24 hold er blevet til fire, og for første gang siden 1992 står Danmark nu i en semifinale i en slutrunde.
Efter weekendens kvartfinaler er vi klar med endnu en powerranking, hvor vi desværre ikke kan komme udenom, at Danmark må betragtes som underdog i dette stadie af slutrunden.
Belgien lå nummer tre på vores seneste powerranking, men Kevin de Bruyne og kompagni blev altså stoppet af Italien, der ser stærke ud inden tirsdagens semifinale mod Spanien på Wembley.
I parentes bemærket holdenes rangering i den seneste powerranking.
4: Danmark (4)
Selv med danskerbrillerne på er det svært at argumentere for, at Danmark er undertippet inden semifinalerne. Kasper Hjulmands mandskab er umiddelbart på niveau mod Spanien, men en semifinale mod England på Wembley – hvor langt størstedelen af de 60.000 tilskuere vil holde med hjemmeholdet – bliver lidt af en udfordring.
Danmark har været en anelse heldige med at møde Wales og Tjekkiet, men samtidig er der ingen tvivl om, at Kasper Hjulmands tropper har leveret en fremragende slutrunde, hvor mange ting er gået op i en højere enhed. Holdet rider på en bølge efter Eriksen-episoden, og Hjulmand har fundet en formation, der fungerer.
Danmark slog England på Wembley i efteråret, hvor der dog ikke var tilskuere på stadion. Alligevel bør sejren give de danske spillere optimisme inden onsdagens semifinale på Wembley.
3: Spanien (5)
Luis Enriques mandskab fik en skæv start på EM med to uafgjorte kampe mod Sverige og Polen, men efterfølgende lykkedes det at score sammenlagt 10 mål mod Slovakiet og Kroatien.
Både mod Kroatien og Schweiz har Spanien dog vist svaghedstegn ved at lukke modstanderen tilbage i opgøret i slutfasen, og der skulle da også en straffesparkskonkurrence til at ekspedere schweizerne ud i kvartfinalen.
Spanien har nogle boldsikre midtbanespillere, hvilket er vigtigt, idet Italien også har en stærk midtbane. Til gengæld har spanierne haft problemer både i forsvaret og i angrebet, og meget tyder på, at Luis Enriques tropper får svært ved at dirke den italienske defensiv op.
2: Italien (2)
Italien ser ud til at være på samme niveau som England, men Gareth Southgates tropper har fordelen ved at spille på hjemmebane. Roberto Mancinis mandskab har dog været en af de helt store positive overraskelser under EM, efter at italienerne slet ikke kvalificerede sig til VM i Rusland.
Italien var overlegne i gruppespillet, hvor Tyrkiet, Schweiz og Wales alle blev slået, uden at Gianluigi Donnarumma blev passeret én eneste gang. Østrig voldte betragtelige problemer i ottendedelsfinalen, men Italien kom tilbage på rette spor i kvarfinalen, hvor man formåede at dominere Belgien og hente en fortjent 2-1-sejr.
Det italienske hold har ikke én ubestridt stjerne, men til gengæld har holdet mange strenge at spille på. Defensiven lukker næsten ingen mål ind, på midtbanen mister Jorginho, Verratti og Barella ikke mange bolde, og i offensiven har både Insigne, Immobile og Chiesa vist sig i stand til at finde netmaskerne. Italien er et mere komplet hold end Spanien, og må siges at være favorit i tirsdagens semifinale.
1: England (1)
Englænderne fik en del kritik i de første kampe under EM, men efter 2-0-sejren over Tyskland har narrativet om Gareth Southgates tropper ændret sig. Først blev England kritiseret for at spille defensivt og kedeligt, men nu hyldes Southgates mandskab får dets ugennemtrængelige defensiv.
I kvartfinalen mod Ukraine fik England så endelig også gang i offensiven, hvor sluserne endelig blev åbnet. Harry Kane kom for alvor i gang med to scoringer, og den engelske landsholdskaptajn har dermed tanket vigtig selvtillid inden semifinalen mod Danmark.
England ligner lige nu et hold, der er utroligt vanskeligt at besejre, og med 60.000 overvejende engelske fans på Wembley er der nu også lagt op til, at Kane og kompagni får den opbakning, der kan gøre forskellen.

TransferLIVE: Brøndby afviser tocifret millionbud

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Tottenham præsenterer FC København-emne

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

FC København har spændende hollænder på blokken

Kan købes til spotpris

FC København bekræfter

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Gylden chance for Roony Bardghji

Tengstedt på plads i ny klub

FCM-spiller solgt – her er prisen

Altafgørende for Brøndbys fremtid

FCK-emne skifter til PSV

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Brøndby ansætter teknisk direktør

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Massiv interesse for Horsens-flop

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder