Ude godt, hjemme bedst.
Det er et ordsprog, de fleste kender og kan tilslutte sig, men Niels Frederiksen, der nu har boet et halvt års tid i Polen, fastslår, at han trives rigtig godt i udlandet, hvor han for første gang har taget ophold i sin trænerkarriere.
Der er dog én ting, der undrer ham, når snakken falder på hverdagen i Polen.
– Jeg er meget overrasket over, at butikker holder lukket om søndagen – også bagerier. Jeg foretog ofte mine indkøb om søndagen, og i Danmark sælger bagerierne klart mest om søndagen, siger Niels Frederiksen i et stort interview med Przegladsportowy og understreger, at han derudover ikke har en finger at sætte på Polen:
– Det er et meget moderne samfund. Nogle gange, når vi taler med spillere fra Vesten, tror de, at Polen er et typisk land i Østblokken. De foretrækker som regel Tyskland eller Holland. Men jeg mener ikke, at det polske samfund er meget anderledes end det danske eller tyske.
Brøndbys tidligere mestertræner står i spidsen for Lech Poznan, og han oplever, at fodbold fylder rigtig meget i Polen.
– Jeg kan rigtig godt lide, hvor involveret folk er i livet omkring deres klubber. Ekstraklasa (Polens bedste række, red.) er lidt som en kone, der betyder virkelig meget for folk. I Danmark kommer der også mange tilskuere til kampene, men der er også mange, der holder med klubber i Premier League og Bundesligaen, lyder det fra Niels Frederiksen.
Den 54-årige cheftræner har fået en blændende start i Lech Poznan, der topper den polske liga knap halvvejs inde i sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
Klar besked om AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Franco Baresi er død
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AVIS
De vil have Jelert
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Her er FCK’s næste modstander i Europa