Erling Haaland har banket 71 mål i netmaskerne siden starten af sidste sæson, og den 20-årige nordmand må, sammen med Kylian Mbappé, siges at være en af planetens mest spændende spillere lige nu.
Det kører dog ikke specielt godt for Haalands klub, Dortmund, der i øjeblikket ligger på en skuffende sjetteplads i Bundesliga-tabellen. Haalands utrolige form og Dortmunds skuffende resultater har således ført til spekulationer om, at nordmanden kan være på vej videre allerede til sommer.
Tipsbladets Sebastian Stanbury og chefredaktør Troels Bager Thøgersen har analyseret Haalands eksplosive udvikling siden sommeren 2019, hvor nordmanden kom op på førsteholdet i Red Bull Salzburg. Ifølge Sebastian Stanbury er Haaland således allerede efter ét år ved at have vokset sig for stor til Dortmund.
Han skal vælge en velfungerende klub
Men hvilken klub bør Erling Haaland vælge, hvis nordmanden skal forlade Dortmund?
– Han kan vælge og vrage. Så jeg ville tage til en velfungerende klub. Jeg ville tage til Manchester City. En klub, som måske godt kunne bruge en rendyrket nier. Det er ved at være slut for Agüero. Han er på den forkerte side af de 30 år, i fodboldmæssig facon. Du kommer til en klub, som spiller rigtig godt, og som er velfungerende, lyder analysen fra Sebastian Stanbury.
– Der er noget, der altid trækker de her fodboldspillere mod Real Madrid og Barcelona, giganterne i La Liga. Men La Liga er ikke, hvad La Liga var for fem år siden. Og det er Barcelona og Real Madrid heller ikke. Særligt økonomisk. Det giver ikke nogen mening, synes jeg.
Barcelona-fansene kan godt skyde en hvid pil efter Erling Haaland, lyder det fra Sebastian Stanbury, der dog tøver med at dømme Real Madrid helt ude af kampen om den norske superstjerne. Premier League ligner dog Haalands mest åbenlyse destination, lyder vurderingen.
Se hele analysen af Erling Haalands gennembrud og fremtid i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TRANSFER
