Mads Frost trådte sine første fodboldstøvler i Hjortshøj/Egå, men skiftede som drengespiller til Skovbakken. Først for to år siden lod han sig lokke hen i den bedre placerede naboklub Århus Fremad.
Med sine 73 kilo fordelt på 180 cm. er Mads Frost noget af en splejs at se på, så for ham var det meget passende, at AGFs cheftræner Sören Åkeby har den grundholdning, at fodboldspillere skal tilbringe januar måned i et vægttræningslokale – uden at røre en fodbold.
Der skulle nogle muskler på ben og krop, og med indstillingen om at hårdt arbejde er vejen til succes, gik Mads Frost i gang med vægte og lodder. Da boldene endelig blev lukket ud af skabet, var forventningerne til knægten fra nordbyen dog stadig til at overskue, men Mads Frost blev ved med at overraske trænere og holdkammerater positivt og var bortset fra årets første træningskamp med i de efterfølgende fem.
– Jeg er også selv overrasket, for det er gået meget stærkere, end jeg havde regnet med. Jeg troede, jeg skulle bruge længere tid til at vænne mig til tempoet og hårdheden, og min målsætning var dag også blot at få spilletid på førsteholdet engang i løbet af efteråret, siger Mads Frost.
Til forårspremieren mod Viborg fik han plads på bænken, men nåede lige at være inde på banen og vende, før kampen blev fløjtet af. Da der manglede knap 20 minutter af søndagens opgør mod FC Nordsjælland, stod han klar igen, men at han skulle blive matchvinder, havde ingen vist regnet med. men det var åbenbart lige en sag for Frost.
AGFs nye stjerneskud læser jura på tredje år på Århus Universitet, og det er et studium han agter at fortsætte, omend det i nærmeste fremtid bliver på lidt nedsat blus, for nu skal fodbolddrømmen forfølges. I første omgang er han kun på en et-årig kontrakt i AGF, men den slags kan jo forlænges.
Og hvordan har man det så dagen efter sådan en succesoplevelse med sejrsmål foran godt 11.000 tilskuere og optræden på tv?
– Jo, jeg har det da meget godt. Nu skal jeg ud og spille en reserveholdskamp mod AaB, og det glæder jeg mig til. Det bliver rart at få en hel kamp i benene, lyder den ydmyge kommentar.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER