En sag for Frost

“Midtbanespilleren Mads Frost må umiddelbart betragtes som en udviklingsspiller, der ikke kommer i betragtning til SAS Liga-holdet i foråret.” Manden, der begik de linjer i herværende organ efter en af AGFs træningskampe i begyndelsen af februar, er den samme, som nu er i gang med at proppe ordene tilbage i halsen. For 21-årige Mads Frost…



Mads Frost trådte sine første fodboldstøvler i Hjortshøj/Egå, men skiftede som drengespiller til Skovbakken. Først for to år siden lod han sig lokke hen i den bedre placerede naboklub Århus Fremad.

Med sine 73 kilo fordelt på 180 cm. er Mads Frost noget af en splejs at se på, så for ham var det meget passende, at AGFs cheftræner Sören Åkeby har den grundholdning, at fodboldspillere skal tilbringe januar måned i et vægttræningslokale – uden at røre en fodbold.

Der skulle nogle muskler på ben og krop, og med indstillingen om at hårdt arbejde er vejen til succes, gik Mads Frost i gang med vægte og lodder. Da boldene endelig blev lukket ud af skabet, var forventningerne til knægten fra nordbyen dog stadig til at overskue, men Mads Frost blev ved med at overraske trænere og holdkammerater positivt og var bortset fra årets første træningskamp med i de efterfølgende fem.

– Jeg er også selv overrasket, for det er gået meget stærkere, end jeg havde regnet med. Jeg troede, jeg skulle bruge længere tid til at vænne mig til tempoet og hårdheden, og min målsætning var dag også blot at få spilletid på førsteholdet engang i løbet af efteråret, siger Mads Frost.



Til forårspremieren mod Viborg fik han plads på bænken, men nåede lige at være inde på banen og vende, før kampen blev fløjtet af. Da der manglede knap 20 minutter af søndagens opgør mod FC Nordsjælland, stod han klar igen, men at han skulle blive matchvinder, havde ingen vist regnet med. men det var åbenbart lige en sag for Frost.

AGFs nye stjerneskud læser jura på tredje år på Århus Universitet, og det er et studium han agter at fortsætte, omend det i nærmeste fremtid bliver på lidt nedsat blus, for nu skal fodbolddrømmen forfølges. I første omgang er han kun på en et-årig kontrakt i AGF, men den slags kan jo forlænges.

Og hvordan har man det så dagen efter sådan en succesoplevelse med sejrsmål foran godt 11.000 tilskuere og optræden på tv?

– Jo, jeg har det da meget godt. Nu skal jeg ud og spille en reserveholdskamp mod AaB, og det glæder jeg mig til. Det bliver rart at få en hel kamp i benene, lyder den ydmyge kommentar.







VM-LIVE: MÅÅÅÅÅL – kæmpe drama i Toronto!




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning