24 hold er blevet til fire, og for første gang siden 1992 står Danmark nu i en semifinale i en slutrunde.
Efter weekendens kvartfinaler er vi klar med endnu en powerranking, hvor vi desværre ikke kan komme udenom, at Danmark må betragtes som underdog i dette stadie af slutrunden.
Belgien lå nummer tre på vores seneste powerranking, men Kevin de Bruyne og kompagni blev altså stoppet af Italien, der ser stærke ud inden tirsdagens semifinale mod Spanien på Wembley.
I parentes bemærket holdenes rangering i den seneste powerranking.
4: Danmark (4)
Selv med danskerbrillerne på er det svært at argumentere for, at Danmark er undertippet inden semifinalerne. Kasper Hjulmands mandskab er umiddelbart på niveau mod Spanien, men en semifinale mod England på Wembley – hvor langt størstedelen af de 60.000 tilskuere vil holde med hjemmeholdet – bliver lidt af en udfordring.
Danmark har været en anelse heldige med at møde Wales og Tjekkiet, men samtidig er der ingen tvivl om, at Kasper Hjulmands tropper har leveret en fremragende slutrunde, hvor mange ting er gået op i en højere enhed. Holdet rider på en bølge efter Eriksen-episoden, og Hjulmand har fundet en formation, der fungerer.
Danmark slog England på Wembley i efteråret, hvor der dog ikke var tilskuere på stadion. Alligevel bør sejren give de danske spillere optimisme inden onsdagens semifinale på Wembley.
3: Spanien (5)
Luis Enriques mandskab fik en skæv start på EM med to uafgjorte kampe mod Sverige og Polen, men efterfølgende lykkedes det at score sammenlagt 10 mål mod Slovakiet og Kroatien.
Både mod Kroatien og Schweiz har Spanien dog vist svaghedstegn ved at lukke modstanderen tilbage i opgøret i slutfasen, og der skulle da også en straffesparkskonkurrence til at ekspedere schweizerne ud i kvartfinalen.
Spanien har nogle boldsikre midtbanespillere, hvilket er vigtigt, idet Italien også har en stærk midtbane. Til gengæld har spanierne haft problemer både i forsvaret og i angrebet, og meget tyder på, at Luis Enriques tropper får svært ved at dirke den italienske defensiv op.
2: Italien (2)
Italien ser ud til at være på samme niveau som England, men Gareth Southgates tropper har fordelen ved at spille på hjemmebane. Roberto Mancinis mandskab har dog været en af de helt store positive overraskelser under EM, efter at italienerne slet ikke kvalificerede sig til VM i Rusland.
Italien var overlegne i gruppespillet, hvor Tyrkiet, Schweiz og Wales alle blev slået, uden at Gianluigi Donnarumma blev passeret én eneste gang. Østrig voldte betragtelige problemer i ottendedelsfinalen, men Italien kom tilbage på rette spor i kvarfinalen, hvor man formåede at dominere Belgien og hente en fortjent 2-1-sejr.
Det italienske hold har ikke én ubestridt stjerne, men til gengæld har holdet mange strenge at spille på. Defensiven lukker næsten ingen mål ind, på midtbanen mister Jorginho, Verratti og Barella ikke mange bolde, og i offensiven har både Insigne, Immobile og Chiesa vist sig i stand til at finde netmaskerne. Italien er et mere komplet hold end Spanien, og må siges at være favorit i tirsdagens semifinale.
1: England (1)
Englænderne fik en del kritik i de første kampe under EM, men efter 2-0-sejren over Tyskland har narrativet om Gareth Southgates tropper ændret sig. Først blev England kritiseret for at spille defensivt og kedeligt, men nu hyldes Southgates mandskab får dets ugennemtrængelige defensiv.
I kvartfinalen mod Ukraine fik England så endelig også gang i offensiven, hvor sluserne endelig blev åbnet. Harry Kane kom for alvor i gang med to scoringer, og den engelske landsholdskaptajn har dermed tanket vigtig selvtillid inden semifinalen mod Danmark.
England ligner lige nu et hold, der er utroligt vanskeligt at besejre, og med 60.000 overvejende engelske fans på Wembley er der nu også lagt op til, at Kane og kompagni får den opbakning, der kan gøre forskellen.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
‘Det er dramatisk!’
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Så blev det officielt
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
OPTAKT
