Angiveligt havde amagerkanerne anbragt to kasser øl i modstandernes omklædningsrum, da klubben spillede en vigtig kamp mod Glostrup IF. En typisk dansk metode måske og under alle omstændigheder en episode, som nok påkaldte sig en hel del opmærksomhed, men mest af alt appellerede til det brede grin.
Ikke meget mere end en storm i et glas øl, men til gengæld var der mere kød på korruptions-mistanken, da det senere kom frem, at samme Fremad Amager mere eller mindre åbenlyst havde tilbudt Glostrup IF og Vanløse penge for [tankestreg] ikke at tabe med vilje [tankestreg] men tværtom at give alt, hvad de havde i sig, for at besejre Amager-klubbens værste rivaler til oprykning til 1. division, Ikast og Hvidovre.
Godt nok var der i 1978 indført betalt fodbold i landet, men at det skulle indebære præcis den form for betaling var ikke lige det, de vise mænd i DBU havde tænkt på. Selv om der ret beset var tale om en form for omvendt bestikkelse, hvor det ikke handlede om at træde på bremsepedalen, men faktisk om at give den fuld gas.
Sagen udløste da også efterfølgende en hel del ballade, som kulminerede på DBUs årsmøde i vinteren 1979, hvor det kom til et temmeligt voldsomt verbalt sammenstød mellem Fremad Amagers formand Svend Mathiasen og DBUs viceformand Karl Pedersen.
Mathiasen krævede på stedet Pedersens afgang som næstkommanderende i DBUs bestyrelse, mens Pedersen virkelig trådte i karakter ved simpelt hen at kræve Fremad Amager ekskluderet af danmarksturneringen, hvilket var en klar skærpelse af amatør- og ordensudvalgets skarpe misbilligelse af amagerkanernes handlemåde.
Så den årlige komsammen havde andet at byde på end alenlange formandsberetninger og søvndyssende rapporteringer om fodboldforbundets økonomiske helbredstilstand. Fra talerstolen gik Mathiasen og Pedersen virkelig i kødet på hinanden i en dramatisk duel, der bar præg af en hård og uforsonlig tone.
Begge kombattanter talte i øvrigt mere eller mindre for døve ører, både Fremad Amager og Karl Pedersen beholdt deres respektive pladser i hierarkiet.
Efter det hidsige møde rakte Pedersen fra Silkeborg hånden frem til forsoning, men kun for at få den amagerkanske kulde at mærke.
»Jeg følte ikke, at jeg kunne komme tilbage til klubben, hvis jeg havde stået og rystet Karl Pedersens hånd og smilet over hele hovedet,« forklarede Svend Mathiasen dengang til TIPS-bladet.
I de år var Fremad Amager i det hele taget en meget omtalt klub, som bl.a. også havnede i overskrifterne på grund af ballade i det berømte »ølsving«, det hed sig og var vist nok veldokumenteret, at fansene kom direkte til fodbold i Sundby Idrætspark fra områdets nærmeste værtshuse.
En klub med skum på – i mere end én forstand.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Frederiksen renser ud
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Norge – Senegal
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT