En storm i et glas øl

Bevismaterialet forsvandt lynhurtigt, da Fremad Amager i efteråret 1978 blev beskyldt for at have forsøgt sig med bestikkelse. Rent faktisk blev det skyllet ned.



Angiveligt havde amagerkanerne anbragt to kasser øl i modstandernes omklædningsrum, da klubben spillede en vigtig kamp mod Glostrup IF. En typisk dansk metode måske og under alle omstændigheder en episode, som nok påkaldte sig en hel del opmærksomhed, men mest af alt appellerede til det brede grin.

Ikke meget mere end en storm i et glas øl, men til gengæld var der mere kød på korruptions-mistanken, da det senere kom frem, at samme Fremad Amager mere eller mindre åbenlyst havde tilbudt Glostrup IF og Vanløse penge for [tankestreg] ikke at tabe med vilje [tankestreg] men tværtom at give alt, hvad de havde i sig, for at besejre Amager-klubbens værste rivaler til oprykning til 1. division, Ikast og Hvidovre.

Godt nok var der i 1978 indført betalt fodbold i landet, men at det skulle indebære præcis den form for betaling var ikke lige det, de vise mænd i DBU havde tænkt på. Selv om der ret beset var tale om en form for omvendt bestikkelse, hvor det ikke handlede om at træde på bremsepedalen, men faktisk om at give den fuld gas.

Sagen udløste da også efterfølgende en hel del ballade, som kulminerede på DBUs årsmøde i vinteren 1979, hvor det kom til et temmeligt voldsomt verbalt sammenstød mellem Fremad Amagers formand Svend Mathiasen og DBUs viceformand Karl Pedersen.

Mathiasen krævede på stedet Pedersens afgang som næstkommanderende i DBUs bestyrelse, mens Pedersen virkelig trådte i karakter ved simpelt hen at kræve Fremad Amager ekskluderet af danmarksturneringen, hvilket var en klar skærpelse af amatør- og ordensudvalgets skarpe misbilligelse af amagerkanernes handlemåde.

Så den årlige komsammen havde andet at byde på end alenlange formandsberetninger og søvndyssende rapporteringer om fodboldforbundets økonomiske helbredstilstand. Fra talerstolen gik Mathiasen og Pedersen virkelig i kødet på hinanden i en dramatisk duel, der bar præg af en hård og uforsonlig tone.

Begge kombattanter talte i øvrigt mere eller mindre for døve ører, både Fremad Amager og Karl Pedersen beholdt deres respektive pladser i hierarkiet.

Efter det hidsige møde rakte Pedersen fra Silkeborg hånden frem til forsoning, men kun for at få den amagerkanske kulde at mærke.

»Jeg følte ikke, at jeg kunne komme tilbage til klubben, hvis jeg havde stået og rystet Karl Pedersens hånd og smilet over hele hovedet,« forklarede Svend Mathiasen dengang til TIPS-bladet.

I de år var Fremad Amager i det hele taget en meget omtalt klub, som bl.a. også havnede i overskrifterne på grund af ballade i det berømte »ølsving«, det hed sig og var vist nok veldokumenteret, at fansene kom direkte til fodbold i Sundby Idrætspark fra områdets nærmeste værtshuse.

En klub med skum på – i mere end én forstand.







Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– Et kanon sted for ham

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ingen kontakt med AGF

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

LIVE: FCK taber i Barcelona

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub