‘En skændsel’: Dansk træner i kæmpe problemer

Det kører slet, slet ikke for den danske træner i Tjekkiet.



Lars Friis satte dårligt nok en fod forkert i sine første måneder som cheftræner for Sparta Prag. Sæsonens første 15 kampe bød på utrolige 13 sejre, to uafgjort og ikke et eneste nederlag.

Nu er historien noget anderledes for danskerklubben.

I de seneste 11 kampe er to blevet vundet, mens hele seks er blevet tabt. I weekenden smed Lars Friis og Sparta Prag endda point på hjemmebane mod bundholdet FK Teplice.

Så hvad er det, der går så galt for Sparta Prag? Det har Tipsbladet spurgt journalist David Cermak fra iDNES og journalist Pavel Šťastný fra iSport.cz om.

– Det er selvfølgelig først og fremmest deres manglende point. De er 14 point efter Slavia Prag, og mesterskabet er efter alt at dømme væk. Sparta er nummer fire, og det er en skændsel for en klub som denne, konstaterer David Cermak tørt og uddyber: 

– Men problemet er ikke kun pointene. De spiller heller ikke godt. Præstationerne har været virkelig dårlige. Mod Teplice var det virkelig, virkelig tamt. Sparta havde måske en enkelt god aktion i kampen – og det var mod Teplice, der ikke er et godt hold.

Pavel Šťastný stemmer i.

– Holdet er ikke farligt offensivt, og forsvarsspillerne laver individuelle fejl. Det sker igen og igen.

– Spillerne var mentalt nede inden landsholdspausen, og det var forventet, at de ville komme tilbage med et nyt mindset. Men det har ikke ændret sig, siger han.

Begge pointerer også, at Sparta Prag har store problemer med skader i øjeblikket, hvilket selvsagt ikke gør livet nemmere for Lars Friis og co..

2Y8BP31

Foto: Alamy

Lars Friis sidder sikkert – for nu…
Weekendens pointtab mod Teplice skulle ellers have været en fest for Sparta Prag, der i forbindelse med kampen fejrede klubbens 131. fødselsdag. Derfor endte fansene også med at være sure, lyder det.

– Til trods for den dårlige præstation tror jeg, at fansene stadig har noget tålmodighed med Lars Friis, siger David Cermak og tilføjer:

– Nogle af dem – nok de fleste – tror stadig, at Lars kan vende det. Mange ser på ham som træneren, der tog dem tilbage til Champions League efter 19 år. Og de ser ham som en, der var tæt med Brian Priske og har samme filosofi, og det hjælper, fordi Brian Priske er en kæmpe stjerne i Sparta Prag. Derfor er der stadig tro på Lars Friis.

– Problemet er, at han ikke virker til at have en plan B. Han fastholder den plan, han havde fra start, og det virker ikke til, at han ved, hvad han ellers skal gøre. Det er nok hans største problem.

Hvad med internt i klubben? Hvor sikkert sidder Lars Friis i sædet?

–  For et par uger siden fredede klubledelsen Lars Friis og fastslog, at der ikke var nogen snak om at fyre ham. Resultaterne er bare ikke blevet bedre.

– Hvis det fortsætter, vil hans position bliver debatteret. Præstationerne er uacceptable og resultaterne er værre. I en klub som Sparta Prag er det svært at acceptere det nuværende niveau. Det er også sket så pludseligt. Før den her krise så alt ud til at gå så godt.

– Lige nu tror jeg, at han sidder sikkert, men hvis de taber 0-4 eller 0-5 mod Atletico Madrid, kan det hurtigt ændre sig, siger David Cermak.

Samme vurdering kommer fra Pavel Šťastný.

– Lars Friis har stadig klubbens tillid, men er under stigende pres. Jeg tror, ​​at han helt sikkert bliver indtil udgangen af ​​dette kalenderår. Sparta har nemme modstandere i den tjekkiske liga, og kampene i Champions League er i øjeblikket sekundære, siger han.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Dortmund kan vinde i Østtyskland

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

OB – FC København

Kæmpe Superliga-comeback

– Stemningen i FCK er håbløs!

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

AGF-profil overvejer karrierestop

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Tidligere FCK-talent skifter



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i FC Midtjylland?

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Cooper afslører: Han starter inde

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Vejle får fredagstæv i Farum

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Høgh hyldes af UEFA

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart