Efter Brøndby-exit: Nu har han stor succes i Asien

Filip Solongo var en del af Brøndby IF i hele otte år, hvor den store succes udeblev. Nu har den unge forsvarer dog tur i den i Asien. Han er lige skiftet til filippinsk fodbold.



Mange danske fodboldspiller drømmer om landsholdet og Superliga-succes. 

Man kan dog også vælge at gå en anden og mere alternativ vej. 

Det er Filip Solongo et godt eksempel på. 

I september 2022 forlod den unge forsvarer Brøndby IF efter hele otte år, men her to år efter er tilværelsen en noget anden. 

21-årige Solongo er nemlig landsholdsspiller for Mongoliet, og han er lige taget videre til en ny klub i Asien.

– Jeg spiller på Filipinerne nu i en klub, der hedder Loyola FC. Jeg har været i snak med klubben i en længere periode, faktisk siden slutningen af august. Det er en nykøbt klub, så der var en masse ting, som de skulle have ordnet.

– Der var mange usikkerheder, men for tre uger siden faldt det hele på plads. Så bookede de en flybillet til mig, og så kom jeg ned og startede med at træne.

– Jeg var i Mongoliet før (FC Ulaanbaatar, red.), og jeg har asiastisk pas. Min mor er fra Mongoliet, så jeg er også mongolsk statsborger. Jeg har dobbelt statsborgerskab. Derfor åbner markedet sig også på en anden måde i Asien. Der var nogle, der havde set nogle af mine landskampe, og de tog kontakt til mig og min agent, fortæller Filip Solongo i et interview med Tipsbladet.

Hvordan ser du på din rejse fra Brøndby-exittet til nu?

– Det har været en vild rejse. Jeg havde nogle andre tanker, da jeg var færdig i Brøndby. Der havde jeg måske en drøm om det danske landshold og at blive i Europa. Der kom nogle muligheder på bordet, som jeg ikke kunne sige nej til.

– Jeg har haft en drøm om at opleve verden, og det er svært, hvis man skal binde sig i lange perioder til en klub i Europa. Jeg er super glad for det.

Selv om gennembrudet i Brøndby udeblev, så glæder han sig over sine karrierevalg.

– Jeg er super taknemmelig, men jeg er kun 21 år. Der er stadig mulighed for at komme tilbage til Europa. Der er ikke mange danske fodboldspiller, der får de muligheder, som jeg har fået. Det er vildt spændende.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Brøndby IF

Bruger sin Brøndby-baggrund
Solongo ved godt, at han har taget en noget anden vej end den gængse fodboldspiller på divisionsniveau.

– Jeg gør det for oplevelserne. Det er fedt at rejse rundt i de her områder, og jeg kan spille professionel fodbold.

– Jeg har et sted, hvor jeg kan bo, og leveomkostningerne er lave her. Det er helt okay, men jeg gør det også for oplevelsernes skyld, og jeg kan komibinere det med fodbolden.

Det tidligere Brøndby-talent siger, at han bruger sin fodboldopvækst i Vestegnsklubben aktivt.

– Jeg synes, at man kan mærke, at jeg har lært mange ting i Danmark i forhold til taktik. Niveauet i Danmark er sindssygt højt. Det kan man godt mærke i Asien. Der får du ikke de samme ting i værktøjskassen.

– Jeg synes, at niveauet er rigtig fint, og jeg har udviklet mig som fodboldspiller, og jeg føler, at jeg har noget at bidrage med med min Brøndby-baggrund, fortæller Solongo til Tipsbladet. 

Loyola FC er nummer otte i den bedste række på Filippinerne. 

Solongo har også en fortid i tjekkisk fodbold samt FC Roskilde.





Nærmer sig vild FCK-præstation




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Nærmer sig vild FCK-præstation

Vildt Superliga-rygte afvises

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ny FC København-stjerne imponerer

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Her er FC Københavns pris på William Clem

Surt show – dumpet!

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Har budt en milliard

Endnu et forbund i kødet på FIFA

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Jagter dansk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferjournalist med Nørgaard-melding

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Dansker i rekordtransfer

Her er Andreas Skov Olsens nye klub