En storm i et glas øl

Bevismaterialet forsvandt lynhurtigt, da Fremad Amager i efteråret 1978 blev beskyldt for at have forsøgt sig med bestikkelse. Rent faktisk blev det skyllet ned.



Angiveligt havde amagerkanerne anbragt to kasser øl i modstandernes omklædningsrum, da klubben spillede en vigtig kamp mod Glostrup IF. En typisk dansk metode måske og under alle omstændigheder en episode, som nok påkaldte sig en hel del opmærksomhed, men mest af alt appellerede til det brede grin.

Ikke meget mere end en storm i et glas øl, men til gengæld var der mere kød på korruptions-mistanken, da det senere kom frem, at samme Fremad Amager mere eller mindre åbenlyst havde tilbudt Glostrup IF og Vanløse penge for [tankestreg] ikke at tabe med vilje [tankestreg] men tværtom at give alt, hvad de havde i sig, for at besejre Amager-klubbens værste rivaler til oprykning til 1. division, Ikast og Hvidovre.

Godt nok var der i 1978 indført betalt fodbold i landet, men at det skulle indebære præcis den form for betaling var ikke lige det, de vise mænd i DBU havde tænkt på. Selv om der ret beset var tale om en form for omvendt bestikkelse, hvor det ikke handlede om at træde på bremsepedalen, men faktisk om at give den fuld gas.

Sagen udløste da også efterfølgende en hel del ballade, som kulminerede på DBUs årsmøde i vinteren 1979, hvor det kom til et temmeligt voldsomt verbalt sammenstød mellem Fremad Amagers formand Svend Mathiasen og DBUs viceformand Karl Pedersen.

Mathiasen krævede på stedet Pedersens afgang som næstkommanderende i DBUs bestyrelse, mens Pedersen virkelig trådte i karakter ved simpelt hen at kræve Fremad Amager ekskluderet af danmarksturneringen, hvilket var en klar skærpelse af amatør- og ordensudvalgets skarpe misbilligelse af amagerkanernes handlemåde.

Så den årlige komsammen havde andet at byde på end alenlange formandsberetninger og søvndyssende rapporteringer om fodboldforbundets økonomiske helbredstilstand. Fra talerstolen gik Mathiasen og Pedersen virkelig i kødet på hinanden i en dramatisk duel, der bar præg af en hård og uforsonlig tone.

Begge kombattanter talte i øvrigt mere eller mindre for døve ører, både Fremad Amager og Karl Pedersen beholdt deres respektive pladser i hierarkiet.

Efter det hidsige møde rakte Pedersen fra Silkeborg hånden frem til forsoning, men kun for at få den amagerkanske kulde at mærke.

»Jeg følte ikke, at jeg kunne komme tilbage til klubben, hvis jeg havde stået og rystet Karl Pedersens hånd og smilet over hele hovedet,« forklarede Svend Mathiasen dengang til TIPS-bladet.

I de år var Fremad Amager i det hele taget en meget omtalt klub, som bl.a. også havnede i overskrifterne på grund af ballade i det berømte »ølsving«, det hed sig og var vist nok veldokumenteret, at fansene kom direkte til fodbold i Sundby Idrætspark fra områdets nærmeste værtshuse.

En klub med skum på – i mere end én forstand.









NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Storklub jagter Jacob Neestrup



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Brøndby IF – Sønderjyske

Victor Froholdt bliver matchvinder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Han afløser Sune Smith lige nu

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Sune Smith-Nielsen færdig

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Neestrup afslører reprimande

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Christian Eriksen er usikker på fremtiden



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Formand freder Jacob Neestrup

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen