Mads Frost trådte sine første fodboldstøvler i Hjortshøj/Egå, men skiftede som drengespiller til Skovbakken. Først for to år siden lod han sig lokke hen i den bedre placerede naboklub Århus Fremad.
Med sine 73 kilo fordelt på 180 cm. er Mads Frost noget af en splejs at se på, så for ham var det meget passende, at AGFs cheftræner Sören Åkeby har den grundholdning, at fodboldspillere skal tilbringe januar måned i et vægttræningslokale – uden at røre en fodbold.
Der skulle nogle muskler på ben og krop, og med indstillingen om at hårdt arbejde er vejen til succes, gik Mads Frost i gang med vægte og lodder. Da boldene endelig blev lukket ud af skabet, var forventningerne til knægten fra nordbyen dog stadig til at overskue, men Mads Frost blev ved med at overraske trænere og holdkammerater positivt og var bortset fra årets første træningskamp med i de efterfølgende fem.
– Jeg er også selv overrasket, for det er gået meget stærkere, end jeg havde regnet med. Jeg troede, jeg skulle bruge længere tid til at vænne mig til tempoet og hårdheden, og min målsætning var dag også blot at få spilletid på førsteholdet engang i løbet af efteråret, siger Mads Frost.
Til forårspremieren mod Viborg fik han plads på bænken, men nåede lige at være inde på banen og vende, før kampen blev fløjtet af. Da der manglede knap 20 minutter af søndagens opgør mod FC Nordsjælland, stod han klar igen, men at han skulle blive matchvinder, havde ingen vist regnet med. men det var åbenbart lige en sag for Frost.
AGFs nye stjerneskud læser jura på tredje år på Århus Universitet, og det er et studium han agter at fortsætte, omend det i nærmeste fremtid bliver på lidt nedsat blus, for nu skal fodbolddrømmen forfølges. I første omgang er han kun på en et-årig kontrakt i AGF, men den slags kan jo forlænges.
Og hvordan har man det så dagen efter sådan en succesoplevelse med sejrsmål foran godt 11.000 tilskuere og optræden på tv?
– Jo, jeg har det da meget godt. Nu skal jeg ud og spille en reserveholdskamp mod AaB, og det glæder jeg mig til. Det bliver rart at få en hel kamp i benene, lyder den ydmyge kommentar.
LIVE
TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Roony vil væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT