Egyptisk rigmand vil købe Premier League-klub

Den egyptiske rigmand Mohamed El Kashashy og advokaten Chris Farnell er klar til at byde i omegnen af 1,5 milliarder for at overtage styringen af Burnley.



Premier League-klubben Burnley kan være på vej på udenlandske hænder.

Det skriver BBC.

Egentlig var forventningen, at det amerikanske sportsinversterings-firma ALK Capital var i førerpositionen til at købe the Clarets, men nu har den egyptiske rigmand Mohamed El Kashashy overhalet dem indenom.

I hvert fald mener BBC at vide, at egypteren sammen med en britiske advokat Chris Farnell er i forhandlinger med nogle af klubbens helt store aktionærer.

Farnell fik for nyligt et forbud mod at eje en klub i England ophævet af det engelske fodboldforbund. Advokaten havde fået forbudet, efter der opstod problemer i forbindelse med et forsøg på at købe Charlton tidligere på året.

Men Farnell appelerede beslutningen, og forbuddet blev siden trukket tilbage, selvom han fik lov at tjene en fem-ugers karantæne, der sluttede 14. september. 

Nu er der ikke noget, der kan stoppe ham fra at være en del af et bud, og sådan et har de to givet til Burnley. Buddet vurderes til i alt at være i omegnen af 200 millioner pund (ca. 1,6 milliarder danske kroner, red.) 

Farnell har tidligere været involveret i overtagelse af Bury, mens han i en kort overgang var direktør i Wigan.

Ifølge BBC vurderes Burnley til at være en af de bedste drevne klubber i Premier League, men klubbens formand, Mike Garlicks, tøven med at løsne pengepungen har ført til et anstrengt forhold mellem ham og klubbens manager Sean Dyche, der gerne så truppen forbedret.

Hans eneste handler denne sommer var Brightons midtbanespiller Dale Stephens, mens han måtte se Joe Hart, Aaron Lennon og Jeff Hendrick forlade klubben, da deres kontrakter udløb i juni.

Burnley indtager i øjeblikket en 18. plads i Premier League med et point i de første fem kampe.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skyder Brøndby-transfer ned

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

FC København – Lyngby BK

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Viborg FF – OB

AC Horsens – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Randers FC – Silkeborg IF

AGF – Brøndby IF

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Han er ulykkelig’

LIVE: FCK smider sejren

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Meldes varm på ung Superliga-profil