Efter Brøndby-exit: Nu har han stor succes i Asien

Filip Solongo var en del af Brøndby IF i hele otte år, hvor den store succes udeblev. Nu har den unge forsvarer dog tur i den i Asien. Han er lige skiftet til filippinsk fodbold.



Mange danske fodboldspiller drømmer om landsholdet og Superliga-succes. 

Man kan dog også vælge at gå en anden og mere alternativ vej. 

Det er Filip Solongo et godt eksempel på. 

I september 2022 forlod den unge forsvarer Brøndby IF efter hele otte år, men her to år efter er tilværelsen en noget anden. 

21-årige Solongo er nemlig landsholdsspiller for Mongoliet, og han er lige taget videre til en ny klub i Asien.

– Jeg spiller på Filipinerne nu i en klub, der hedder Loyola FC. Jeg har været i snak med klubben i en længere periode, faktisk siden slutningen af august. Det er en nykøbt klub, så der var en masse ting, som de skulle have ordnet.

– Der var mange usikkerheder, men for tre uger siden faldt det hele på plads. Så bookede de en flybillet til mig, og så kom jeg ned og startede med at træne.

– Jeg var i Mongoliet før (FC Ulaanbaatar, red.), og jeg har asiastisk pas. Min mor er fra Mongoliet, så jeg er også mongolsk statsborger. Jeg har dobbelt statsborgerskab. Derfor åbner markedet sig også på en anden måde i Asien. Der var nogle, der havde set nogle af mine landskampe, og de tog kontakt til mig og min agent, fortæller Filip Solongo i et interview med Tipsbladet.

Hvordan ser du på din rejse fra Brøndby-exittet til nu?

– Det har været en vild rejse. Jeg havde nogle andre tanker, da jeg var færdig i Brøndby. Der havde jeg måske en drøm om det danske landshold og at blive i Europa. Der kom nogle muligheder på bordet, som jeg ikke kunne sige nej til.

– Jeg har haft en drøm om at opleve verden, og det er svært, hvis man skal binde sig i lange perioder til en klub i Europa. Jeg er super glad for det.

Selv om gennembrudet i Brøndby udeblev, så glæder han sig over sine karrierevalg.

– Jeg er super taknemmelig, men jeg er kun 21 år. Der er stadig mulighed for at komme tilbage til Europa. Der er ikke mange danske fodboldspiller, der får de muligheder, som jeg har fået. Det er vildt spændende.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Brøndby IF

Bruger sin Brøndby-baggrund
Solongo ved godt, at han har taget en noget anden vej end den gængse fodboldspiller på divisionsniveau.

– Jeg gør det for oplevelserne. Det er fedt at rejse rundt i de her områder, og jeg kan spille professionel fodbold.

– Jeg har et sted, hvor jeg kan bo, og leveomkostningerne er lave her. Det er helt okay, men jeg gør det også for oplevelsernes skyld, og jeg kan komibinere det med fodbolden.

Det tidligere Brøndby-talent siger, at han bruger sin fodboldopvækst i Vestegnsklubben aktivt.

– Jeg synes, at man kan mærke, at jeg har lært mange ting i Danmark i forhold til taktik. Niveauet i Danmark er sindssygt højt. Det kan man godt mærke i Asien. Der får du ikke de samme ting i værktøjskassen.

– Jeg synes, at niveauet er rigtig fint, og jeg har udviklet mig som fodboldspiller, og jeg føler, at jeg har noget at bidrage med med min Brøndby-baggrund, fortæller Solongo til Tipsbladet. 

Loyola FC er nummer otte i den bedste række på Filippinerne. 

Solongo har også en fortid i tjekkisk fodbold samt FC Roskilde.







NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

– Det er så ringe, begge dele!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Skuffer igen

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Riemer svarer på Tøftings kritik

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Her kan du se Skotland mod Danmark

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

‘Køb ikke Franculino Djú’

Her trækkes der lod til VM

Storklub meldes interesseret

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Skal han allerede væk fra Tottenham?

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Steve Coopers højre hånd afviser

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Vil købe dansk landsholdsbobler

Vejen tilbage?

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen