En verden uden for SAS Ligaen: Vejen SF

Navnet Vejen Sportsforening, stiftet i 1890 og en af landets ældste fodboldklubber, spiller i dobbelt forstand en rolle i historiebogen.



Det er sammen med bl.a. Korsør, Ringkøbing og FIF Hillerød en af de meget gamle klubber, der engang spillede en rolle helt i toppen af dansk fodbold, og den sydjyske forening gjorde sig også gældende på niveau med klubber som Skovshoved, Køge og Aarhus FC i det mere dulgte spil om at være professionel i en tid, hvor det var strengt forbudt.

Men at hente udenbys arbejdskraft til en lokal virksomhed og lade dem spille fodbold sideløbende var jo reelt nok, og i Vejen var det margarinefabrikken Alfa, der trak.

I 1931 stillede direktør Olav Vang Lauridsen gratis 2,5 tønder land til rådighed til et nyt stadion, og i et årti med stor arbejdsløshed var det af stor værdi for klubben, at fodboldspillere uden arbejde kunne få arbejde på Alfa. Flere af de førende spillere i klubben kom udefra, i 1937 vandtes den jyske mesterrække og udtrykket “de jyske skotter” om de rødhvidstribede fra Vejen var slået igennem. Skotsk fodbold var dengang i høj kurs og handlede om teknisk betonet spil med korte afleveringer.

I to sæsoner, fra 1937-39, spillede Vejen i den bedste række, 1. division, som dengang bestod af 10 klubber.

LEGENDER: Per Madsen, bageren. En innerwing eller offensiv midtbanespiller, som i 1969 og ´70 nåede tre landskampe og også i en periode spillede for Vejle. “Underholdende, men langsom”, skriver Palle Banks i bogen om de 2198 landsholsprofiler. Bageren, der senere blev salgskoordinator i DONG, scorede hele 143 mål for Vejen.

Tilbage i 1923 var Thorvald Schultz den første provinsspiller i nationaltrøjen. Også han fik tre kampe. Egon Knudsen og Jens Lundgaard er navnene på de to sidste fra Vejens landsholdskvartet.

I nyere tid har spillere som Peter Graulund, Allan Gaarde og Christian Keller som ungdomsspillere trådt nogle af deres første støvler for Vejen. Graulund dog som eneste indfødte.

STORT ØJEBLIK: 5.500 tilskuere er fortsat stadionrekord. Så mange så JM-finalen i 1937 mod AIA fra Århus. Også oprykningen fra DS til 3. division i 1970, som blev gentaget i 1995 var store stunder. Vejen SF var divisionshold fra 1936 til 1955, 1970-75, 1996-98 og 1999-2000. Succesrig Vejen-træner i midthalvfemserne var Ernst Netuka.

SORT ØJEBLIK: Elevatorklubbens mange nedrykninger. Nedturen fra divisionsstatus i 2000 til den nye dagligdag i serie to er markant. “Der var brugt for mange penge på at hente spillere til at undgå nedrykning, en midlertidig bestyrelse måtte begynde forfra, og det kostede rent sportsligt”, siger den nuværende formand Henrik Jeppesen. Han er filialdirektør i Nordea og har kun været på posten halvandet år, der har budt på to nedrykninger.

FREMTIDEN: “Vores naturlige niveau er Jyllandsserien eller Danmarksserien, og det skal vi nok nå. Vejen er fortsat en erhvervsdriftig by med 10.000 indbyggere og kun 10 minutters kørsel til Kolding. I fodboldmæssig samarbejde er vi tilknyttet Esbjerg mod vest og udveksler talenter i SFS-samarbejdet”, fortæller Henrik Jeppesen, der er formand for 450 medlemmer af Vejen SF.

Starten på den nye sæson i serie to viser også lovende takter: Vejen topper rækken med tre sejre i lige så mange kampe, senest 1-0 hjemme over Højer.

ELLERS NOGET: Allerede år 1900 viste Vejen-folkene sportslig fremdrift: Et veteranhold fra B93 med topnavne som Johs. Gandil og Chr. Knauer bliver hentet til det sydjyske og vinder 8-1.








TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Panama – England



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

De er enige med Mathias Jensen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Colombia – Portugal

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Bo Henriksen: Det er en katastrofe