Egyptisk rigmand vil købe Premier League-klub

Den egyptiske rigmand Mohamed El Kashashy og advokaten Chris Farnell er klar til at byde i omegnen af 1,5 milliarder for at overtage styringen af Burnley.



Premier League-klubben Burnley kan være på vej på udenlandske hænder.

Det skriver BBC.

Egentlig var forventningen, at det amerikanske sportsinversterings-firma ALK Capital var i førerpositionen til at købe the Clarets, men nu har den egyptiske rigmand Mohamed El Kashashy overhalet dem indenom.

I hvert fald mener BBC at vide, at egypteren sammen med en britiske advokat Chris Farnell er i forhandlinger med nogle af klubbens helt store aktionærer.

Farnell fik for nyligt et forbud mod at eje en klub i England ophævet af det engelske fodboldforbund. Advokaten havde fået forbudet, efter der opstod problemer i forbindelse med et forsøg på at købe Charlton tidligere på året.

Men Farnell appelerede beslutningen, og forbuddet blev siden trukket tilbage, selvom han fik lov at tjene en fem-ugers karantæne, der sluttede 14. september. 

Nu er der ikke noget, der kan stoppe ham fra at være en del af et bud, og sådan et har de to givet til Burnley. Buddet vurderes til i alt at være i omegnen af 200 millioner pund (ca. 1,6 milliarder danske kroner, red.) 

Farnell har tidligere været involveret i overtagelse af Bury, mens han i en kort overgang var direktør i Wigan.

Ifølge BBC vurderes Burnley til at være en af de bedste drevne klubber i Premier League, men klubbens formand, Mike Garlicks, tøven med at løsne pengepungen har ført til et anstrengt forhold mellem ham og klubbens manager Sean Dyche, der gerne så truppen forbedret.

Hans eneste handler denne sommer var Brightons midtbanespiller Dale Stephens, mens han måtte se Joe Hart, Aaron Lennon og Jeff Hendrick forlade klubben, da deres kontrakter udløb i juni.

Burnley indtager i øjeblikket en 18. plads i Premier League med et point i de første fem kampe.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FCK-profil med hattrick i målfest

Her er Brasiliens vej til VM-finalen