En sag for Frost

“Midtbanespilleren Mads Frost må umiddelbart betragtes som en udviklingsspiller, der ikke kommer i betragtning til SAS Liga-holdet i foråret.” Manden, der begik de linjer i herværende organ efter en af AGFs træningskampe i begyndelsen af februar, er den samme, som nu er i gang med at proppe ordene tilbage i halsen. For 21-årige Mads Frost…



Mads Frost trådte sine første fodboldstøvler i Hjortshøj/Egå, men skiftede som drengespiller til Skovbakken. Først for to år siden lod han sig lokke hen i den bedre placerede naboklub Århus Fremad.

Med sine 73 kilo fordelt på 180 cm. er Mads Frost noget af en splejs at se på, så for ham var det meget passende, at AGFs cheftræner Sören Åkeby har den grundholdning, at fodboldspillere skal tilbringe januar måned i et vægttræningslokale – uden at røre en fodbold.

Der skulle nogle muskler på ben og krop, og med indstillingen om at hårdt arbejde er vejen til succes, gik Mads Frost i gang med vægte og lodder. Da boldene endelig blev lukket ud af skabet, var forventningerne til knægten fra nordbyen dog stadig til at overskue, men Mads Frost blev ved med at overraske trænere og holdkammerater positivt og var bortset fra årets første træningskamp med i de efterfølgende fem.

– Jeg er også selv overrasket, for det er gået meget stærkere, end jeg havde regnet med. Jeg troede, jeg skulle bruge længere tid til at vænne mig til tempoet og hårdheden, og min målsætning var dag også blot at få spilletid på førsteholdet engang i løbet af efteråret, siger Mads Frost.



Til forårspremieren mod Viborg fik han plads på bænken, men nåede lige at være inde på banen og vende, før kampen blev fløjtet af. Da der manglede knap 20 minutter af søndagens opgør mod FC Nordsjælland, stod han klar igen, men at han skulle blive matchvinder, havde ingen vist regnet med. men det var åbenbart lige en sag for Frost.

AGFs nye stjerneskud læser jura på tredje år på Århus Universitet, og det er et studium han agter at fortsætte, omend det i nærmeste fremtid bliver på lidt nedsat blus, for nu skal fodbolddrømmen forfølges. I første omgang er han kun på en et-årig kontrakt i AGF, men den slags kan jo forlænges.

Og hvordan har man det så dagen efter sådan en succesoplevelse med sejrsmål foran godt 11.000 tilskuere og optræden på tv?

– Jo, jeg har det da meget godt. Nu skal jeg ud og spille en reserveholdskamp mod AaB, og det glæder jeg mig til. Det bliver rart at få en hel kamp i benene, lyder den ydmyge kommentar.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

FC København – FC Nordsjælland

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Neestrup må undvære profil igen

Randers FC – Vejle Boldklub

– Enten FCK eller også stopper han?



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FC København-boss reagerer på tilråb

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Godt nyt – nu er han landet i København

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Arteta er utilfreds med disciplinen

Derfor var Moukoko vraget

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Danmark indleder med et brag mod Norge

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou