Eftertragtet: Dansk topscorer har afvist tilbud

Marius Kryger Lindh er topscorer for færøske B36 Torshavn, og det har fået klubber fra Danmark, Tyskland, Island og Færæerne til at røre på sig. Han har dog valgt at sige nej tak og forlænge kontrakten.



Marius Kryger Lindh ringer måske ikke en klokke hos så mange fodboldfans, men danskeren, der mangler noget af den ene underarm, har godt gang i målscoringen i færøsk fodbold.

Den 25-årige dansker endte nemlig som B36-topscorer sammen med Zean Dalügge med 11 scoringer og 11 oplæg i den bedste færøske række. Derudover er det blevet til tre mål i fire pokalkampe.

Det har fået klubber til at vise interesse.

– Min kontrakt udløb faktisk nu, men jeg havde tilbud fra andre steder. Jeg er også interesseret i at komme videre på et tidspunkt, når det rigtige kommer, men det følte jeg ikke, at det var. Jeg har en drøm om det, og efter en rigtig fin sæson skulle jeg måske have gjort det, men jeg synes ikke, at det rigtige kom. Vi lavede derfor en ny aftale, og B36 ville gerne forlænge. Det giver mening, og så må vi se, hvad fremtiden bringer.

– Der var noget fra den bedste række på Færøerne samt lidt 1. division i Danmark og lidt i Island. Der var også en lille smule fra Tyskland, men det var ikke noget, som, jeg synes, var interessant nok at vælge det over B36, siger Marius Kryger Lindh i et interview med Tipsbladet.

Hans nye kontrakt udløber ved udgangen af 2025, men klubben er villig til at slippe ham før tid, hvis et godt tilbud tikker ind.

– Jeg har fået en fin kontrakt med mulighed for at komme væk, hvis der skulle komme noget interessant fra udlandet, men jeg er super glad for at være i B36.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Álvur Haraldsen

Var frustrerende

Selvom det blev til 11 scoringer for den målfarlige dansker, så har han også haft en svær periode. Den nu tidligere B36-træner Magne Hoseth valgte nemlig at fravælge danskeren på trods af mange mål, da han tiltrådte i sommer.

– Det har været en sæson, der har været godkendt. Der har været op- og nedture. Jeg startede rigtig godt ud det første halve år, og så skiftede vi træner. Han havde anden tankegang, og jeg blev bænket fra start af. Jeg fik stadig minutter, selvom jeg var topscorer og havde flest assists.

– Jeg kløede på for at bevise, at det ikke kunne være rigtigt. Efterfølgende fik jeg flere minutter, men det var stadig ikke det, som jeg ønskede under Magne Hoseth. Jeg synes, at han var en god træner på mange punkter, så det var ikke kun negativt, men jeg skulle slås lidt mere for tingene.

Den tidligere Slagelse-spiller lægger heller ikke skjul på, at han blev overrasket over, at Hoseth valgte at se andre veje i sommer.

– Det var frustrerende. Det havde jeg ikke regnet med, at jeg skulle fra start af. Så kunne det være, at jeg havde nogle mindre gode kampe og havde spillet mig lidt af, eller andre havde spillet sig på.

– Når det så er sagt, så har jeg prøvet lidt af hvert i fodbold, og jeg ved, at det kan gå stærkt. Det gjorde det her, men jeg synes selv, at jeg gjorde en indsats for at få det vendt, siger Marius Kryger Lindh til Tipsbladet.

Lindh startede sin karriere i færøsk fodbold, da han skiftede fra Slagelse til AB Argir i februar 2022. I januar 2024 tog han skridtet videre til B36 Torshavn.

B36 Torshavn blev nummer fem i den seneste sæson.





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

– Der får David at vide, at han er fyret

Kæmpe kærlighedserklæring

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Froholdt på tavlen i storkamp

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

I chok: Har aldrig set lignende

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har måske været lagt lidt på is

Narteys krav til ny kontrakt

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

LIVE: Hold da op – kanonkasse!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Rasmus Højlund i massiv modvind

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Var direkte fra træningsbanen

Vil have ham væk fra FC København

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

DBU: Ham peger vi på

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

De danske kvinder tager førstepladsen

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren