Eftertragtet: Dansk topscorer har afvist tilbud

Marius Kryger Lindh er topscorer for færøske B36 Torshavn, og det har fået klubber fra Danmark, Tyskland, Island og Færæerne til at røre på sig. Han har dog valgt at sige nej tak og forlænge kontrakten.



Marius Kryger Lindh ringer måske ikke en klokke hos så mange fodboldfans, men danskeren, der mangler noget af den ene underarm, har godt gang i målscoringen i færøsk fodbold.

Den 25-årige dansker endte nemlig som B36-topscorer sammen med Zean Dalügge med 11 scoringer og 11 oplæg i den bedste færøske række. Derudover er det blevet til tre mål i fire pokalkampe.

Det har fået klubber til at vise interesse.

– Min kontrakt udløb faktisk nu, men jeg havde tilbud fra andre steder. Jeg er også interesseret i at komme videre på et tidspunkt, når det rigtige kommer, men det følte jeg ikke, at det var. Jeg har en drøm om det, og efter en rigtig fin sæson skulle jeg måske have gjort det, men jeg synes ikke, at det rigtige kom. Vi lavede derfor en ny aftale, og B36 ville gerne forlænge. Det giver mening, og så må vi se, hvad fremtiden bringer.

– Der var noget fra den bedste række på Færøerne samt lidt 1. division i Danmark og lidt i Island. Der var også en lille smule fra Tyskland, men det var ikke noget, som, jeg synes, var interessant nok at vælge det over B36, siger Marius Kryger Lindh i et interview med Tipsbladet.

Hans nye kontrakt udløber ved udgangen af 2025, men klubben er villig til at slippe ham før tid, hvis et godt tilbud tikker ind.

– Jeg har fået en fin kontrakt med mulighed for at komme væk, hvis der skulle komme noget interessant fra udlandet, men jeg er super glad for at være i B36.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Álvur Haraldsen

Var frustrerende

Selvom det blev til 11 scoringer for den målfarlige dansker, så har han også haft en svær periode. Den nu tidligere B36-træner Magne Hoseth valgte nemlig at fravælge danskeren på trods af mange mål, da han tiltrådte i sommer.

– Det har været en sæson, der har været godkendt. Der har været op- og nedture. Jeg startede rigtig godt ud det første halve år, og så skiftede vi træner. Han havde anden tankegang, og jeg blev bænket fra start af. Jeg fik stadig minutter, selvom jeg var topscorer og havde flest assists.

– Jeg kløede på for at bevise, at det ikke kunne være rigtigt. Efterfølgende fik jeg flere minutter, men det var stadig ikke det, som jeg ønskede under Magne Hoseth. Jeg synes, at han var en god træner på mange punkter, så det var ikke kun negativt, men jeg skulle slås lidt mere for tingene.

Den tidligere Slagelse-spiller lægger heller ikke skjul på, at han blev overrasket over, at Hoseth valgte at se andre veje i sommer.

– Det var frustrerende. Det havde jeg ikke regnet med, at jeg skulle fra start af. Så kunne det være, at jeg havde nogle mindre gode kampe og havde spillet mig lidt af, eller andre havde spillet sig på.

– Når det så er sagt, så har jeg prøvet lidt af hvert i fodbold, og jeg ved, at det kan gå stærkt. Det gjorde det her, men jeg synes selv, at jeg gjorde en indsats for at få det vendt, siger Marius Kryger Lindh til Tipsbladet.

Lindh startede sin karriere i færøsk fodbold, da han skiftede fra Slagelse til AB Argir i februar 2022. I januar 2024 tog han skridtet videre til B36 Torshavn.

B36 Torshavn blev nummer fem i den seneste sæson.





LIVE

LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jonas Schwartz lander nyt job

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Medie afslører møde med Deco



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansk træner storroses

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Hjulmand vinder i Hamborg

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Reagerer på Brøndby-bombe

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Dansk milliardær smider 75.000

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

David Nielsen tæt på fyring



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Køber engelsk klub

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Bo Henriksen lander TV-job

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

I chok over Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet