Ekspert spår: Dansker kan koste op mod 440 mio.

Den danske midtbanespiller har haft en strålende sæson og kan meget vel blive solgt denne sommer. Dyrt, spår tidligere Premier League-spiller.



Flere danske stjerner kan meget vel skifte klub denne sommer, og en af de hotteste danskere på transfermarkedet er Celtics midtbanestjerne Matt O’Riley.

Og han kan blive dyr. Ja, faktisk rigtig dyr, hvis man spørger den mangeårige Premier League-spiller Alan Hutton, der nu er ekspert hos Football Insider.

Over for Football Insider siger Alan Hutton, at Matt O’Riley kan koste helt op mod 50 millioner pund, svarende til 440 millioner danske kroner. Han understreger dog også, at det ikke bliver helt nemt at få så meget for danskeren.

Alan Hutton har også en klar idé om, hvordan Celtic så bør bruge pengene: Nemlig på midtbanespiller Paulo Bernardo fra Benfica, som i sidste var udlejet til Celtic.

– Han er på en lang kontrakt i Benfica, så det er noget, de bliver nødt til at løse. Jeg tror, ​​der var tale om en pris på 7 millioner pund (62 millioner kroner, red.), men hvis de kan få prisen ned, kan de måske give ham den løn, de ønsker.

– Han kender klubben, han har vundet trofæer allerede i en ung alder, og han vil have salgsværdi, hvis de kan få en aftale over stregen.

– Det kan afhænge af Matt O’Riley-situationen, for kommer han videre? Han er på kontrakt hos Celtic, så de kan sætte hvilket som helst prisskilt på ham. Uanset om det er 30, 40, 50 millioner pund (264, 352 og 440 millioner kroner, red.), kan de kræve, hvad de vil.

– At få et hold til at købe ham for de beløb, er den svære del. Men det er mange penge, som kunne geninvesteres i truppen, siger han.

Matt O'Riley, 23 år, scorede 19 mål og lagde op til 18 i den forgangne sæson for Celtic. Og det var altså som midtbanespiller. 





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Der er al mulig grund til bekymring

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt transferrygte skydes ned

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superligaen dropper det