En sag for Frost

“Midtbanespilleren Mads Frost må umiddelbart betragtes som en udviklingsspiller, der ikke kommer i betragtning til SAS Liga-holdet i foråret.” Manden, der begik de linjer i herværende organ efter en af AGFs træningskampe i begyndelsen af februar, er den samme, som nu er i gang med at proppe ordene tilbage i halsen. For 21-årige Mads Frost…



Mads Frost trådte sine første fodboldstøvler i Hjortshøj/Egå, men skiftede som drengespiller til Skovbakken. Først for to år siden lod han sig lokke hen i den bedre placerede naboklub Århus Fremad.

Med sine 73 kilo fordelt på 180 cm. er Mads Frost noget af en splejs at se på, så for ham var det meget passende, at AGFs cheftræner Sören Åkeby har den grundholdning, at fodboldspillere skal tilbringe januar måned i et vægttræningslokale – uden at røre en fodbold.

Der skulle nogle muskler på ben og krop, og med indstillingen om at hårdt arbejde er vejen til succes, gik Mads Frost i gang med vægte og lodder. Da boldene endelig blev lukket ud af skabet, var forventningerne til knægten fra nordbyen dog stadig til at overskue, men Mads Frost blev ved med at overraske trænere og holdkammerater positivt og var bortset fra årets første træningskamp med i de efterfølgende fem.

– Jeg er også selv overrasket, for det er gået meget stærkere, end jeg havde regnet med. Jeg troede, jeg skulle bruge længere tid til at vænne mig til tempoet og hårdheden, og min målsætning var dag også blot at få spilletid på førsteholdet engang i løbet af efteråret, siger Mads Frost.



Til forårspremieren mod Viborg fik han plads på bænken, men nåede lige at være inde på banen og vende, før kampen blev fløjtet af. Da der manglede knap 20 minutter af søndagens opgør mod FC Nordsjælland, stod han klar igen, men at han skulle blive matchvinder, havde ingen vist regnet med. men det var åbenbart lige en sag for Frost.

AGFs nye stjerneskud læser jura på tredje år på Århus Universitet, og det er et studium han agter at fortsætte, omend det i nærmeste fremtid bliver på lidt nedsat blus, for nu skal fodbolddrømmen forfølges. I første omgang er han kun på en et-årig kontrakt i AGF, men den slags kan jo forlænges.

Og hvordan har man det så dagen efter sådan en succesoplevelse med sejrsmål foran godt 11.000 tilskuere og optræden på tv?

– Jo, jeg har det da meget godt. Nu skal jeg ud og spille en reserveholdskamp mod AaB, og det glæder jeg mig til. Det bliver rart at få en hel kamp i benene, lyder den ydmyge kommentar.







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Tottenham straffes for nazihilsner

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

FC Midtjylland med politianmeldelse

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

VM-billetter på vild himmelflugt

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det er tæt på uforklarligt’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

FC København-fans raser

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Henter kæmpe Superliga-flop

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp