En tipslegende siger farvel

For læsere af dette blad, der i mange år har fulgt TIPS-bladets signaturpanel vil de fleste have bemærket, at der ligesom mangler et eller andet i år. Da regnskabet for sæsonen 2004 skulle gøres op, var navnet Per Glerup at finde blandt nedrykkerne. Mange læsere vil kende Glerup bedre under signaturen Wallace. Nu er legende…



Wallace er fuldt ud klar over, at det kan lyde som om, at rønnebærerne er sure, og at det i virkeligheden er en skuffet mand, der taler, men dette afviser han på det kraftigste.

– Jeg synes, det er helt fint at lade friske kræfter komme til, og jeg nyder faktisk den ekstra tid, jeg pludselig har fået til mig selv. Jeg har i 27 år brugt mellem én og fem timer om ugen på at tippe til panelet. De timer kan nu bruges på noget andet, og det har jeg det helt fint med.

I Wallaces øjne er afgørelsen i signaturpanelets nuværende form præget af for stor tilfældighed

– Hvis jeg nu f.eks. i den sidste tipsrunde havde ramt en 11’er, var jeg ikke røget ud. Hvis jeg i sidste runde havde ramt en 12’er, havde jeg vundet turneringen! Inden sidste runde havde ca. 20 signaturer mulighed for at ryge til tops. Hvor mange konkurrencer har det lige sådan? Tænk hvis eksempelvis Silkeborg kunne overhale Brøndby i sidste spillerunde af Superligaen med et lucky punch! Det mener jeg ikke er seriøst. Jeg bøjer mig naturligvis for reglerne, og respekterer fuldt ud, hvis andre finder dem glimrende. De er bare ikke mig, og så skal vi hellere lade nye kræfter komme til, slår bankmanden fra Års fast.

Wallace er således 100% afklaret omkring sit exit fra signaturerne, men skynder sig at slå fast, at han har nydt de mange år i panelet. Han trådte ind via DM i tips på den yderste billet, nemlig på en femteplads i kvalifikationen, men som han selv siger det.

– Jeg synes nok i al beskedenhed, at jeg siden har bevist, at det havde sin berettigelse, at jeg kom med.

Og det kan man roligt fastslå! Den første titel kom i hus i 1979, og siden tog han nærmest patent på førstepladsen. I både 1980, 1981 og 1982, strøg han også med den, og fire titler i træk kan ingen anden deltagere i panelet gøre ham efter. I 1985 og 1987 føjede han yderligere to mesterskaber til samlingen. Derudover er han blevet vippet af pinden et par gange i absolut sidste spillerunde, og indtil regelændringen i 2003, aldrig sluttet lavere end nummer otte. Wallace har som ingen anden sat sit præg på signaturpanelet, og han er forståeligt stolt af sine præstationer. Men hvorfor stoppede titelstrømmen for 17 år siden?

– Jeg tror, at der er flere forklaringer. For det første er man nok selv mest motiveret i de første år, man deltager i noget. For det andet tror jeg også, at konkurrenterne blev dygtigere. For det tredje synes jeg, at kuponerne er blevet nemmere nu end førhen. Man går aldrig helt galt i byen, hvis man f.eks. har Manchester United, Arsenal og Chelsea sikker. Det var noget tættere førhen, overraskelser indtraf lidt oftere.

Wallace mener også, at der tidligere blev tippet langt mere forskelligt i panelet.

– I dag kan man jo gå ind på tekst-tv eller tips.dk mandag aften og checke en prognose, inden man afleverer. Tidligere var spredningen i tegnene langt større, da man var tvunget til selv at danne sig sine egne idéer om tegnenes udfald, inden man kunne lade sig inspirere af diverse prognoser.



Årene i signaturpanelet har givet Wallace anledning til mangt en god tipssnak.

– Tidligere var der jo langt større fokus på tipningen, så der var tit læsere af TIPS-bladet der ringede eller skrev breve til mig. Og her oppe i Års, hvor vi bor, er der jo altså kun 7500 indbyggere, og mange af dem kender mig fra min deltagelse i panelet, så det har givet rigtig mange gode oplevelser at være med i de 27 år.

Og selvom Wallace nu ikke mere deltager i signaturpanelet, holder han ikke op med at tippe.

– Nej, er du gal! Tips 13 er min store kærlighed, i hvertfald hvad spil angår, det indrømmer jeg blankt, og det vil jeg da fortsætte med. Jeg plejer gerne at tippe U 4-6-100 om lørdagen, og så en lille kupon til Tips 12 om søndagen. Derudover spiller jeg lidt lotto, men jeg oddser til gengæld aldrig, lyder det fra den metodiske mand, der aldrig ændrer i beløbet han spiller for.

– Der bliver spillet for 200 kroner hver uge. Aldrig mere, og jeg har heller aldrig gjort det.

Systematisk mennenske eller ej, husker Wallace ikke præcis hvor mange 13’ere, det er blevet til igennem årene, men anslår at hans tipsøkonomi har et mindre overskud.

– Det højeste jeg har vundet på én gang, var en præmie på omkring 20.000 kr., og så har jeg vel været over 10.000 en halv snes gange.

Hvis nu chancen bød sig, kunne Wallace så lokkes til et com back i signaturkorpset?

– Jeg skal selvfølgelig være med i DM i tips til efteråret, og skulle jeg blive mellem de fem første, ville det da være spændende. Men kun under en anden turneringsform, slutter rekordmesteren.

En tipslegende har sagt farvel. Og det har han det fint med.







LIVE

LIVE: Verdensstjerne markerer FC Midtjylland-sejr

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Tæt på at sende millioner til FC København

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub