Engelske medier håner AaB

De danske medier er over en bred kam enige om, at AaB slap hæderligt fra mødet med Manchester United. Sådan ser de ikke på det i England.



Mens de fleste danske medier skriver, at AaB slap fornuftigt fra 0-3 nederlaget til United, er tonen mere skarp i England.

The Guardian skriver bl.a., at kampen mod AaB bliver den letteste Manchester United nogensinde får i Champions League. Avisen kalder AaB’s hjemmebane for Lego-agtig og morer sig desuden over hjemmesupporternes “Welcome to hell”-banner, som The Guardian finder mildest talt ironisk.

The Telegraph noterer sig, at Uniteds farligste modstander i Aalborg var United selv, mens The Daily Mail skriver, at AaB’s evner udi fodboldspillet var lige så beskedne som deres ‘hyggelige’ lille stadion. Også The Daily Mail morer sig på bekostning af AaB-supporternes banner med teksten “Welcome to Hell”

– Hvis dette (Aalborg Stadion, red.) er hvad fordømmelse indebærer, vil alle ønske sig en billet, skriver avisen sarkastisk.

The Times beskriver AaB som “plucky” og mener desuden, at kampen føltes mere som en venskabskamp fra de laveste engelske divisoner eller en tidlig runde i Carling Cuppen. Avisen skriver desuden, at det næsten er for meget at beskrive kampen som et møde mellem mestre. Dertil var kvalitetsforskellen for stor, skriver The Times, der heller ikke kan dy sig for at notere, at Andreas Johanssons kiksede skudforsøg beviste, hvorfor han fik så få kampe for Wigan.






LIVE: ‘Drop det’, opfordrer FC København-fans




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Manchester United – Nottingham Forest

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

De overvejer Christian Eriksen

Chelsea – Manchester City

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Barcelona – Betis

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

FCM-profil tordner: ‘En skandale’