Engelske medier håner AaB

De danske medier er over en bred kam enige om, at AaB slap hæderligt fra mødet med Manchester United. Sådan ser de ikke på det i England.



Mens de fleste danske medier skriver, at AaB slap fornuftigt fra 0-3 nederlaget til United, er tonen mere skarp i England.

The Guardian skriver bl.a., at kampen mod AaB bliver den letteste Manchester United nogensinde får i Champions League. Avisen kalder AaB’s hjemmebane for Lego-agtig og morer sig desuden over hjemmesupporternes “Welcome to hell”-banner, som The Guardian finder mildest talt ironisk.

The Telegraph noterer sig, at Uniteds farligste modstander i Aalborg var United selv, mens The Daily Mail skriver, at AaB’s evner udi fodboldspillet var lige så beskedne som deres ‘hyggelige’ lille stadion. Også The Daily Mail morer sig på bekostning af AaB-supporternes banner med teksten “Welcome to Hell”

– Hvis dette (Aalborg Stadion, red.) er hvad fordømmelse indebærer, vil alle ønske sig en billet, skriver avisen sarkastisk.

The Times beskriver AaB som “plucky” og mener desuden, at kampen føltes mere som en venskabskamp fra de laveste engelske divisoner eller en tidlig runde i Carling Cuppen. Avisen skriver desuden, at det næsten er for meget at beskrive kampen som et møde mellem mestre. Dertil var kvalitetsforskellen for stor, skriver The Times, der heller ikke kan dy sig for at notere, at Andreas Johanssons kiksede skudforsøg beviste, hvorfor han fik så få kampe for Wigan.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vender tilbage til skærmen

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Landsholdet forsinket

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Premier League-dansker skal have ny manager

Arsenal-legende med succes i helt ny sport