En storm i et glas øl

Bevismaterialet forsvandt lynhurtigt, da Fremad Amager i efteråret 1978 blev beskyldt for at have forsøgt sig med bestikkelse. Rent faktisk blev det skyllet ned.



Angiveligt havde amagerkanerne anbragt to kasser øl i modstandernes omklædningsrum, da klubben spillede en vigtig kamp mod Glostrup IF. En typisk dansk metode måske og under alle omstændigheder en episode, som nok påkaldte sig en hel del opmærksomhed, men mest af alt appellerede til det brede grin.

Ikke meget mere end en storm i et glas øl, men til gengæld var der mere kød på korruptions-mistanken, da det senere kom frem, at samme Fremad Amager mere eller mindre åbenlyst havde tilbudt Glostrup IF og Vanløse penge for [tankestreg] ikke at tabe med vilje [tankestreg] men tværtom at give alt, hvad de havde i sig, for at besejre Amager-klubbens værste rivaler til oprykning til 1. division, Ikast og Hvidovre.

Godt nok var der i 1978 indført betalt fodbold i landet, men at det skulle indebære præcis den form for betaling var ikke lige det, de vise mænd i DBU havde tænkt på. Selv om der ret beset var tale om en form for omvendt bestikkelse, hvor det ikke handlede om at træde på bremsepedalen, men faktisk om at give den fuld gas.

Sagen udløste da også efterfølgende en hel del ballade, som kulminerede på DBUs årsmøde i vinteren 1979, hvor det kom til et temmeligt voldsomt verbalt sammenstød mellem Fremad Amagers formand Svend Mathiasen og DBUs viceformand Karl Pedersen.

Mathiasen krævede på stedet Pedersens afgang som næstkommanderende i DBUs bestyrelse, mens Pedersen virkelig trådte i karakter ved simpelt hen at kræve Fremad Amager ekskluderet af danmarksturneringen, hvilket var en klar skærpelse af amatør- og ordensudvalgets skarpe misbilligelse af amagerkanernes handlemåde.

Så den årlige komsammen havde andet at byde på end alenlange formandsberetninger og søvndyssende rapporteringer om fodboldforbundets økonomiske helbredstilstand. Fra talerstolen gik Mathiasen og Pedersen virkelig i kødet på hinanden i en dramatisk duel, der bar præg af en hård og uforsonlig tone.

Begge kombattanter talte i øvrigt mere eller mindre for døve ører, både Fremad Amager og Karl Pedersen beholdt deres respektive pladser i hierarkiet.

Efter det hidsige møde rakte Pedersen fra Silkeborg hånden frem til forsoning, men kun for at få den amagerkanske kulde at mærke.

»Jeg følte ikke, at jeg kunne komme tilbage til klubben, hvis jeg havde stået og rystet Karl Pedersens hånd og smilet over hele hovedet,« forklarede Svend Mathiasen dengang til TIPS-bladet.

I de år var Fremad Amager i det hele taget en meget omtalt klub, som bl.a. også havnede i overskrifterne på grund af ballade i det berømte »ølsving«, det hed sig og var vist nok veldokumenteret, at fansene kom direkte til fodbold i Sundby Idrætspark fra områdets nærmeste værtshuse.

En klub med skum på – i mere end én forstand.





Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Peter Schmeichel taget på sengen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Gigantisk nedslagtning

Går langt ned i løn

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Andreas Christensen skriver snart under

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afviser utroligt tilbud

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen