Mange danske fodboldspiller drømmer om landsholdet og Superliga-succes.
Man kan dog også vælge at gå en anden og mere alternativ vej.
Det er Filip Solongo et godt eksempel på.
I september 2022 forlod den unge forsvarer Brøndby IF efter hele otte år, men her to år efter er tilværelsen en noget anden.
21-årige Solongo er nemlig landsholdsspiller for Mongoliet, og han er lige taget videre til en ny klub i Asien.
– Jeg spiller på Filipinerne nu i en klub, der hedder Loyola FC. Jeg har været i snak med klubben i en længere periode, faktisk siden slutningen af august. Det er en nykøbt klub, så der var en masse ting, som de skulle have ordnet.
– Der var mange usikkerheder, men for tre uger siden faldt det hele på plads. Så bookede de en flybillet til mig, og så kom jeg ned og startede med at træne.
– Jeg var i Mongoliet før (FC Ulaanbaatar, red.), og jeg har asiastisk pas. Min mor er fra Mongoliet, så jeg er også mongolsk statsborger. Jeg har dobbelt statsborgerskab. Derfor åbner markedet sig også på en anden måde i Asien. Der var nogle, der havde set nogle af mine landskampe, og de tog kontakt til mig og min agent, fortæller Filip Solongo i et interview med Tipsbladet.
Hvordan ser du på din rejse fra Brøndby-exittet til nu?
– Det har været en vild rejse. Jeg havde nogle andre tanker, da jeg var færdig i Brøndby. Der havde jeg måske en drøm om det danske landshold og at blive i Europa. Der kom nogle muligheder på bordet, som jeg ikke kunne sige nej til.
– Jeg har haft en drøm om at opleve verden, og det er svært, hvis man skal binde sig i lange perioder til en klub i Europa. Jeg er super glad for det.
Selv om gennembrudet i Brøndby udeblev, så glæder han sig over sine karrierevalg.
– Jeg er super taknemmelig, men jeg er kun 21 år. Der er stadig mulighed for at komme tilbage til Europa. Der er ikke mange danske fodboldspiller, der får de muligheder, som jeg har fået. Det er vildt spændende.
Artiklen fortsætter under billedet.
Bruger sin Brøndby-baggrund
Solongo ved godt, at han har taget en noget anden vej end den gængse fodboldspiller på divisionsniveau.
– Jeg gør det for oplevelserne. Det er fedt at rejse rundt i de her områder, og jeg kan spille professionel fodbold.
– Jeg har et sted, hvor jeg kan bo, og leveomkostningerne er lave her. Det er helt okay, men jeg gør det også for oplevelsernes skyld, og jeg kan komibinere det med fodbolden.
Det tidligere Brøndby-talent siger, at han bruger sin fodboldopvækst i Vestegnsklubben aktivt.
– Jeg synes, at man kan mærke, at jeg har lært mange ting i Danmark i forhold til taktik. Niveauet i Danmark er sindssygt højt. Det kan man godt mærke i Asien. Der får du ikke de samme ting i værktøjskassen.
– Jeg synes, at niveauet er rigtig fint, og jeg har udviklet mig som fodboldspiller, og jeg føler, at jeg har noget at bidrage med med min Brøndby-baggrund, fortæller Solongo til Tipsbladet.
Loyola FC er nummer otte i den bedste række på Filippinerne.
Solongo har også en fortid i tjekkisk fodbold samt FC Roskilde.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER