Egyptisk rigmand vil købe Premier League-klub

Den egyptiske rigmand Mohamed El Kashashy og advokaten Chris Farnell er klar til at byde i omegnen af 1,5 milliarder for at overtage styringen af Burnley.



Premier League-klubben Burnley kan være på vej på udenlandske hænder.

Det skriver BBC.

Egentlig var forventningen, at det amerikanske sportsinversterings-firma ALK Capital var i førerpositionen til at købe the Clarets, men nu har den egyptiske rigmand Mohamed El Kashashy overhalet dem indenom.

I hvert fald mener BBC at vide, at egypteren sammen med en britiske advokat Chris Farnell er i forhandlinger med nogle af klubbens helt store aktionærer.

Farnell fik for nyligt et forbud mod at eje en klub i England ophævet af det engelske fodboldforbund. Advokaten havde fået forbudet, efter der opstod problemer i forbindelse med et forsøg på at købe Charlton tidligere på året.

Men Farnell appelerede beslutningen, og forbuddet blev siden trukket tilbage, selvom han fik lov at tjene en fem-ugers karantæne, der sluttede 14. september. 

Nu er der ikke noget, der kan stoppe ham fra at være en del af et bud, og sådan et har de to givet til Burnley. Buddet vurderes til i alt at være i omegnen af 200 millioner pund (ca. 1,6 milliarder danske kroner, red.) 

Farnell har tidligere været involveret i overtagelse af Bury, mens han i en kort overgang var direktør i Wigan.

Ifølge BBC vurderes Burnley til at være en af de bedste drevne klubber i Premier League, men klubbens formand, Mike Garlicks, tøven med at løsne pengepungen har ført til et anstrengt forhold mellem ham og klubbens manager Sean Dyche, der gerne så truppen forbedret.

Hans eneste handler denne sommer var Brightons midtbanespiller Dale Stephens, mens han måtte se Joe Hart, Aaron Lennon og Jeff Hendrick forlade klubben, da deres kontrakter udløb i juni.

Burnley indtager i øjeblikket en 18. plads i Premier League med et point i de første fem kampe.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

FCK sigter stadig efter 15. juni

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Cristiano Ronaldo i optur

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu