Egyptisk rigmand vil købe Premier League-klub

Den egyptiske rigmand Mohamed El Kashashy og advokaten Chris Farnell er klar til at byde i omegnen af 1,5 milliarder for at overtage styringen af Burnley.



Premier League-klubben Burnley kan være på vej på udenlandske hænder.

Det skriver BBC.

Egentlig var forventningen, at det amerikanske sportsinversterings-firma ALK Capital var i førerpositionen til at købe the Clarets, men nu har den egyptiske rigmand Mohamed El Kashashy overhalet dem indenom.

I hvert fald mener BBC at vide, at egypteren sammen med en britiske advokat Chris Farnell er i forhandlinger med nogle af klubbens helt store aktionærer.

Farnell fik for nyligt et forbud mod at eje en klub i England ophævet af det engelske fodboldforbund. Advokaten havde fået forbudet, efter der opstod problemer i forbindelse med et forsøg på at købe Charlton tidligere på året.

Men Farnell appelerede beslutningen, og forbuddet blev siden trukket tilbage, selvom han fik lov at tjene en fem-ugers karantæne, der sluttede 14. september. 

Nu er der ikke noget, der kan stoppe ham fra at være en del af et bud, og sådan et har de to givet til Burnley. Buddet vurderes til i alt at være i omegnen af 200 millioner pund (ca. 1,6 milliarder danske kroner, red.) 

Farnell har tidligere været involveret i overtagelse af Bury, mens han i en kort overgang var direktør i Wigan.

Ifølge BBC vurderes Burnley til at være en af de bedste drevne klubber i Premier League, men klubbens formand, Mike Garlicks, tøven med at løsne pengepungen har ført til et anstrengt forhold mellem ham og klubbens manager Sean Dyche, der gerne så truppen forbedret.

Hans eneste handler denne sommer var Brightons midtbanespiller Dale Stephens, mens han måtte se Joe Hart, Aaron Lennon og Jeff Hendrick forlade klubben, da deres kontrakter udløb i juni.

Burnley indtager i øjeblikket en 18. plads i Premier League med et point i de første fem kampe.





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Her er danskers millionløn i Lazio

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Forventer klubskifte

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr