Mads Frost trådte sine første fodboldstøvler i Hjortshøj/Egå, men skiftede som drengespiller til Skovbakken. Først for to år siden lod han sig lokke hen i den bedre placerede naboklub Århus Fremad.
Med sine 73 kilo fordelt på 180 cm. er Mads Frost noget af en splejs at se på, så for ham var det meget passende, at AGFs cheftræner Sören Åkeby har den grundholdning, at fodboldspillere skal tilbringe januar måned i et vægttræningslokale – uden at røre en fodbold.
Der skulle nogle muskler på ben og krop, og med indstillingen om at hårdt arbejde er vejen til succes, gik Mads Frost i gang med vægte og lodder. Da boldene endelig blev lukket ud af skabet, var forventningerne til knægten fra nordbyen dog stadig til at overskue, men Mads Frost blev ved med at overraske trænere og holdkammerater positivt og var bortset fra årets første træningskamp med i de efterfølgende fem.
– Jeg er også selv overrasket, for det er gået meget stærkere, end jeg havde regnet med. Jeg troede, jeg skulle bruge længere tid til at vænne mig til tempoet og hårdheden, og min målsætning var dag også blot at få spilletid på førsteholdet engang i løbet af efteråret, siger Mads Frost.
Til forårspremieren mod Viborg fik han plads på bænken, men nåede lige at være inde på banen og vende, før kampen blev fløjtet af. Da der manglede knap 20 minutter af søndagens opgør mod FC Nordsjælland, stod han klar igen, men at han skulle blive matchvinder, havde ingen vist regnet med. men det var åbenbart lige en sag for Frost.
AGFs nye stjerneskud læser jura på tredje år på Århus Universitet, og det er et studium han agter at fortsætte, omend det i nærmeste fremtid bliver på lidt nedsat blus, for nu skal fodbolddrømmen forfølges. I første omgang er han kun på en et-årig kontrakt i AGF, men den slags kan jo forlænges.
Og hvordan har man det så dagen efter sådan en succesoplevelse med sejrsmål foran godt 11.000 tilskuere og optræden på tv?
– Jo, jeg har det da meget godt. Nu skal jeg ud og spille en reserveholdskamp mod AaB, og det glæder jeg mig til. Det bliver rart at få en hel kamp i benene, lyder den ydmyge kommentar.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”