Ekspert spår: Dansker kan koste op mod 440 mio.

Den danske midtbanespiller har haft en strålende sæson og kan meget vel blive solgt denne sommer. Dyrt, spår tidligere Premier League-spiller.



Flere danske stjerner kan meget vel skifte klub denne sommer, og en af de hotteste danskere på transfermarkedet er Celtics midtbanestjerne Matt O’Riley.

Og han kan blive dyr. Ja, faktisk rigtig dyr, hvis man spørger den mangeårige Premier League-spiller Alan Hutton, der nu er ekspert hos Football Insider.

Over for Football Insider siger Alan Hutton, at Matt O’Riley kan koste helt op mod 50 millioner pund, svarende til 440 millioner danske kroner. Han understreger dog også, at det ikke bliver helt nemt at få så meget for danskeren.

Alan Hutton har også en klar idé om, hvordan Celtic så bør bruge pengene: Nemlig på midtbanespiller Paulo Bernardo fra Benfica, som i sidste var udlejet til Celtic.

– Han er på en lang kontrakt i Benfica, så det er noget, de bliver nødt til at løse. Jeg tror, ​​der var tale om en pris på 7 millioner pund (62 millioner kroner, red.), men hvis de kan få prisen ned, kan de måske give ham den løn, de ønsker.

– Han kender klubben, han har vundet trofæer allerede i en ung alder, og han vil have salgsværdi, hvis de kan få en aftale over stregen.

– Det kan afhænge af Matt O’Riley-situationen, for kommer han videre? Han er på kontrakt hos Celtic, så de kan sætte hvilket som helst prisskilt på ham. Uanset om det er 30, 40, 50 millioner pund (264, 352 og 440 millioner kroner, red.), kan de kræve, hvad de vil.

– At få et hold til at købe ham for de beløb, er den svære del. Men det er mange penge, som kunne geninvesteres i truppen, siger han.

Matt O'Riley, 23 år, scorede 19 mål og lagde op til 18 i den forgangne sæson for Celtic. Og det var altså som midtbanespiller. 





Forhandler med storklub




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Her er FC Københavns vej i Europa

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brøndby fyrer Steve Cooper

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kommer med frækt bud på dansk mester

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Færdig som cheftræner i Real Madrid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit