For to år siden førte Gareth Southgate det engelske landshold til VM-semifinalen, men alligevel bør englænderne nu finde sig en ny cheftræner.
Sådan lyder det fra Goal-eksperten Alex Keble, der mener, at Southgates uvilje mod at bruge Jack Grealish viser, at Southgate ikke længere er den rette mand til jobbet.
Besynderlig uvilje mod Grealish
Keble er således rystet over, at Aston Villa-stjernen ikke fik ét eneste minut på banen i søndagens opgør mod Belgien, efter at han få dage forinden havde brilleret i 3-0-sejren over Wales.
– Det må være første gang i det engelske landsholds historie: En spiller, som fik sin første kamp fra start og var kampens bedste spiller, men som alligevel ikke fik ét eneste minut på banen i den næste kamp tre dage senere. Gareth Southgates forhold til Jack Grealish har i den seneste uge udviklet sig fra at være suspekt til nærmest latterligt. Det har bevæget sig fra besynderlige udeladelser i trupudtagelserne til underligt undvigende svar vedrørende Aston Villa-kaptajnens præstation for England, lyder det fra Keble.
Alt for konservativ
Ifølge Alex Keble var Southgate nærmest desperat efter at tale om noget andet end Grealish, da han blev spurgt til Aston Villa-stjernen. Det vakte således opsigt, da Southgate begyndte at hylde Mason Mount, da landstræneren blev spurgt til Grealish. Ifølge Keble har Southgate benyttet sig af utallige bizarre undskyldninger for ikke at udtage Aston Villa-stjernen, der i sidste sæson var en stor profil i Premier League.
– Det virker til, at det er fysisk umuligt for Grealish at ændre på Southgates opfattelse, uanset hvor godt han spiller for sin klub og på landsholdet. Landstræneren er åbenbart fast besluttet på, at hans spillere skal efterleve hans plan til punkt og prikke. Og selvom dette måske kan ses som en isoleret situation, så symboliserer hans præference for Mount i stedet for Grealish et større problem. Når der er brug for idiosynkrasi, vælger han pragmatisme. Mens den engelske landsholdstrup er ved at blive mere progressiv, er Southgate ved at blive mere konservativ.
I sin klumme slår Alex Keble fast, at Gareth Southgate har været en kæmpe succes i sin tid som Englands landstræner. Alligevel bør det dog snart være slut.
– Southgate har været suveræn for England. Men det ser i tiltagende grad ud til, at fodboldforbundet vil gøre klogt i at sige farvel til ham efter EM-slutrunden næste sommer. Så kan Grealish måske endelig få chancen.

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Her er Pione Sistos løn

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Jens Jønsson på vej væk?

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Klokkeklar Højlund-besked

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Så fik han hul på bylden

Følger varm dansk bomber

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Fremhæver Brøndby-trio

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

Er det Christian Eriksens næste klub?

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

FC København har taget kontakt

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Lurer på dansk angrebskomet

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Brøndbys milliontransfer slår rekord

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

FC Nordsjælland stopper blødningen

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget