En verden uden for SAS Ligaen: Vejen SF

Navnet Vejen Sportsforening, stiftet i 1890 og en af landets ældste fodboldklubber, spiller i dobbelt forstand en rolle i historiebogen.



Det er sammen med bl.a. Korsør, Ringkøbing og FIF Hillerød en af de meget gamle klubber, der engang spillede en rolle helt i toppen af dansk fodbold, og den sydjyske forening gjorde sig også gældende på niveau med klubber som Skovshoved, Køge og Aarhus FC i det mere dulgte spil om at være professionel i en tid, hvor det var strengt forbudt.

Men at hente udenbys arbejdskraft til en lokal virksomhed og lade dem spille fodbold sideløbende var jo reelt nok, og i Vejen var det margarinefabrikken Alfa, der trak.

I 1931 stillede direktør Olav Vang Lauridsen gratis 2,5 tønder land til rådighed til et nyt stadion, og i et årti med stor arbejdsløshed var det af stor værdi for klubben, at fodboldspillere uden arbejde kunne få arbejde på Alfa. Flere af de førende spillere i klubben kom udefra, i 1937 vandtes den jyske mesterrække og udtrykket “de jyske skotter” om de rødhvidstribede fra Vejen var slået igennem. Skotsk fodbold var dengang i høj kurs og handlede om teknisk betonet spil med korte afleveringer.

I to sæsoner, fra 1937-39, spillede Vejen i den bedste række, 1. division, som dengang bestod af 10 klubber.

LEGENDER: Per Madsen, bageren. En innerwing eller offensiv midtbanespiller, som i 1969 og ´70 nåede tre landskampe og også i en periode spillede for Vejle. “Underholdende, men langsom”, skriver Palle Banks i bogen om de 2198 landsholsprofiler. Bageren, der senere blev salgskoordinator i DONG, scorede hele 143 mål for Vejen.

Tilbage i 1923 var Thorvald Schultz den første provinsspiller i nationaltrøjen. Også han fik tre kampe. Egon Knudsen og Jens Lundgaard er navnene på de to sidste fra Vejens landsholdskvartet.

I nyere tid har spillere som Peter Graulund, Allan Gaarde og Christian Keller som ungdomsspillere trådt nogle af deres første støvler for Vejen. Graulund dog som eneste indfødte.

STORT ØJEBLIK: 5.500 tilskuere er fortsat stadionrekord. Så mange så JM-finalen i 1937 mod AIA fra Århus. Også oprykningen fra DS til 3. division i 1970, som blev gentaget i 1995 var store stunder. Vejen SF var divisionshold fra 1936 til 1955, 1970-75, 1996-98 og 1999-2000. Succesrig Vejen-træner i midthalvfemserne var Ernst Netuka.

SORT ØJEBLIK: Elevatorklubbens mange nedrykninger. Nedturen fra divisionsstatus i 2000 til den nye dagligdag i serie to er markant. “Der var brugt for mange penge på at hente spillere til at undgå nedrykning, en midlertidig bestyrelse måtte begynde forfra, og det kostede rent sportsligt”, siger den nuværende formand Henrik Jeppesen. Han er filialdirektør i Nordea og har kun været på posten halvandet år, der har budt på to nedrykninger.

FREMTIDEN: “Vores naturlige niveau er Jyllandsserien eller Danmarksserien, og det skal vi nok nå. Vejen er fortsat en erhvervsdriftig by med 10.000 indbyggere og kun 10 minutters kørsel til Kolding. I fodboldmæssig samarbejde er vi tilknyttet Esbjerg mod vest og udveksler talenter i SFS-samarbejdet”, fortæller Henrik Jeppesen, der er formand for 450 medlemmer af Vejen SF.

Starten på den nye sæson i serie to viser også lovende takter: Vejen topper rækken med tre sejre i lige så mange kampe, senest 1-0 hjemme over Højer.

ELLERS NOGET: Allerede år 1900 viste Vejen-folkene sportslig fremdrift: Et veteranhold fra B93 med topnavne som Johs. Gandil og Chr. Knauer bliver hentet til det sydjyske og vinder 8-1.







Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FC København-handling går verden rundt 

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Redder fjernet fra FCM-kamp: Normalt, siger DBU

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand