Det er sammen med bl.a. Korsør, Ringkøbing og FIF Hillerød en af de meget gamle klubber, der engang spillede en rolle helt i toppen af dansk fodbold, og den sydjyske forening gjorde sig også gældende på niveau med klubber som Skovshoved, Køge og Aarhus FC i det mere dulgte spil om at være professionel i en tid, hvor det var strengt forbudt.
Men at hente udenbys arbejdskraft til en lokal virksomhed og lade dem spille fodbold sideløbende var jo reelt nok, og i Vejen var det margarinefabrikken Alfa, der trak.
I 1931 stillede direktør Olav Vang Lauridsen gratis 2,5 tønder land til rådighed til et nyt stadion, og i et årti med stor arbejdsløshed var det af stor værdi for klubben, at fodboldspillere uden arbejde kunne få arbejde på Alfa. Flere af de førende spillere i klubben kom udefra, i 1937 vandtes den jyske mesterrække og udtrykket “de jyske skotter” om de rødhvidstribede fra Vejen var slået igennem. Skotsk fodbold var dengang i høj kurs og handlede om teknisk betonet spil med korte afleveringer.
I to sæsoner, fra 1937-39, spillede Vejen i den bedste række, 1. division, som dengang bestod af 10 klubber.
LEGENDER: Per Madsen, bageren. En innerwing eller offensiv midtbanespiller, som i 1969 og ´70 nåede tre landskampe og også i en periode spillede for Vejle. “Underholdende, men langsom”, skriver Palle Banks i bogen om de 2198 landsholsprofiler. Bageren, der senere blev salgskoordinator i DONG, scorede hele 143 mål for Vejen.
Tilbage i 1923 var Thorvald Schultz den første provinsspiller i nationaltrøjen. Også han fik tre kampe. Egon Knudsen og Jens Lundgaard er navnene på de to sidste fra Vejens landsholdskvartet.
I nyere tid har spillere som Peter Graulund, Allan Gaarde og Christian Keller som ungdomsspillere trådt nogle af deres første støvler for Vejen. Graulund dog som eneste indfødte.
STORT ØJEBLIK: 5.500 tilskuere er fortsat stadionrekord. Så mange så JM-finalen i 1937 mod AIA fra Århus. Også oprykningen fra DS til 3. division i 1970, som blev gentaget i 1995 var store stunder. Vejen SF var divisionshold fra 1936 til 1955, 1970-75, 1996-98 og 1999-2000. Succesrig Vejen-træner i midthalvfemserne var Ernst Netuka.
SORT ØJEBLIK: Elevatorklubbens mange nedrykninger. Nedturen fra divisionsstatus i 2000 til den nye dagligdag i serie to er markant. “Der var brugt for mange penge på at hente spillere til at undgå nedrykning, en midlertidig bestyrelse måtte begynde forfra, og det kostede rent sportsligt”, siger den nuværende formand Henrik Jeppesen. Han er filialdirektør i Nordea og har kun været på posten halvandet år, der har budt på to nedrykninger.
FREMTIDEN: “Vores naturlige niveau er Jyllandsserien eller Danmarksserien, og det skal vi nok nå. Vejen er fortsat en erhvervsdriftig by med 10.000 indbyggere og kun 10 minutters kørsel til Kolding. I fodboldmæssig samarbejde er vi tilknyttet Esbjerg mod vest og udveksler talenter i SFS-samarbejdet”, fortæller Henrik Jeppesen, der er formand for 450 medlemmer af Vejen SF.
Starten på den nye sæson i serie to viser også lovende takter: Vejen topper rækken med tre sejre i lige så mange kampe, senest 1-0 hjemme over Højer.
ELLERS NOGET: Allerede år 1900 viste Vejen-folkene sportslig fremdrift: Et veteranhold fra B93 med topnavne som Johs. Gandil og Chr. Knauer bliver hentet til det sydjyske og vinder 8-1.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER