Ekspert spår: Dansker kan koste op mod 440 mio.

Den danske midtbanespiller har haft en strålende sæson og kan meget vel blive solgt denne sommer. Dyrt, spår tidligere Premier League-spiller.



Flere danske stjerner kan meget vel skifte klub denne sommer, og en af de hotteste danskere på transfermarkedet er Celtics midtbanestjerne Matt O’Riley.

Og han kan blive dyr. Ja, faktisk rigtig dyr, hvis man spørger den mangeårige Premier League-spiller Alan Hutton, der nu er ekspert hos Football Insider.

Over for Football Insider siger Alan Hutton, at Matt O’Riley kan koste helt op mod 50 millioner pund, svarende til 440 millioner danske kroner. Han understreger dog også, at det ikke bliver helt nemt at få så meget for danskeren.

Alan Hutton har også en klar idé om, hvordan Celtic så bør bruge pengene: Nemlig på midtbanespiller Paulo Bernardo fra Benfica, som i sidste var udlejet til Celtic.

– Han er på en lang kontrakt i Benfica, så det er noget, de bliver nødt til at løse. Jeg tror, ​​der var tale om en pris på 7 millioner pund (62 millioner kroner, red.), men hvis de kan få prisen ned, kan de måske give ham den løn, de ønsker.

– Han kender klubben, han har vundet trofæer allerede i en ung alder, og han vil have salgsværdi, hvis de kan få en aftale over stregen.

– Det kan afhænge af Matt O’Riley-situationen, for kommer han videre? Han er på kontrakt hos Celtic, så de kan sætte hvilket som helst prisskilt på ham. Uanset om det er 30, 40, 50 millioner pund (264, 352 og 440 millioner kroner, red.), kan de kræve, hvad de vil.

– At få et hold til at købe ham for de beløb, er den svære del. Men det er mange penge, som kunne geninvesteres i truppen, siger han.

Matt O'Riley, 23 år, scorede 19 mål og lagde op til 18 i den forgangne sæson for Celtic. Og det var altså som midtbanespiller. 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’