmt i Italien, men på fodboldbanen er den unge dansker også brandvarm. 

Den 19-årige dansker leverede nemlig hele 31 mål i 30 kampe for Cremoneses Primevera 2-hold i den seneste sæson.

'Nu skal Stückler prøve kræfter med seniorfodbold i Serie C-klubben Giana Erminio på et lejeophold for resten af sæsonen. 

Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.

David Stückler
Målfarlig dansk angriber

– I Cremonese så det ud til, at der var lidt langt til spilletid på førsteholdet. Så kom muligheden i Serie C, som folk snakkede virkelig godt om.

– Folk troede, at jeg ville passe godt ind. Jeg tænkte, 'hvorfor ikke'. Det er måske lettere med spilletid her for at få en masse erfaring. Hvis det går godt, kan jeg komme tilbage og være klar til Cremoneses førstehold, siger David Stückler i et interview med Tipsbladet. 

Den målfarlige dansker fortæller, at en del klubber viste interesse for ham i sommerens transfervindue.

– Skiftet skete rimelig hurtigt. Jeg regnede med at blive i Cremonese, men henimod slutningen af transfervinduet så det ud til, at der ville være langt til spilletid. Vi tog beslutningen forholdsvist sent, siger han og tilføjer.

– Det er stort step fra U19 til seniorfodbold. Jeg føler, at jeg er ved at vænne mig til det, og jeg er kommet godt ind i det. Det er selvfølgelig et højere niveau. Jeg håber, at jeg kan fortsætte på samme måde, som jeg er startet.

Nu håber Stückler på det store gennembrud, så han kan brage igennem hos Serie B-klubben Cremonese efter en forhåbentlig god sæson med masser af spilletid i Serie C. 

Han har dog et vågent øje til Superligaen.

– Man har selvfølgelig altid Superligaen i tankerne. Selvom jeg har det godt i Italien, så er det altid en interessant mulighed. Danmark er der, hvor jeg er født og opvokset, og jeg elsker Danmark. At komme tilbage til Danmark vil slet ikke være et problem for mig. Lige nu har jeg det godt, og så må vi se, hvad der sker i fremtiden.

Mener du, at du vil kunne gøre dig gældende og har niveuaet til Superligaen?

– Det tror jeg sagtens. Den her erfaring, som jeg har fået her i Italien i to år, har hjulpet mig rigtig meget. Jeg tror sagtens, at jeg vil kunne vise, hvad jeg kan i Superligaen.

Men er det realistisk?

– Ja, sagtens, hvis jeg bliver ved. Nu har jeg fået en god start hernede. Jeg har spillet to kampe, lavet et mål og stået for en assist. Hvis jeg fortsætter sådan her, så tror jeg, at der åbner rigtig mange døre. 

Hans færdigheder vil kunne bære ham langt, mener angriberen.

– Jeg er en født målscorer, og jeg er en angriber, der har målnæse, når jeg kommer ind i feltet. Jeg har nogle gode dybe løb, og jeg er stærk med ryggen til målet og god i kombinationsspillet.

Artiklen fortsætter under billedet.

223950

Foto: Giovanni Fede

Ikke hørt fra DBU
Selvom målene er haglet ind for Stückler, må han dog spejde langt efter U20- eller U21-landsholdet.

– Jeg har aldrig hørt noget fra DBU med hensyn til det danske landshold.

Er det noget, som du drømmer om?

– Det er enhver drengs drøm, men lige nu prøver jeg bare at fokusere på at gøre det godt hernede, og så er jeg sikker på, at det nok skal komme. 

Ærgrer det dig?

– Jeg ville have ønsket, at det var sket, men jeg tager det, som det kommer, siger David Stückler til Tipsbladet. 

Stückler tog til Italien i september 2022 efter en succesfuld tid hos AB, hvor han bankede 18 mål ind i 24 kampe i U19 Divisionen. 

Danskeren har stadig sin førsteholdsdebut til gode for Cremonese.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

22 millioner kroner!

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

I transfermøde med Superliga-klub

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Voldsom straf til Clement Bischoff

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Legende stopper som cheftræner for Messi

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Laver aftale med Frederik Birk

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Den bedste handel i Superligaen!

Storklub lurer på Superliga-profil

Storroser dansk super-talent

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’