‘En skændsel’: Dansk træner i kæmpe problemer

Det kører slet, slet ikke for den danske træner i Tjekkiet.



Lars Friis satte dårligt nok en fod forkert i sine første måneder som cheftræner for Sparta Prag. Sæsonens første 15 kampe bød på utrolige 13 sejre, to uafgjort og ikke et eneste nederlag.

Nu er historien noget anderledes for danskerklubben.

I de seneste 11 kampe er to blevet vundet, mens hele seks er blevet tabt. I weekenden smed Lars Friis og Sparta Prag endda point på hjemmebane mod bundholdet FK Teplice.

Så hvad er det, der går så galt for Sparta Prag? Det har Tipsbladet spurgt journalist David Cermak fra iDNES og journalist Pavel Šťastný fra iSport.cz om.

– Det er selvfølgelig først og fremmest deres manglende point. De er 14 point efter Slavia Prag, og mesterskabet er efter alt at dømme væk. Sparta er nummer fire, og det er en skændsel for en klub som denne, konstaterer David Cermak tørt og uddyber: 

– Men problemet er ikke kun pointene. De spiller heller ikke godt. Præstationerne har været virkelig dårlige. Mod Teplice var det virkelig, virkelig tamt. Sparta havde måske en enkelt god aktion i kampen – og det var mod Teplice, der ikke er et godt hold.

Pavel Šťastný stemmer i.

– Holdet er ikke farligt offensivt, og forsvarsspillerne laver individuelle fejl. Det sker igen og igen.

– Spillerne var mentalt nede inden landsholdspausen, og det var forventet, at de ville komme tilbage med et nyt mindset. Men det har ikke ændret sig, siger han.

Begge pointerer også, at Sparta Prag har store problemer med skader i øjeblikket, hvilket selvsagt ikke gør livet nemmere for Lars Friis og co..

2Y8BP31

Foto: Alamy

Lars Friis sidder sikkert – for nu…
Weekendens pointtab mod Teplice skulle ellers have været en fest for Sparta Prag, der i forbindelse med kampen fejrede klubbens 131. fødselsdag. Derfor endte fansene også med at være sure, lyder det.

– Til trods for den dårlige præstation tror jeg, at fansene stadig har noget tålmodighed med Lars Friis, siger David Cermak og tilføjer:

– Nogle af dem – nok de fleste – tror stadig, at Lars kan vende det. Mange ser på ham som træneren, der tog dem tilbage til Champions League efter 19 år. Og de ser ham som en, der var tæt med Brian Priske og har samme filosofi, og det hjælper, fordi Brian Priske er en kæmpe stjerne i Sparta Prag. Derfor er der stadig tro på Lars Friis.

– Problemet er, at han ikke virker til at have en plan B. Han fastholder den plan, han havde fra start, og det virker ikke til, at han ved, hvad han ellers skal gøre. Det er nok hans største problem.

Hvad med internt i klubben? Hvor sikkert sidder Lars Friis i sædet?

–  For et par uger siden fredede klubledelsen Lars Friis og fastslog, at der ikke var nogen snak om at fyre ham. Resultaterne er bare ikke blevet bedre.

– Hvis det fortsætter, vil hans position bliver debatteret. Præstationerne er uacceptable og resultaterne er værre. I en klub som Sparta Prag er det svært at acceptere det nuværende niveau. Det er også sket så pludseligt. Før den her krise så alt ud til at gå så godt.

– Lige nu tror jeg, at han sidder sikkert, men hvis de taber 0-4 eller 0-5 mod Atletico Madrid, kan det hurtigt ændre sig, siger David Cermak.

Samme vurdering kommer fra Pavel Šťastný.

– Lars Friis har stadig klubbens tillid, men er under stigende pres. Jeg tror, ​​at han helt sikkert bliver indtil udgangen af ​​dette kalenderår. Sparta har nemme modstandere i den tjekkiske liga, og kampene i Champions League er i øjeblikket sekundære, siger han.







LIVE

TransferLIVE: Lægetjek bestået – skifter i dag

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

De har spurgt på Gustav Isaksen

Transferbombe i Manchester United

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Melder ud om Mbappé

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Frankrig – Spanien

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt