Efter Brøndby-exit: Nu har han stor succes i Asien

Filip Solongo var en del af Brøndby IF i hele otte år, hvor den store succes udeblev. Nu har den unge forsvarer dog tur i den i Asien. Han er lige skiftet til filippinsk fodbold.



Mange danske fodboldspiller drømmer om landsholdet og Superliga-succes. 

Man kan dog også vælge at gå en anden og mere alternativ vej. 

Det er Filip Solongo et godt eksempel på. 

I september 2022 forlod den unge forsvarer Brøndby IF efter hele otte år, men her to år efter er tilværelsen en noget anden. 

21-årige Solongo er nemlig landsholdsspiller for Mongoliet, og han er lige taget videre til en ny klub i Asien.

– Jeg spiller på Filipinerne nu i en klub, der hedder Loyola FC. Jeg har været i snak med klubben i en længere periode, faktisk siden slutningen af august. Det er en nykøbt klub, så der var en masse ting, som de skulle have ordnet.

– Der var mange usikkerheder, men for tre uger siden faldt det hele på plads. Så bookede de en flybillet til mig, og så kom jeg ned og startede med at træne.

– Jeg var i Mongoliet før (FC Ulaanbaatar, red.), og jeg har asiastisk pas. Min mor er fra Mongoliet, så jeg er også mongolsk statsborger. Jeg har dobbelt statsborgerskab. Derfor åbner markedet sig også på en anden måde i Asien. Der var nogle, der havde set nogle af mine landskampe, og de tog kontakt til mig og min agent, fortæller Filip Solongo i et interview med Tipsbladet.

Hvordan ser du på din rejse fra Brøndby-exittet til nu?

– Det har været en vild rejse. Jeg havde nogle andre tanker, da jeg var færdig i Brøndby. Der havde jeg måske en drøm om det danske landshold og at blive i Europa. Der kom nogle muligheder på bordet, som jeg ikke kunne sige nej til.

– Jeg har haft en drøm om at opleve verden, og det er svært, hvis man skal binde sig i lange perioder til en klub i Europa. Jeg er super glad for det.

Selv om gennembrudet i Brøndby udeblev, så glæder han sig over sine karrierevalg.

– Jeg er super taknemmelig, men jeg er kun 21 år. Der er stadig mulighed for at komme tilbage til Europa. Der er ikke mange danske fodboldspiller, der får de muligheder, som jeg har fået. Det er vildt spændende.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Brøndby IF

Bruger sin Brøndby-baggrund
Solongo ved godt, at han har taget en noget anden vej end den gængse fodboldspiller på divisionsniveau.

– Jeg gør det for oplevelserne. Det er fedt at rejse rundt i de her områder, og jeg kan spille professionel fodbold.

– Jeg har et sted, hvor jeg kan bo, og leveomkostningerne er lave her. Det er helt okay, men jeg gør det også for oplevelsernes skyld, og jeg kan komibinere det med fodbolden.

Det tidligere Brøndby-talent siger, at han bruger sin fodboldopvækst i Vestegnsklubben aktivt.

– Jeg synes, at man kan mærke, at jeg har lært mange ting i Danmark i forhold til taktik. Niveauet i Danmark er sindssygt højt. Det kan man godt mærke i Asien. Der får du ikke de samme ting i værktøjskassen.

– Jeg synes, at niveauet er rigtig fint, og jeg har udviklet mig som fodboldspiller, og jeg føler, at jeg har noget at bidrage med med min Brøndby-baggrund, fortæller Solongo til Tipsbladet. 

Loyola FC er nummer otte i den bedste række på Filippinerne. 

Solongo har også en fortid i tjekkisk fodbold samt FC Roskilde.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Victor Froholdt bliver matchvinder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Sune Smith-Nielsen færdig



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Vild udvikling for FC Københavns chancer

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Neestrup afslører reprimande

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg