Erling Haaland har banket 71 mål i netmaskerne siden starten af sidste sæson, og den 20-årige nordmand må, sammen med Kylian Mbappé, siges at være en af planetens mest spændende spillere lige nu.
Det kører dog ikke specielt godt for Haalands klub, Dortmund, der i øjeblikket ligger på en skuffende sjetteplads i Bundesliga-tabellen. Haalands utrolige form og Dortmunds skuffende resultater har således ført til spekulationer om, at nordmanden kan være på vej videre allerede til sommer.
Tipsbladets Sebastian Stanbury og chefredaktør Troels Bager Thøgersen har analyseret Haalands eksplosive udvikling siden sommeren 2019, hvor nordmanden kom op på førsteholdet i Red Bull Salzburg. Ifølge Sebastian Stanbury er Haaland således allerede efter ét år ved at have vokset sig for stor til Dortmund.
Han skal vælge en velfungerende klub
Men hvilken klub bør Erling Haaland vælge, hvis nordmanden skal forlade Dortmund?
– Han kan vælge og vrage. Så jeg ville tage til en velfungerende klub. Jeg ville tage til Manchester City. En klub, som måske godt kunne bruge en rendyrket nier. Det er ved at være slut for Agüero. Han er på den forkerte side af de 30 år, i fodboldmæssig facon. Du kommer til en klub, som spiller rigtig godt, og som er velfungerende, lyder analysen fra Sebastian Stanbury.
– Der er noget, der altid trækker de her fodboldspillere mod Real Madrid og Barcelona, giganterne i La Liga. Men La Liga er ikke, hvad La Liga var for fem år siden. Og det er Barcelona og Real Madrid heller ikke. Særligt økonomisk. Det giver ikke nogen mening, synes jeg.
Barcelona-fansene kan godt skyde en hvid pil efter Erling Haaland, lyder det fra Sebastian Stanbury, der dog tøver med at dømme Real Madrid helt ude af kampen om den norske superstjerne. Premier League ligner dog Haalands mest åbenlyse destination, lyder vurderingen.
Se hele analysen af Erling Haalands gennembrud og fremtid i videoen i toppen af artiklen.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
