Engelske medier håner AaB

De danske medier er over en bred kam enige om, at AaB slap hæderligt fra mødet med Manchester United. Sådan ser de ikke på det i England.



Mens de fleste danske medier skriver, at AaB slap fornuftigt fra 0-3 nederlaget til United, er tonen mere skarp i England.

The Guardian skriver bl.a., at kampen mod AaB bliver den letteste Manchester United nogensinde får i Champions League. Avisen kalder AaB’s hjemmebane for Lego-agtig og morer sig desuden over hjemmesupporternes “Welcome to hell”-banner, som The Guardian finder mildest talt ironisk.

The Telegraph noterer sig, at Uniteds farligste modstander i Aalborg var United selv, mens The Daily Mail skriver, at AaB’s evner udi fodboldspillet var lige så beskedne som deres ‘hyggelige’ lille stadion. Også The Daily Mail morer sig på bekostning af AaB-supporternes banner med teksten “Welcome to Hell”

– Hvis dette (Aalborg Stadion, red.) er hvad fordømmelse indebærer, vil alle ønske sig en billet, skriver avisen sarkastisk.

The Times beskriver AaB som “plucky” og mener desuden, at kampen føltes mere som en venskabskamp fra de laveste engelske divisoner eller en tidlig runde i Carling Cuppen. Avisen skriver desuden, at det næsten er for meget at beskrive kampen som et møde mellem mestre. Dertil var kvalitetsforskellen for stor, skriver The Times, der heller ikke kan dy sig for at notere, at Andreas Johanssons kiksede skudforsøg beviste, hvorfor han fik så få kampe for Wigan.





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’