Det er sammen med bl.a. Korsør, Ringkøbing og FIF Hillerød en af de meget gamle klubber, der engang spillede en rolle helt i toppen af dansk fodbold, og den sydjyske forening gjorde sig også gældende på niveau med klubber som Skovshoved, Køge og Aarhus FC i det mere dulgte spil om at være professionel i en tid, hvor det var strengt forbudt.
Men at hente udenbys arbejdskraft til en lokal virksomhed og lade dem spille fodbold sideløbende var jo reelt nok, og i Vejen var det margarinefabrikken Alfa, der trak.
I 1931 stillede direktør Olav Vang Lauridsen gratis 2,5 tønder land til rådighed til et nyt stadion, og i et årti med stor arbejdsløshed var det af stor værdi for klubben, at fodboldspillere uden arbejde kunne få arbejde på Alfa. Flere af de førende spillere i klubben kom udefra, i 1937 vandtes den jyske mesterrække og udtrykket “de jyske skotter” om de rødhvidstribede fra Vejen var slået igennem. Skotsk fodbold var dengang i høj kurs og handlede om teknisk betonet spil med korte afleveringer.
I to sæsoner, fra 1937-39, spillede Vejen i den bedste række, 1. division, som dengang bestod af 10 klubber.
LEGENDER: Per Madsen, bageren. En innerwing eller offensiv midtbanespiller, som i 1969 og ´70 nåede tre landskampe og også i en periode spillede for Vejle. “Underholdende, men langsom”, skriver Palle Banks i bogen om de 2198 landsholsprofiler. Bageren, der senere blev salgskoordinator i DONG, scorede hele 143 mål for Vejen.
Tilbage i 1923 var Thorvald Schultz den første provinsspiller i nationaltrøjen. Også han fik tre kampe. Egon Knudsen og Jens Lundgaard er navnene på de to sidste fra Vejens landsholdskvartet.
I nyere tid har spillere som Peter Graulund, Allan Gaarde og Christian Keller som ungdomsspillere trådt nogle af deres første støvler for Vejen. Graulund dog som eneste indfødte.
STORT ØJEBLIK: 5.500 tilskuere er fortsat stadionrekord. Så mange så JM-finalen i 1937 mod AIA fra Århus. Også oprykningen fra DS til 3. division i 1970, som blev gentaget i 1995 var store stunder. Vejen SF var divisionshold fra 1936 til 1955, 1970-75, 1996-98 og 1999-2000. Succesrig Vejen-træner i midthalvfemserne var Ernst Netuka.
SORT ØJEBLIK: Elevatorklubbens mange nedrykninger. Nedturen fra divisionsstatus i 2000 til den nye dagligdag i serie to er markant. “Der var brugt for mange penge på at hente spillere til at undgå nedrykning, en midlertidig bestyrelse måtte begynde forfra, og det kostede rent sportsligt”, siger den nuværende formand Henrik Jeppesen. Han er filialdirektør i Nordea og har kun været på posten halvandet år, der har budt på to nedrykninger.
FREMTIDEN: “Vores naturlige niveau er Jyllandsserien eller Danmarksserien, og det skal vi nok nå. Vejen er fortsat en erhvervsdriftig by med 10.000 indbyggere og kun 10 minutters kørsel til Kolding. I fodboldmæssig samarbejde er vi tilknyttet Esbjerg mod vest og udveksler talenter i SFS-samarbejdet”, fortæller Henrik Jeppesen, der er formand for 450 medlemmer af Vejen SF.
Starten på den nye sæson i serie to viser også lovende takter: Vejen topper rækken med tre sejre i lige så mange kampe, senest 1-0 hjemme over Højer.
ELLERS NOGET: Allerede år 1900 viste Vejen-folkene sportslig fremdrift: Et veteranhold fra B93 med topnavne som Johs. Gandil og Chr. Knauer bliver hentet til det sydjyske og vinder 8-1.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER