Ude godt, hjemme bedst.
Det er et ordsprog, de fleste kender og kan tilslutte sig, men Niels Frederiksen, der nu har boet et halvt års tid i Polen, fastslår, at han trives rigtig godt i udlandet, hvor han for første gang har taget ophold i sin trænerkarriere.
Der er dog én ting, der undrer ham, når snakken falder på hverdagen i Polen.
– Jeg er meget overrasket over, at butikker holder lukket om søndagen – også bagerier. Jeg foretog ofte mine indkøb om søndagen, og i Danmark sælger bagerierne klart mest om søndagen, siger Niels Frederiksen i et stort interview med Przegladsportowy og understreger, at han derudover ikke har en finger at sætte på Polen:
– Det er et meget moderne samfund. Nogle gange, når vi taler med spillere fra Vesten, tror de, at Polen er et typisk land i Østblokken. De foretrækker som regel Tyskland eller Holland. Men jeg mener ikke, at det polske samfund er meget anderledes end det danske eller tyske.
Brøndbys tidligere mestertræner står i spidsen for Lech Poznan, og han oplever, at fodbold fylder rigtig meget i Polen.
– Jeg kan rigtig godt lide, hvor involveret folk er i livet omkring deres klubber. Ekstraklasa (Polens bedste række, red.) er lidt som en kone, der betyder virkelig meget for folk. I Danmark kommer der også mange tilskuere til kampene, men der er også mange, der holder med klubber i Premier League og Bundesligaen, lyder det fra Niels Frederiksen.
Den 54-årige cheftræner har fået en blændende start i Lech Poznan, der topper den polske liga knap halvvejs inde i sæsonen.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Schweiz – Canada
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer