En sag for Frost

“Midtbanespilleren Mads Frost må umiddelbart betragtes som en udviklingsspiller, der ikke kommer i betragtning til SAS Liga-holdet i foråret.” Manden, der begik de linjer i herværende organ efter en af AGFs træningskampe i begyndelsen af februar, er den samme, som nu er i gang med at proppe ordene tilbage i halsen. For 21-årige Mads Frost…



Mads Frost trådte sine første fodboldstøvler i Hjortshøj/Egå, men skiftede som drengespiller til Skovbakken. Først for to år siden lod han sig lokke hen i den bedre placerede naboklub Århus Fremad.

Med sine 73 kilo fordelt på 180 cm. er Mads Frost noget af en splejs at se på, så for ham var det meget passende, at AGFs cheftræner Sören Åkeby har den grundholdning, at fodboldspillere skal tilbringe januar måned i et vægttræningslokale – uden at røre en fodbold.

Der skulle nogle muskler på ben og krop, og med indstillingen om at hårdt arbejde er vejen til succes, gik Mads Frost i gang med vægte og lodder. Da boldene endelig blev lukket ud af skabet, var forventningerne til knægten fra nordbyen dog stadig til at overskue, men Mads Frost blev ved med at overraske trænere og holdkammerater positivt og var bortset fra årets første træningskamp med i de efterfølgende fem.

– Jeg er også selv overrasket, for det er gået meget stærkere, end jeg havde regnet med. Jeg troede, jeg skulle bruge længere tid til at vænne mig til tempoet og hårdheden, og min målsætning var dag også blot at få spilletid på førsteholdet engang i løbet af efteråret, siger Mads Frost.



Til forårspremieren mod Viborg fik han plads på bænken, men nåede lige at være inde på banen og vende, før kampen blev fløjtet af. Da der manglede knap 20 minutter af søndagens opgør mod FC Nordsjælland, stod han klar igen, men at han skulle blive matchvinder, havde ingen vist regnet med. men det var åbenbart lige en sag for Frost.

AGFs nye stjerneskud læser jura på tredje år på Århus Universitet, og det er et studium han agter at fortsætte, omend det i nærmeste fremtid bliver på lidt nedsat blus, for nu skal fodbolddrømmen forfølges. I første omgang er han kun på en et-årig kontrakt i AGF, men den slags kan jo forlænges.

Og hvordan har man det så dagen efter sådan en succesoplevelse med sejrsmål foran godt 11.000 tilskuere og optræden på tv?

– Jo, jeg har det da meget godt. Nu skal jeg ud og spille en reserveholdskamp mod AaB, og det glæder jeg mig til. Det bliver rart at få en hel kamp i benene, lyder den ydmyge kommentar.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

OB – FC København

– Pinligt for rigtig mange at se

Cooper afslører: Han starter inde

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Tidligere FCK-talent skifter

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

AGF-profil overvejer karrierestop

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Kæmpe Superliga-comeback

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Færdig i FC Midtjylland?

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Høgh hyldes af UEFA

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

– Stemningen i FCK er håbløs!

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte