Erling Haaland har banket 71 mål i netmaskerne siden starten af sidste sæson, og den 20-årige nordmand må, sammen med Kylian Mbappé, siges at være en af planetens mest spændende spillere lige nu.
Det kører dog ikke specielt godt for Haalands klub, Dortmund, der i øjeblikket ligger på en skuffende sjetteplads i Bundesliga-tabellen. Haalands utrolige form og Dortmunds skuffende resultater har således ført til spekulationer om, at nordmanden kan være på vej videre allerede til sommer.
Tipsbladets Sebastian Stanbury og chefredaktør Troels Bager Thøgersen har analyseret Haalands eksplosive udvikling siden sommeren 2019, hvor nordmanden kom op på førsteholdet i Red Bull Salzburg. Ifølge Sebastian Stanbury er Haaland således allerede efter ét år ved at have vokset sig for stor til Dortmund.
Han skal vælge en velfungerende klub
Men hvilken klub bør Erling Haaland vælge, hvis nordmanden skal forlade Dortmund?
– Han kan vælge og vrage. Så jeg ville tage til en velfungerende klub. Jeg ville tage til Manchester City. En klub, som måske godt kunne bruge en rendyrket nier. Det er ved at være slut for Agüero. Han er på den forkerte side af de 30 år, i fodboldmæssig facon. Du kommer til en klub, som spiller rigtig godt, og som er velfungerende, lyder analysen fra Sebastian Stanbury.
– Der er noget, der altid trækker de her fodboldspillere mod Real Madrid og Barcelona, giganterne i La Liga. Men La Liga er ikke, hvad La Liga var for fem år siden. Og det er Barcelona og Real Madrid heller ikke. Særligt økonomisk. Det giver ikke nogen mening, synes jeg.
Barcelona-fansene kan godt skyde en hvid pil efter Erling Haaland, lyder det fra Sebastian Stanbury, der dog tøver med at dømme Real Madrid helt ude af kampen om den norske superstjerne. Premier League ligner dog Haalands mest åbenlyse destination, lyder vurderingen.
Se hele analysen af Erling Haalands gennembrud og fremtid i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
