Erling Haaland har banket 71 mål i netmaskerne siden starten af sidste sæson, og den 20-årige nordmand må, sammen med Kylian Mbappé, siges at være en af planetens mest spændende spillere lige nu.
Det kører dog ikke specielt godt for Haalands klub, Dortmund, der i øjeblikket ligger på en skuffende sjetteplads i Bundesliga-tabellen. Haalands utrolige form og Dortmunds skuffende resultater har således ført til spekulationer om, at nordmanden kan være på vej videre allerede til sommer.
Tipsbladets Sebastian Stanbury og chefredaktør Troels Bager Thøgersen har analyseret Haalands eksplosive udvikling siden sommeren 2019, hvor nordmanden kom op på førsteholdet i Red Bull Salzburg. Ifølge Sebastian Stanbury er Haaland således allerede efter ét år ved at have vokset sig for stor til Dortmund.
Han skal vælge en velfungerende klub
Men hvilken klub bør Erling Haaland vælge, hvis nordmanden skal forlade Dortmund?
– Han kan vælge og vrage. Så jeg ville tage til en velfungerende klub. Jeg ville tage til Manchester City. En klub, som måske godt kunne bruge en rendyrket nier. Det er ved at være slut for Agüero. Han er på den forkerte side af de 30 år, i fodboldmæssig facon. Du kommer til en klub, som spiller rigtig godt, og som er velfungerende, lyder analysen fra Sebastian Stanbury.
– Der er noget, der altid trækker de her fodboldspillere mod Real Madrid og Barcelona, giganterne i La Liga. Men La Liga er ikke, hvad La Liga var for fem år siden. Og det er Barcelona og Real Madrid heller ikke. Særligt økonomisk. Det giver ikke nogen mening, synes jeg.
Barcelona-fansene kan godt skyde en hvid pil efter Erling Haaland, lyder det fra Sebastian Stanbury, der dog tøver med at dømme Real Madrid helt ude af kampen om den norske superstjerne. Premier League ligner dog Haalands mest åbenlyse destination, lyder vurderingen.
Se hele analysen af Erling Haalands gennembrud og fremtid i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
