Mads Frost trådte sine første fodboldstøvler i Hjortshøj/Egå, men skiftede som drengespiller til Skovbakken. Først for to år siden lod han sig lokke hen i den bedre placerede naboklub Århus Fremad.
Med sine 73 kilo fordelt på 180 cm. er Mads Frost noget af en splejs at se på, så for ham var det meget passende, at AGFs cheftræner Sören Åkeby har den grundholdning, at fodboldspillere skal tilbringe januar måned i et vægttræningslokale – uden at røre en fodbold.
Der skulle nogle muskler på ben og krop, og med indstillingen om at hårdt arbejde er vejen til succes, gik Mads Frost i gang med vægte og lodder. Da boldene endelig blev lukket ud af skabet, var forventningerne til knægten fra nordbyen dog stadig til at overskue, men Mads Frost blev ved med at overraske trænere og holdkammerater positivt og var bortset fra årets første træningskamp med i de efterfølgende fem.
– Jeg er også selv overrasket, for det er gået meget stærkere, end jeg havde regnet med. Jeg troede, jeg skulle bruge længere tid til at vænne mig til tempoet og hårdheden, og min målsætning var dag også blot at få spilletid på førsteholdet engang i løbet af efteråret, siger Mads Frost.
Til forårspremieren mod Viborg fik han plads på bænken, men nåede lige at være inde på banen og vende, før kampen blev fløjtet af. Da der manglede knap 20 minutter af søndagens opgør mod FC Nordsjælland, stod han klar igen, men at han skulle blive matchvinder, havde ingen vist regnet med. men det var åbenbart lige en sag for Frost.
AGFs nye stjerneskud læser jura på tredje år på Århus Universitet, og det er et studium han agter at fortsætte, omend det i nærmeste fremtid bliver på lidt nedsat blus, for nu skal fodbolddrømmen forfølges. I første omgang er han kun på en et-årig kontrakt i AGF, men den slags kan jo forlænges.
Og hvordan har man det så dagen efter sådan en succesoplevelse med sejrsmål foran godt 11.000 tilskuere og optræden på tv?
– Jo, jeg har det da meget godt. Nu skal jeg ud og spille en reserveholdskamp mod AaB, og det glæder jeg mig til. Det bliver rart at få en hel kamp i benene, lyder den ydmyge kommentar.
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
Her er alle VM-puljerne
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-grupperne
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Her er Danmarks VM-gruppe
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
Her kan du se VM-lodtrækningen
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER