Angiveligt havde amagerkanerne anbragt to kasser øl i modstandernes omklædningsrum, da klubben spillede en vigtig kamp mod Glostrup IF. En typisk dansk metode måske og under alle omstændigheder en episode, som nok påkaldte sig en hel del opmærksomhed, men mest af alt appellerede til det brede grin.
Ikke meget mere end en storm i et glas øl, men til gengæld var der mere kød på korruptions-mistanken, da det senere kom frem, at samme Fremad Amager mere eller mindre åbenlyst havde tilbudt Glostrup IF og Vanløse penge for [tankestreg] ikke at tabe med vilje [tankestreg] men tværtom at give alt, hvad de havde i sig, for at besejre Amager-klubbens værste rivaler til oprykning til 1. division, Ikast og Hvidovre.
Godt nok var der i 1978 indført betalt fodbold i landet, men at det skulle indebære præcis den form for betaling var ikke lige det, de vise mænd i DBU havde tænkt på. Selv om der ret beset var tale om en form for omvendt bestikkelse, hvor det ikke handlede om at træde på bremsepedalen, men faktisk om at give den fuld gas.
Sagen udløste da også efterfølgende en hel del ballade, som kulminerede på DBUs årsmøde i vinteren 1979, hvor det kom til et temmeligt voldsomt verbalt sammenstød mellem Fremad Amagers formand Svend Mathiasen og DBUs viceformand Karl Pedersen.
Mathiasen krævede på stedet Pedersens afgang som næstkommanderende i DBUs bestyrelse, mens Pedersen virkelig trådte i karakter ved simpelt hen at kræve Fremad Amager ekskluderet af danmarksturneringen, hvilket var en klar skærpelse af amatør- og ordensudvalgets skarpe misbilligelse af amagerkanernes handlemåde.
Så den årlige komsammen havde andet at byde på end alenlange formandsberetninger og søvndyssende rapporteringer om fodboldforbundets økonomiske helbredstilstand. Fra talerstolen gik Mathiasen og Pedersen virkelig i kødet på hinanden i en dramatisk duel, der bar præg af en hård og uforsonlig tone.
Begge kombattanter talte i øvrigt mere eller mindre for døve ører, både Fremad Amager og Karl Pedersen beholdt deres respektive pladser i hierarkiet.
Efter det hidsige møde rakte Pedersen fra Silkeborg hånden frem til forsoning, men kun for at få den amagerkanske kulde at mærke.
»Jeg følte ikke, at jeg kunne komme tilbage til klubben, hvis jeg havde stået og rystet Karl Pedersens hånd og smilet over hele hovedet,« forklarede Svend Mathiasen dengang til TIPS-bladet.
I de år var Fremad Amager i det hele taget en meget omtalt klub, som bl.a. også havnede i overskrifterne på grund af ballade i det berømte »ølsving«, det hed sig og var vist nok veldokumenteret, at fansene kom direkte til fodbold i Sundby Idrætspark fra områdets nærmeste værtshuse.
En klub med skum på – i mere end én forstand.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Elfenbenskysten straffer Ecuador
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper