‘En skændsel’: Dansk træner i kæmpe problemer

Det kører slet, slet ikke for den danske træner i Tjekkiet.



Lars Friis satte dårligt nok en fod forkert i sine første måneder som cheftræner for Sparta Prag. Sæsonens første 15 kampe bød på utrolige 13 sejre, to uafgjort og ikke et eneste nederlag.

Nu er historien noget anderledes for danskerklubben.

I de seneste 11 kampe er to blevet vundet, mens hele seks er blevet tabt. I weekenden smed Lars Friis og Sparta Prag endda point på hjemmebane mod bundholdet FK Teplice.

Så hvad er det, der går så galt for Sparta Prag? Det har Tipsbladet spurgt journalist David Cermak fra iDNES og journalist Pavel Šťastný fra iSport.cz om.

– Det er selvfølgelig først og fremmest deres manglende point. De er 14 point efter Slavia Prag, og mesterskabet er efter alt at dømme væk. Sparta er nummer fire, og det er en skændsel for en klub som denne, konstaterer David Cermak tørt og uddyber: 

– Men problemet er ikke kun pointene. De spiller heller ikke godt. Præstationerne har været virkelig dårlige. Mod Teplice var det virkelig, virkelig tamt. Sparta havde måske en enkelt god aktion i kampen – og det var mod Teplice, der ikke er et godt hold.

Pavel Šťastný stemmer i.

– Holdet er ikke farligt offensivt, og forsvarsspillerne laver individuelle fejl. Det sker igen og igen.

– Spillerne var mentalt nede inden landsholdspausen, og det var forventet, at de ville komme tilbage med et nyt mindset. Men det har ikke ændret sig, siger han.

Begge pointerer også, at Sparta Prag har store problemer med skader i øjeblikket, hvilket selvsagt ikke gør livet nemmere for Lars Friis og co..

2Y8BP31

Foto: Alamy

Lars Friis sidder sikkert – for nu…
Weekendens pointtab mod Teplice skulle ellers have været en fest for Sparta Prag, der i forbindelse med kampen fejrede klubbens 131. fødselsdag. Derfor endte fansene også med at være sure, lyder det.

– Til trods for den dårlige præstation tror jeg, at fansene stadig har noget tålmodighed med Lars Friis, siger David Cermak og tilføjer:

– Nogle af dem – nok de fleste – tror stadig, at Lars kan vende det. Mange ser på ham som træneren, der tog dem tilbage til Champions League efter 19 år. Og de ser ham som en, der var tæt med Brian Priske og har samme filosofi, og det hjælper, fordi Brian Priske er en kæmpe stjerne i Sparta Prag. Derfor er der stadig tro på Lars Friis.

– Problemet er, at han ikke virker til at have en plan B. Han fastholder den plan, han havde fra start, og det virker ikke til, at han ved, hvad han ellers skal gøre. Det er nok hans største problem.

Hvad med internt i klubben? Hvor sikkert sidder Lars Friis i sædet?

–  For et par uger siden fredede klubledelsen Lars Friis og fastslog, at der ikke var nogen snak om at fyre ham. Resultaterne er bare ikke blevet bedre.

– Hvis det fortsætter, vil hans position bliver debatteret. Præstationerne er uacceptable og resultaterne er værre. I en klub som Sparta Prag er det svært at acceptere det nuværende niveau. Det er også sket så pludseligt. Før den her krise så alt ud til at gå så godt.

– Lige nu tror jeg, at han sidder sikkert, men hvis de taber 0-4 eller 0-5 mod Atletico Madrid, kan det hurtigt ændre sig, siger David Cermak.

Samme vurdering kommer fra Pavel Šťastný.

– Lars Friis har stadig klubbens tillid, men er under stigende pres. Jeg tror, ​​at han helt sikkert bliver indtil udgangen af ​​dette kalenderår. Sparta har nemme modstandere i den tjekkiske liga, og kampene i Champions League er i øjeblikket sekundære, siger han.



Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Han peger på Simon Kjær

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Overvejer Mathias Jensen-køb

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Fælder dom over Højlund

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Ny nedtur for Ansu Fati

Presset Frank: Her er vores store problem

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Henter dansker – får god pakke

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026