Ellevild med Højbjerg-skifte: De har råd til det!

Pierre-Emile Højbjerg er skiftet fra Tottenham til Marseille på en lejeaftale, og ifølge en fransk journalist bliver det en succes for både den danske landsholdsspiller og den franske klub.



Pierre-Emile Højbjerg skal prøve kræfter med et nyt fodboldland. 

Det står klart, da den danske landsholdsspiller er at finjde i Marseille i den kommende sæson. 

Han skifter til klubben på en lejeaftale fra Tottenham, men det er også betinget, at Marseille gør handlen permanent efterfølgende. 

En pris på mellem 112 og 175 millioner kroner har været oppe at vende i de franske og engelske medier. 

Tipsbladet har taget en snak med den franske journalist Sébastien Denis, der dækker Olympique Marseille fast for Foot Mercato. 

Han mener, at den franske klub er gået efter danskeren af nogle bestemte årsager.

– Marseille vil have Højbjerg, fordi de har råd til det. Derudover snakker han fransk og har lyst til at udforske Frankrig, udtaler han til Tipsbladet. 

Denis har en stor tro på, at det er et godt match mellem Højbjerg og Marseille.

– Jeg tror, at han vil blive en succes. Han kommer til at bringe alt sin erfaring, som der er brug for på midtbanen i Marseille. 

– Jeg tror, at han vil passe godt ind. Han er en god spiller, og hans profil passer til træneren Roberto De Zerbi. 

Artiklen fortsætter under billedet.

e39fe

Foto: Olympique Marseille

Rigtig god handel
Den franske journalist er sikker på, at Højbjerg kommer til at forstærke Ligue 1-mandskabet med det samme. 

– Jeg synes, at det er en rigtig god handel. Marseille kommer til at nå en milepæl med Højbjerg. Han er bedre, end hvad klubben allerede har.

– Han har spillet for Bayern og Tottenham, selvom atmosfæren på Vélodrome er vanvittig. Jeg tror, at han har oplevet pres andre steder.

Denis fortæller ligeledes, at Marseille har rykket hurtigt på den 28-årige dansker.

– Klubben har kun jagtet ham i et par dage. Hans navn blev nævnt i forbindelse med Lyon for nogle måneder siden, men han havde ikke lyst til at skfite til dem.

Marseille har tidligere vundet hele ti mesterskaber, men det seneste mesterskab lå tilbage i 2010. I den seneste sæson blev Marseille blot nummer otte, men ambitionen er at komme tilbage til toppen af fransk fodbold. 

– Marseille vil ikke spille i Europa i år, men klubben har store ambitioner, en rigtig god træner, som vil ændre alt. Han ser holdet som et top tre-hold i Ligue 1, og det er blevet forstærket af, at Mbappé har forladt PSG, udtaler Sébastien Denis til Tipsbladet.

Højbjerg nåede at være en del af Tottenham i fire år med 184 kampe til følge. 






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De vil have Gaaei – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden