Eftertragtet: Dansk topscorer har afvist tilbud

Marius Kryger Lindh er topscorer for færøske B36 Torshavn, og det har fået klubber fra Danmark, Tyskland, Island og Færæerne til at røre på sig. Han har dog valgt at sige nej tak og forlænge kontrakten.



Marius Kryger Lindh ringer måske ikke en klokke hos så mange fodboldfans, men danskeren, der mangler noget af den ene underarm, har godt gang i målscoringen i færøsk fodbold.

Den 25-årige dansker endte nemlig som B36-topscorer sammen med Zean Dalügge med 11 scoringer og 11 oplæg i den bedste færøske række. Derudover er det blevet til tre mål i fire pokalkampe.

Det har fået klubber til at vise interesse.

– Min kontrakt udløb faktisk nu, men jeg havde tilbud fra andre steder. Jeg er også interesseret i at komme videre på et tidspunkt, når det rigtige kommer, men det følte jeg ikke, at det var. Jeg har en drøm om det, og efter en rigtig fin sæson skulle jeg måske have gjort det, men jeg synes ikke, at det rigtige kom. Vi lavede derfor en ny aftale, og B36 ville gerne forlænge. Det giver mening, og så må vi se, hvad fremtiden bringer.

– Der var noget fra den bedste række på Færøerne samt lidt 1. division i Danmark og lidt i Island. Der var også en lille smule fra Tyskland, men det var ikke noget, som, jeg synes, var interessant nok at vælge det over B36, siger Marius Kryger Lindh i et interview med Tipsbladet.

Hans nye kontrakt udløber ved udgangen af 2025, men klubben er villig til at slippe ham før tid, hvis et godt tilbud tikker ind.

– Jeg har fået en fin kontrakt med mulighed for at komme væk, hvis der skulle komme noget interessant fra udlandet, men jeg er super glad for at være i B36.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Álvur Haraldsen

Var frustrerende

Selvom det blev til 11 scoringer for den målfarlige dansker, så har han også haft en svær periode. Den nu tidligere B36-træner Magne Hoseth valgte nemlig at fravælge danskeren på trods af mange mål, da han tiltrådte i sommer.

– Det har været en sæson, der har været godkendt. Der har været op- og nedture. Jeg startede rigtig godt ud det første halve år, og så skiftede vi træner. Han havde anden tankegang, og jeg blev bænket fra start af. Jeg fik stadig minutter, selvom jeg var topscorer og havde flest assists.

– Jeg kløede på for at bevise, at det ikke kunne være rigtigt. Efterfølgende fik jeg flere minutter, men det var stadig ikke det, som jeg ønskede under Magne Hoseth. Jeg synes, at han var en god træner på mange punkter, så det var ikke kun negativt, men jeg skulle slås lidt mere for tingene.

Den tidligere Slagelse-spiller lægger heller ikke skjul på, at han blev overrasket over, at Hoseth valgte at se andre veje i sommer.

– Det var frustrerende. Det havde jeg ikke regnet med, at jeg skulle fra start af. Så kunne det være, at jeg havde nogle mindre gode kampe og havde spillet mig lidt af, eller andre havde spillet sig på.

– Når det så er sagt, så har jeg prøvet lidt af hvert i fodbold, og jeg ved, at det kan gå stærkt. Det gjorde det her, men jeg synes selv, at jeg gjorde en indsats for at få det vendt, siger Marius Kryger Lindh til Tipsbladet.

Lindh startede sin karriere i færøsk fodbold, da han skiftede fra Slagelse til AB Argir i februar 2022. I januar 2024 tog han skridtet videre til B36 Torshavn.

B36 Torshavn blev nummer fem i den seneste sæson.





LIVE

LIVE: Superliga-profil skadet – misser landskampe

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Stiktosset – her er Delaneys svar



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Afslører vild transfer-historie

– Han er den værste træner, jeg har haft!

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

I svime over Pelle Mattsson

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Rasmus Højlund revser konkurrent



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Viser målform før vigtig landskamp

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Mål i spansk mandagskamp

FC Midtjylland misser gylden chance

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby