Engelske medier håner AaB

De danske medier er over en bred kam enige om, at AaB slap hæderligt fra mødet med Manchester United. Sådan ser de ikke på det i England.



Mens de fleste danske medier skriver, at AaB slap fornuftigt fra 0-3 nederlaget til United, er tonen mere skarp i England.

The Guardian skriver bl.a., at kampen mod AaB bliver den letteste Manchester United nogensinde får i Champions League. Avisen kalder AaB’s hjemmebane for Lego-agtig og morer sig desuden over hjemmesupporternes “Welcome to hell”-banner, som The Guardian finder mildest talt ironisk.

The Telegraph noterer sig, at Uniteds farligste modstander i Aalborg var United selv, mens The Daily Mail skriver, at AaB’s evner udi fodboldspillet var lige så beskedne som deres ‘hyggelige’ lille stadion. Også The Daily Mail morer sig på bekostning af AaB-supporternes banner med teksten “Welcome to Hell”

– Hvis dette (Aalborg Stadion, red.) er hvad fordømmelse indebærer, vil alle ønske sig en billet, skriver avisen sarkastisk.

The Times beskriver AaB som “plucky” og mener desuden, at kampen føltes mere som en venskabskamp fra de laveste engelske divisoner eller en tidlig runde i Carling Cuppen. Avisen skriver desuden, at det næsten er for meget at beskrive kampen som et møde mellem mestre. Dertil var kvalitetsforskellen for stor, skriver The Times, der heller ikke kan dy sig for at notere, at Andreas Johanssons kiksede skudforsøg beviste, hvorfor han fik så få kampe for Wigan.





LIVE

VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby henter Alexander Drexel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brasilien – Marokko



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina