Flere danske stjerner kan meget vel skifte klub denne sommer, og en af de hotteste danskere på transfermarkedet er Celtics midtbanestjerne Matt O’Riley.
Og han kan blive dyr. Ja, faktisk rigtig dyr, hvis man spørger den mangeårige Premier League-spiller Alan Hutton, der nu er ekspert hos Football Insider.
Over for Football Insider siger Alan Hutton, at Matt O’Riley kan koste helt op mod 50 millioner pund, svarende til 440 millioner danske kroner. Han understreger dog også, at det ikke bliver helt nemt at få så meget for danskeren.
Alan Hutton har også en klar idé om, hvordan Celtic så bør bruge pengene: Nemlig på midtbanespiller Paulo Bernardo fra Benfica, som i sidste var udlejet til Celtic.
– Han er på en lang kontrakt i Benfica, så det er noget, de bliver nødt til at løse. Jeg tror, der var tale om en pris på 7 millioner pund (62 millioner kroner, red.), men hvis de kan få prisen ned, kan de måske give ham den løn, de ønsker.
– Han kender klubben, han har vundet trofæer allerede i en ung alder, og han vil have salgsværdi, hvis de kan få en aftale over stregen.
– Det kan afhænge af Matt O’Riley-situationen, for kommer han videre? Han er på kontrakt hos Celtic, så de kan sætte hvilket som helst prisskilt på ham. Uanset om det er 30, 40, 50 millioner pund (264, 352 og 440 millioner kroner, red.), kan de kræve, hvad de vil.
– At få et hold til at købe ham for de beløb, er den svære del. Men det er mange penge, som kunne geninvesteres i truppen, siger han.
Matt O'Riley, 23 år, scorede 19 mål og lagde op til 18 i den forgangne sæson for Celtic. Og det var altså som midtbanespiller.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
10. gang i træk
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER