Ekspert spår: Dansker kan koste op mod 440 mio.

Den danske midtbanespiller har haft en strålende sæson og kan meget vel blive solgt denne sommer. Dyrt, spår tidligere Premier League-spiller.



Flere danske stjerner kan meget vel skifte klub denne sommer, og en af de hotteste danskere på transfermarkedet er Celtics midtbanestjerne Matt O’Riley.

Og han kan blive dyr. Ja, faktisk rigtig dyr, hvis man spørger den mangeårige Premier League-spiller Alan Hutton, der nu er ekspert hos Football Insider.

Over for Football Insider siger Alan Hutton, at Matt O’Riley kan koste helt op mod 50 millioner pund, svarende til 440 millioner danske kroner. Han understreger dog også, at det ikke bliver helt nemt at få så meget for danskeren.

Alan Hutton har også en klar idé om, hvordan Celtic så bør bruge pengene: Nemlig på midtbanespiller Paulo Bernardo fra Benfica, som i sidste var udlejet til Celtic.

– Han er på en lang kontrakt i Benfica, så det er noget, de bliver nødt til at løse. Jeg tror, ​​der var tale om en pris på 7 millioner pund (62 millioner kroner, red.), men hvis de kan få prisen ned, kan de måske give ham den løn, de ønsker.

– Han kender klubben, han har vundet trofæer allerede i en ung alder, og han vil have salgsværdi, hvis de kan få en aftale over stregen.

– Det kan afhænge af Matt O’Riley-situationen, for kommer han videre? Han er på kontrakt hos Celtic, så de kan sætte hvilket som helst prisskilt på ham. Uanset om det er 30, 40, 50 millioner pund (264, 352 og 440 millioner kroner, red.), kan de kræve, hvad de vil.

– At få et hold til at købe ham for de beløb, er den svære del. Men det er mange penge, som kunne geninvesteres i truppen, siger han.

Matt O'Riley, 23 år, scorede 19 mål og lagde op til 18 i den forgangne sæson for Celtic. Og det var altså som midtbanespiller. 





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Uruguay – Kap Verde

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-boss med spændende transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller